Nechce spát v noci. Co mám dělat?

kleris26
8. lis 2008

Dobrý den, zdravím všechny mamči, prosila bych o radu... náš pětiměsíční prcek (má sedm kilo, nebo spíš přes sedm) v noci podle mě hrozně špatně spí. Usíná kolem deváté, probouzí se kolem půlnoci a od té doby po hodině až do rána se budí na kojení. Někdy to ani hodina není, třeba i 40 minut nebo dokonce méně... Už jsem z toho celkem zoufalá, protože máme ještě čtyřletou holku a té se potřebuju věnovat přes den, takže je to docela namáhavý.... Poradíte mi, co zkusit, aby se intervaly mezi kojením prodloužily? Přibývá krásně, je plně kojený, ale tohle trvá už několik měsíců a jsem z toho už dost vyčerpaná, přes den není možnost spánek dohnat. Všem děkuju předem za každou radu. K.

kleris26
autor
9. lis 2008

Taky už jsem přečetla kde co... 😒 Náš prcek více méně prospí dopoledne tak s necelou hodinovou přestávkou a pokud s ním chci a s Majdou odpol ven, tak je mi jasný, že kromě křiku, že má hlad, o něm vědět nebudu, protože jakmile ho dám do kočáru, je tuhej.. 🙂 na to, abych ho i jeho ségru připravila o pobyt venku, nejsem, ale co s ním, pokud zatím nesedí, aby pozoroval okolí, přece ho nebudu budit?! Momentálně taky spí, ale jak dlouho taky nevím...

pavlina05
9. lis 2008

did, koliky to nejsou určitě! Tak te´d byl s námi u tv od těch 20:00 a teprve teď usnul'''''

kleris26 náš spí také jedině venku a v kočárku. Ale jen 2 a 2 hod§ Což není moc, ne??

tak a já jdu konečně také...uf 😵

kulllisek
10. lis 2008

Ahoj holky, přidávám se do debaty,

Viktorce je 5 měsíců, přes den spinká málo...máme intervaly, ráno, když se probudí, tak dvouhodinovka papání, přebalování, hraní a pak na hodinku spinkat, dýl nevydrží, dávám ji přes den spinkat do proutěného košíku. Po necelé hodince spaní opět dvě hodiny papání, přebalování, hraní a pak necelou hodinku spinká. Dřív mi vydržela spinkat v kočárku i hodinu a půl, teď se fakt po té hodince vzbudí a začne kolotoč, asi se jí v kočárku už nelíbí, přece jen už je větší, nevidí z něj a nebaví ji to!

No a v noci??? Posledních 14 dnů je to hrůza, dávám ji spinkat ve čtvrt na osm, někdy v půl osmé, to je vcelku OK, v postýlce usne sama, někdy ji hladím po tvářičce, po hlavičce a ona usne. Ale vzbouzí se v deset, ve dvanáct a od té doby snad po hodině!!! Už jsem fakt unavená, od půlnoci si ji nechávám u sebe v postýlce! Pozorovala jsem, že někdy ji zlobí bříško, asi prdíky (ty nás zlobí od narození) a někdy si hrozně mne očička a pak se probouzí.

Neexistuje nějaká česká publikace, kde radí, jak na to? Nevíte někdo? A jak to děláte vy, aby vám dětičky aspoň 2-3 hodinky v noci v kuse spaly?

Jo, ještě jedna věc, jeden čas jsem měla pocit, že mám míň mlíčka, tak mi doktorka poradila dávat večer nemléčnou rýžovou kaši. Dávala jsem ji malé po lžičkách, cca 30-40 ml a pak dopít MM, ale ani to nezabralo na delší noční spánek! 🙄

radka.m.
10. lis 2008

kulllíšek-ani se nedivím,že se ti malá začala budit častěji,blíží se vám šestý měsíc,takže by klidně mohlo jít o růstový spurt,ten trvá tak týden,maximálně dva týdny.pokud by jsi chtěla nějak poradit,co se týče spaní,tak si můžeš napsat na kojení na net paní mrázkové,ona ti přepošle na e-mail soubor o spánku,uspávání dětí a odbourávání nočního kojení,doporučuji,jsou tam dost zajímavé a užitečné rady.

kulllisek
10. lis 2008

Ahojky Radko, díky moc, můžeš mi do IP poslat webovou adresu toho serveru? Určitě se poinformuju!

pavlina05
10. lis 2008

ahoj holky!!
Já, RAdko prosím pošli mi také do Ip tu adresu. Nebo je to www.kojenít.net..??

pavlina05
10. lis 2008

...no tak k té včerejší noci ještě. Nakonec alešek usnul v těch 23:00 a budil se po 2 hod. Dnes u dr. - vážíme 7730 g a prý vše ok. Nedávat žádný Nutrilon§! no tak se mám asi připravit na to, že to bude mít dlouhého trvání..... 😅

ivis
10. lis 2008

Ahoj, tak se přidávám také do klubu s tím naším nespavcem. Tak do 3.měsíce jsme se budili jen 3x za noc(sice jsme vstávali v 5h ráno ale to jsem mohla dospat během dne). Během 4-5.měsíce se to rapidně zhoršilo a začali jsme se budit po hodině(takže jsme v 20.00 usnuli a už v 21.00 jsme byli vzhůru a až do rána) Tak jsem od 5.měsíce nasadila kašičku na noc. Bylo zde chvilkové zlepšení a opět jsme se budili jen 3x za noc. Ale od 6. měsíce hrůza. Opět buzení po hodině i po půl hodině. Krásně si spinkala ve své postýlce od 6.týdne, bohužel už jsem neměla tu sílu k ní pořád vstávat tak jsem si jí nastěhovala k sobě do postele, kde spí až doteď. Nemám sílu k ní pořád vstávat. Spát chodíme společně kolem té 20.00 - usne mi u prsu, kojím cca 4-5x za noc a tak 4x ji utěšuji bez mlíka. Houpání ani hlazení nepomáhá, když začně řvát tak je schopná řvát klidně 1/2 hoďky než dostane prso a pak je do pár minut(než se napije) klid. Takže babo raď.
A jako že bych měla kojením v noci nějak moc mlíka, tak to teda ne. Nesouhlasím s názorem, že se mlíko nemůže po 3.měsíci ztratit- já jsem minulý měsíc nepila 3 dny kojenecký čaj a nejedla homeopatika a prsa byla prázdný a nic z nich neteklo. Takže to je blbost.Tak jsem musela Lucce vrazit UM a pít čaj a za dva dny to bylo OK. Všem přeji hodně síly, hlavně těm, co mají již druhé. Protože ti musejí mít té síly strašně moc. Já bych to určo nezvládla a už vím, že druhé fakt nikdy moc mít nebudu.

kleris26
autor
10. lis 2008

Tak koukám, že nás ta naše dítka pěkně zkoušejí, co mamči? Pepula právě usnul, vidím to tak na půl hoďky, pak zase dvě hodinky prokřičí - baví ho jen hodně uřvané a pohybující se hračky, jinak ho nazabaví naprosto nic, takže celkem ani nic neudělám, chce neustálou pozornost, nechat ho vyřvat nepomáhá, protože pláče jako tur klidně i půl hoďky a víc nemám sílu.. Chudinka Aník, ta se radši zavřela do pokoje a tancuje.... Ještěže je taková rozumná 🙂 Prcek se pořád zvedá a chce koukat okolo, tak nevím, jak moc ho mám nechávat v polohovacím lehátku?

wien
10. lis 2008

Neviem, či to robím ja dobre, ale my okúpeme medzi štvrť na 8 a pol 8, potom nezávisle na tom, kedy bolo papanie predtým nakojím ( pokiaľ to nebolo len pol hoďku pred kúpaním ) a buď u toho zaspí a uložím ho do postieľky alebo keď je moc čulý, tak sa trošku ešte pohrá pod hrazdičkou, prípadne nám posedí na kolenách a keď vidím, že už je nervózny a mrnčí, tak ho uložím do postieľky. Občas musím dať aj dudu - aj viackrát, keď vypadne ( normálne ju ale moc nemusí ), občas troška pohladkať a občas natiahnuť macka, čo hrá takú tú detskú odrhovačku. My máme skorej problém s kakaním ešte stále skoro do každej plienky a najobľúbenejšie je kakanie o 4-5 ráno 😅 Minulý týždeň to bolo aj 2x za noc 🙄
Záver s tým spaním je taký, že sa mi absolútne neosvedčilo dávať ho spať keď je čulý len preto, že by mal. A aspoň hodinku a pol-dve hodinky predtým tiež spať nesmie, inak nie je unavený a zaspáva neskôr. V noci vstávame asi 2x a potom ráno okolo 5-6 hodiny je čulejší a keďže vtedy ešte aj "nadeľuje" do plienky, tak sa preberie a občas či chcem alebo nie, musíme vstávať 😝
Občas máme horšiu noc, to vstávam aj 4x, prípadne musím byť s milosťpánom aj hodinu a pol hore, lebo on má biely deň, ale našťastie to nie je pravidelne, inak by som sa asi zbláznila. Keď sa budí častejšie, je poznať, že to nie je hladom, lebo pocucne len trošku a spí ďalej.
Inak som niekde čítala, že podávať v noci čaj sa neodporúča, lebo deti sa potom budia práve na ten čaj. Vraj radšej čistú vodu, pre tú sa im neoplatí toľko vstávať.
Som zvedavá, či sa to zlepší po zavedení príkrmov, ale dúfam, že aspoň to jedno kojenie v noci odbúrame, lebo cez deň ma vysáva do dna každé 2 hodiny 😅 Podľa našej detskej doktorky by s jeho kilami mal spať celú noc už minimálne od 3 mesiacov 😀

dididi30
10. lis 2008

wien toto kakanie mame aj my 😉 v noci rad kakava a kakava casto a bude , lebo kojim 😉

wien mame tak trochu podobne spanie, len nas sa po pol noci budi kazdu hodinu 😒

no a prikmujem a nic 😒 take drzim palec aby vam toto pomohlo, lebo nam nie ☹

hej a kolko vazi?

dididi30
10. lis 2008

no a moja dcera bola chutenka a je chudenka a spala od 3 mesiacov celu noc 🙂

timbouctou
10. lis 2008

Ahoj, tak my taky vstáváme, já to mám o to horší, že mě Alex nechal namlsat, od 4. do 6. měsíce spal od 8 večer do šesti ráno, to byla paráda.... No a pak začaly růst zuby a od té doby je se spaním konec. Místo po obědě spí před obědem, a večer usíná kolem sedmé. Mezi 22.00 a 23.00 je první buzení a když mám stěstí tak další je až ve dvě, jinak klidně kolem té půlnoci by jedl po 20 minutách. Čajem ho neošidím, zkoušela jsem i UM, ale to už teď taky nezabírá. V náručí se zmítá a vzteká, a to se něco zmítá, máme skoro 10 kilo. No tak kojím, i když už skoro není co.

wien
10. lis 2008

náš drobec váži asi 8 kilo 😕 minulý týždeň ho kamoška vážila a zistila, že je ešte o 20 dkg ťažší ako jej 8-mesačný syn 😅 a toho ona doteraz čiastočne kojí a samozrejme už normálne prikrmuje. inak - ja si malého dávam väčšinou do postele až okolo tej 5-6, lebo chcem ešte trochu vyspáva%t, ale inak spí v noci v postieľke. s ním v posteli by som sa fakt nevyspala - rád sa rozťahuje 😝

wien
10. lis 2008

aj tak sa mi najviac rátalo, keď som skúšala zo začiatku ( synček mal asi 2 mesiace ) raz večer piť medovkový čaj - vraj aby sa to dostalo do mlieka, že bude marek spať dlhšie. hi hi. spala som ako šípková ruženka len ja, na prvé kojenie ma musel budiť muž, lebo na marekovo pofňukávanie som nereagovala 😀 akurát som si teraz zase na vyskúšanie šálku uvarila, tak snáď v noci na kojenie vstanem 😉 uvidíme, čo to spraví tentokrát.

dididi30
10. lis 2008

wien ale to tak neber, babo moze do pol roka a viac pribera a moze mat aj 10 kil 6 mesacne a je pravdepodobne a aj mozne ze tych 10 bude mat aj ked bude mat rok alebo tak od 2-3 kila viac cize 13...
aj nas sa rad roztahuje a spi s nami v posteli 😀
fiha ja som ako hodinky a vsetko otacanie a pipnutie maleh pocujem

wien
10. lis 2008

jeho priberanie ja nejak moc neriešim, len je to sranda, keď krpcov položíme vedĺa seba a kľudne chvíľu ležia, tak nejaký rozdiel tam moc nevidieť 😉 na mňa sa krpček strašne lepí a ja sa potom budím straaaaašne dolámaná. inak tiež vždy počujem keď fukoce v postieľke. niekedy to vystihnem keď už má očká otvorené a niekedy, keď sa len mrví a fučí ako ježko. občas sa pomrví len trochu, ja už štartujem, že idem kojiť a on v kľude spí ďalej. ale vtedy po tom čaji - to som nevedela, ani kde je sever 😀

valentina
10. lis 2008

Zdravím všechny maminky !
Tak jsem si přečetla úplně všechny příspěvky od 1. stránky až doposud a můžu vám říct, že mám ze všeho hlavu, jak pátrací balon !!!!! O tom, že co hlava to jiný názor, už jsem se několikrá přesvědčila v praxi, a proto všem doporučuji .... nečíst a nevyhledávat žádné odborné články, diskuze, doporučení atd. a čas strávený u PC raději věnovat svým dětem nebo sama sobě !!! Já věřím jen svému instinktu a naslouchám svému dítěti!

kisska
10. lis 2008

wien ja len k tomu kakaniu, kakali sme presne rovnako az kym sme nezacali prikrmovat. odvtedy sa to zlepsilo. Niekedy kandime len raz denne, ale vacsinou 2x denne.
Ten medovkovy caj sa mi zacina pacit, idem si asi uvarit za liter 😉 Inak mi maly robi presne to iste niekedy - kym sa vysmochcem z postele, tak on je otoceny na druhu stranu a spinka dalej...

jjaanca
11. lis 2008

valentina: já mám z toho taky hlavu jak pátrací balón ale z těch několika názorů si vyberu ten co mi vyhovuje. Kdybych si to tady nepročetla, tak znám třeba jen jeden názor (nějakou kravinu od příbuzných). Tady jsem se dověděla spoustu důležitých věcí o kterých jsem neměla před tím ani tušení.
Takže já bych s valentinou nesouhlasila!!! 😉

kaskya
11. lis 2008

fungujeme na metode spania od stvrteho mesiaca. takisto od tohto mesiaca vobec v noci nepapa. metodu spania si zafixoval po troch dnoch treningu. spinka dva krat denne. doobehu 1,5 hod presne od 10:00-11:30 a poobednajsia spanok 1 hod. 14:00-15:00. stale ho zobudim, ak prekroci limit.
o 18:00 kupanie,
18:30 vecerna kasicka (nestle bananovo-ryzova napr.),
19:00 vystiskanie, ulozenie do postielky,
19:15 spinka
- noc bez krmenia, sem tam sa prebudi v noci, nieco si sem tam pre seba zamrnci, prevrati sa na druhy bok a spinka dalej
6:30 sa zobudi, niekedy 6:15, prebalim
7:00 ranajky - mliecko

Takto fungujeme kazdy kazducky den od stvrteho mesiaca. Momentalne sa mu prerazavaju dolne zubky tak je v noci nepokojnejsie. Nocne mlieko sme vysadili tak, ze sme intervaly predlzili. ked papal o polnoci, skusila som mu dat mlieko az o tretej rano. na druhy den som mu namiesto mlieka dala len slaby cajik, ten cajik mi pil tri noci. potom uz som mu dala len dudku a odvtedy uz nic v noci nepapa. pokial mu das vecer kasu on je v noci syty az do rana. ide len o zvyk, ze chce mat mliecko, ale ked ho naucis bez mliecka kludne do siedmej rana mas pokoj a on si na mliecko v noci ani nespomenie.
Metoda spania nie je vobec drasticka, ide len o ucenie sa deti na urcity rezim. pre dieta je to normalne. ak dieta nebude mat urcity rezim do osmeho mesiaca sotva sa niekedy nauci mat nejaky ten rezim v buducnosti. a vy mamicky okolo svojho babatka budete len skakat a dietatko s vami bude len a len cvicit. ved mamicka urobi vsetko co chcem. 🙂 pismenka zaraza ma, ze mas uz tak velke babatko a mas takyto nazor. podla mna je to trosku nezodpovedne, ze tak velke babatko a nema rezim. myslim, ze si tak ulahcujete svoje povinnosti voci dietatu a nerobite pre to nic, aby sa niecomu naucilo. pokial das vecer dietatku kasu, neexistuje, aby bolo v noci hladne.
Syncek bude mat sedem mesiacov a ucime ho druhy den bezplienkovu metodu. Velmi rad sa uci nove veci a verim, ze ani s tymto nebude problem. Naco cakat do dvoch rokov. Ked bude mat dva roky uz sa bude ucit nieco ine a nie to co sa ma naucit do roka.
Dufam, ze to co som pisala za to sa niektore neurazite, ale vezmete to ako priklad, ze vsetko sa da, ked sa chce a tym len pomozete vlastnemu babatku. My uz ani nevieme co je to plac. Odkedy nam takto pekne spinka je cely den spokojny, vyspaty, kludny, hravy, plny zivota a radosti. Prečo ho teda nenaucit mat kludny a vesely zivot ako plny placu, nervozity a unavy? Unavena matka = unavene dieta. Nervozna matka = nervozne dieta. A to ma nikto nepresvedci, ze to tak nieje.
Skuste prestat lutovat svoje deticky, skuste ich naucit nove veci, ktore im len zlepsia ich zivot. Budu spokojne, tym padom aj vy budete spokojne.
Ak by ste chceli nieco blizsie vediet rada vam poradim.
kaskya@gmail.com

radka.m.
11. lis 2008

KASKYA-TAK TO JSI ASI NEMĚLA PSÁT,TO TĚ TADY NĚKTERÉ MATKY BUDOU CHTÍT UKjavascript:addEmoticon('😀','vBody')AMENOVAT!

kleris26
autor
11. lis 2008

radka.m: Souhlasím s tebou, trochu mě kaskyin textík rozesmál... Kaskya: Jsem ráda, že vám doma to takhle klape, ale každé dítko je jiné... Jak by to bylo jednoduché, kdyby všechna dětátka "fungovala" na tomto principu!!! Ještě by mě zajímalo, jestli máš, Kaskya, nějaký podobný postup pro matky více dětí???? Že bych ho vyzkoušela u nás doma... To samozřejmě nemyslím ve zlém, pomohlo by mi to. Pěkný den všem!!!

wien
11. lis 2008

no môj drobec keď vstáva o 6-6.30 h, rozhodne bez spánku do 10 ešte nevydrží 😲. a na medovkový čaj prdím, fakt. v noci spal síce normálne ( vlastne ani nie, lebo sa zobudil aj o 12, asi nejaký zlý sen, moc nepapal ), ale o 4 sa zobudil na kakanie ( v tú noc už zase druhé ) , pokakal 2 plienky a chcel vstávať 😖 tak sme po dlhom boji zaspali až o pol 6.... vrrrr....ale je fakt, že na mňa čaj pôsobil ukľudňujúco - tentokrát bol tato nervóznejší 😀

ivis
11. lis 2008

kaskya super, taky bych chtěla mít tak učenlivé dítě, bohužel co dítě to unikát, takže bohužel pro nás ostatní matky nezbývá než toto období přetrpět a doufat v lepší zítřky.
Režim jsem se Lucce snažila udělat hned od návratu z porodnice, ale přizpůsobuji se potřebám dítěte. Při návratu z porodnice jsme koupali až kolem 20.00 a Lucka šla spát kolem 21.00(+ - 5 minut) ale od druhého měsíce jsme čas koupání museli přesunout na 19.00h déle to Lucka nevydržela. Spaní má každý den také jiné, záleží kdy se ráno probudí zda v 5h či v 7h(ta 7h je spíš výjimka). Každý den je jiný. Třebas jí netrápím ráno 3h vzhůru když už je po 2h totálně grogy. A naopak když vidím že je čilá tak se ani neodvážím jí dát spát, protože vím že to smysl nemá poněvadž by stejně tu hoďku prořvala než by byla skutečně unavená. To stejné je i s jídlem, některý den jí málo, někdy více. Takže někdy kašičku dostane již v 17h a někdy až v 18h, prostě až má hlad. Nenutím jí ju protože by teď měla jíst, stejně to význam nemá, nic by nesnědla, bylo by to se scénou. Prostě počkám až dostane hlad. A naopak. Když vidím že už má hlad v 17h tak jí tu nenosím řvoucí celou tu hoďku, jen proto že podle režimu by měla jíst až v 18h. Vím, že to zrovna ideál není, ale prostě každé dítě se nedá nastavit na režim. Jsem asi otrok, vím že si stěžuji, ale nemám tu sílu něco lámat přes koleno. Režim se jí snažím nenápadně nastavit, ale jde to strašlivě pomalu.

bodka13
12. lis 2008

Kaskya,máš ukážkové dieťa,pošli mi prosím návod aj keď moji sú už veľkí,5 a 8r.
-ja mám dvoch chalanov a každý mal svoj vlastný režim ktorý sa mi podarilo mierne upraviť
Maťko:tiež sme chceli kúpať okolo 18:30hod a spať o 19:30,ale on bol jednoducho nespavec=hokejista/cez deň spal 3x20min/a tak si to posunul až na 21:00,v noci nejedol od 4mes/ bol na fľaši,ale sme čajíkovali aspoň raz za noc a neustále hľadali dudle
Davidko:prvé dva mes. prehodený deň s nocou,v noci sme kojili každe 2hod a cez deň spal aj 5-6hodín a nepomáhalo ani budenie,po dvoch mesiacoch sa zmenil na superbábo-počas dňa spal 2xvždy v rovnakom čase,večer najneskôr o 20:00musel byť v postieľke lebo dlhšie nevydržal,v noci papal 1 až 2krát,kojili sme do 15mes ale išlo to samo bez učenia-každá mamina cíti čo je pre jej poklad najlepšie,nenechám ho hladné lebo musí vydržať ešte dve hod a musí mu stačiť dudlík al. slabý čaj
Niektorá ste písali o smäde-ponúknuť čaj al. vodu-Dado bol do 8mes plne kojený a tiež čokoľvek iné odmietal,dudel a fľašu vôbec nemal,pil z lyžičky a pohárika
PS: zelená stolica je ak dieťa pije iba predné mlieko,žiadna podvýživa

fifinna
12. lis 2008

bodka, ked bol maly kojeny a odmietal flasu aj dudel , ked si prestala kojit ako si vyriesila nocne krmenie ? Ja som na tom tak isto a neviem si predstavit, ze by som ho v noci mala nakrmit inak ako s prsnika. Caj pije s flase so sosakom, ale to iba tak pol deci za cely den. A ine ako materske mlieko donho nedostanem.

bodka13
13. lis 2008

ahoj Fifi,cez deň si to malý zredukoval nejako sám a v noci nám pomáhal manžel.Davidko keď už mal po roku v noci necuckal od hladu ale zo zvyku a dokázal sa obslúžiť sám/niekedy keď bol mrzutý spal s nami/,tak som si povedala dosť-čajík mal v poháriku alebo jupíková fľ. a nebudeme buntošiť len tak.Bolo to dosť ťažké,najskôr som k nemu vstávala ja ale ešte som ho len vyberala z postieľky a už mi ťahal hore tričko a kričal:mama toto tuto dá!,nepomáhalo nič,len bol z toho zúfalí boj a plač.Tak sme zapojili tatina a upozornili susedov, že budeme asi viac plakávať.Vstával k nemu asi týždeň,opakoval mu že maminka spí,mliečko sa aj tak už minulo a zobral si ho k sebe,malý si pár dní pomrnkal,pritúlil sa k mužovi a pokračoval v spánku-nepotreboval ani čajík,tým sa len potvrdilo že vôbec nebol smädný ani hladný.Cez deň sa Dadko pýtal na mliečko,sám si odpovedal že"pipil som" a po čase si už nespomenul,iba nakukol pod tričko a oznámil mi "neni meko"
Po odstavení sme mlieko nahradili jogurtami,syrmi,mliečne polievky,mlieko začal piť až v škôlke-neboj poradíš si,ozvi sa ako to zvládate,koľko má malý?

radka.m.
13. lis 2008

tak u nás to fungovalo taky jak píše bodka,k malýmu začal vstávat manžel a taky se nám to povedlo odbourat. 🙂 🙂

kopcik
13. lis 2008

kaskya: úúúúúúúúúúúúúúúúúú tleskám!!!!!!!!! povedlo se ti mít příkladné dítě 😲
jako z knížky.
my malého odpoledne nebudíme, spí i 4 a více hodin!!! a večer jde spát bez problémů. je mi jasné, že čím bude starší, tím méně spánku bude potřebovat. ale asi jsi neslyšela, že ČÍM VÍC DÍTÉ SPÍ, TIM VIC SPI 🙂
ohledně učení bez plenek - znala jsem matku, veterinářku, která svou dceru učila bez plenek už v 5 měsících. prý si řekla, že když se to naučí štěně, proč ne dítě 😒 podotýkám, že asi v roce holčička opravdu byla bez plenek, ale až do dvou let jí trvalo, než si o záchod řekla sama. jinak byla schopna to v sobě držet celou dobu. nepříliš zdravé....
své dítě v žádném případě nelituji, učím ho i přesto nové věci a má život plný radosti a klidu. a možná je i šťastnější než dtě, které musí jít spát v tolik a tolik a ani o minutu déle.... má režim a rutinu, ale ne jako z knížky. prostě TAKE IT EASY