Nechce spát v noci. Co mám dělat?

kleris26
8. lis 2008

Dobrý den, zdravím všechny mamči, prosila bych o radu... náš pětiměsíční prcek (má sedm kilo, nebo spíš přes sedm) v noci podle mě hrozně špatně spí. Usíná kolem deváté, probouzí se kolem půlnoci a od té doby po hodině až do rána se budí na kojení. Někdy to ani hodina není, třeba i 40 minut nebo dokonce méně... Už jsem z toho celkem zoufalá, protože máme ještě čtyřletou holku a té se potřebuju věnovat přes den, takže je to docela namáhavý.... Poradíte mi, co zkusit, aby se intervaly mezi kojením prodloužily? Přibývá krásně, je plně kojený, ale tohle trvá už několik měsíců a jsem z toho už dost vyčerpaná, přes den není možnost spánek dohnat. Všem děkuju předem za každou radu. K.

jannicka
29. lis 2008

a aj maly je spokojnejsi cez den nedospava noc je vesely stastny, lozi jak strela, stoji sam, stale sa smeje 🙂 a ja si konecne zacinam uzivat matersku lebo nespat to sa jednoducho neda dlho vydrzat. pre tych co su proti tej knihe a vidia len placuce deti...najprv precitat!!! ide o to ze kazde dieta sa v noci budi lebo sa mu meni fazy spanku, sniva... ale ked sa poloprebudi a zisti ze nie je tam kde bolo pri zaspavani (napriklad mamine prso) ALARM a rev, alebo zisti ze nema pri sebe co malo pri zaspavani (napr. cumel, flasa) ALARM a rev. no proste precitajte si to pisu tamaj o tom ze ak dieta spi s rodicmi v posteli a vsetci su spokojni nic na tom netreba menit.... je to fajn drzim vsetkym palce

eppik.m
29. lis 2008

Ahoj, zdravím všechny noční nespáče. 😉
Také bohužel patříme mezi ně. Už v porodnici jsme zavedli kojení po třech hodinách i v noci. Noční rituál máme také ve stejnou hodinu. Fungovalo to do 3-4 měsíce než chtěl prso v noci každou hodinu. 😝 Dr. mi řekla abych vydržela že je to růstovým spurtem. Tak ja držím až do teď a to Míša má už 9 měsíců! 🙄 Stále ho kojím (pokuď to takhle půjde dál tak v roce bych chtěla přestat), samozřejmě přes den přikrmuji, zkoušela jsem ho i více na noc zasytit kaší, dát UM vůbec to neovlivnilo nočné buzení. Kolem 5-6tého měsíce začal odmítat usínat ve své postílce. Nechala jsem ho plakat, zpívala jsem mu, tiše na nej mluvila, byla s ním v pokojíčku …. dělal strašné scény. Usnout se mu povedlo pouze v naší posteli a když ani to ne tak pomohlo pouze prso. Přes den také málo spí. Dopoledne půl hodky a po obědě tak hodinku, (někdy se stane že spí i tři a někdy vůbec). Posledné dny mi začal dávat najevo už v pět odpoledne že je utahaný, takže už v sedum hodin spí jak dudek (aspon tohle se nám upravilo, před tím usínal různě). Po jídle ho chvilku chovám a on se otočí na bok a usne u mne, tak ho přenesu do postílky. (přestali nočné scény s usínáním) Ale vydrží spát tak tři hodinky v kuse a pak se mi budí celou noc. Nepomáha dudlík, ani čajík, ani zkusit utišit slovem, dotykem …. pouze u prsa usne a nekdy ani to ne a tak to je furt dokola, ráno vstáváme ve stejnou dobu kolem sedmé. V noci spí s náma v posteli a myslím že je to malý citový vyděrač a pořád kontroluje zda jsem nablízku ….....Nevím co s tím asi by to chtělo se poradit z dětským psychologem..... PS: doufám, že až přestanu kojit tak se zbaví závislosti usínat u prsa 😵

pavlina05
29. lis 2008

eppik.m...teda to je síla v 9 měsících!!
My to máme podobné.
Alešek strašně špatně spinkával přes den i vnoci.
Vymysleli jsme spaní na bříšku v kočárku přes den. TAkže pořád lítám po venku. A vnoci...no usínání na dlouho. Vyzkoušeli jsme metodu vyřvání se...už to trvá cca 2 měsíce a na nás to nezabírá. TAk zase otáčíme Áju na bříško a pak jedině usne. Vnoci se mi budí co 2 hod!!! Trvá to už 3 měsíce!! Také jsem si říkala, že to byl spurt a musím vydržet,...
No já psala o radu laktační poradkyni a ta mi řekla, že máme zcela jistě převrácený režim. Prý ať začnu kojit častěji přes den a vnoci méně...chápete to??? tAk se teda snažím...v 5,5 měsíci kojím přes den 6 krát a vnoci 5 krát!!!! Zdá se mi to nemožné!!! Vždyť to je jak novorozenec!!!! No propaguji to 3 dny, tak uvidím.Äle myslím, že to jsou prostě kluci a eppi to asi jen tak neodbouráme... 😒

jannicka
29. lis 2008

eppik.m kuk ip

pavlina05
29. lis 2008

jani 😉

eppik.m
29. lis 2008

pavlina05: nejspíš to tak bude, protože máme stejně starou kámošku Elu a tá problém se spaním nemá ....... ona zasa odmítá papat ............... no kluci vědí kde jim je prostě dobře už od narození 😀 Teď jsem ho taky zkusila položit do postýlky, protože po ovocné svačince kolem 10-11té si každý den schrupne ... samozřejmě řval, řval, řval tak opět přišlo na řadu prso a spaní v naší posteli!!! 😠

jjaanca
29. lis 2008

eppik.m tak jsem měla pocit že píšeš o mojí Lucince. Je to přesně to samé. Kojení po hodině. Usínání pouze u prsa, časté buzení v noci. Akorát že u nás někdy v noci ani to prso nepomůže a musím vozit v kočárku a střídat to s kojením v sedě a něco zabere. Já to budu řešit homeopatikama, už to mám rozjednané, jsem na to moc zvědavá.

eppik.m
29. lis 2008

jjaanca: a to jsi konzultovala s Dr? Řekla ti taky příčinu proč to tak je?

niko
29. lis 2008

jannicka, prosím prozraď jak jste to dokázali?

many
30. lis 2008

jééé,tak takový problém máme i my v noci ☹ usíná u prsa a budí se po hodině,někdy později,někdy dřív a uklidním ho zase jedině prsem ☹ no síla,přes den mi to naštěstí nedělá,to bych se asi zbláznila 😖

jjaanca
30. lis 2008

Doktorce jsem to řekla, ale ta to nijak neřeší. Řekla jen, že už je velká aby se takhle často budila. Tak jsem kontaktovala jednu porodní asistentku, která se zabývá homeopatií. Já myslím, že žádná zásadní příčina není. Myslím, že děti jsou prostě jen špatní spáči.

eppik.m
30. lis 2008

jjaanca - a co ti na tento problém řekla tedy porodní asistentka? Dostala jsi také nějakou odbornou radu, nebo jenom ty homeopatika? Ja si třeba myslím že důvodů může být mnohdy více, jen je třeba na ně přijít ....... zkusím hledat v odborné literatuře. Také mě napadlo jestli nemáme doma suchý vzduch a malý má z toho žízeň. Jinak v ložnici vůbec netopíme a hodně větráme........????????? 😵

dudinka21
30. lis 2008

Ahojte chcela som sa pridať k tejto téme podbnú som už riešila v inej. Tak si čítam ako Vám tie deti buvajú a môj spí tak, že ho dlho dlho uspávam a ked zaspí po 5 minutach je hore a tak celú noc, nespala som už ani nepamatám, lebo cez den spi iba v kočíku doma tAK vydrží pol hodinu. To kedy mi vstáva každú hodinu alebo pod., by bola pre mna dobra noc. A tiež som rozmýšlala nad tými homeopatikami, aj ked zo začiatku som bola zastancom toho, že nechcem syna tlmiť, ale fakt sa to už niekedy nedá. On sa nebudí, že je hladný alebo pod, ale budia ho jeho ruky, nohy začne kopať a pod a je hore... Myslela som, že ked bude mať pol roka stratí sa to no už skoro má, a stále to isté... Chcem s ním íst aj k neurologičke možno poradí, lebo inak neviem. Už sme s manželom kolko krát hotový on spáva vedla, aby sa vyspal do práce a kolko krát si hovoríme, že bude asi jedináčik, lebo zažiť toto znovu... To my máme aj iné problémy. ALe potom si povieme, že by to bolo sebecke a určite bude mať súrodenca ved každe dieťa je iné... Máte skúsenosti s tými homeopatiakami?? Zaberá to?? 😒

jjaanca
30. lis 2008

My bojujem s vlhkem. Ta PA se na hodně věcí vyptávala a důvod nenašla. Zatím jsem dostala homeopatika na moučnivku a až vyléčíme moučnivku tak se bude řešit nespavost. Já si myslím, že stějně jako staří lidé špatně spí tak špatně spí i mimina. Já prostě vidím jak se Lucka převaluje a snaží usnout a že jí to nejde až začne fňukat.

dudinka21
30. lis 2008

moj malý vela krát aj akoby tlačil, alebo neviem to opísať a doktorka mi na to nikdy nič nepovie neviem ide ma niekedy šibnúť.. On prešiel už všeličím preto sa bojím, či je všetko ok. Ae dúfam, že je a že sa všetko stratí. Uvidím, čo mi povedia zajtra,....jjaanca a to už má 8 mesiacov tvoja dcérka a stále nespí?? Alebo sa len často budí?? DAkujem ja som dúfala, že sa to už bud tratiť...

jjaanca
30. lis 2008

dzdubja21 ona se v noci vzbudí tak 4x nebo 6x a pak hodně špatně zpátky usíná.

dudinka21
30. lis 2008

Vieš u mna je horšie to, že pre mna by to bolo asi momentálne dobre,.,, moj tiež nevie zaspať dudlík nechce, a ked zaspí tak o pat minút ho zobudia bud tie jeho ruky alebo nohy ja už fakt neviem. Zostava mi iba dúfať, že to prejde.. Keby aspon viem, že do 8 mesiaca alebo tak, že si odratávam ale takto... A to mi už niekto povedal, že mu dieťa nespalo aj dva roky.. Ale oni sa to naučia..

jjaanca
30. lis 2008

Já si říkám, že až začne chodit, tak že budem chodit odpoledne ven a že se víc unaví.

many
1. pro 2008

ahoj holky 🙂 tak musím zaklepat,ale už dva dny po sobě mi Ladík spal aspoň 6 hodin vkuse a pak se budil až po 2 hoďkách,kéž by to tak zůstalo,ale ozkoušela jsem to,že přes den jsem furt kojila po hoďce a půl a řekla jsem si,že to ty dvě hoďky teda musí vydržet,aby pak vypil víc,ale jdu k věcí 😉 navečer začnu už kolem té 6 jak kojím,tak ho kojím po hodině,pak v 20.00 vytuhne a buďto spal a nebo se po půl hoďce ještě vzbudil,tak jsem ho do 21. nechala s nama u telky a pak znovu nakojila a už chrněl,tak zatím dva dny,i dnes to tak zkusím udělat,protože si myslím,že se víc napapkal a proto spinkal 🙂 z kaše mám zatím strach,aby mi ji taky nezvracel,takže zatím nedávám

eppik.m
1. pro 2008

many: lepek se má podávat až od ukončeného 6.měsíce 😵 správně zatím volíš kojení 😵 jjaanca: taky si říkám že když bude více aktivní tak bude lépe spinkat 😀 dudinka21: to Míša se taky budí na své vlastní pohyby tela. Trochu pomáhalo když jsem ho otočila nabok a chvilinku hladila zádička, ted je už velký tak se vždy otočí sám. Ale je to pěkný rošťák jen co usne tak se vzdálím z pokojíku on spí, no jen co se vrátím a lehnu si do postele on se vzbudí a vyžaduje prso a naši postel!!! Včera jsem se rozhodla že to nebudu lámat přes koleno a pokud budu kojit tak bude Míša spinkat s námi a nebudu ho trápit když nechce spát ve své postýlce. 😉

dudinka21
1. pro 2008

eppik moj spinka tiež so mnou, lebo keby mám za každým vstávať..
mne trošku pomohlo, ked som ho dala spinkať na bruško vtedy sa tak nehýbal... no on tak nechce vobec byt myslim na brusku a aj zo sna sa prehodi..
poviem vám niekedy mi už je do plaču a to mi manžel povie, že ma obdivuje, že on by to nezvládoll.
fakt to čo je u nás je už nenormálne.. ale potom o 6 ráno na neho pozriem usmeje sa na mna, a ja zabudnem na všetko a poviem si, hlavne že je zdravý ostatné príde samo...
a možno sa to po pol roku zlepší-..
a ešte som sa chcela spýtať, či neviete, prečo by tak mohol kopať... či ho moze bolieť bruško, alebo neviem, lebo on robí až mostíky....

pavlina05
1. pro 2008

jjaanca ...my brali homeopatika, Heřmánek, ale u nás to nezabralo. Nebo homeopatka nepoznala co vlastně pomůže?? Nevím?!

Many ahoj!!
Po hodině kojit to je děsný! Ája mi přes den nevydrží kojení po hodině nebo dvou. Já ho pořád nechávám bdělého a chci do něj natlačit co nejvíce kojení, ale on je pak děsně protivný a ospalý.

Holky?? Vy si fakt myslíte, že se má tak moc přes den kojit a vnoci pak bude spát déle???

eppik.m
1. pro 2008

dudinka21: tak to přesně dělá Míša, kope nohami jak o život a taky se celý přehne ... myslím že si tím jen cvičí nožky .......... kdyby ho bolelo bruško tak by nejspíš brečel 😉
Tento článek jsem našla:
Problémy s dětským spánkem trápí mnoho rodičů. Shrnuli jsme pro vás rady a tipy, jak malé nespavce přesvědčit ke klidnému spánku.

Spánek dětí je jiný než spánek dospělých
Děti spí povrchněji. Snadněji se spontánně budí. Děti do šesti měsíců potřebují i v noci jíst. V miminkovském věku je délka spánku zhruba dvojnásobná než v dospělosti. Minimálně do tří let spí děti i přes den.

Noční spánek
Pro co nejklidnější noční spánek je žádoucí optimální prostředí a důsledný režim. Dítě potřebuje vlastní postýlku, do šesti měsíců věku umístěnou v ložnici rodičů, teplotu místnosti 18 "C, oblečení z přírodního materiálu a prodyšnou přikrývku. Pro snadné usínání je důležitá podvečerní příprava na noční spánek, dennodenně stejná.

Večerní rituály
Osvědčilo se zavést pravidelný večerní rituál již mezi 6. a 8. týdnem věku dítěte. Součástí takového rituálu je nakrmení dítěte, koupel a uspávání. Součástí koupele kojenců může být jemná masáž. Uspáváním myslíme asi půlhodinku před spaním, kdy je dítě již v postýlce. Klidně s ním komunikujeme, zazpíváme ukolébavku, povíme pohádku, pohladíme. I když pak odejdeme, můžeme nechat v místnosti tlumené světlo a otevřené dveře. Děti bývají klidnější, když při usínání vnímají matku ve vedlejší místnosti.

Noční probouzení
Při nočním probuzení dítě nechovejte nebo jen krátce. Také ho neberte do vlastní postele. Snažte se ho "přemluvit" k dalšímu spánku klidným hlasem a pohlazením.

Poruchy spánku
Nejběžnější porucha spánku se nazývá nespavost. Jde o obtížné usínání, noční buzení a předčasné ranní probouzení. Nespavost je běžná u kojenců.

Příčiny nespavosti
U kojenců a batolat - tj. do tří let věku - je nespavost nejčastěji způsobena nedostatkem režimu. Dítě odmítá jít spát ve stanovenou dobu, vyžaduje různé ústupky. Rodiče, kteří by rádi změnili spánkové návyky svých dětí, musí zavést pravidelný režim, dát dítěti pevné hranice a být důslední. Jen málo poruch spánku je způsobeno poruchami zdraví: únikem mléka a žaludeční kyseliny zpět do jícnu, zvětšenou nosní mandlí, svědivým ekzémem na kůži apod., případně nedostatečnou tvorbou mléka u maminky.

V předškolním a školním věku je nespavost velmi vzácná. Bývá následkem úzkostí z různých příčin.

V dospívání, stejně jako u dospělých, může být nespavost projevem začínajícího psychického onemocnění, nejčastěji deprese.

Nekvalitní spánek dětí se promítá do celé rodiny. Je důvodem ke konzultaci u lékaře nebo psychologa.

dudinka21
1. pro 2008

eppik diky za radu ideme práve k dokt. tak uvidím, čo povie, len mávam pocit, že ani nič mám pocit, akoby ma nepočúvali ludia.. nevierm... tak díky no on aj vela plakáva ved uvidím...

jjaanca
1. pro 2008

pavlina05: Chamomila vulgaris? O tom jsem tu hodně četla. Doufám, že to nedostanem, protože si myslím, že by Lucka mohla být alergická na heřmánek.
Dneska v noci jsem si prožila fakt peklo. Malá se budila asi po 10 minutách. Když spala hodinu, tak jsem jásala. S kočárem jsem nachodila asi párk kilometrů ani to nepomohlo, musela jsem jí nosit v náručí aby neplakala. Včera vůbec nechtěla jíst, tak jsem si myslela jestli to nejsou zuby, ale na dásničkách nic nemá, tak nevím. ☹

many
1. pro 2008

teda chuderko ☹ to je síla ☹

pavlina05
1. pro 2008

jjaanca jo,Chamomila vulgaris...dostali jsme 2 kuličky a nic...

radka.m.
1. pro 2008

ahoj holky,tak jak tady píšete o častém kojení přes den a že pak děti budou třeba lépe spát,tak to mezi sebou souvislost prý nemá.dnes byl dotaz na kojení na netu-č.4440,tak tam p.mrázková odpovídá,že to mezi sebou souvislost nemá.ale každopádně pokud kojené dítě se v noci budí častěji,než by se mělo,tak by se určitě to noční kojení mělo omezit na minimum,protože pak se může mlíčko vracet zpátky do jícnu a prcka začne pálit žáha,což pak vede k tomu,že se častěji budí a chce pít.jinak náš malý byl taky pěkný nespavec a i když začal chodit,tak se nepřestal v noci budit,museli jsme prostě utnout noční jídloa vstával k němu v noci hodně manžel. 😝

radka.m.
1. pro 2008

jo,a homeopatický sirup nám doktorka taky napsala,myslele jsem si,že to zabírá,ale když jsme ho dobrali,tak nějakou dobu potom se náš mladý začal zase budit.

zuzu13
1. pro 2008

nechcem sa vam miesat do debaty...priznam sa ani som to cele necitala 😅 je toho dost vela...ale ak sa vam deti casto budia, skuste na noc umele mlieko...alebo medovkovy cajik...mliecko zasyti a cajik je pre nespavcov... 😉