Nechce spát v noci. Co mám dělat?

kleris26
8. lis 2008

Dobrý den, zdravím všechny mamči, prosila bych o radu... náš pětiměsíční prcek (má sedm kilo, nebo spíš přes sedm) v noci podle mě hrozně špatně spí. Usíná kolem deváté, probouzí se kolem půlnoci a od té doby po hodině až do rána se budí na kojení. Někdy to ani hodina není, třeba i 40 minut nebo dokonce méně... Už jsem z toho celkem zoufalá, protože máme ještě čtyřletou holku a té se potřebuju věnovat přes den, takže je to docela namáhavý.... Poradíte mi, co zkusit, aby se intervaly mezi kojením prodloužily? Přibývá krásně, je plně kojený, ale tohle trvá už několik měsíců a jsem z toho už dost vyčerpaná, přes den není možnost spánek dohnat. Všem děkuju předem za každou radu. K.

scharfinka
30. pro 2008

Ahoj maminky,prosím o radu.....co můžu dát 5 mes. dítěti na noc, aby se víc zasytilo a dýl spinkalo....malý mi od 2,5 měsíců prospal celou noc vždycky od půl desáté do šesti rána.....ve čtvrtém měsíci ale přišel zlom a začal se budit dvakrát za noc, to ještě vcelku ušlo, ale teď už se budí co hodku a půl nebo co dve hodiny.Pro mě se to stává už neúnosné, mám zdravotní problémy a potřebuju spánek jako sůl...vyskoušela jsem od Hami sytící mlíčko Hajaja, ale vůbec to nezabírá, budí se stejně. Problém je, že někdy se fakt vzbudí z hladu a saje jak utržený, ale jindy jen tak podudlává.Problém je ten, že dopředu to nikdy nepoznám, až dám prso, tak zjistím, ale to už si ho on nedá vzít dokud nezaspí....jsem fakt úplně vyřízená a přes den se ploužím jak mátoha a děsím se každé přicházející noci ☹

fifinna
30. pro 2008

scharfinka, myslim, ze problem neni vtom, ze je hladny. Ja som si to myslela tiez o mojom, snazila som sa donho dostat vecer aspon par lyziciek kase a to bolo este horsie. Budi sa ti kôli niecomu inemu, zubky, zrazu ma starch, aby ta nestratilo a pod. Musis len pockat do pol roka, ked prejdete na tuhu stravu a ked si budes ista, ze neni hladny, môzes zacat stym, ze ked sa ti prebere, nedas mu prsnik. Do toho pol roka ti radim vydrzat, ked tak nedaj mu skôr ako po dvoch hodinach.

pavlina05
30. pro 2008

scharfinka
☹ my máme ten stejný problém. Ale už od 3 měsíce!! Stále se budí po 2 hod. A nejde o hlad!!! to už poznám! Takže jej uklidňuje všemožnýmy způsoby - hlazení, tišení. Až to nejde, tak teprve pak dám prso. nedávám čajík ani dudlík.
Já myslím, že to je hlavně proto, že máme kluky!!!!
Já dávala nemléčnou kaši od Hami a nezabrala!!!TAkže se teď snažím jen uklidńovat. Kojím jen 2 krát za noc, ale vstávám tak 6 krát!!!
Nevím, zdali se to dá vydržet...ale já zatím držím pohromadě 😅 Snad z toho vyroste 😅
Takže jsem moc neporadila.... 😕

dzej
30. pro 2008

ahoj holky, tak my jsme do půl roku vstávaly 2x za noc, malá spala 12 hodin. Úderem 6. měsíce otočka. Vstáváme po 1,5h, když se zadaří, tak po dvou. Vyzkoušela jsem jiný pokojíček, nepomohlo, hodně nakrmit večer, taky nepomohlo. Rituály taky nic. A jak píše Scharfinka, někdy saje hodně, někdy jen dudlá. Zkusila jsem jí dát jen vodu a to byl řev, takže stejně zas kojíme. Zuby zatím nemáme, zlý sny asi taky ne, protože se budí klidná. Tak nevím co dělat 😢

eppik.m
31. pro 2008

scharfinka: pokuď jde o růstový spurt, nebo zoubky tak je potřeba jedině vydržet 😉
Já byla taky na dne posledný dny zpět, kdy fakt jsme se nikdo nevyspali a příčinu toho jsem zjistila pouze včera kdy jsem objevila Míšovi v puse prořezané dva zoubky nahoře 😀 😀 😀
Jinak se nám to krásně v noci upravuje a naše dnešní noc: vzbudil se kolem půlnoci, šla jsem k němu jedinkrát pohladila po vláskách a dala jsem mu napít čaje a dudlika a on hned usnul zpět (veliký pokrok protože předtím vydržel řvát i hodinu a to jsem k němu chodila v pravidelných intervalech po 5ti min.) pak se ještě vzbudil nad ránem a opet jsem ho pouze jednou pohladila dala dudlika a spal až do rána, sice se vzbudil o hodinu dříve než obvikle ale předtím nespinkal tak dlouho v kuse .... to jsem ho už nakojila a ještě chvilku jsme se váleli v naši posteli a pak jsme vstali a nasnídali se kolem té osmé jako každý den 😵 Holky já jsem tak ráda že to moje úsilí se vyplatilo a pyšná že jsem vydržela, hlavně na syna že se to naučil sám a sobě nadávám že jsem mu to neumožnila předtím sama, jelikož jsem hrozně starostlivá teď vidím že je potřeba ubrat a nedělat všechno za něj .... Držíme vám taky palečky !!!!!!!!!

pavlina05
1. led 2009

epp, teda já jsem tak ráda, že se to u vás vyplatilo!!!
U nás to včera byla úžasná noc, Alešek spinkal krásně a budil se po 4 hodinách. Ale zase dnes, co 2 hodiny a když se probudil, tak strašlivě plakal a tekly mu i slzičky. Já nevím 😒 , ale jestli on nemá děsivý sny ☹
Je to možný holky??? ☹

alishia
1. led 2009

ahoj,

ja mam jiny problem. Maly by spal, ale porad se prevaluje a dokonce i ve spanku se obrati na druhou stranu nez sem ho polozila, ale vetsinou se prasti o sprucle nebo mu spadne dudlik na zem a v tu ranu je vzhuru a rev. Ja proste nevim, jak mu mam v te postylce omezit pohyb, aby spal v klidu.

sasasx
1. led 2009

ahoj alishia
tak presne toto mne maly zacal robit posledne dni... na velkej posteli v perinach spal pokojne, po preneseni do postielky bol nepokojny, vrtel sa a cestoval po celej postielke...
skusili sme mu dat velky vankus do postielky - na ktorom spal aj vo velkej posteli - ma to pod sebou celym a spinka pokojne uz druhu noc - udrzuje sa mu tam teplucko, ktore si vytvori a nevrti sa, lebo ta makka podlozka obmedzuje pohyb.

eppik.m
1. led 2009

pavlina05: každé dítko je jiné, jinak reaguje ....... Míša se mi hrozně vztekal a místo pláče řval ze všech sil, to mně hodně vždy dostalo a pak jsem polevila ...... začínali jsme nanovo 🤐 teď vím že je potřeba vydržet, nepolevit, děti jsou hrozně chytré a použijou všechny prostředky k tomu aby si vydobili své ........ Soucítím s váma ani nevíš jak, taky nejsem bez citu ale teď vidím že jsem udělala krok vpřed a né vzad pro dobro celé rodiny 😉 co nás nezabije to nás posílí 🙂
alishia: to je normální že dítko když se naučí novou dovednost ve spánku si ju znovu promítá a může dokonce jak píšeš ze spaní ji taky provádět, já bych třeba zkusila dát kolem postýlky ty mantynely co se dávájí novorozencům a přes to ani dudlik nevypadne a ani se tak nepraští ... pohyb u tak velkého dítěte neomezíš, zkus si předstvit sebe že by tě někdo svázal aby se se nehýbala, to by bylo pak ještě horší 😅

simonn
1. led 2009

Ahojte.Vecer nemame problem so spinkanim.Vecer je to O.K.len cez den je to uz ine.Laura spinka len v kociku.Ked zadrieme doma na postely,tak to len tak na 30 min.Ale co nas trosku viac trapi je,ze vecer ju musime uspavat na rukach a nievieme ako ju to mame odnaucit.Neviete mi niekto poradit???

fifinna
1. led 2009

simonn, napis kolko ma mala mesiacov, ale je to urcity zvyk, ktory musi sam prejst vekom. Mne maly do teraz zaspava na prsniku, ale sam od seba sa zacal pokusat bez neho a niekedy sa mu to aj podari. To spanie v kociku a doma len pol hod. je bezne u väcsiny deti, su tu uz aj take temy. Kukni sa.

eppik.m
1. led 2009

simon: tak jak jste si ji na to naučili tak i odnaučíte 😉 prostě si ji na ty ruce už nevezmete, ale uložíte do postílky v bdělom stavu, zhasnete světlo a odejdete do jiné místnosti, dveře nechte otevřené a kdyby brečela chodte ji uklidnovat ve stejných časových intervalech třeba po 5min. až do té doby než usne sama a tak každý večer, rychle pochopí o co vám jde a naučí se to sama, musíte být důslední a nepolevit, možná se bude i vztekat ... ale dejte jí prostor k tomu aby se to sama naučila jinak ji budete muset pořád uspávat na rukou dál 😵 taky nepíšeš kolik jí je měsíců? Kolem půlroku bych to klidně už aplikovala........

eppik.m
1. led 2009

simonn, já jsem v 10m odnaučila syna od nočného kojení a od usínání na prsu, samo že to byla moje chyba že jsem ho tak naučila, a o to víc mi dalo práce aby si odvykl, ale hlavně musí chtít sama matka, to dítě zato nemůže .............

eppik.m
1. led 2009

fifinna - my také spíme dopoledne pouze půl hodinky a to ve své vlastní postílce, odpoledne chodíme ven a na čerstvém vzduchu zabere na hodinku někdy až na tři 😉 Pokuď ti to usínání na prsu nevadí tak neni co řešit, snáď ti tam nebude vyset pořád..........

fifinna
1. led 2009

eppik, nevadi 😉 , ja tiez hovorim, ze tak nebude spavat do osemnastky, mne maly tiez vonku vydrzal spat aj tri hod. a doma len pol hod. Neskôr sa naucil spat aj doma tri hod ale aj tri krat sa prebere na prsnik. Mne to vyhovuje, aspon ho nemusim vonku kocikovat, a uz by vlastne vonku ani nezaspal, nezmesti sa poriadne do kocara, je uz velky. Von chodime väcsinou uz po vlastnych a kocar je nas doplnok 😀

pavlina05
1. led 2009

simon my jsme uspávali na rukách 4 měsíce.
Ale fakt už to byla zdloufavé a neúnosné!! 😝
TAkže jsme zavedli metodu vyplakání se. JAk píše eppi.
Je to těžký a zoufalý....ale prostě se to musí vyzkoušet a nepolevit! JAko ve všem u dětí 😉
Nechali jsme Ájiska v postýlce když byl ještě bdělý, odešli jsme k tv a chodili jej uklidńovat po 10 minutách. bylo to srdcervoucí.....někdy plakal i 4 hodiny!! za týden pochopil, že to nejde a plakal cca 30 minut než usnul.
Je to drsné...u nás to trvalo cca 10 týdnů než začal spinkat sám. Ale vyplatilo se to!!! Neveřila bych tomu, brečela jsem první týden také, ale naštěstí jsem nepolevila a přineslo to ovoce!!!!
tAkže držím pěsti 😉

TAk dnes se už u nás spí. Eppi, tak jsem zvědvá kolikrát budu dnes kojit 🙂 Doufám, že max. 2 krát!!
Takže ty už nekojíš vůbec???

eppik.m
1. led 2009

pavlina05: od pondělí už v noci vůbec nekojím 😉 a taky krásně Míša usína sám i přes den a v noci taky sám zaspí bez pláče, když náhodou začne plakat pouze ho pohladím a popřípadě dám napít, někdy dudlika a hned opět usne. Dokonce se do postýlky večer těší a chvíli než usne se v ní jaší a blbne, směje se, dělá na mně obličeje ... Vstávám k němu zatím pouze dvakrát v noci a pak až ráno to už ho hned nakojím. Já se konečně vyspíííím 😅 😅 😅

eppik.m
1. led 2009

Nám to trvalo přibližně měsíc, ale na začátek jsem nebyla moc důsledná a taky jsem nevěděla jak nato až se mi konečně rozsvítilo 😀 takže by jsme to zvládli i za kratší dobu, začala jsem když bylo Míšovi 9m.,byl dost starý nato aby to rychle pochopil a on to moc dobře a rychle taky pochopil 😔 a testoval si mně kdo z koho!!! 😀

me2xgy
1. led 2009

ahojte mame rovnaky problem a to uz skoro rok, o tej knihe sa toho pise tiez, ja som citala inu o vztahovej vychove, ide o to ze dietatko je od prirody vyzbrojene len hlaskom aby privolalo maminku a vola ju nie len ked je pokakane ale aj ked sa mu nieco zle sniva alebo sa citi samo a my sme tu predsa na to aby sme detickam vyhoveli, no a aj tak nam to raz vsetko bude hrozitansky chybat. ked sa dietatko necha vyplakat citi sa samo ze krici zbytocne, nikto ho nelubi, nikto ho nepocuje a zaspi od vycerpania a v dospelosti sa formou hypnozy dokazalo ze od psychickych az po kardio-vaskularne choroby moze prave to ze bol ten clovek v detstve nespokojny, niektori sa dokonca vratili do 6mes. prenat. vyvoja, ked mala maminka depresie a fajcila ako duha.
viem ze z dvomi detickami je to urcite tazke, ale sme my mamicky flexibilne tvory a verim ze to zvladnete. ja odkedy som citala knizku o vztahovej vyxove vyxutnavam si vzdy ked ma babulka zobudi ze chce papat lebo naozaj vyrastie a uz nikdy nikdy ma nebude tak potrebovat a chciet mat tak blizko ako teraz...

a vravi sa ze s prvym dietatkom laska pride a druhe si ju musi vydobit, tak prajem nech maly "bojovnik o maminkinu lasku" rychlo pride na to ze jej ma rovnako vela ako sestricka 😉

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: je to tvoje volba a taky jedna z možností ............. 😉

heppu
1. led 2009

me2xgy: krásne si to napisala, normalne to teraz vidim inak ako v noci ked som vstavala 😉 je pravda ze neskor nam to bude asi chybat

fifinna
1. led 2009

me2xgy, suhlasim 😉

eppik.m
1. led 2009

Námietky a pochybnosti
Keď predstavujeme na prednáškach či individuálnych
pohovoroch našu metódu, stretávame sa spravidla s tromi rôznymi
reakciami.
S odstupom najväčšia skupina rodičov sa veľmi poteší, že
dostane konkrétne a úspech sľubujúce rady. Sú si vedomí súvislosti
medzi návykmi a poruchami spánku. Sú ochotní byť krátky čas
v istom strese, ak sa za to výrazne dlhodobo pre všetkých situácia
zmení.
Druhá, našťastie malá skupina sa týka hlavne matiek. Sú veľmi
vystresované a unavené niekoľkomesačným upieraním spánku, veľmi
častým vstávaním, pripravovaním fľašiek, dojčením, dlhým
neutíchajúcim plačom atď. Od nich väčšinou počujeme: „Prosím,
povedzte mi, čo mám robiť – hocičo. Horšie to už nemôže byť.“ Vo
svojej zúfalosti príjmu akúkoľvek radu. Keďže sú s nervami takmer na
konci, je pre nich rýchla pomoc veľmi dôležitá.
Tretia skupina rodičov vyjadruje vážne pochybnosti: „Môžeme
zlomiť vôľu svojho dieťaťa? Môžeme si byť istí, že mu tým nijak
psychicky neublížime? Môžeme si byť istí, že tým neutrpí náš vzťah
s dieťaťom? Nezničíme vzájomnú dôveru, keď ho zakaždým hneď
neupokojíme?
Strach a pochybnosti sú namieste. Odpovedáme na ne
protiotázkou: Čo sa stane, keď všetko bude také, ako doteraz? Keď
sa nezmenia návyky vášho dieťaťa? Keď si každým plakaním hneď
presadí svoje, len aby prestalo plakať – aj ak 5-krát za noc? Aký
vplyv majú bezsenné noci na vaše city k dieťaťu? Ste si istí, že to
nezaťažuje váš vzájomný vzťah? Trpí súčasnou situáciou vaše
manželstvo? Čo by sa zmenilo, keby ste všetci mohli v noci spať?
Mali by ste sa lepšie len vy – alebo aj vaše dieťa?
Niektoré matky nepociťujú stres, hoci ich dieťa dlhé mesiace
každú noc viackrát zobudí. Prečo by mali niečo na tom meniť, keď sa
cítia dobre a vyrovnane, a dieťaťu sa vždy milo venujú? Ak
v takomto prípade prevažujú pochybnosti rodičov, neodporúčame
v programe ani začať.
Často sa ale ukáže, že matky aj otcovia sú pod tlakom ľútosti.
Bezmocnosť a preťaženosť rodičov sa odzrkadľuje na vzťahu
k dieťaťu. Občas sú to aj agresívne pocity. Je ťažké sa takýmto
pocitom niekedy vyhnúť. Niektorí rodičia si uľavia „žartovne“
myslenými vyjadreniami ako „Najradšej by som ho nechala
adoptovať!“ alebo „Mohla by som ho priklincovať na stenu!“. Iní
majú pocity viny a zlé svedomie, lebo svojím bábätkom alebo malým
dieťaťom vo svojej bezmocnosti a preťaženosti silno triasli či dokonca
ho udreli.
Takéto reakcie sú poľutovaniahodné. Ale sú ľudské. A hlavne –
sú realitou. Týmto rodičom nepomôžu ďalej rady so zdvihnutým
prstom, či rady začínajúce slovami „Nikdy nesmieš“, ktoré nehovoria
o tom, ako možno naproti tomu problém vyriešiť. Tieto „rady“ môžu
vyvolať pocity viny a prispieť k tomu, že rodičia sa cítia ešte
neistejšie. Buďte zvlášť opatrní, ak sú tieto rady od „odborníkov“ bez
osobných skúseností. Zo začiatku je vždy najjednoduchším riešením
dieťaťu ustúpiť.
K tomu jeden príklad: Každý pozná „klasický“ konflikt: Matka
a dieťa sú v supermarkete. Dieťa chce čokoládu. Matke sa to nezdá
vhodné a povie „nie“. Dieťa nato začne kričať. Možno sa aj hodí
o zem. Matka má dve možnosti.
Prvá: Kúpi mu čokoládu. Dieťa bude okamžite kľudné. Konflikt
je „vyriešený“. Ale len do najbližšej návštevy supermarketu, lebo
dieťa bude opäť plakať. Jeho krik bol predsa odmenený čokoládou.
Bolo by takpovediac hlúpe, keby pri ďalšej návšteve plač vynechalo.
Druhá možnosť: Matka ostane konzekventne pri svojom „nie“.
Krátkodobá reakcia: Dieťa kričí ešte hlasnejšie. Situácia je veľmi
nepríjemná a stresová. Zopár prítomných sa nesúhlasne prizerá. Z ich
tvárí možno vyčítať: „Aha, plačúce dieťa. Teda neschopná matka“.
Matka to vydrží – zapotí sa, ale navonok je pokojná. Pri ďalšom raze
alebo najneskôr pri tom nasledujúcom jej dieťa už nebude plakať.
Naučilo sa totiž: „Plač nepomáha. Moja mama vie, čo chcem.
Nezmení svoj postoj ani keď budem revať. Nemusím sa o to ani
pokúšať.“
Matka sa musí na krátku dobu vystaviť radšej stresu, ak chce
vyriešiť problém dlhodobo. Sotva by matke niekto vytkol, že „zlomila
vôľu dieťaťa“. Mnohé návyky pri spaní sú ako spomínaná čokoláda.
Natrvalo nedáva zmysel, aby rozhodovali deti, koľko z čoho chcú
dostať.
Sebadôvera a istota rodičov sú dôležitým predpokladom dobrého
prospievania detí. Väčšina rodičov je schopná zodpovedne
zaobchádzať s potrebami dieťaťa. Vycítia, kedy ich dieťa niečo
skutočne potrebuje – a kedy je potrebné určiť dieťaťu hranice.

me2xgy
1. led 2009

mamulienky my vstavame tiez kazdu hodinu (30 min hore-dolu podla okolnosti) je to na nervy niekedy a urcite pri dvox detickax o to viac, ale niesom zastancom tej knihy... citala som knihu o vztahovej vychove kde sa pise co urcite kazdy vie ze dietatko NEPLACE len tak, ale place aj ked sa mu nieco zle sniva citi sa byt same, neiste v tomto novom svete a jedine co mu zostava je kricat a dufat ze pride maminka ktora rovnako ako dietatko krik dostala od prirody silnu potrebu svoje dietatko upokojit... ked sa necha bietatko vyplakat vedie to v dospelosti k psychyckym a casto aj k zdravotnym problemom. dietatko neprestane plakat a place stale viac, citi sa byt same opustene nikto mu nerozumie nikto ho nelubi - "krasny" zaklad do zivota ☹ deticky zacnu zaostavat su smutne...

ja som pravdupovediac tiez chcela aby Sarinka spala celu noc lebo do 4 mesiacov spala a rozmaznala ma 😅 ale teraz si uzivam vzdy ked ma v noci zodudi ze ten drobny cloviecik chce akurat mna-svoju jedinu a nenahraditelnu maminku s oblubenym mlieskom a nieje nic krajsie ako ked sa napapka prituli sa ku mne aby som jej nemohla zdrhnut a pokojne si odfukuje kym sa zas nerozhodne skontrolovat ma 😀
uzivajme si ved o chvilu nam vyrastu a uz nas ani zdaleka nebudu tak potrebovat a chciet nas tak blizko pri sebe aby sme strazili kazdy krocik a snicek a este aj pusinkovanie na verejnosti bude trapne 🙂

me2xgy
1. led 2009

😀 ma to vyhodilo zo stanky tak preto 2x to iste - zachrani ma ze som blondyna?

eppik.m
1. led 2009

me2xgy: podle toho co píšeš jsem pochopila že si závislá ty na Sarince a ona to brzo pochopí a náležitě toho taky využije ve svůj prospěch 😀, Opět píšu je to tvoje rozhodnutí a volba když myslíš že to tak má být tak pak je všechno v naprostém pořádku... PS: Nikdo nejsme nenahraditelný ... 😵 Od kdy dítě vychovává matku??? 😅

me2xgy
1. led 2009

eppik ale male deti predsa nerozmyslaju nad tym ze budem revat kym mamu netrafi a aj tak spravi co chcem 😒 to az tie vacsie su vypocitave a vedia siuvedomit akciu reakciu... uz len kym som napisala toto sa moje kaciatko 2x posadilo na posteli a zacalo kricat eeeeeeeeemaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaa (sama na takej velikej posteli zase za jej snivalo nieco zle-ved detom sa vela sniva - deti sa ucia v noci) a ked som sa jej snazila ukradnut prsnik cestovala so mnou na druhy koniec postele - no na zozratie 😉
ja som si tiez parkrat slovne "ulavila" hovorila som jej ze pockaj aj ja ti budem zvatlat cicik celu noc a pritom ta kvakat za vlasy a uvidis - potom som sa rovnako v mysli vyfackala, ved ona chce len aby som ju lubkala...
a aj ked ma 11 mesiacov urcite neplace v noci preto aby ma znicila ale aby som jej strazila snicky 😉

me2xgy
1. led 2009

nie som na nej zavisla a nedovolim jej vsetko viem si uvedomit comu rozumie a co je jej este cudzie vie co znamena nono a vie ze robi zle a prestane robit zle, som si vedoma aj toho co pises ze bude skusat kam az maminka dovoli a viem aj ze sa niekedy tym krasnym ockam neubranim 😅
a dieta nevychovava matku ale myslim si ze nejakemu 6mesacnemu dietatu vysvetlovat ze ma spat a maminka mu neda jest aj ked je hladne a nepride ked je same - je krute a porovnavat 2 - 3 rocne deti s detmi ktore este nemaju ani rok tiez nieje spravne 😀

me2xgy
1. led 2009

fifi a hepu som rada ze je viac mamiciek zavislych na svojich detoch 😀

eppik.m
1. led 2009

me2xgy píšeš : "a vravi sa ze s prvym dietatkom laska pride a druhe si ju musi vydobit, tak prajem nech maly "bojovnik o maminkinu lasku" rychlo pride na to ze jej ma rovnako vela ako sestricka"
Akurát mi nějak uniklo kdo tady má dvě deti ???
Dítě není od přírody vyzbrojené pouze hláskem, to by na světě moc dlouho asi nepobylo ........... Už novorezenec má řadu vrozených reflexů, které mu pomáhají přežít. (úchop, moroův reflex, sací reflex ....) a pak se vyvíjí jeho myšlení, pohyblivost, zručnost, sociální návyky a řeč...........