Nechce spát v noci. Co mám dělat?

kleris26
8. lis 2008

Dobrý den, zdravím všechny mamči, prosila bych o radu... náš pětiměsíční prcek (má sedm kilo, nebo spíš přes sedm) v noci podle mě hrozně špatně spí. Usíná kolem deváté, probouzí se kolem půlnoci a od té doby po hodině až do rána se budí na kojení. Někdy to ani hodina není, třeba i 40 minut nebo dokonce méně... Už jsem z toho celkem zoufalá, protože máme ještě čtyřletou holku a té se potřebuju věnovat přes den, takže je to docela namáhavý.... Poradíte mi, co zkusit, aby se intervaly mezi kojením prodloužily? Přibývá krásně, je plně kojený, ale tohle trvá už několik měsíců a jsem z toho už dost vyčerpaná, přes den není možnost spánek dohnat. Všem děkuju předem za každou radu. K.

wien
14. led 2009

ahoj, ja mám so synom také problémy posledné 3 dni, a to sa už budil asi 2 týždne v kuse len 1x za noc. nakojím, uložím do postieľky a čakám. vždy mi hneď zaspal, ale ako hovorím, v posledných dňoch nejako nemôže alebo nechce. tak som ho nechala pofňukávať aj hodinu. samozrejme nereval na plno, to by som ho nenechala viac ako 10-15 minút. dnes v noci to zase vyzeralo, že nebude spať, ale zamrnčal 3-4 razy a našťastie zaspal. ale zasa som kojila 2x. tak dúfam, že sa to znova upraví. ja mám ale tú nevýhodu, že nechce ani dudel, ani fľašu - nevie s tým narábať, takže sa mi zdá, že nie vždy sa budí na hlad, ale hlavne na ukľudnenie. to by mal prso v ústach aj hodinu 🙄 takže moja rada - skús ho v noci len pohladkať, dať dudlík a nechaj trochu porevať, a potom daj trochu vody namiesto mliečka. 2-3 dni budú ťažké, ale postupne by sa to mohol odnaučiť. je aj dôležité, koľko váži a koľko toho aj v noci vypije. či stiahne celú dávku alebo nie.

mywiel
14. led 2009

Tak mi uz frcime na kniha "Kazdé dieta sa vie naucit spat", fakt to pomaha.
Najdi si temu s tymto nazvom a je to str. 56 tam sa da stiahnut ta kniha. 😉

pavlina05
14. led 2009

ahoj holky!!
Eppi tak jak se daří???
Aleš to na nás pěkně zkouší.....včera křičel snad 45 minut....a pak jsem jej teda nakojila, po 4 hodinách. Bylo to děsný! Ale nechci to vzdát!!

pavlina05
14. led 2009

...tak jestli se u nás neprojevuje 8 měsíční úzkost..?? 😒 Celý den je mrzutý, na plavču proplakal...

macaeliska
14. led 2009

kočky, ja sa chcem ešte spýtať,
keď ste učili deti spať, dávali ste ich ležať na chrbátik, alebo na bruško. Moja Eliška totiž spáva len na brušku. Na chrbáte mi prespí len cca 20 minút. Dlhšie nie. Ja keď som ju učila spať, tak som sa s ňou "hrala" a potom som ju otočila na bruško, aby vedela, že ide bumbať. Najprv sa kukala po postieľke a potom spustila riadny rev. Neviem, či to robím dobré, pretože raz som skúšala ju nechať na brušku, ale mám pocit, že nevedela čo od nej chcem. Tak plakala a plakala a vydržala riadne dlho. Tak som ju nakoniec musela vybrať z postieľky, vyťahať jej sople a dala som ju do postieľky spať na bruško. Je pravda, že ešte plakala, ale za 5 minút bola ticho.

pavlina05
14. led 2009

macaeliska Náš malý spí na bříšku cca od 2 měsíce. Já se bála syndromu náhl. úmrtí..ale on opravdu jinak nespí!! Teď už se nebojím.
Opravdu mi jinak neusne, takže když jde spinkat, tak jej dávám rovnou na bříško 🙂 někdy se mu spinkat nechce, tak se sám překulí na zádička, hraje si, ale pak zase sám na bříško a usne. Je tak zvyklý.
Spinkal tak i v kočárku. Te´d máme bohužel sporťák a tam to tedy nejde na bříšku, tak spí na zádech. Ale ne tak dlouho jako na tom bříšku 😒
TAkže dávej malou tak jak ona to má ráda 😉

U nás už se spinká, tak doufám, že minimálně ty 4 hod bez prsa vydržíme!! 😵

macaeliska
14. led 2009

ja ju tak chcem dávať, ale v poslednom čase mám pocit, že sa jeduje ešte viac, Niekedy až tak, že neviem, či ju niečo nebolí, alebo sa tak len naozaj jeduje

antilopa
14. led 2009

Ahoj holky, přidávám se s naší malou (já nedobrovolně 😖 ) k nespavcům nespavým obecným 😎

My jsme stále téměř pořád na MM, jen v poledne zeleninové příkrmy a navečer trochu ovoce, jinak stále MM.

Kojíme co dvě hodiny - i v noci. Režim je pořád stejný - od malička se budí a po dvou hodinách chce jíst, i v noci, ale to spíše tak 2x hlady a tak 5-10x se přitulit a přicucnout.

Malá spí s námi v posteli. První tři měsíce spávala v kolíbce a pak v postýlce, ale vždy po dvou hodinách se prostě vzbudila, nakojili jsme a pak slooooožitě uspávali (určitě to znáte - hodinové hopsání na balonu, houpání, zpívání, prošení - nejprve malé, pak rodičů a pak oči někam do nebe 😠 Pak jsem zjistila, že se více vyspím, když ji budu mít u sebe - ušetřím tak drahocenný čas a u kojení si zrovna schrupnu a jsem na tom lépe, než když jsem ji polovinu noci uspávala.

Je ale docela veliká (9 měsíců a 11 kg - porodní váha 4,5 kg a 54 cm 😝 ), tak nechci moc zavádat kaše (navíc máme alergii na mléko a vajíčko a AE, takže vše pomalu a pozvolna).

Co mi poradíte - už jsem také více než tři čtvrtě roku nespala. je to opravdu tak bezvýchodné, musíme to přetrpět, nebo děláme něco špatně???

Přeji všem pevné nervy a hodně sil!!!!!!!!

hancas
14. led 2009

my dváme na noc kaše od Hami a po tím ješt 120 mlíka a spíme celou noc až do 9hod.ale pčes den spí jen odpoledne po hodině,zkus upravit spaní,večer bude více unavená a bude ti spát díl v noci

eppik.m
14. led 2009

pavlina05: pořád nám jdou zoubky 😉 usínání v pohodě jak přes den tak večer, v noci jedno tišení a pak 2-3 kojení ...

pavlina05
14. led 2009

hancas .... kaše zabírají asi jak u koho...?? no jelikož má antilopa dceruška 9 m, tak si nemyslím , že by to mělo být z hladu?! 😒 Jde spíše o zlozvyk?? Pomazlení s maminkou.

antilopa ...přečti si přízpěvky eppika 😉 myslím, že pomůže, poradí a snad to bude lepší. Já dělám podobnou metodu a budíme se méně 🙂

Eppi, tak to je moc dobrý 😉 Jen jedno tišení!! U nás včera boj.
Dnes je to lepší, uf. Jsem ráda!! 🙂
u nás tedy 2 tišení, 2 kojení.

eppik.m
15. led 2009

antilopa: odpověď nalezneš v příspěvcích staršího data, nebo si přečti už spomínanou knižku, pošli svůj email a ráda ti ji zašlu, nám pomohla dá se říci na 99%.

eppik.m
15. led 2009

pavlina05: dnešní noc byla pohodová, jedno tišení a dvě kojení, zdá se že zoubky nám pomalu odeznívájí, super 😉 a co vy?

pavlina05
15. led 2009

Eppi, tak u nás také bezva. Tišení jen jedno, kojení v 1:45 a 4:00 a pak až teď ráno v 9:00. TAk jsem vyspaná 🙂 🙂 🙂 🙂
Jen tak dál!!!! 😵

macaeliska
15. led 2009

baby neprovokujte. Ja sa tu sedim a vyhnala som muza, aby isiel teraz po obede uspat malu on. No ale co si pocnem, ked uz mu skonci dovolenka? Zase obrovske revy!

macaeliska
15. led 2009

eppi, ako si to riesila s poobednym spankom? Uspala si a ked sa za 20 minut zobudil, tak si co robila?

pavlina05
15. led 2009

macaeliska mě, pokud se Ájisek vzbudí, tak jej hladím a utěšuji. Po zádíčkách hladím tak dloho dokud zase neusne. nedávám ani čajík a ani dudlík. A spí. 😎

macaeliska
15. led 2009

tak zavidim, mna totiz ked zaciti, tak koniec spania. Jedine na cici potiahne aj 2 hodiny. Inak je za 20-40 minut vyspata

eppik.m
15. led 2009

macaeliska: zavedla jsem pravidelní režim Míšovi na míru, jelikož vstáva kolem sedmé tak po čtyřech hodinách bdění každý den v 11:00 hod. chodí spát do své postílky, i když se náhodou stane že usne mimo tak ho tam vždy přenesu a i když otevře oči nebo se vzbudí vždy hned usne sám, někdy se stane že se mu nechce ještě spát tak to protáhnu o půlhodky ale vždy nakonec usne sám 😉 a spí mi pouze 30minut přesně ani o minutu déle, takže pokuď Elišce stačí 20, 40 min. a je vyspalá už bych ji nenutila prostě ji to stačí, lepších 20 minut spánku jako nespat vůbec. No a po obědě chodíme kolem dvou, tří ven a to spí v kočáři vždy hodinu, někdy potáhne hodinu a půl, někdy dvě. Ale vždy ho pak k večernímu spánku ukládám opět po čtyřech hodinách bdění vždy v osum hodin a zjistila jsem že když je to třeba jenom o minutu či pět déle tak usne hned jako špalek, sám ve své postílce, pouze se dvěma dudlikama které jsi sám dá do pusinky a světlo mu zhasínám vždy po puse na dobrou noc, dveře má otevřené a po pěti minutách ho jdu zkontrolovat a přivírám i dveře jelikož už spí 😉 nikdy jsem ho neuspávala na rukou ani nijak jinak, akorát chyba byla ta že mi usnul u prsu a to už vím že úspěch je v tom když dítě se pokládá v bdělom stave do postýlky. Akorát jsem používala dudlik a to jsem také pochopila že není dobré takže teď je má vždy na tom samém místě v postílce a když chce veme si je sám, nemusím mu je dávát já. Kolikrát ani netevře oči jenom natáhne ruku a šup s nim do pusy a pokračuje ve spaní dál. 😵

macaeliska
15. led 2009

vďaka za radu. Ono je to u nás naozaj každú chvíľu inak, ale snažím sa jej stále udržiavať režim, aký bol do teraz. Takže ráno sa mi najnovšie budí o tej 6-7 a už sa jej nedá zaspať. Tak sa hráme a o tej 9.30 ideme v kočíku von. Tam mi potiahne na chrbte len tých 20-30 minút a koniec spania. Tak sa ešte vozíme do tej 10.30 a potom ideme domov. Navaríme, o 11.30 obeduje zeleninku a o tej 13 jej dám ešte cucnúť z prsa a o 13.30 ju ukladám do postieľky na poobedné spanie. Problém je v tom, že ona mi tam zaspí ako vždy, s veľkým plačom, ale trvá to len cca 5 minút. potom spí presne 30 minút a koniec. Teda pokiaľ ju nechám jedovať, tak viem, že sa prebere a je po spaní. Keď ju ale vyberiem a dám jej prso, ak si cucne a zaspí ešte minim. na 30 minút. Potom sa opäť prebere a cucne si a spí aj hodinu.Keď ju ale nevyberiem, tak sme dospali a čaká má blbý zvyšok dňa. Je totiž unavená a tak si väčšinou ešte potrebuje schrupnúť aspoň na 15 minút a to večer o tej 17.30. kúpeme o 19.00 a potom kojím a trošku sa hráme. O tej 19.45 ju ukladám do postieľky na bruško a je to tu. Spustí nehorázny plač a vydrží jej to aj 30 minút. Musím ju vyberať a odsávať jej sople a potom pokračujeme. Ja už neviem čo a ako. V noci v pohode. Nakojím, dám do postieľky a odchádzam. Ani nemrnkne a spí ďalej.

amarelka
15. led 2009

ahoj macaeliska, tak narýchlo som si prečítala tvoje príspevky ..dávaš malej dudku, či nie? možno si chce len tak dudkat, ked píšeš, že na cic spinkaá aj dve hodky 😒

macaeliska
15. led 2009

no ona koťuha dudu vôbec nechce. Keď jej nejakú dám, tak si ju vezme do úst a chvíľu do nej "hryzká" a vypľuje ju takým oblúkom von z postieľky, že môže už teraz chodiť na súťaže v hádzaní.

antilopa
15. led 2009

Ahoj všem, moc díky za rady i za doporučení.

Já jsem ji doteď nechtěla nějak "terorizovat", právě proto, že máme atopický ekzém, tak chci kojit co nejdýl. No a tím, že je tak velká (dnes jsme byli v poradně a mám v 9 měsících 10,3 kg a 81 cm 🙂 , ale při naší porodní váze je to prý akorát 😉 , tak jde právě těžko poznat, jestli má hlad nebo se jen chce se mnou mazlit....
My dvě jsme totiž k sobě hodně přilnuly, když jsme byly v jejich 3 měsících na JIP a pak týden v nemocnici ☹ . Škaredě se nám totiž rozjel právě ten atop, no a holky - ať jste předtím jak chcete tvrďačky, tak když vidíte své miminko na přístrojích a když Vám ho nechcou dát ani pochovat a ani Vás tam nechtějí pouštět - hrozný!!!!!!
Do té doby malá spávala v kolébce a v postýlce, od té doby už jsem si ji nechávala u sebe v posteli a tak jak někdo říká, že to miminko si to nepamatuje - ALE pamatuje!!! A sakramentsky!!!! Malá se od té doby ke mně tulí, lísá a když jdeme k doktorovi (do té doby se vždycky usmívala a neplakala), teď jak na ni někdo šáhne v bílém plášti, tak spustí hysterák jako blázen!
No a tím také vznikly naše potíže se spaním, protože malá je na mě (a já na ní asi taky) jako magnet a proto se chce asi také více tulit a přicucnout se i v noci 😕 . Teď zkouším odbourat alespoň jedno noční kojení - no ale zase nám lezou další zuby (máme 4 venku a 5 a 6 na cestě 😠 .

Dnes mi doktor poradil zkusit na večer rýžovou nemléčnou kaši, tak uvidím. Snad se to spraví, malá je jinak zlatá, už nám chodí za ručičky a kolem nábytku (už od 8 měsíce), krásně sedí, lozí - je skvělá. Jen v tu noc kdyby se nebudila tak často 🙂

eppik.m
16. led 2009

macaelistka: máte půlroku za sebou tak bych to nijak nehrotila, právě naopak zavedla bych jí režim na míru, na míru proto že co platí na mého Míšu nemusí na tvojí Elišku, každé dítě má trošku jiné potřeby a taky jinou rychlost ve svém vývoji. Nicméně je potřeba přehodnotit váš režim bdění a spaní. Tá knižka to krásně popisuje a taky uvádí spousty příkladů. Je potřeba si v klidu ji pročíst a pochopit o com tam vlastně jde a hlavně jak na to. Pokuď jsi si neni jistá, dítko je moc chytré a tvoji nejistotu vicítí a využije, protože ví že polevíš a to je pak začarovaný kruh... Opět znovu píšu že nejde o to aby si Elišku týrala nebo jí tím nějak ubližovala, nebo psychicky narušila když ona pláče. Jde o to že k ní chodíš v pravidelných intervalech a tím ji dávaš jistotu a podporu že jsi ji nenechala samotnou a ona to vycítí. Začátky jsou vždy těžké, podotýkám záleží taky na temperamentu dítěte čím je temperamentnější o to více se bude vztekat, místo pláču bude řvát a všemi možnými metodami vynucovat to co ji bereš a byla na to zvyklá svých šest měsíců. Hlavný důvod proč dítě neumí samo spát je v rodičích jelikož mu to jednoduše neumožnili aby se to samo naučilo. A to je normální, každá matka chce pro své dítě udělat maximum, ale práve je to na škodu protože přespřílišná starostlivost pak dítě brzdí ve svém vývoji. Podotýkám že se bavíme o dětech které už měli půl roku a více, novorozenata nejsou vyzrálé a neznají den a noc. Já můžu s klidným svědomím říct že Míšu jsem to naučila za měsíc a nikdo nic neztratil, on mojí lásku a oporu má vždy a já svého syna, který už neni malé miminko aby jsem vše dělala za něj. Bylo to k prospěchu všech, spánek naopak dítě ve svém vývoji potřebuje a jeho nedostatek může způsobit ty potíže na psychice nebo ve vývoji do dalších let ... Častá otázka je a co když je dítě nemocné? Zdravý selský rozum máme všichni a taky záleží jestli už umí samo spát a usínat nebo ne. Když ho to teprv učíte tak mu prostě nový režim zavedete až bude 100% zdravé, moje zkušenost je třeba se zoubkama. Krásně nám to už šlo a najednou přišli zoubky, a to šest najednou, na usínání se nám nic nezměnilo a v noci se akorát trošku častěji budil, ale jak zoubky odeznívají tak je to opět lepší ... takže nezačínáme nanovo, proč? Už jsi zvykl na nový režim a hlavně pochopil co se po něm chce. 😉 Rada na konec: zkus si poctivě alespon týden zapisovat přesný čas v kolik hodin usnula a jak dlouho spala přes den i v noci. Pak se na to můžeme objektivně podívat a přehodnotit její bdění a spaní. 😉

pavlina05
16. led 2009

macaelistka: eppi to vystihla opět excelentně. Třeba u nás to trvalo 10 týdnů než jsme naučili chlapečka usínat samotného. Te´d děláme novou metodu - snižování kojení vnoci.
Metodu vyplakání se jsme začali ve 4 m. Trvalo to, bylo to náročné, ale vyplatilo se!!! 😉

eppik.m
16. led 2009

pavlina05: 😵 😵 😵

lenula.b
16. led 2009

no já vás tu pročítám a mám stejný problém ☹
Verunka spávala krásně od 19 do 7, ale od změny času na zimní se jí spaní úplně rozhodilo, od půlnoci je vzhůru každou chvilku, takže ji taky nechávám s náma v posteli a u kojení usínám...
kaši, čaj i vodu odmítá...zkoušela jsem na noc dát UM, ale po ní se vzbudí ještě dřív...
dát jen dudlík nebo pochovat nepomáhá, to jsme zhůru i 3 hodiny...
a v noci tahá i 20-30 minut, přes den třeba jen 5, takže to v tu noc asi dohání

macaeliska
16. led 2009

eppik.m veľmi pekne ďakujem za siahodlhú, ale presnú odpoveď. Neboj sa, ja nie som z tých mamičiek, ktoré sa budú hádať, že trápime deti. Ja som to Elišku už raz učila, keď mala tiež 4 mesiace a chvíľu sa nám aj darilo. Ale potom ochorela a všetko bolo v pr.... No tak som začala znovu. Už som si na ten jej plač- jedovanie, ako tak zvykla, ale niekedy je človek už naozaj v neistote, či niečo nerobí zle. Eliška má presný a prispôsobený režím, presne pre ňu. Už som využíla aj tabuľku z knihy a fakt som zistila, že sme v tom mali riadny bordel. Ale už to je stále o tom istom. Najhoršie je, že keď večer zhasnem a uložím ju do tej jej krásnej postieľky na bruško, tak spustí, ako by ju rezali. Viem, že ju nič nebolí, že sa len jeduje, ale niekedy už mám pocit, že som fakt macocha. V noci sa mi začala budiť niečo pred polnocou a revala o dušu. No nedaj jej?! Ďalšie budenie ma opäť o 1-2 a potom ako kedy. Do teraz spávala krásne. O 20.00 zalomila a spala do 2-3, potom až ráno o tej 6.15 a konečné vstávanie o 8.30. Teraz som šťastná, keď potiahne do tej 6.00 a potom ju ešte hodinu a pol uspávam na mojom bruchu. 😀 Tak si pospí a ja tiež. Ale ide víkend a tak sa nikto nebude doma sťažovať, že nie je vyspatý. Nech si pospia cez deň. Ja som neni vyspatá už pekne dávno.

many
21. led 2009

ahoj holky 🙂 tady už jsem taky dlouho nebyla a musela jsem to taky dlouho hledat 🙂 😉
u nás zatím spaní v pohodě,teď se většinou budí jednou za noc,nakojím ho a zase chrní a někdy se probudí dvakrát a někdy vůbec,ale většinou jednou 🙂 tak jen tak dál a u vás je to taky lepší,že,u některých teda

eppik.m
21. led 2009

ahojky, nám jdou pořád zoubky 😉 už máme přední jedničky nahoře i dole a dvojky dole, celkem 6 zubů a jdou nám i dvojky nahoře ... v noci 2 x kojení a jedno tišení 😵