Neklidné spaní v noci. Co mám dělat?

marcaa
12. srp 2008

Ahoj holky, malému je půl roku a posledních čtrnáct dní se v noci převaluje a kňourá. Někdy k němu vstávám i každou hodinu. Dám mu dudlík a je klid, ale je to stále do kola....

aussiegirl
12. srp 2008

ahoj marca.toto iste je aj u nas. nas maly ma 5 mesiacov. do cca 3-tej rano spi celkom normalne a potom sa mu asi vysunie nejaka vrtula zo zadocku a niekedy si uz fakt myslim, ze bude robit kotrmelce. samozrejme o spani za sucasneho stavu sa z mojej strany neda hovorit vobec 🙄 ...skusala som aj dat papat ked sa zacne prehadzovat,ale je to rovnake. niekedy prdka,vtedy ho asi trapi brusko-tak mu ho pomasirujem a pohladkam, maly sa ani nezobudi prikryjem ho a je klud no a niekdy ho musim zobrat ku mne do postele. robim to velmi nerada ale niekedy je to jedina moznost aby sa ukludnil ☹ asi je to len zase nejake zvlastne babatkovske obdobie, ktore musime len preckat...ale ak najdes recept na ukludnenie ozvy sa 😀

maarie
12. srp 2008

My to máme úplně stejně jako ty Marcca,malej v noci taky kňourá a převaluje se.Ráno si cítím víc unavená než večer,jak k němu pořád vstávám. 😒 Ale asi před týdnem na nás vykoukl první zoubek a dívala jsem se,že se prořezává další.Takže my to máme asi od zoubků.Budeme to muset vydržet. 😉

martina21
12. srp 2008

baby u nas je to presne tak ako aj u vas vsetkych vstavam knemu asi 100 krazt za noc staci ho otocit pohladkat a je ticho no o chvilu sa zase prevaluje mrvi, dufam ze to prestane coskoro 😒 t

tannawe
12. srp 2008

Ahoj...ja jsem knourani svych deti resila velice jednoduse...spinkanim se mnou v posteli. Mam uz predskolaka a dvouleteho a uprimne muzu z vlastni zkusenosti rict, ze prechod na vlastni postylku byl velice jednoduchy a prijemny, deti jsou oba dva spolecensti tvorove, zadne plakani za maminkou atd. Kdyz byli oba dva miminka tak spali u me na brise /do urcite doby je to velice jednoduche a prirozene/ Nazory, ze by dite nemelo spat s maminkou nechapu...v drivejsich dobach to bylo naprosto normalni, ze deti spaly s rodici pohromade dokonce i do predskolniho veku! Maminka pokud koji tak jednoduse vynda prso, dite uklidni, pokud ma vsechno pripravene tak i prebali a dite neustale citi jeji blizkost a nema potrebu si ji vynucovat nejakym zbytecnym zachvatem nebo krikem. To same s nosenim v satku nebo v naruci, tim, ze uz mam deti velke tak vidim, ze to nebylo zbytecne a ze se mi to vyplatilo, reagovat na jejich plac chovanim, mazlenim, proste laskou. Zak /dvoulety/ byl noseny v satku od miminka a zacal chodit uz v 9.mesicich.
Nekdy, kdyz byli neklidni tak stacilo pritulit vic k sobe a byl klid. Pro miminko je to velky prechod najednou byt osamele v nejake postylce...vzdyt bylo devet mesicu /posledni mesice dost tesne..../ v podstate "obalene" mamincinou blizkosti a hodne deti reaguje na tuto nahlou osamelost docela hystericky. Nekdy dite proste place vlastne "bezduvodne", ale opravdu muzu z vlastni zkusenosti rict, ze moje deti jsou hodne pozitivni a placou minimalne asi i diky tomu,ze vedely, ze tam mama proste je...

A to musim rict, ze prvni holcinka mela tedy krusny start do zivota..
A maleho jsem si vzala do postele hned v porodnici! A basta...tak se toho mozna zbytecne nebojte, protoze ne ze bych byla nejaka posedla "korinkarka", ale kdyz clovek pouzije logiku, tak je jasne, ze driv zadne postylky, kocarky a dalsi vynalezy nebyly k dispozici...
🙂 🙂

lila794
12. srp 2008

Ahojte, nas to robieva tiez len, ked je v postielke. Ked je pri mne v posteli, mame kludnu noc 😉

frog
12. srp 2008

Tak u nás je to to samé.Už dva měsíce malá noc co noc kňourá,pobrekává,hrozně sebou háže v postýlce.Dám jí duduna a je pokoj,ale opakuje se to třeba 30krát za noc,síla.. ☹ ..nevím jestli se jí neklubou stoličky..
tannawe:asi máme dost rozdílné názory,ale podle mě by dítě mělo mít svojí postýlku..a nejde jen o nějaké pohodlné vyspání,ale také o bezpečí.Jak jsi to dělala,když šel prcek po obědě spát,aby ti nespadl z velké postele.Nebo když jsi ho dávala spát večer.Neumím si představit,že dám Aničku do naší postele a nechám jí tam.I kdybych jí stokrát obložila polštáři,tak to přeleze a spadne na zem..A nemyslím,že to dřív bylo normální.Možná v hodně dávných dobách,když postýlky ještě nebyly a spalo se na podlaze..

jastericka
12. srp 2008

ahojte, moja dcérka má 3 a pol mesiaca a tiež toto v noci robieva. Začne sa krútiť, kopkať nožičkami, ručičkami rozhadzovať a keď k nej dlhšiu dobu nevstanem začne mrnkať. Zoberiem si ju k sebe, len sa nadýchne pri cicíku a spí ďalej, potom ju zase vložím do postieľky a takto to je každé dve hodiny.

Nemôžem si ju nechať pri sebe v postieľke, lebo by som sa vôbec nevyspala, bála by som sa, že ju priľahnem.
V postieľke je v bezpečí a máme aj monitor dychu, keby náhodou, lebo spinká na brušku.

Ale môj názor je taký, že každej maminke vyhovuje niečo iné a nedá sa povedať, čo je správne a čo nie. Každá z nás to cíti inak. Tak sa riaďme srdcom a intuíciou matky a to je to správne. 😉

annag
12. srp 2008

tannawe, ako by si písala o mne 😉 , presne tak, v posteli so mnou kým sme kojili a potom bez problémov prechod do postieľky, no kto by v noci vstával? (predvčerom dávali dokument o ľudoopoch - gorily nosia svoje mláďatá na chrbte aj do 5 rokov, dovtedy sú na mliečku a s mamou stále)

daluri
13. srp 2008

Ahoj, mám 4 dítka, u těch třech to bylo tak, že ještě neměli ani rok a už v postýlce být nechtěli, takže jsme na bok postele naskládali co se dalo, peřiny, polštáře a spali, samozřejmě, jak se naučili chodit tak dorazili k nám do postele 😀 jen ten třetí ne. Ten ani nechtěl večer pohádky. A ten nejstarší chodil až do 13let 😀 (ale ne každou noc) a vůbec to nevadilo, pravda, když jsme tam byli 4 tak to bylo pořádně těsno.
No a teď malou asi od druhého měsíce, jak se poprvé vzbudí kolem té 23hod, dávám k sobě do postele, protože bych se pořádně nevyspala, jelikož kojím, co 2-3 hodiny, tak se jen trochu napije a spí dál.
Takže souhlasím s tannawe i s jasterickou - že každé mamce to vyhovuje jinak, a záleží jen na ní a ne na řečech ostatních ... 😉

angua27
13. srp 2008

ahojte,
my sme mali rovnaký problém cca. od 4 mesiacov. stále sa v postieľke malý vrtel, vzdychal, bol nekľudný. skúšali sme všetko, aj spanie u nás v posteli, stále rovnako. zuby to neboli, bude mať 11 mesiacov a nemá ešte ani jeden.
nakoniec som sa nechala nahovoriť na to, že sme ho dali do jeho vlastnej izby, to mal cca. pol roka. stal sa zázrak. miesto 6-8x kojenia v noci, kojím už len 2x, väčšinou už len raz. malý spinká 11 hodín kľudne a spokojne. málokedy sa stane, že by sa v noci prebral. proste má slabý spánok, alebo čo a budili sme ho my tým ako sme sa v posteli pretáčali a on potom zase nás. 😉

daluri
13. srp 2008

To už jsem taky hodně slyšela, že to tak maminky udělaly..ono totiž, jak jsou ty dítka s námi, tak slyšíme, každý pohyb a ono se jen třeba protahuje, ale my jsme vzhůru..
No my to taky budeme muset nějak vyřešit s pokojem, ale otázka je jak. Každé dítko má svůj pokoj a malá je s námi v ložnici, jenže žádný pokoj navíc není, takže buď dát třeba kluky dohromady, což nechtějí nebo něco vymyslet.. ☹

marhulka88
13. srp 2008

my mame rovnaky problem ako mimino bol kojeny v noci 2-3x posledny mesiac kojim kazde bozie dve hodiny cez den aj v noci pricom nas mimkos je narocny aj cez den takze som miestami uplne vycerpana
posledny mesiac sa v noci len vrti splakuje zo sna ... obcas mi to pripada ze sa nemoze vyprdulkat inokedy ako taka nocna nervozita .. ked ho prilozim na prsnik saje odusu akoby nejedol tri roky pricom mlieka malo nemam takze tomu nerozumiem .. spinkame spolu v jednej posteli lebo mi pride jednoduchsie mu dat didu ked zamrnci ako skakat kazde dve hodky k postielke a tiez preto ze ho mam rada pri sebe 😅 do inej izby si neviem predstavit ze by som ho supla v 4mes. to by som sa uz absolutne nevyspala lebo by som len chodila ocumovat ci zije 🙂

tannawe
13. srp 2008

Frog...po obede spinkaly ve sve postylce,protoze ja jsem si s nima nechodila lehnout takze tam problem nebyl, nebo v satku nebo v kocarku na prochazce...vecer jsme to vetsinou resili tak, ze mame dost podobny rezim jako deti takze jsme chodili spat spolu nebo manzel pohlidal, ja jsem si dodelaal co bylo potreba a sla jsem si k nemu lehnout. Ellinka tou dobou uz davno spala ve sve postylce. Ja si myslim, ze clovek se ma opravdu ridit svym srdcem. Vsechny deti jsou jine a neplati zadne univerzalni pravdilo, je treba toho hodne vyzkouset nez se najde ta spravna cesta. Samozrejme, ze lekari vam reknou, ze dite v posteli v zadnem pripade, ze ho muzete zalehnout atd.
Nevim kam na to chodi, ale je dokazane, ze kojici maminka ma tendenci se v noci natacet k miminku vzdy tvari v tvar a me se za cele ty roky nestalo, ze bych byt jen na rucicce lezela...naopak,malicek si vzdycky nasel nejlepsi polohu, kdy mel tak akorat teplo ode me ale zaroven ho nerusilo moje pripadne prevalovani. Je to o zvyku a o duvere ve vlastni telo...takze neni to tak mit deti jedine v posteli,ale proste ja jsem volila mensi zlo, radeji se vyspat s mimi v posteli, nez byt otravena ze zase musim vstat a jit se podivat k postylce co se deje...
A jeste jeden postreh z vlastni zkusenosti, zkuste si precist neco o slunecnim znameni, ve kterem je vase mimi narozene...a treba budete prekvapene, ze neco na tom je.
🙂 🙂

erni
13. srp 2008

nas maly ma tiez niekedy zle noci,stale sa vtri,hlada dudel a tak a inokedy spi jak dudok...tiez su to neni zuby..ale ved aj dospely clovek nespi stale rovnako kvalitne a co potom take male dietatko,ked maju tolko podnetov cez den 🙂 asi to treba vydrzat aj ked to je o nervy a viem o com hovorim...ked som stavala na kojenie kazde 2 hodiny to bolo pomaly lepsie nez teraz ked ma zlu noc a mrnci..to je udel nas matiek 😀

zuzka99
13. srp 2008

presne, presne to isté máme aj my. 100 krát za noc vstanem, že je hore a on má zavreté oči a spí a pritom je na štyroch, mrnčí, prehadzuje sa a ešte zvykne hlavu tlačiť do rohu postielky. on spí pritom ale ja nemožem.

agatka77
13. srp 2008

tak nám se budí od narození šíleně často.okolo 4.měsíce se budil jen dvakrát,teď je to i 20xz anoc.nedávám mu už týden mlíčko (je na UM),pije mi vodičku a dám dudlík a usne,ale budí ho,že se točí na bříško a to leckdy ráno padám na ústa,kolikrát za noc k němu musím vstávat a točit ho zpět

lukyam
13. srp 2008

tento problem mame aj my,je plne kojeny,poslednych 10dni sme v noci kazde dve hodky hore,malinky je nervozny,rucickami trie oci,mrnka,cez den ked spinka,tak si zo sna poplackava.Myslela som,ze ma hlad,tak som vcera skusila kasu,ale hladom to asi nebude,v noci sa to opakovalo,vecer ho davam do postielky,aj nase vrtidielko tlasi hlavicku do rohu,alebo sa zaprie o paticky a natlaci sa na mantinel,ale vacsinou uz po kejeni ostava so mnou v posteli,vydrzala som to par noci,vstavat,prekladat aj tak skoncil pri mne,postielku od narodenia nemal rad,dufam,ze raz si ju oblubi,ale nejak to nasilu neriesime,je to nase stasticko,tak si ho uzivame. 😅

alisas
13. srp 2008

Ahoj, kojila jsem do 8. mesicu a mala pila dost casto i v noci. Nejhorsi je,ze ji to zustalo, a ted ji byl 1. rok a ja k ni vstavam v noci porad. Bud chce pit mliko nebo ji chybi dudlik a nenajde ho.. Nemate nekdo tip? Dekuju.

marorlinko
13. srp 2008

my to mavam etiez a maly ma rok a pol, u nas je to vacsinou,ked sa mu tlacia zubky, lebo na dalsi den, ho ma prerezany, dakedy to je aj ked sa mu nieco nepekne sniva a nevie sa zobudit, ja maleho utesujem a spievam mu jeho oblubenu piesen a on sa ukludni, dam mu dudel, aj ked po par minutach je to iste, tak to opakujem doookola, naposledy to bolo v noci predoslu, vela som nespala,ale dala som mu prasok na zubky a on sa ukludnil a spal pekn edalej, tak to boli zubky, rano vstal az o 11hodine potom.

julie6
13. srp 2008

ja som sa snazila posuvat kojenie v noci cim neskor,raz to zabralo raz nie,do 7 mesiacov som kojila v noci aj 3x, ale snazila som sa ho prv ukludnit cumlum ak nepomohlo tak v naruci az potom dala prsnik, potom do 9 mesiacov som kojila 2x,ojedinele 1x, bolo to pre zubky,ked som ja nebola v pohode,pre nafukovanie.......atd potom sme sa stahovali a pre zmenu prostredia sa zacal znovu budit 3-4x v noci,ja som bola ako mrena,az mi susedka poradila nech ho skusime nechat spat sameho ved ma 10 mesiacov,pre mna to bolo skoro, no manzel ma prehovoril, tak ak sa zobudil, do tretej len som ukludnovala ak neskor sla som nakojit,potom uz len ukludnit,potom to prevzal manzel,a po 2 tyzdnoch normlane spi celu noc,sem/tam sa 1x preberie,no cakam a niekedzy si sam vlozi cumel a zaspi,nechapem....zaspava stale na prsniku a pritom mi vsetci vraveli ze sa preto budi, aj som sa podla knizky ho snazila ucit zaspavat a stale som to vzdala,plakal strasne, takze uz nicomu nechapem,ale konecne som sa vyspala,teraz sa riadim heslom,robit vsetko co mu robi dobre,co ho ukludni

zuka
13. srp 2008

Ahojte, nas maly spaval celu noc bez prebudenia od 4 mesiacov. Ked mal asi 7,5 mesiaca, tak sa zacal v noci budit a pytal papat. Nevedela som dovod, zubky mu rastu od 3 mesiacov a nebol ziaden problem. Tak som sa rozhodla, ze skusim zaexperimentovat s jedlom. Dostaval totiz na olovrant ovocie a potom pred spanim mlieko. Ked som mu skusila dat mlieko aj na olovrant, tak zase spal celu noc a papat nepytal. Teraz som olovrantove mlieko zmenila za jogurt a aj to ucinkuje 😉

katullka
13. srp 2008

cauko. Aj u nas je to tak ako pisete, tiez sa zacali drobci okolo 4-5mes. viac budit, je to asi aj tym, ze sa hybu a su nervoznejsi ale najma tym, ze viac vnimaju a v noci musia vstrebat zazitky z celeho dna a to je pre nich asi dost narocne.
Zuka s tym ovocim som dost prekvapena, ja davam na olovrant kasu a na noc mlieko, no tiez sa mi niekedy v noci zobudia a pokial nedam mlieko, tak je krik 😒 . A co davas na desiatu??

zuka
14. srp 2008

Katullka, povodne som davala ovocie na olovrant preto, ze maly ma medzi olovrantom a vecerou najkratsi casovy usek, tak som si myslela, ze ovocie je menej syte... Ked sa v noci zacal budit, tak som zacala ovocie davat na desiatu a na olovrant najprv mliecko a teraz jogurt. Kase u nas neuspeli, jednoducho nechutia...

peta1510
14. srp 2008

Ahoj Zuka 😉 Uz davas jogurtik?Od kedy sa vlastne moze?
Nas maly tiez mava obdobia tvrdeho spanku a zas obdobia,ked sa budi tiez 100x za noc,vsimla som si ale,ze to bolo hkavne vtedy,ked mu isli zubky,alebo ked isiel byt chory.Ale Katullka ma pravdu,spracovat tolko zazitkov da zabrat,urcite aj to ma na to vplyv.A zrovna vcera som citala ako jedna doktorka na tot vravela,ze je to u deti normalne,ze mavaju taketo stavy 😉

zuka
14. srp 2008

Peta, jogurt uz davam, Dr. povedala, ze uz mozeme - maly ma 8 mesiacov. A velmi mu chuti 😉

zoozi
14. srp 2008

Marcaa: Ahojky, tak u nás to je poslední měsíc úplně stejné ☹ Asi je to tím teplem a do toho asi i zoubky. Už chodím jak zombí 😀

Peta:my dáváme jogurt už od 5 měsíce, protože jsem už nekojila a od 5 měsíce mi nechtěla už ani sunar. Teď třeba ji rozmačkám banán nebo jabko a dám ji do toho trošku jogurtu a jak ji šmakuje, víc ji to i zasytí než samotné ovoce

andula78
16. srp 2008

Marhulka88, u nas je to to iste. Laura spinka od zaciatku s nami v posteli a posledne dva-tri tyzdne sa v noci vrti rozhadzuje rucickami aj nozickami. Niekedy staci, ked jej dam cumel alebo ju chytim za rucicku ale po chvili to zacne znovu. A tiez mi predtym prespala skoro celu noc, teraz ju kojim kazde tri hodiny. Mozno jej tiez vadi, ako sa prevalujeme v posteli. Tak som rozmyslala, ze by som dala dolu bocnicu z postielky a prisunula ju ku svojej posteli. Takto by mala mala svoju postielku a ja by som ju mala pri sebe. Uvidim, aka bude reakcia 😉

aussiegirl
19. srp 2008

kocky ahoj, ako vas tak zase citam, tak som sa rozhodla, ze maleho supnem cez w.end pekne krasne do jeho izbycky, ma 5 mesiacov prec. vyskusam angua 77 tvoj recept 🙂
mozno ho naozaj my budime ako sa otacame.
ale monitor dychu nastavim na maximalnu citlivost 😉 kamaratkina dcera spi sama od 2 tyzdnov a kazdy v rodine je spokojny......
...dam vediet ako sme dopadli!!!!

dididi30
19. srp 2008

ja som mavala nespave noci v tehotenstve a tak som si hladala nejake clanky o tom, zistila som, ze staci ulozit postel, detom postielku na spravne miesto, ono je uz ina tema, ale mne , teda nam to pomohlo a pekne sa naspinka 😵

emjee
22. srp 2008

marta82 • 1d • Dnes o 13:07
Synovi bude brzy rok a strasne neklidne spi. Porad knoura,obcas place,vrti se,hazi sebou,boucha se proto obcas i v postylce. Kdyz je to horsi vstavam k nemu i po pul hodine,nekdy vydrzi spat 2h-3h v kuse,ale pak zase řádí.. Zoubky mu ted zadne nerostou. nevim zda ho neco boli,na nic jsem neprisla,ale pres den je v klidu. Na noc dostava kasi kolem 19h a pak mlicko kolem 24h.Kousela jsem homeopaticke kapky na klidny spanek,cajik a nic nepomaha. Vzdycky spal neklidne a casto se budil,ale posledni mesic je to horsi.

kukona1 • 1d • Dnes o 13:46
marta ja som mala ten istý problém,malá mala rok a dala som ju spat do detskej samú a spala celú noc...potom som prehodila postel,prestala spávat,...potom mi jedna holka odtialto z koníka poradila aby som si naštudovala feng shui a tam je popísané ako má byt umiestnený nábytok,farba...tak som zistila že všetko čo mala malá v izbe bolo tak že to narušovalo spánok...nad postelou polička,spala pod oknom ,na dverách na skle mala závesík...
tak som si to naštudovala,práve teraz v pondelok a utorok som premalovala izbu,uložila nábytok,rozdelila som izbu na 3 časti-spací kút,hrací kút a ,,televízny,,... ...teraz uvidíme-malá je prázdninách príde zajtra tak som zvedavá...
inak aj ked spala s nami v spálni v postielke tiež sa búchala o postielku každú pol hodinu som bola pri nej čo stále mrnčala a budila sa.....skús si naštudovat na internete FENG SHUI a možno ti to pomože...

kejka • 3d • Dnes o 14:51
Možná,že ti pomůže i tohle.Měla jsem s malým do roka a půl to samé.

Špatný nebo neklidný spánek je často následek rozčilujících denních zážitků, které bývají v noci ještě zpracovány. Nebo příliš napínavých příběhů na dobrou noc či jiných nezpracovaných událostí, které vedou ke strachům a starostem dětí.

Děti mají velmi jemný cit pro neshody, hádky a konflikty ve vztahu rodičů, i když je před dítětem otevřeně neukazují a nevyřizují si je. Někdy na ně reagují tím, že se v noci vzbudí a volají rodiče, jako by chtěly vidět, že tam oba ještě jsou.

Také příliš teplý pokoj, příliš teplá přikrývka, velké nepravidelnosti v denním režimu, cesty, změny místa, návštěvy, dětské oslavy nebo jiné nové a nezvyklé věci a rovněž přecpané nebo sladkostmi plné bříško mohou vést k neklidnému spánku.

I zde je opět velmi důležité rozhodnout, jestli se opravdu jedná o poruchu spánku nebo jestli dítě něco netrápí.

OPATŘENÍ:

1. Čím jistější a bezpečnější se děťátko ve své rodině cítí, tím snáze usíná.
2. K té jistotě přispívá rovněž výchovné chování rodičů. Musejí říkat to, co si myslí a také dělat to, co říkají. Rodiče musí také stát jeden za druhým. Jestliže jeden zakáže a druhý povolí, v dítěti to vyvolá zmatek a nejistotu.

BYLINKY:

Děťátko by mělo vypít asi hodinu před spaním "čajík na dobrou noc". Jeho složení je: 10 g chmele, 10 g mučenky, 10 g ovsa a 20 g meduňky, to vše se smíchá. Jednu čajovou lžičku zalijeme 1 šálkem vařící vody a necháme 5 minut luhovat. Nejlépe je čaj podávat neslazený, jestliže ho dítě odmítá, zkusíme přisladit medem či ječným sirupem. Dobře může působit i čaj jenom z meduňky.
Dobré služby prokáže rovněž heřmánkový či levandulový polštářek do postýlky.

AROMATERAPIE:

Dítě může ke spánku dobře naladit i éterický olej z levandule, heřmánku nebo meduňky. Nakapeme 2 - 3 kapky do aromalampy, smícháme s vodou a zapálíme. Necháme působit asi 15 minut. Éterické oleje musí být 100 % přírodní! Musí to být uvedeno na etiketě na lahvičce.

DALŠÍ MOŽNOSTI:

1. Masírujte dítěti nožičky, bříško a zádíčka levandulovým olejem (buďto si ho kupte v lékárně či bylinkářství nebo si ho můžete připravit doma: do 3 lžic mandlového či olivového oleje nakapejte 2 kapky 100% přírodního levandulového oleje).
2. Do pokoje je vhodné velmi tlumené noční světýlko. Přináší dítěti pocit bezpečí.
3. Obecně spánek povzbuzuje chladný, čerstvý vzduch v pokoji, kde dítě spinká a lehká večeře.
4. Také je velmi vhodné dítěti před spaním přečíst malou pohádku a popovídat si o právě proběhlém dni. Dítě má možnost vám v klidu sdělit, co ho tíží.
5. Může i pomoci, posunutí postele na jiné místo. Postel může stát v rušivé geopatogenní zóně (vodní žíla, pukliny v půdě) nebo dát dítěti pod matraci jutovou látku (ta zóny přeruší).
6. Elektrické přístroje jako radiobudík, stereo, televize, počítač nemají v prostoru, kde dítě spí, co pohledávat. Elektrické vyzařování těchto přístrojů narušuje klidný spánek a působí negativně na zdraví.

Hodně dětí vypráví, že se jim zvlášť dobře usíná, když můžou při otevřených dveřích slyšet večerní zvuky - jako hlasy nebo chrastění nádobí a nemusejí se tak cítit osamocené.
Zmena príspevku kvôli Zruš