Nemůže usnout, i když je unavený. Co mám dělat?

elzik
25. pro 2009

Maminky, máte s tím některá zkušenost. Náš malý krásně od miminka spinkal, buď usnul v náručí nebo při kojení, nebo sám v postýlce - jak kdy. Přes den to bylo podobné. Poslední týden ale zažíváme "muka" - malý (11 týdnů) nemůže "zabrat". Jde vidět, že je unavený, pláče, nechce pít, nechce nosit, na očička už skoro nevidí, ale přesto neusne. A když už se stane, že usne, tak do půl hodiny je vzhůru, protože ho něco probudí - neupadne to tzv. tvrdého spánku. To přes den i v noci. Začínám být zoufalá, protože tím, že pořádně nespí, je uplakaný, ukřičený. Jedině kdy pořádně zabere je při jízdě v autě nebo v kočárku, ale to nejde přece za každého počasí a v noci.

editah222
26. pro 2009

Nám zabralo zavinutí do fusaku. Mám lodger bunker, který je i kolem hlavičky a malá se v něm nemůže pořádně hnout. Od té doby spí tvrdě, ani se nehne a já kolem ní můžu lítat i s vysavačem 😀

mojsha
27. pro 2009

ahojky elzik...
náš malý tohle mívá někdy do dnes( 11.měs. )potřebuje prostě pocit bezpečí k usnutí..doktorka mi říkala že děti mívají svá krátká období kdy více vyžadují pozornost i cose týče usínání, snad vám zase brzo najede lepší režim... držím palec papa

nika
27. pro 2009

elzik my spíme zavinutí do plínky, klasickou látkovku přeložím na trojuhelník, dlouhou stanu dám do urovni ramínek, a zavinu. malé tak hlavně zavinu ručičky kterými se budí při usínání, a i v noci. asi týden spíme na boku. na zádech ne. tak ji to střídám, jednou na pravém a pak na levém, podkládám záda válečkem z ručníku. a je spokojená.

taky jsem měli období kdy jsem nevěděla jak na ni. ale chce to zkoušet. jo a taky nám pomohlo méně topit v ložnici už ne těch 22-20 stupňů co jsou pro malinkaté mimi ale postupně jsem to zmírnila, před každým spinkáním chvíli vyvětrám a je tam tak 18.19 a je spokojená.

nika
27. pro 2009

alezik s tím kočárkem to tak máme taky.

přesně je to ten pocit bezpečí, a kočárek a auto je zase pohyb. přeji abys brzo přišla na to co pomáhá a byli jste zase ok.

kaa
27. pro 2009

Taky jsem to řešila, vidím, že si tře očička, tak šup do postele nebo do lehátka, dám mu dudlík a když se mu nepodaří zabrat, tak z mojí dlaně udělám mističku a dám mu ji přes nosík a očička a takhle mi usne během chvilky.

Jinak ještě "kolegyňka" z diskuze psala, že u její holčičky pomáhá maminčino "jeté" tričko . Přihodit do postýlky k obličeji a malá čichá 😀

blueapple
28. pro 2009

Chce to prostě zkoušet, něco zabere. Našeho malýho většinou uklidní, když se napije trochu fenyklového čaje. "Zasosá" si a tím se zklidní, unaví a pak ho chvíli chovám a většinou usne. Zrovna před půl hodinkou jsem to úspěšně aplikovala v praxi, protože krmení by bylo dříve než po 2 hodinách a to by se prý nemělo (mlíčko z předchozího papání prý není ještě strávené). Ale psala jsi, že nechce pít, tak tahle metoda asi nepřipadá v úvahu, zkus to pevné zavinutí, mluvit na něj, uklidňovat.
Manžel si našeho křiklouna občas vezme k sobě do velké postele, leží těsně u něj, hlava u hlavy, povídá mu, jeho dech musí mimi cítit, hladí ho a někdy to pomáhá.

p.s. Ono je prý zdravé, když se mimi jednou za čas pořádně "vyřve", plíce se pořádně roztáhnou... při nejhorším ho to řvaní unaví a uklidní se sám ... 😖

Držím palce, ať něco zabere !!! je to strašnej pocit, když mimi křičí a člověk neví, co s ním je !

elzik
autor
28. pro 2009

Holky, děkuji za rady a tipy. Na noc jsme začali pevně zavinovat a trošku to pomohlo, ale přes den je to stejné. Snažím se chodit hodně na procházky. Někdy mám dojem, že nemůže "zabrat", protože ho neustále ruší jeho dvouletá sestřička, která v jednom kuse něco brebentí. Uvidíme, snad se to časem srovná. Je mi hrozně, když malý tak pláče. Snažím se ho uspat ve vaku, ale jelikož je to pěkný cvalíček, tak tam nevydrží spinkat dlouho 😉

micha3
28. pro 2009

Ahoj elzik,
souhlasím s blueapple , u nás je to přesně tak, jako u nich. Zrovna jsem psala do jiné diskuze, že pokud se malý po obědě neunaví pláčem v postýlce než usne, tak nespí celý den, a to je pak přetažený.

mrazulka
30. pro 2009

Ahojky, také máme problém s usínáním.. Honzík má půl ročku. Od té doby, co se naučil otáček na bříško, což bylo poměrně brzy, a pásat koníčky a posléze houpat na kolínkách, tak to praktikuje stále. Uložím ho do postýlky a několikrát se musím vrátit, abych ho převrátila, protože se kolíbá na kolínkách, už skoro nevidí ani na oči, pláče, ale pořád se kolíbá a kolíbá, nezabere a nezabere. Kolikrát je otočený o 180 stupňů, peřinu na hlavě 🙂 Někdy to dělá i ze spánku, otočím ho a spinká dále. Většinou ho uklidní hudba a nebo moje zpívání, ale ne vždy. Už se děsím toho, až se naučí stát v postýlce.. 😲 Málokdy se stane, že usne v klidku a v pohodě. To se ho snažím uklidnit, (režim máme docela pravidelný), promlouvám k němu, ale on je pořád jak na pérku.. MUDr. říkala, že ať ho nechám padnout únavou, ale na to nemám srdce. Jinak ale v noci spinká hezky, už prospal i 4 celé noci. V noci krmíme jen jednou, pak hned usne a spí dál. Jen to usínání, to je problém.. Jo, otočit se zpátky zatím sám neumí.

elzik
autor
30. pro 2009

Holky, tak dnes jsem fakticky k.o. Malý mi proplakal celé dopoledne. Byl strašlivě unavený, ale ne a ne usnout a jakmile usnul, během chviličky byl opět vzhůru a samozřejmě uplakaný, protože nebyl vyspaný. nakonec usnul kolem poledne v autosedačce a spal 3 hodinky (podotýkám, že jsme v kuse kolíbali ☹ ). Odpoledne byl v pohodě, ale jakmile na něho šla únava, opět stejný scénář. Jsem vyčerpaná a nevím, co dělat. Trápíme se oba. ☹ ☹

elzik
autor
30. pro 2009

CHtěla jsem se ještě zeptat, jak to máte se spaním přes den - kde vaši broučkové spinkají? V postýlce nebo někde jinde, např. v houpačce a také zda je uspáváte nebo usnou sami - nějaký rituál? A také jak dlouhou spí během spánku během dne a kolikrát denně?

slimacikmia
1. čer 2016

Rada by som obnovila diskusiu. Mame 8 mesacneho synceka, ktory ma problem zaspat. Je strasne unaveny, trie si oci, ziva, pod ocami ma kruhy a nie a nie zabrat :( nechat vyplakat nema zmysel, pretoze reve z plnych pluc, vydrzi kludne aj 3 hodky, sused sa stazuje, a z toho, ako neustale place zacne kaslat, cely sa trasie, takze dlho ho naozaj plakat nemozem nechat. Pritom ho zobudi kazde suchnutie :( myslela som si, ze su to zuby, ze ho trapia a preto ma problemy so spankom, ale lekarka vravi, ze nic nevidi...zabera jedine zvuk vysavaca (aplikacia v mobile), vtedy sa ukludni a zaspi. Od malicka mal pravidelny rezim, takze neviem, co sa pokazilo.... Zazivali ste, alebo zazivate to tiez?

mykys24
1. čer 2016

@elzik
Ahoj, a co látková plínka přes obličej ? Mám to vyzkoušeno u obou dcer, samozřejmě to teda nezabere úplně vždy ale tak na 90% jo ... Jinak na opravdové krizovky mám šátek, zrovna včera mi v něm malá spala 3 hodiny. A používám teda zavinovačku .. Ne tu rychlo ale klasickou

slimacikmia
1. čer 2016

Nam plienka nezabera, resp.prestala zaberat tak, ako vsetko ostatne :( este by som mozno skusila zavinut, spal tak do 7 mesiacov!!!takze mozno to zas potrebuje z nejakeho dovodu.

balumilka
19. srp 2016

Ahoj slimacikmia! Mam uplne stejny problem jako ty...stejny vek, uplne stejny problem a zatim zadne reseni. Do pul roku krasne fungoval zabehnuty pravidelny rezim a najednou bac a usinani se stalo velkym problemem.. Kdyz uz je mala hodne ubrecena, na oci skoro nevidi, tak usne nakonec v ruce nebo se mu ted povedlo ji uspat u sebe v posteli, ale stejne s velkym placem. Je to peklo docela...doufam, ze to je jen nejake obdobi (trva teda uz skoro dva mesice), zkusim se jeste poradit pristi tyden s Mudr., ale stejne vidim jak je kazde dite jine..treba nejaka dobra rada prijde...

slimacikmia
19. srp 2016

@balumilka ahoj, tak ťa možno poteším, u nás je to zas v poriadku. Nakoniec som ho teda nechala vyplakať, lebo sa budil cca každú hodinu, potom bol cez deň unavený a podráždený. Trvalo to 2 noci, bolo to pre mňa hrozné, bála som sa, že bude nahnevaný, ale opak bol pravdou... Po tých dvoch nociach začal krásne spať, konečne bol ráno oddýchnutý, spokojný a mal dobrú náladu. Takže tak. Účel svätí prostriedky. A ako sa obnovil celý ten spánkový rytmus, tak je to už v pohode ako cez deň, tak v noci. Držím prsty, aby ste to tiež nejako zvládli.

mykys24
19. srp 2016

Ještě dcerka miluje usínáčka ( je to stejné skoro jak ta látkovka ) ale možná tím že je to heboučké a příjemné tak ho cca ve 3 měsících nedala z ručiček 🙂 Ještě když se mi malá hodně kroutila zapřela jsem ji bočkem o postýlku a před ni polštář, jak usnula tak jsem ho samozřejmě dala pryč ...

balumilka
19. srp 2016

@slimacikmia Me mala spi celou noc v pohode od malicka, jen se zhorsilo to usinani. Driv i pres den to bylo v pohode, ted proste jak se ji zacnou zavirat oci (v postylce, v ruce, v kocaru, ..), tak zacne hrozne vyvadet..jako kdyby byla nastvana, ze usina. Kdyz uz se mi podari ji uspat, tak spi pres den v klidu dve nebo tri hodiny a v noci celou noc.....jen to usinani. Vyplakat jsem ji zkousela nechat nekolikrat a nakonec to nebyl plac, ale hystericky rev. Takze gratuluji, ze u vas se to zlepsilo a ja asi budu doufat 🙂