Nespavost u 3 letého dítěte. Máte podobnou zkušenost?

mikulka
10. lis 2011

Ahoj, dlouho jsem váhala, zda budu psát tento příspěvek, doufala jsem, že se situace zlepší, ale nezlepšila.
Mému malému jsou čerstvě 3 roky. Od narození špatně spí. Už jako miminko naspal za 24 hod. třeba jen 6 hodin po 5-15 min.
Většinou to ale mělo důvod - urputné koliky, se kterými byl několikrát na pohotovosti, na sonu, kde zjišťovali, zda plyny neutlačují vnitřní orgány atd.
Slabý reflux a potom zácpa, se kterou se léčil do 2 let a dodneška to není úplně ok.
Také mu od půl roku do 3 let rostly zuby, má nějaké tzv. tvrdé dásně či co, tak jsme si s každým zubem užili.

Musím říct, že Kája je ale velice statečný, není to a nebyl nikdy uřvané dítě, vše snášel statečně a je hodný, mírný, tichý.

Doktorka mi říkala, že spánek s e mu srovná ve 3 letech. Ale nesrovnal (zatím). Spí málo a v noci se často budí. Kdyby mu stačilo spát pár hodin, byla bych ráda, že to bude mít dobré do budoucna. Ale jemu to nestačí. Dopoledne jsou pro nás náročné, válí se, nic s ním nejde dělat a tak.

Někdy spí docela dobře, ale rozhodí ho doslova každá maličkost a to pak nespí třeba měsíc. Třeba nyní nastoupil do školky. Chodí tam zatím na zvykání na hodinu a půl a celkem se mu tam líbí.
Ale je to pro něj změna a jeho spánek vypadá např, takto:
21-01, od 01 do 03 vzhůru. Spí hodinu, pak od 4 zase vzhůru, spí dvě hodiny a v půl 7 vstává úplně. I když spí v noci špatně, nedospí to pak třeba ráno.
Když jsme třeba odbourávala noční pleny, byla to naprostá hrůza. Budil se na čůrání vlastně pořád, asi se bál, že se počůrá, jenže po každém probuzení pak znovu nemohl usnout.
Nebo ho ráno vzbudí naše kočka v 6 a pak s ebudí další dny taky v 6.
Je prostě celkově hodně citlivý, nad vším moc dumá, vše si bere a tak.

Já jsem těhotná, mám těhot. anémii a jsem furt unavená. A když se pak nevyspím ani v noci, dopoledne prozvracím a tak. jsem už hodně vyčerpaná, až jsem dneska už tajně brečela, aby to malý neviděl. On, ač nespí v noci, stejně večer neusne dřív, ani když je utahaný třeba z výletu a tak. Nic na ten spánek nepomáhá.

Jo a bral homeopatika na lepší spaní, ale to spal jen 5 hodin a pak už neusnul.

Máte podobnou zkušenost? Mohu doufat, že někdy začne můj klouček dobře (nebo aspoň líp) spát?

Víte, mně je ho hrozně líto. On je hrozně hodný a je ráno vyřízený, červený oči a tak. Taky to není dobré na mozek málo spát, že jo?

Nebo že by teď nespal kvůli té školce, měly to vaše děti?

mamkamarketa
10. lis 2011

@mikulka ahoj,nemas to lehke. byt tebou necham si od mudr.napsat doporuceni do spankove labolatore

luthien.k
10. lis 2011

@mikulka to je mi vás obou opravdu líto, poradit neumím, ale co dětský psycholog, řešili jste to s ním?

mikulka
autor
10. lis 2011

@mamkamarketa To mně taky napadlo. Ale nevím, zda tam mohou i takhle malé děti. Zkusím to zjistit. Už mu dělali i neuro vyš. a nenašli nic. To mu bylo 8. měs.

mamkamarketa
10. lis 2011

@mikulka vis byt tebou zkusim to,nemas co ztratit 😉

mikulka
autor
10. lis 2011

Ještě musím říct, že já mám od narození extrémně lehké spaní a celkově spím dost špatně. Tak mne napadlo, zda je to dědičné?

sichatka
10. lis 2011

@mikulka - vůbec ti to nezávidím. Sedálii už jste zkoušeli, jak si psala, co ho nechat spát u sebe v posteli? Dcera mi takhle vstávala v 5, dostala napít, hodinu vedle mě ležela v klidu a pak znovu ještě usnula na 2 hodiny. Co přendat postel na jiné místo (geopatogenické zony). Doporučuji návštěvu dět. psychologa a zeptat se na spánkovou laboratoř. Mě třeba holky velmi dobře spaly po Protazinu (antihistaminikum) - zabraňoval ucpávání nosu v noci rýmou. Držím palečky, ať se to brzy srovná.

brisalek
10. lis 2011

@mikulka tak to me moc mrzi. Mala byla take hrozne nespave miminko, myslela jsem si , ze hur byt nemuze (pres den 3-4x 20 minut, pak 2x pul hodiny, v 10 mesicich 1x kolem hodiny, v 18 mesicich uz bez spanku ve dne, od 3 do 12 mesicu spala 8 -10 hodin v noci a pri tom i 10 vstavala, uspavani bylo na 2 hodiny....vstavala mezi 5-6....porad pres den plakala), ale ted vidim, ze to muze byt jeste horsi☹. Urcite bych to probrala s doktorkou a zkusila co jde. Kdyz nepomuze jedna zkusit jinou nebo i toho psychologa treba poradi jinou dr atd.Chapu, ze jsi hrozne unavena , ale jde i to, ze on je urcite take unaveny amuze to mit vliv i na ruzne nemoci...samozrejme dedicnost tam nejaka bude🙂, ale treba existje zpusob jak to napravit a myslim, ze by bylo dobre, kdyby se to aspon trochu podarilonez se narodi druhe.