Noční můry miminek. Máte zkušenost?

misa84
26. únor 2009

ahojky, chci se zeptat, jestli mate zkusenost u malych miminek s nocnimi murami? vim, ze existuji nejake nocni besy, ale docetla jsem se, ze se to tyka spis starsich deti, kolem roku a tak, honzikovi jsou 4 mesice a posledni dobou se stava, ze do hodinky po usnuti zacne strasne plakat, ne postupne, ale z naprosteho ticha do zoufaleho place, obcas se stane, ze parkrat kvakne a sam zase usne, nekdy to trva dokud neprijdu a nezacnu na nej mluvit a hladit ma ale zavrene oci, jakoby stale spinkal a nemohl se probrat 😨 nevim, z ceho by mohl mit osklive sny, cele dny ho mazlime, je to nase slunicko, nema nijak negativni zazitky, pravda, byl dvakrat na ockovani, ale od toho posledniho ubehly skoro 2 tydny, zadne zmeny v rezimu nebyly, porad plne kojim...kdyz se takhle vzbudi v noci po kojeni, jsem z toho vyplasena, kdyz me to probudi..mate zkusenost? prestalo to po nejake dobe samo? ☹

many
26. únor 2009

no možná se mu už něco zdá,se lekne a chce tě cítit u sebe 😒 Ladík se taky někdy tak probudí,že z ničeho nic začne plakat,tak vyletím z postele a většinou si ho musím vzit k sobě a u mě se uklidní,ale často to není naštěstí

smardik
26. únor 2009

misa84 mi malý dělá to samé ☹, tak posledních 14dní a včera měl 4měsíce

agatha79
26. únor 2009

Miso,
nasemu Stepovi je 8mesicu a uz nam to taky pekne dlouho dela. Rekla bych, ze tak od peti mesicu. U nas staci nasadit dudlik a je zase klid. Cim je starsi, tim to ma casteji. Taky ale nechapu proc, mozna staci jen nejaka navsteva, neco noveho a jak vstrebavaji dojmy, tak z toho maji divoke sny.

smardik
27. únor 2009

holky dneska to byla děsná moc, malý řval ze spaní tak jako nikdy, my se skoro nevyspali. Nevím co ho trápilo, byli jsme ve středu na očkování-dvě a moc dobře to nesnáší tak jestli je to z toho, nebo já nevím ale je to děs, on neberečel ale přímo řval

ajvi
27. únor 2009

ahoj, my máme poslední 3 týdny to samé a je nám 9 měs., do půl hodiny nebo hodiny po usnutí. někdy pomůže dudlík a pohlazení, někdy musíme pochovat. pak zase spinká. taky si myslím, že jsou ty běsy, protože není probuzený, vzbudí se až když ho chováme...

smardik
27. únor 2009

ajvi jak jsme ho pohladili nebo pochovali bylo to ještě horší ☹ a začal do dělat hodinu po usnutí a dělal to celou noc, až ted po 7 mi usnul normálně a spí v klidu

betina
27. únor 2009

holky, u nás na ro najíždíme poslední 3 dny, začne úzkostlivě brečet ze spaní, tak ji pohladím, dám dudlíka, pusinku a spí dál..jenže je to po hodině a někdy i míň ☹

smardik
27. únor 2009

betina po hodině to u nás bylo v noci taky, je ns tím rozdílem že pohlazení,pusinka apod. to ještě zhoršili ☹

misa84
autor
27. únor 2009

my jsme si delali s manzelem ze zacatku srandu, ze mame doma histerku, protoze jsme mysleli, ze takhle vyvadi, kdyz mu spadne dudlik, ale paxme si vsimli, ze to tak neni. nemate nektera zkusenost treba s homeopatiky?

smardik
27. únor 2009

misa a existují na to nějaké homeopatika? vyzkoušela bych je, on je chudáček nevyspaný a my taky

misa84
autor
27. únor 2009

smardik jsou, nekde jsem o tom videla clanek, nemuzu ho ted najit, ale pohledam a dam vedet

smardik
27. únor 2009

misa to bych byla ráda, pohledám taky třeba nejdu

geminis
27. únor 2009

Ahoj Míšo,
myslím, že to máš trochu popletené. Noční děsy jsou právě u malých miminek (na ty bych to viděla i já) a noční můry se často vyskytují u dětí mezi 3 a 6 lety. A neboj, vůbec to nesouvisí s tím, že by dítě nebylo milováno nebo mělo špatné zážitky přes den.
Noční děsy jsme zažívali s naší Zuzankou, trvalo to dlouho, ale samo to odeznělo. Mám o tom i pasáž z knihy, která se věnuje právě spánku dětí.
Něco Ti z toho vyberu...
Odpověz si na otázku, zda trpí Tvé dítě nočním děsem:
V kolik hodin se vaše dítě v noci probouzí?
pokud se vaše dítě probudí po první hodině až po třech hodinách poté, co usnulo, a pláče, co je pro ně v tomto stavu typické?
Pokud zakřížkuješ více než čtyři body, má probuzení tvého dítěte určitě něco společného s nočním děsem.
- začne zcela nenadále plakat
- jen velmi těžce se dá utišit
- vypadá,jako by nebylo opravdu vzhůru
- brání se tělesnému kontaktu
- potí se nebo mu silně bije srdce
- ke obtížné ho vzbudit.

Pokud je dítě mladší 6 let a má často projevy nočního děsu, nemusíte si dělat žádné starosti. S největší pravděpodobností nemá vážné problémy ani psychickou poruchu. Odbornou pomoc můžete vyhledat v případě, pokud se vám zdá, že je vaše dítě úzkostlivé a napjaté také během dne.
Nejvíce pomůžete dětem mladším 6 let, když nebudete dělat nic! Noční děs se nedá odstranit, je nutné se s ním naučít žít v naději, že se problém vyřeší časem sám od sebe.

Příčiny noční úzkosti a noční můry lze hledat v zážitcích a událostech, se kterými se dítě střetává během dne a pak se na něj "valí". Děto v té době mezi 3 a 6 rokem začínají přemýšlet o svých pocitech, jakými jsou např. vztek, strach, pocit viny. Unoční můry pomáhá objetí a utěšení, to je rozdíl od nočního děsu.

Rozdíly mezi noční můrou a očním děsem:

o co se jedná?
noční můra -- zlý sen, který se vyskytuje v REM fázi spánku, po kterém nastáváúplné probuzení
noční děs -- neúplné probuzení z hlubokého spánku

kdy to pozorujeme?
noční můra -- nikdy během snu, nýbrž poté, co se dítě probudí a pláče nebo křičí
noční děs -- během ataků nočního děsu, dítě křičí a tluče kolem sebe. Poté je již klidné

kdy se vyskytuje?
noční můra -- ve druhé polovině noci, když dítě sní nejintenzivněji
noční děs -- obvykle za 1-3 hodiny, někdy také po 4 hodinách po usnutí

jak se dítě chová?
noční můra -- většinou pláče a má strach ještě i po probuzení. Během noční můry se dítě nehýbe. Po probuzení často pláče a má ještě strach
noční děs -- sedí nebo stojí v postýlce. Pohazuje sebou nebo kolem sebe tluče. Mluví, brouká, křičí nebo pláče. Má současně strach a je pomatené, má zrychlený puls a potí se. Všechny symptomy se po probuzení vytratí

jak na vás dítě reaguje?
noční můra -- vnímá vás a nechá se utěšit. Vyhledává tělesný kontakt
noční děs -- nevnímá vás a nedá se utišit, brání se tělesnému kontaktu

jak opět usne?
noční můra -- kvůli strachu má někdy potíže znova usnout
noční děs -- normálně, rychle, často aniž by se před tím úplně probudilo

vzpomene si na to dítě příští ráno?
noční můra -- pokud je dost staré, umí si sen vybavit a umí jej podle okolností také vyprávět
noční děs -- žádná vzpomínka - ani na sen, ani na tlučení kolem sebe a křik

Tak snad jsem Tě aspoň trochu uklidnila, i ostaní, a víš/víte, o co se jedná. U nás, jak jsem psala, to vymizelo samo, po pár měsících. Držím pěstičky, ať je to u vás taky tak.

misa84
autor
27. únor 2009

geminis: parada, dekuji za info 😉 tak vidim, ze je to asi vazne celkem caste. a je dobra zprava, ze to samo od sebe casem prejde, podle priznaku teda vidim, ze meho broucka trapi desy, mame 5 bodu ze 6, poceni jsem si nevsimla

smardik
27. únor 2009

geminis dík, jsi mě uklidnila 🙂

anidomi
18. lis 2011

ahoj holky,obnovuju.. Malýmu to začalo po 3.hexe.. Jsem z toho nešťastná.. Máte některá tip jak z toho ven?

miguelka87
23. únor 2012

Ahoj holky,zní to blbě,ale jsem ráda,že v tom nejsem sama.Náš Kubík má 8měsíců a to,co předvádí v noci je síla.(Co se týče dne,je naprostý smíšek a šikula),Večer jde spát,po hodině řev a konec,musíme ho probudit,uklidnit a uspat.Vyzkoušeli jsme vše-vyřazovací metodou:prvně že má hlad.tak různé kaše,mlíka/na dobru noc,atd.)nic nezabralo,pak že zuby,tak uspávání na rukou,ale šije sebou jak ryba na suchu,nurofenek,panadolek,taky nic.Zkoušeli jsme i různé typy lampiček,rádio,taková hudba taková hudba-nic,přestěhování postýlky taky nic,víc teplo nebo víc zima- nic,pak mě napadly ty noční můry,a začal maraton.Mám v bytě starý kočár ve kterém to nakonec vzdá a usne,jedině co ho pak uklidní je mlíčko,z lahvičky(nám se kojit bohužel nepovedlo:(hledala jsem i různá homeopatika,naše p.dr.se na ně údajně specializuje,tak se poptám a vyzkouším.Bylo by fajn,kdyby ty potvory něco zahnalo a jestli budeme mít úspěch,dám vám vědět.🙂jinak přejeme co nevidět klidné noci 🙂

miguelka87
23. únor 2012

...a musím dodat,že očkováním to není,my ještě ze zdr,důvodů neočkujeme...

petramoon
11. črc 2023

@misa84 me tohle ted taky moje dcera dělá :( mame 5 a pul měsíce. Vylekalo me to protože najednou z ničeho nic takový pronikavý pláč. Tak sem se podívala co se děje. Protože ona se mi občas v noci otočí na bříško a pase koníčky. Ale to si vetsinou povida a pak začne plakat ze chce zpět na zadicka, protože to sama ještě neumí. Ocicka mela zavřena a plakala :( a ruzdne se kroutila po postylce a nemohla se vzbudit :( asi taky nejake osklive sny ale malou porad pusinkuji mazlim se s ni a hraju si. Někdy je taková uzkostliva :( třeba nekdy me pláče když ji dávám spinkat a ona neví jak usnout :( ale jinak ma vše :( a delam vse mozne abych ji pred spankem utisila. Ted ma takové období ze ji musím mít na ruce a co nejbliz na hrudi aby slyšela me srdíčko.

petramoon
11. črc 2023

@geminis no já bych u toho zaskrtla 3 věci mala pláče ale vzhůru tak úplně není, vzbudit se nedá a pláče náhle ale naštěstí to mela jen jednu noc ale tak 3x za noc :( a ro se snažíme s přítelem aby mala byla v pohodě ale to taky ne vždy jde. U dítěte stačí maličkost a rozplace se