Novorozenec nechce večer spát. Upraví se to samo?

imzadi
14. únor 2011

Ahoj holky, mam 15ti denniho chlapecka a hrozne bojujeme se spankem, odpoledne se vzbudi kolem pul pate, nakojim ho s planem, ze usne a po probuzeni pujdem koupat a pak spat...bohuzel, ale uz neusne, takze pred koupanim trosku nakojim, at se uklidni, vykoupeme a jdeme uspavat, vzdy ale usne az tak kolem devate nekdy i desate!! je tedy cca 4 az 5 hodin vzhuru a samozrejme to vsechno doprovazi plac, chovani, uklidnovani...nemate nekdo radu, co s tim? upravi se to samo? co mam delat? vidim, jak je unaveny, i koupani byva horor...diky 😉

luciebx
14. únor 2011

jj neboj vse se upravi casem... 15 dni je furt pro to malicke taky nove.. nove krmeni.. nove veci okolo.. musi si asi zvyknout na to vse.. nas maly taky chodival spat tak kolem 9... ted teda jdeme v 8 papat a o pul 9 spime.. takze i tak se nam to nic moc neupravilo.. ale nevadi pak aspon dele v noci spinka.. neves hlavu .. kazde miminko je jine a na vse chce cas..

romana29
14. únor 2011

kočárek 😉 , i když chápu, je rozdíl mít dítě v létě a nebo v zimě.
To vstávání kolem půl páté je blbé, to je jasný, že pak se mu špatně usíná, chudáčkovi...ideální by bylo, tak nakrmit kolem třetí, vyrazit na hodinku ven. Okoupat, napapat a spinkat kolem té sedmé.
Ale neboj, ten problém se spaním má zpočátku hodně maminek. U nás se to vyřešilo až kolem toho 6.týdne 🙂
Hlavně doporučuji neučit na nošení na rukou a hopsání na balóně (myšleno v nějaké dlouhé době, né pár minut), jsou to věci, které se později hodně špatně odnaučují 🙂

imzadi
autor
14. únor 2011

@luciebx diky

@romana29 na kocarek se tesim jak na smilovani, ale porad je dost zima a hlavne hnusne 😖 zkousela jsem doma vibracni lehatko a bohuzel nepomaha to...

luciebx
14. únor 2011

jj s tim nosenim a usinam na rukach je prace,... nas tak byl nauceny a pak kolem 5 mesice sme bojovali ale diky bohu jen 3 noci asi.. hodne rychle si zvykl.. dala sem mu nejaky plysaky a hracky do postylky.. zapla kolotoc ,. .on chvilku koukal na kolotoc.. pak si vzal plysaka do ruky a usnul.. takze diky bohu s timhle sme trapeni nemeli..
no to vibracni lehatko.. nas tam byval.. spaval prez den.. ale na vibraci sem ho nedavala to se mu nelibilo.. ale byl tam tak prvni 2 mesice.. pak uz tam nechtel byvat.. tak sem dala par dek na zem. . aby mu nebyla zima od podlahy a tam lehaval a tam se mu libilo nejvic..

boruuvka
14. únor 2011

@imzadi no a co zkusit v těch půl 5 nakrmit a nechat ho vzhůru (když ti do té doby spal) a třeba kolem 6 půl 7 vykoupat, nakrmit a dát spinkat do postýlky.

imzadi
autor
14. únor 2011

@boruuvka no to jsme zkusili taky, ale proste nezabere, ikdyz chovame, nosime, nic...uz to vzdycky vypada a sup, zas otevreny oci a plac 😒

astrinka1
15. únor 2011

@imzadi ahoj, mám 4 mes syna. V porodnici mi cele 3 dny v noci probrecel. Ked nás pustili domu, od toho dna neuronů slzu v noci. Vůbec nám v noci nebreci. Zo zaciatku 1 mes. , jsem ho uspavala na ramene a povídala mu pohádky o zviratkach. Na nošení na rukou si vůbec nezvykol. Druhy mesic po koupání a pak po papani usnul úplne sám v postylke. Ve 3 mes a do ted usina úplne sám. Bez povídání , jen mu dam dudlik, hladim hlavičku a za par minut spinka. To vše platí pro usinani večer . Cez den se spánkem trochu bojujeme, ale už to je o hodně lepší . Spinka jen 20-30 min.,ale zato víc krát za den. Poradila by ti chodit s nim ven na procházky. Vzduch potrebuje, nebo ho poradne oblec, otevri doma okno a nech ho tak spinkat. Vůbec by jsem nemela strach kvoli zime jet s nim ven. To díte to potrebuje a už není až tak malinke, aby nemohlo ven.

imzadi
autor
15. únor 2011

@astrinka1 zavidim 🙂

astrinka1
15. únor 2011

@imzadi ne ze by jsem se chvalit, ale ja stale rikam, ze mame doma milionove dite 🙂 , je to strasny pohodar. od druheho mesice s nim citam knizky, na ktere bajecne reaguje a vnima. ked se narodim byl vetsi. mel 54cm a 4070g. ve 6tyd. mi dr. rekl, ze je jako 3 mesicni a ve 3 mesicech jako 6 mes. od narozeni ho vse zaujima. dokaze sa sam zabavit v postylce a kolikrat jsi rikam, ze ma ani nepotrebuje 🙂. taky ma dr. upozornil na syndrim nahleho umrti, lebo v noci spi tak tvrde, ze ho na krmeni musim budit. on se nedokaze v noci vubec zobudit . taky jsem ho davala od konce 1 tyd. na brisko cez den a ted na zadech vubec nevydrzi a lezi jen na brisku. na zadech jen spinka.

imzadi
autor
15. únor 2011

@astrinka1 tak my meli tez 54 cm a 4030 g🙂 a zivej je silene, uz ted na brisku zveda hlavicku a prebalit ho je umeni...ale se spankem a prdikama bojujeme...v noci uz to pak jde snaz, nakojim, polozim do postylky a usne...ale ten podvecer je hrozny 😒

astrinka1
15. únor 2011

@imzadi Tak to jsem nevěděla , ze mate problém s prdikami. My jsme nemeli, ale stejně jsem pila fenykl. čaj a malému jsem dávala probioticke kapky, ale jen 3 týž. Taky jsem si dávala pozor do konce 2 mesice co jim. Kdyz jsem viděla, ze mu děla problém ked já jsem hesla zelí , tak jsem zacala jíš všechno.

imzadi
autor
17. únor 2011

tak se nam rozpadl i denni spanek, prebalim, nakojim, pocjovam, driv pak usnul, ted jakmile polozim, je vzhuru a rve...spi jedine kdyz chovam... ☹ ma nekdo podobne zkusenosti a radu? 😕

timbouctou
17. únor 2011

@astrinka1 ahoj, hele, už je dost veliký, vyspi se a nebuď ho 😉 Máš štěstí, můj mladší syn, má skoro 7 měsíců, se před půlnocí budí cca po půl hodině. Taky je dost veliký, v půlroce měl 72 cm a 8700 kg, takže teď nosí oblečení co jeho brácha nosil v roce 😀 A už měsíc se plazí, teď už zkouší lézt po 4. Ale se spánkem je to špatné, jen přes den v kočáru jakžtakž spí.

@imzadi tuhle chybku jsem taky udělala, se starším problém nebyl, ale mladší si vynucoval chování. Jestli ti neusne u prsu, tak pokud máš pocit, že je unavenej, nech ho v tý postýlce chvilku plakat. Ono ho to dlouho bavit nebude. A udělej to co nejdřív, čím bude starší tím dýl bude řvát a ty to nevydržíš a vyndáš ho. Znám to dobře 😅 A jakmile to uděláš, tak bude vědět, žes to vzdala a dá ti to sežrat. Ale některý děti, třeba hned to moje, už ve třech měsících neprospí víc než tři hodiny denně, když je doma. V kočáru ještě teď dopoledne klidně spí i dvě tři hodinky, dokud se jezdí. Doma dá tak 20 minut, půl hoďky. A odpoledne to samé.

imzadi
autor
17. únor 2011

@timbouctou no potes🙂 a ja se tesila, jak si odpocinu od pracovniho shonu, kdy jsem delala 16 hod denne 😀

astrinka1
17. únor 2011

@timbouctou no, my máme ve 4 mes. 70 cm a 8260g🙂. Já ho budim jen jednou v noci a tej proto, ze on se nedokáže zobudit v noci sám. On vydává takové divne zvuky a to děla od narozeni co jsme přišli domu. Cez den spí a budí se norm. i kdyz spí velice krátce . Skousela jsem jak dlho to bude dělat a jestli se pak zobudi sám, ale nezobudila a trvalo to hod . Je to asi takové jeho znamení , ze ho mám vzbudit. Pak nakrmime, prebalime a spí se dal.

timbouctou
17. únor 2011

@imzadi jo a to máš jen jedno dítě 😀 Náš starší byl klidné a hodné miminko a až teď vím, jak jsem si toho neuměla dost vážit. Myslím, že už chápu výrok " Mě nevyděsíte, mám děti" 😠 😀
No, od půl sedmé jsem toho malého ďasíka uspávala teď už potřetí 😝

imzadi
autor
18. únor 2011

@timbouctou 😀 no jo, ale co s tim?🙂

veverka_
18. únor 2011

ahojky imzadi!!! moc tě zdravím, pamatuješ odkud se známe? viz. příprava na porod 🙂 😉 . Máme o dva dny mladšího chlapečka! narodili jsme se 1.2.. Taky koukám, že to není žádná sranda ani s těmi malými človíčky, nevím, kde jsem četla, že novorozenci spí 20 hodin denně, hahahaha 😀 😀 , my také zápasíme s prdíky a nočním vstáváním a večerním usínáním! Koupeš denně? Nám říkali v porodnici 2-3 x týdně. Já dáváme malého také spát až tak v 9 hodin a někdy usne do AŽ do 11 hodin, jindy se mi za hoďku vzbudí a musím to celé znovu a v noci vstávám po 2 hoďkách, je to teda mazec. Každej den máme jinej, jednou spí dobře jindy pobrekává průběžně celý den.
Vy už se holky snažíte o režim i u novorozence? Vím, že by to bylo nejlepší, ale mě přijde, že je to zatím vše podle něj a né podle toho, co já si usmyslím!! ??

petule246
18. únor 2011

@imzadi - ahoj, já k tomu mohu říct, že každí dítě je opravdu jiné. Starší syn byl nespavec, uspat ho bylo šílený, kolikrát mi samotné uspávání (chování, později držení za ručičku) trvalo dýl než následný spánek. Slušně spát se naučil až kolem roku, teď ve 20ti měsících spí skvěle.
Mladší syn je naopak spavec a dokáže usnout sám - tím pádem spí i v noci krásně a nemohu si to vynachválit. Nicméně právě s mladším mimčem jsem byla opatrnější co se spacích návyků týče - takže se mi třeba skvěle osvědčilo dávat ho ospalého do postýlky na kolečkách a drndat celou postýlkou - tím pádem si nenavykl na moii náruč a pokud se po chvíli probudil neměl pocit, že ho musím znovu chovat a usnul si sám. Dnes už drndat s postýlkou nemusím. Samozřejmě večer dávám spát vždy ve stejnou hodinu (kolem 8) po koupačce, nakojení, pochování, hlavičku mu obložím dvěma hajánky - má to tak rád (takže rituály nastavit). Přes den mi vydrží bdít tak tu hodinu a půl a pak dávám spát v místnost, kde jsme s druhým prckem, hlavičku opět obkládám hajánky. A pak se mi osvědčila ještě jedna věc, prosím nekamenujte mne, pokud je prcek už trochu přetažený a odmítá dudlík a brečí, kápnu mu na dudlíka dvě tři kapky sabsimplexu (kapky proti bolení bříška, ale hlavně jsou sladké) a prcek začne dudat, zklidní se a obvykle zabere. (A taky - od prcka nečekám, že bude hodinu koukat a pak si sám usne, do postýlky ho dávám unaveného, předtím chovám.)

petule246
18. únor 2011

@imzadi - a ještě mne napadlo - přes den usíná jak? Chováš nebo usne sám?

imzadi
autor
18. únor 2011

@petule246 vetsinou chovam, drncam s kosikem nebo kocarem...sam malokdy:(

timbouctou
18. únor 2011

@imzadi holka mám děti dvě a nevím 🙄 starší usnul a vzbudil se až po půlnoci, z tohohle jsem na mašli. A ať někdo zkusí prohlašovat něco o zkušených matkách. Každý dítě je jiný a pokaždý se to znova učíš.
@veverka_ staršího jsme museli mýt každý den, aspoň genitálie, měl ve 4 měsících zánět ledvin. Ale Metíka koupem každý druhý den, a až bude pevně sedět tak ho budem mýt každý den, aby se koupali spolu. I tak Alex, ten starší, malému leze do vany hned jak ho umyju. Nějak jim jde všchno spolu líp 😀

@petule246 starší syn si nastavil režim sám, mladší celkem taky už asi tři dny po příjezdu z porodky, rozhodl se, že nebude chodit spát v osm ale v sedm. A starší se přizpůsobil, chtěl být s " mimikem" 😀 tak jsme mu zrušili odpolední spaní a usne teď do tří minut 😀 Ale ten malý, jak začal lízt, tak se večer nějak nabudí a pak mu to trvá. Ale hlavně usíná u prsa, takže jak zjistí, že prso zmizelo, tak se strašně naštve. Dudlík jsme zkoušeli, dřív to občas zabíralo, ale teď ho má tak na hraní, jak nemá náladu tak jen víc ječí. TAk nevím, jak na něj. Asi tohle období prostě budem muset přežít.

timbouctou
18. únor 2011

a zapomněla jsem dodat, že tyhle letní děti si jako miminka zvyknou na spaní v kočárku a pak jim to doma asi moc nejde, ne?

marti73
19. únor 2011

@imzadi Ahoj.. asi jsem to špatně pochopila.. nekojíš doufám před koupáním?? Nejdřív vykoupat, pak jíst a spát.. 🙂 Taky jsme měli problémy se spaním, malá nechtěla dudlík a uspat jí, byl horor. 😖 Nakonec se to srovnalo kolem 2.měsíců, uspávala jsem jí na velkém nižším polštáři, přeloženou plínku přes oči a drncala, nebo houpala jako v kolébce, podle toho, jak reagovala a zpívala jí. Pak jsem jí opatrně přendala do postýlky. Dudlík si začala brát až ve 3.měsících a uspávání s ním bylo mnohem lepší. Jinak venku v kočárku spávala dobře. Zpívání se jí líbí, už si sama pobrukuje a vyžaduje to. 🙂 Tak držím palce.. 😉

marti73
19. únor 2011

@imzadi Jestli má prdíky.. doporučuji LEFAX. 🙂

ined77
19. únor 2011

@imzadi 🙂 ..no a nebolí ho bříško?pozdní odpoledne je doba na to akorát ☹ .
já se spánkem taky moc radit nemůžu, starší byl nespavec..dnes už je to teda lepší, ale uspávat ho musím pořád...
možná více čerstvého vzduchu opravdu prospěje, u nás se spalo převážně jen v kočárku, ale jen za jízdy 😝 .
já osobně bych to tipla na prdíky...tak zkusit něco na ně a doufat, že se to časem poddá. 😉 .
držím moc palce 🙂

imzadi
autor
19. únor 2011

@marti73 nekdy mu dam cucnout pred koupanim¨, kdyz uz hodne rve hlady, ale jinak vetsinou az po...a nam lefax moc nepomohl, ted zkousime SAB SImplex, obshauje vic te ucinne latky...ta plina pres oblicej je docela dobrej napad, dnes jsem to zkusila odpoledne doma pri uspavani v kocare, a zabralo to...

@ined77 je to mozne ze to jsou prdiky...celkove se nam ale rozpada spani i v noci, proste zatim je to masakr 😝 a ja zacinam byt pomalu mrtvola... 🙄

suik
19. únor 2011

my jsme se spánkem moc problémy neměli, .... k večeru miminka často pláčí, mouhou to být prdíky, ale často to bývá z toho, že je dítě přetažený, plný dojmů ze dne (pro takového mrňouse je všechno nové) a musí to nějak zpracovat 😉 ....občas mi ale dost plakala.
Hodně pomáhalo pevné zabalení, aby neměla ručky venku, houpání v lehátku, nebo na míči, a pak bílý šum - vysavač nebo fén, i docela nahlas....po tom se krásně uvolnila a usnula. Tohle vše jsem našla v knížce od harvey karpa Nejšťastnější miminko v okolí.
Začali jsme to praktikovat už od začátku a výraznější problémy jsme neměli.

co se týče režimu, tak přes den byl chaos, řídilo se to podle ní, ale zavedli jsme pravidelný rituál večer - mlíko - koupel - masáž - mlíko a spaní. A většinou usla krásně, jen jsem chodila nahazovat dudlík

suik
19. únor 2011

@marti73 já dávám jíst před koupáním, jinak by mi řvala hlady, někdy samo nechám trochu odstup cca půl hodiny, někdy to ale nevyjde a nikdy to nevadilo 😉

marti73
19. únor 2011

@suik Jedna holka od vedle taky nejdřív holku krmila a pak jí teprv koupala a pak měla problémy jí uspat, holka řvala při koupání jako kr..., protože chtěla po jídle spát. Co vím, tak se jako kojenci mají nedřív koupat a krmit až pak.. lépe usínají. Obráceně až starší..? Ale jestli nemáš s tím problém, tak proč ne? 😉