Odpolední usínání. Jak ji nenásilně uspat?

dzej
13. lis 2009

ahoj maminky,
potřebovala bych dobrou radu 🙂 jak uspat po obědě malou. Problém je v tom, že ji neumím nenásilně uspat. Zkoušela jsem všechno...pohádky, písničky, četla jsem, zpívala a nic, malá chvíli leží, pak se začne motat, vstávat, sedat a neusne. Jediný co pomůže je, že ji pořádně chytím, aby se nemohla zvednout. Ona pak asi půl minuty pláče a usne. Jenže já na to nemám žaludek, ted co je větší, tak většinou pláče a volá mami mami a já mám strach aby to v ní nezanechalo nějaký špatný vzpomínky. Když už usne, tak klidně spí 2-3hodiny. Přetažená není když jdeme spát. Takže pokud o něčem víte, budu ráda, když napíšete. Díky 😵

berenika39
13. lis 2009

ne, to fakt ne, ale když vidím, že dopolední spaní bojkotuje a v postýlce hopsá a vykládá, vezmu ho ven a dám spát až po obědě 😉 😉 😉

Ani mě by se nelíbilo,kdyby mi někdo říkal, ted spi, protože jiný taky spěj.

misa.cekatelka
13. lis 2009

Jednou jsem potřebovala jít večer pryč a terezku měl hlídat manžel.chtěla jsem aby rychleji usla,tak jsem ji odpoledne nedala spinkat.no večer katastrofa,byla tak přetažená,ža ještě v deset večer nespala,ale když spinká odpoledne,tak není problém

sajmon113
13. lis 2009

No jo, ale dzej se ptala na odpolední spaní, ty máš prcka o dost mladšího, asi ho dáváš spát ještě 2x denně? Mě chodí malý spát po obědě, kolem půl druhé, kdybych mu to měla posouvat, tak by mi spal až do večera. Taky jsem v tomhle byla liberálnější, ale postupem času jsem zjistila, že nám víc vyhovuje pravidelný řežim.

misa.cekatelka
13. lis 2009

sajmon:to bylo na mě?já souhlasím........my spíme 2x denně a naprosto vyhovuje.taky jsem pro pravidelný režim.chodíme okamžitě po obědě mezi 12 a půl 1 a spí tak do dvou,do půl třetí,pak chodíme ven.Ale před každým odpoledním spaním i když usne,dává najevo svůj vzdor,jenže kdyby nespala,tak se zblázním já i ona 😀

dagina
13. lis 2009

Ahojky, mám podobný problém, ale jedná se mi o večer. Malá chodí spát kolem 22-23 hodiny, prostě je k neutahání. Nemám žaludek ji držet násilím v postýlce, a aby usínala s řevem, to radši budu ponocovat s ní. Pořád si chce hrát a hrát a lést po nás.... Odpolední spaní je kapitola sama pro sebe. Doma mi usnula (co je větší, cca od 8mého měsíce) jen párkrát, ale aspoň v kočáře se prospí na prochajdě, a i tak spí jen jednou denně.

misa.cekatelka
13. lis 2009

dagina:když bylo naši malé tolik co tvojí,uspávala jsem ji večer v náručí-neměla bych,vím,hrůza,ale jen to zabralo.seděla jsem,měla jsem ji položenou na sobě,ona pila kaši a já nohama kolíbala ze strany na stranu 😀 Hrůza-ale nic jiného nezabíralo.Ani nevím co bych poradila.Zhasnout,udělat úplnou tmu,lehnout si s ní,jakmile se zvedne,položit-a pořád dokola.trpělivost.Nevím,jestli ti už malá chodí,ale jestli ne,tak až začne,myslím,že bude víc utahaná a celkově i odpoledne bude usínat líp.u nás to tak bylo.každý dítko je jiný

dagina
13. lis 2009

Míša, teď čtu tvé příspěvky..., hm, takže by naše malá byla přetažená??? Ale já ji fakt nedonutím spát doma, a už vůbec né dvakrát, a to jí je teprve 10 měsíců. NEvím jak ji nastavit správný spací režim, ale řvát ji opravdu nenechám... 😒 , mi stačí když řve, když jdu na záchod

dagina
13. lis 2009

Ona ta potvůrka neusne večer ani při kojení, kaši nejí (nechce), ale při druhém pozdním kojení teprve usne, no aby také né, vždyť musí být utahaná jak čert. Teprve začíná capkat kolem nábytku..., právě že chvíli neposedí, pořád chce jen stoupat u postele a chodit. Třeba opravdu pomůže až bude lítat jak čamrda 😉 .
Díky

misa.cekatelka
13. lis 2009

taky bych ji nenechávala řvát,nemám na to nervy.mně totiž malá začala chodit v 10,5 měsících-od té doby v kočárku oka nezamhouřila,ani náhodou,ale zato spávala odpoledne,ale v podstatě jsem ji to naučila.máme v obyváku takový chlupatý koberec,dala jsem na něj 2 peřiny.položila jsem malou,dala jí čaj a lehla si vedle ní-jo a musela jsem dělat že spím.ona samozřejmě vstávala a utíkala,ale já se vždycky zvedla a zas ji položila.časem pochopila o co jde.samozřejmě to na mě zkouší i v tomhle věku a kouká na mě tím vyčůraným pohledem a jen mě chce vytočit.

sajmon113
13. lis 2009

Míšo to bylo Berenice, ale koukala jsem taky máš mladší prďolku. My jsme spali dvakrát denně něco přes rok, pak ale to odpolední spaní začínalo až kolem 5 odpoledne a v noci nechtěl usnout, tak jsme přešli na jedno spaní. A sama za sebe můžu říct, že když jsme najeli na pravidelný režim je klidnější a dokonce mi začal lépe spát i v noci.
Dagi mě prcek v 10 měsících spal jenom v kočárku, dopoledne i odpoledne a venku mohlo být jak chtělo hnusně, naštěstí máme zahradu a z okna jsem viděla do kočárku. Kolem toho roku pak jsme přešli do postýlky.

misa.cekatelka
13. lis 2009

souhlasím,co jsme začaly spát pravidelně jednou denně třeba dvě hodinky,tak večer lépe usíná a dokonce mi spává celou noc bez probuzení a budí se kolem osmé ráno.vyhovuje to mně i jí.

soanpe
14. lis 2009

sajmon,
prý se navážíme do dzej, ale koukni na své reakce na 1.str. 😅
prostě některý děti nemají potřebu spát.
jak jse psala,když mi ráno holka spí do 9.00 a pak po svačivě do 13.30 ,tak je asi ok a nemá potřebu spát. to ,že by byla přetažená, mula si oči a usínala u jídla,tak to se stalo asi 2x po návštěvě herničky,kdy řádila se staršíma dětma.
problém se spaním je,když se blíží nějaká nemoc (naštěstí to bylo jen jednou) a když lezou zuby a to poznám podle frekvence přebalování a uslintané ruky až po loket 😀

k tomu spinkání ve školce. Synovec začal letos chodit do školky a je to tam udělaný tak,že dětičky bud spí, nebo jen leží a dokonce můžu mít na spinkání svojí hračku z domova.
ty dětičky, co nespí a rušily by ostatní, tak se seberou zae všech tříd a hrajou si v jiné třídě

mikulka
14. lis 2009

Holky, dítě, které se takto uspává, pak usne ze stresu, to mi věřte.
Nemyslela jsem zle to co jsem napsala. Píšu jen své zkušenosti.
S dětmi jsem pracovala dlouhoooo.

petka: tohle je běžný způsob, jak naučit dítě usínat samo.
Ale prostě, jak řekla berenika39, dítě se má ukládat do postýlky tehdy, když samo dá anjevo, že chce spinkat. Ne v době, kdy se to hodí dospělému.

dzej chtěla poradit, o to jsem se snažila.

Ve školce je to tak, že větší děti nemusí spát. Dostanou do postýlek knížky, nebo dělají mimo postýlku klidnou činnost.

mikulka
14. lis 2009

Jo a jak spí malý mně? Tak teď už dobře, do 11. měs nespal téměř vůbec.

Teď: 21.30-06 (někdy 7)
dopo 1 hod
odpo 1 hod - 1.5.

Je to míŇ, než by měl naspat, ale co nadělám.

mikulka
14. lis 2009

Jinak myslím, že každá maminka pozná, zda její dítě potřebuje spát a jak často. Toť vše. 😉

misa.cekatelka
14. lis 2009

Souhlasím,že dítě nemusíme nutit spát vícekrát denně,ale alespoň jednou by mělo.Jasný,od roka dítě ví co chce a co nechce,ale ví co je pro něj dobrý a co ne?když mi malá dá najevo,že se nechce oblékat,tak ji neobleču a půjde ven nahá nebo nepůjde vůbec?Třeba teď je úplně tuhá,ráno jsme byly v plaváčkovi a před spaním jasně dávala najevo,že jako teda nechce a najednou z ničeho nic odpadla ani nevím jak.....dávala najevo že nechce a přitom byla stahaná jak pes.....kdybych ji nedala teď,usnula by mi tak ve čtyři v pět a večer by byl do půlnoci humbuk.

Jiná je,když to malý vydrží až do večera v pohodě vzhůru aniž by bylo unavený,to bych ji potom nedávala spát vůbec.Každý dítě je jiný...Mám mladší bratry a ti ještě v pěti letech spávali po obědě.

eliotka
14. lis 2009

Jak to popsala mikulka, tak takhle se opravdu učí spánku. Já tak malého učila spát bez předešlého uspávání v náruči.

dzej: takovéhle uspávání, to je velký stres. Víš, ony děti potřebují pořád hýbat rukama, ev, nohama. Pořád prostě. A když je znehybníme (i v dobrém úmyslu, abychom je zklidnily), pak je to jako by jim někdo vzal ruce. Doslova. Propadnou zmatku, panice a stresu. Je to pro ně moc moc zátěžové. (nepočítám miminka, kterým se vážou ručky do pleny).
Nakonec usnou proto, že je udolá ta veliká zátěž.

To že se dítě nechá pár minut plakat, pak k němu přijdeme, rozhodně není takový stres. Jinak to děti nelze naučit. Neuznávám uplakání dítěte, ale těch pár minut, to mu neublíží a spát se naučí.

Ptala ses na radu, určitě nechceš obhajovat ten svůj dosavadní způsob, jak tu z některých příspěvku vyznívá. Sama cítíš, že to není v pořádku. 😉 Ono je dobré dát na intuici.

sajmon113
14. lis 2009

Soanpe - právě proto, že se dzej ptala na radu, že takhle malou uspávat nechce, mi přišlo proti srsti, že jste se do ní tak obuly. Kdyby jí to takhle vyhovovalo tak by asi tuhle diskusi vůbec nezakládala 😉
Ale já souhlasím s Míšou, dítě ví co chce a co nechce, ale určitě ještě samo nepozná co je pro něj dobré. Ale ještě dodávám, že to je můj názor a že ho nikomu nevnucuju, a že to je ten nejlepší názor na světě.
Eliotka - přesně tak ptala se na radu.

sajmon113
14. lis 2009

špatně jsem to napsala, myslela jsem že netvrdím, že to je ten nejlepší názor na světě 😉

dzej
autor
14. lis 2009

..jejda, prosím vás jen se nehádejte... beru, že každej má jinej názor. Já stejně, pokud nenajdu lepší způsob tak to bude takhle pokračovat. Malá spánek potřebuje...kdyby ne, tak spí třeba chviličku, ale když fakt spí 2 -3 hodiny třeba do 16h a pak jde uplně v pohodě ve 20h spát, tak si myslím, že je blbost ji nechat nespat. Zkoušela jsem to, jak tu někdo radil, jen jsme seděly, já četla pak jsem pouštěla CD, a malá pak celý večer "padala únavou" byla protivná a mnohem hůř se jí večer usínalo.

Abych to ještě upřesnila a nebyla tu za tyranku..my si jdeme lehnout spolu do velké postele, malá chce abych jí četla, tak jí čtu, když se začne vrtět a lítat nebo motat po posteli, tak přestanu číst a pustím CD a dělám, že jsem usla...když ani po hodině neusne sama, prostě si pevně obejmu, takže je na mně nalepená, to právě začne plakat - nechce být v pevným objetí. A max do půl minuty spí.... takže tak. Jsou i dobrý dny, jako třeba dnes, že usne v objetí, ale neprotestuje a nepláče...

lenkavano
14. lis 2009

dzej ach jo 😉

lenkavano
14. lis 2009

holky Mikulko Soanpe a Eliotko a co říkáte metodě pevného objetí,kdy se dítě vzteká avy ho pevně obejmete?taky se vám ve vzteku brání a pak se uklidní.není to podobné?nebo to taky není dobré?vždyt je to z lékařských studií.prominte že jsem trochu odbočila od tématu.ale nevidím v tom rozdíl.

dzej
autor
14. lis 2009

Myslím si, že dítě by mělo spát co nejdýl klidně až do těch 6let než jde do školy. Ve spánku přece všechno roste, zlepšuje a vyvýjí se mozek atd...spánek je zdravý i pro dospělé, natož děti.... samozřejmě nebudu ji nutit do 6let, ale pokud budu vidět jen náznak, že by spát chtěla, určitě to budu zkoušet. 😲

mikulcena
14. lis 2009

dzej..já malýho uspávala hodně podobným způsobem, nebo spíš, měl potřebu mě držet za prst a žmoulat ho rukou a druhou jsem ho hladila, a tyky jako přitlačovala,aby se dal do klidu..najednou začal usínat sám..poslendí 2 měsíce v postýlce řádí..nebrečí,a le hraje si vykládá a pak prostě usne, sem tam tam dojdu a řeknu aby si lehl a spinkal..pokaždé usne..a nemá vliv, jestli jsme byli dopo. venku, nebo né 😉 a nemyslím si že by nechtěl spát..anž zívá už před obědem...a do 8 večera by nevydržel ani náhodou 😉
jani myslím, že malá určo spát chce..jen je prostě světlo, a je rozdováděná a musí se nějakým způsobem zklidnit..u nás společný spánek v jedné posteli nezabral..malej mě dloubea já nevím co 😉
a to že jsme musela podobně uspávat malýho jako ty, bylo mu něco kolem roku a to mi nepřipadne, že by ještě neměl spávat po o...

dzej
autor
14. lis 2009

vyvíjí pardon 🤐

Veru a jak dlouho trvá než Vojtík usne??

eliotka
14. lis 2009

lenka: ale to je pevné objetí na to, aby se zklidnilo při vzteku, to je přece něco jiného. To dostane jako šok, trest, nebo jak bych to řekla. Ale proč dítě mučit při usínání, kdy je nejdůležitější největščí pohoda?

Celou tuhle diskusi nechápu, dzej přišla pro radu a vy jí taky utěšujete, že její metoda, kterou dělá dosud, je správná.

Já říkám, že není a nutit dítě spát přes den do 6 let? Tak to je snad už trochu moc, ne?

dzej, to co jsi popsala, cd atd. je taky extrém. Řekni, proč si endáš práci a nenaučíš malou ZDRAVĚ usínat? Teda, jak psala mikulka. Usínání v náruči s dospělým, ve velké posteli... to přece taky není zdraví usínání.
Do budoucna malé moc uškodíš.

mikulka
14. lis 2009

dzej, tak vidím, že poradit jsi vlastně nechtěla. Jen schválit svojí metodu uspávání, která je teda k pláči. (Mně hned naběhnou následky, které z toho malá může mít).
Je to smutné a na koníkovi se s tímhle setkávám často, někdo přijde, že chce radu, druzí ji chlácholí a nezmění se nic. (např. nedávno kojení a kouření)
Jako v tomto případě, kdy dzej říká, že v tom bude stejně dál pokračovat.
Nechápu. Ono je to takhle hrozně jednoduché, holka do 10 min, usne, ty máš 2 hodiny leháro, ale proboha, chudák holka! viz můj první příspěvek.

lenka: tato metoda se skutečně dělá - znehybnit dítě při vzteku, resp. spíše se říká, že je lepší chytit pevně za ramínka. Ale proboha, to přece nemůžeš srovnávat s usínáním. Holka něco provedla, že se musí uspat takhle drasticky a dát do štronza jako když se vzteká? To jsou přece dvě odlišné situace!

Holky, já chtěla dzej opravdu poradit jinou metodu usínání.. to cd, knížky, na to je ješte kočka malá, myslím, ale učení se usínat ve své postýlce a sama, to bude přece tak jako tak potřebovat... prostě jsem chtěla poradit a varovat před špatným návykem, a nakonec jsem za špatnou já.

Takže tahle diskuse mi přijde zbytečná, u dzej, jak vidím, se stejně nic nezmění. mějte se tu. 😉

dzej
autor
14. lis 2009

Eliotka, Mikulka...založila jsem to proto, abych se dozvěděla, jak to dělat lépe. Zatím co jste nabídly rady, mám všechny vyzkoušené a nepomáhají. A prosím vás, čtěte to pozorně, nikdo tu děti nenutí spát do 6 let..jen říkám, že když bude chtít, že jí to umožním. A nevím, proč tu pořád předhazuješ mikulko to leháro?? To nechápu... kdybys četla pozorně, tak víš, ona spát chce a potřebuje, jen jí nejde usnout!!!
Eliotko, takže učit zdravě usínat je tedy jak?? Tím, že spát nepůjde a bude unavená do večera, to pro mě není řešení...

kubaka
14. lis 2009

to, že moje dítě nemá potřebu spát, není podle mě, ale právě podle něj. Já se ho taky snažila ukládat, všemi způsoby, ale už nikdy neusnul. A ve školkách mají už běžně režim pro spavé děti a nespavé. Neznám větší teror, než nutit děti uspokojovat základní potřeby když si já usmyslím nebo uznám za vhodné.. Soudruzi nadělali spoustu chyb a ještě pořád na ně narážíme. 😉

kubaka
14. lis 2009

dzej - obávám se, že na to co píšeš asi recept není. 😝 Buď prostě usne sama, protože usne a nebo neusne. Na to se prostě nedá nic říct. Když jí jde usnout večer, znamená to, že umí usínat. Jestliže neusne odpoledne žádným nenásilným způsobem, tak holt bude unavená a usne dřív večer. 😉 😉