Odpolední usínání. Jak ji nenásilně uspat?

dzej
13. lis 2009

ahoj maminky,
potřebovala bych dobrou radu 🙂 jak uspat po obědě malou. Problém je v tom, že ji neumím nenásilně uspat. Zkoušela jsem všechno...pohádky, písničky, četla jsem, zpívala a nic, malá chvíli leží, pak se začne motat, vstávat, sedat a neusne. Jediný co pomůže je, že ji pořádně chytím, aby se nemohla zvednout. Ona pak asi půl minuty pláče a usne. Jenže já na to nemám žaludek, ted co je větší, tak většinou pláče a volá mami mami a já mám strach aby to v ní nezanechalo nějaký špatný vzpomínky. Když už usne, tak klidně spí 2-3hodiny. Přetažená není když jdeme spát. Takže pokud o něčem víte, budu ráda, když napíšete. Díky 😵

soanpe
14. lis 2009

lenkavano
uspávání a uklidnování dětí je sakra velkej rozdíl ☹
jako já si nedovedu představit,že by mě někdo vystresnul a pak očekával,že budu 2 hodiny klidně spát a mít hezký sny. jako tohle je fakt nesmysl
pevné objetí ano,ale pokus se dítě cítí ohrožené, je neklidné ,ale znehybnit ho kvůli usínání... 😅

lenkavano
14. lis 2009

takže vlastně pevné objetí má být pro dítě šok a trest 😒 no super 😖
kubaka že by už i politika? 😀 😀 😀 😀

soanpe
14. lis 2009

lenka
pleteš dvě věci dohromady 😝

misa.cekatelka
14. lis 2009

😀 😀 TAk by mě teda zajímalo jaký může mít holčička dzej následky do budoucna 😀 !!??Když to srovnám s metodou-nechat dítě uřvat v postýlce k spánku a nebo dostat na zadek.Tak to její objetí je mírná metoda...a dělá to tak spousta maminek. 😝

soanpe
14. lis 2009

já jsem asi divná, ale mně dítě v postýlce fakt neřve a usíná v pohodě.do 21.00 je v posteli a spí mi do rána do 9.00 s tím že ve 2 a v 6.30 se budí na mlíko nebo čaj
ale asi mám fakt pohodový dítě 😎

eliotka
14. lis 2009

dzej, snad chceš opravdu poradit a nemyslela jsi to ironicky?
Protože jinak tahle diskuse nemá smysl.

Zdravé usínání:
ukládat vždy ve stejnou dobu
ukládat za stejných podmínek a stejných rituálů
Dítě nechat ve vyvětrané místnosti
před spánkem navodit klidový režim (kniha, snížit hlas apod.)

odejít z ložnice - dítě samozřejmě uložit do jeho postýlky
když dítě pláče - nechat a přijít za nějakou dobu,
prodlužovat intervaly

Pokud dítě neusne do 20 min (já nechávala i dýl), vzít, pochovat, dát klidovou činnost a zase to zkusit třeba za hodinu.

dzej, tohle jsi zkoušela? Víš, to je otázka měsíce, ne týdne. Jak malá reaguje, když ji necháš v postýlce a odejdeš?

Ona ti malá usne, ale třeba později, než ji dáváš a nakonec přijdeš na to, kdy je ta její spací hodinka.
V kolik se ti ráno budí a jak dlouho spí v noci?

Ale pozor, některé děti ve 2 letech už opravdu přes den enspí, o to dřív bys malou večer uložila a ona by si vzala ten denní spánek k noci. Že by se jí natáhla noc.

Snad jsem aspoň trochu poradila. S malým jsem si s usínáním a spaním užila hodně.

kubako: skvěle napsané.

lenkavano
14. lis 2009

misa to se raději ani neptej ty ty ty 😉

soanpe
14. lis 2009

eliotka,
mluvíš mi ze srdce.
já mám holku narozenou ve znamení střelce a je to teda človíček svéhlavý,takže usínání je třeba úspěšné až na 2.-3.pokus. neusne,pokud ví,že bude ještě kakat.
ale zase je skvělá v tom, že když si hraje ,tak vydrží i hodinu nad knížkou s mah´gnetickejma zvířátkama
no prostě mám dokonalý dítě 😵 😵 😵 😀 😉

a ted mě tu některá sejme,že kecám 😀 😝

neměnila bych ani za nic,jen čas bych vrátila,abych si vychutnala ještě jednou to miminko 😵

mikulka
14. lis 2009

Nedá mi to. K těm následkům, tady několik příkladů:

strach ze spánku (špatné sny apod.)¨
noční můry
strach vůbec usnout
neschopnost usnout
problémy se spánkem celkově - dlouhé usínání, časté buzení apod. - toto se projeví u staršího dítěte či u dospělého

a další.

Holky, já si nedělám srandu, pracovala jsem s problémovými dětmi leta. A při pátrání se zjistilo, co je vlastně příčina, a to by vás ani nenapadlo. Maminky to určitě nemyslely a nemyslí zle, ale prostě nevědomostí, někdy únavou, nevědí kudy kam, a mohou způsobit mnoho věcí.
Znám to i u sebe, však jsem taky máma a zdaaaaaaaaaleka ne bezchybná.

Chtěla jsem varovat, jak jsem psala dříve a místi toho jsem za divnou.
Teď mi to nedalo a nakoukla jsem, ale už se m nepůjdu.

A ještě: najednou se znehybnění dítěte nazívá objetím? Prvotní příspěvek dzej mluví jinak.

misa: tobě jsem přece nic nepsala. naopak, tvoje metoda je nenásilná, dobrá, mne se líbí.

lenkavano
14. lis 2009

soanpe neboj nesejme 😉 😀

dzej
autor
14. lis 2009

soanpe, mě právě malá taky neřve. A večer problém nemáme, prostě ji uložím do postýlky a ona si po chvíli usne..spí skoro celou noc, od cca 20h do cca 6h. Jde mi vyloženě o odpoledne.
Eliotka určitě jsem to myslela vážně, ne ironicky... 😉 To co popisuješ, jsem dělala mnohokrát. Efekt je ten, že malá stojí v postýlce, povídá si nebo si hraje, podlamují se jí kolena, ale prostě nelehne si. Když přijdu a položím ji, pohladím, řeknu aby spinkala ona řekne jojo a jen co se otočím, stojí znovu. Takhle je to třeba 2hodiny, pak ji vytáhnu a jde spát až večer.
ještě možná příčina bude to světlo... máme jen žaluzie a světla je tam hodně...

eliotka
14. lis 2009

dzej: uričtě zatemni. Mně manžel udělal z kartonu takový jako obdélník a na to ještě žaluzii a pomohlo to.
Když ti tak dlouho neusne, tak bych jí dala znovu do postýlky třeba za hodinu.
A pokud ani to ne, zkus ji dát večer o 2 hod. dřív spát. To by vlastně byly ty dvě hodiny, co naspí normálně přes den.

V kolik večer ukládáš a jak dlouho spí v noci?

dzej
autor
14. lis 2009

do postýlky dáváme cca 19,30 a ve 20 už spí... a jak už jsem psala, spí cca do 6h, párkrát se vzbudí, sama se napije a spí dál ... to zatemnění ještě zkusím, třeba to pomůže 😉

soanpe
14. lis 2009

je taky jsem chtěla napsat zatemnit okna 😀

misa.cekatelka
14. lis 2009

Já nevím,kdybych dítě pevně stiskla a křičela na něj nebo něco jinýho škaredýho,tak věřím i všelijakým následkům,ale pokud ji stisknu,dělám do ouška pšššš,něco pěkného jí povídám a hladím ji po hlavičce,tak starší dítko(kolem roku a půl)musí vědět,že mu nikdo nic špatného nedělá.

Já někdy koukám,že mám u uspávání trpělivost i hodinu.Lehnu si s malou.Ona vstane,stáhnu ji zpátky a pořád dokole,dloube mě do očí,do nosu-dostane po ručičce.nakonec usne.Ale někdy má den,kdy si lehneme a spí hned(málokdy 😀 ).Když nejde jinak,šupnu jí na zadek a hotovo.Jen z jednoho důvodu.Ona totiž vstává,odchází pryč a hází na mě svůj vyčůraný pohled,protože ví,že to nesmí a ona už prostě to šupnutí na zadek čeká.Bylo mi řečeno mojí maminkou,že to má po mně,že jsem taky odpoledne bývala unavená a nechtěla jsem spát,dělali to se mnou tak,že mě dali do postýlky,dostala jsem na prdel(aniž bych cokoliv udělala)a já usla-následky zatím nemám. 😵

Samozřejmě souhlasím,že malé dítě do roku neví o co jde a následky mít i může.

Dzej:Zkoušela jsi dát malou do postýlky,lehnout si vedle ní(teda jestli tam máš postel)a kdykoliv vstane,tak ji položit?a pořád dokola a dokola a dokola a dokola............

soanpe
14. lis 2009

holky,ale fakt všecny děti nejsou spací 😉

arietiska
14. lis 2009

Já mám spáče, ale osobně si myslím, že spaní se děti musí naučit. Dle mého mají děti rádi rituály, a ty je potřeba naučit, a pak dodržovat. Nebudu popisovat důkladně jak to u nás probíhalo od 7 měsíců, ale bylo to zhruba tak jak popisovala Mikulka. U mě to byl selský rozum a zkušenost rodičů, ale jinak je to dokonce nějak popsaná a osvěčená metoda jakéhosi pána. Určitě ji najdete na www. Ale prostě je to vlastně rituál.
Např. před spaní koupel /kdy dítě brzo pochopí, že pak už jde do pyžamka a spinkat/, pak mazání, hrablbinky, mazlení, dle toho jaké dítě je a co má rádo /pořád ta samá hra, u nás klidně u toho babička, tatínek, bratranci/. Následně uložení třeba s nějakým plyšáčkem kamarádem nebo jinou hračkou co si dítě vybere nebo mu dáme. Pusinka, pohlazení a slovíčko které si určíte, třeba hezky se vyspinkej papa.
Většinou tím děti proujdou všechny, že plačou, stojí a vyvolávají maminku /vždyť všichny víme, že na nás děti zkouší co vydržíme nejen u spaní/. Cca po 5 minutách přijít, pohladit, položit, říct to stejné a zase papa. Nemělo by se zůstávát prý u prcka než usne, ale to zase vycítí každá máma co to její dítě vyžaduje. Můj syn, když moc řval, pak nemohl hezky spinkat a do 2h byl zasevzhůru. Takže já např. po čtvrtém, pátém uložení, kdy prcek už byl unavený hodně, jsem 5 minut počkala u postýlky, kdy jsem ho držela za ruku a on usnul. U něj to trvalo dýl, ale do 1,5 měsíce usínal již naprosto sám a to v 10 měsících. Můj syn dokone od roka spinká úplně sám v pokojíku a od té doby co úplně sám, tak celou noc anaprosto klidně. Stalo se to tak, že jsem 2x usnula jinde a on se neprobudil. To mě přesvěčilo o tom, že já ho vlastně ruším ...
Odpolední spaní to stejné. Rituál je už to, že před spaním dostane polívku např., pak si vybere postýlkové kamarády, zamáváme hračkám, řekneme jim, že zase po spinkání přijde si hrát a jde se do hajan /syn dnes už sám automaticky po polívce vybírá co si vezeme do postele za kámoše, jiným mává a odchází dělat hají/. Bere si opravdu co chce, takže klidně bagr. Chvíli si pohraje a pak usne. Osobně mám vyzkoušené, že zataženo a tma v pokojíku na odpo spaní zabírá nejlíp. Ve světle mně prcek usíná hodně těžko.
Všechno jde naučit a určitě ne bez slziček. Trauma z toho mít nebude. Naopak pravidla a rituály jsou lepší jak když nejsou žádné.
Každopádně je na každém co chce tolerovat a co nechce tolerovat, a taky jaký má nervy a trpělivost.
Mně osobně vyhovuje, že syn chodí spát v osm /spí od 20h do 8:00h, odpo cca od 12:00h do 14:00h i dýl, každopádně spát se jde prostě po večerníčku a sprše, tak jak to je už rok/, protože si myslím, že večer mají mít rodiče pro sebe bez dětí. Tak stejně mně i vyhovuje, že syn chodí spát odpo, protože mám ráda ty 2h pro sebe nebo na práci co s ním je obtížná.
Odbourat naučený problém /usínání u prsa, v kočáru, autě atd./ je vždy problém, ale jde to... učit spinkání by se mělo v podstatě od narození.
Já osobně, preferuji výchovu českou ... rituály a pravidla.

arietiska
14. lis 2009

A samo některé děti opravdu odpoledne nespí, ale možná je to jen často špatně naučený rituál ... do třech let by děti spinkat měly. Spánek myslím ještě potřebují. Školka to už je jiná ..

lenkavano
14. lis 2009

arietiska tady se ale 2hodiny pro sebe netolerují víš,na to pozor jinak budeš zlá matka.ale v podstatě zrovna mě mluvíš z duše. 😉

arietiska
14. lis 2009

To vím, proto jsem to schválně psala. Já si myslím, že i to se děti musí naučit, že i rodiče mají svoje ... my pro Vás, ale i vy pro nás ...

moda08
14. lis 2009

ahoj,
my máme taky problém se spaním. Bohužel do teď uspáváme v náručí, chtěla bych to odbourat,ale jsem měkká. Jen by mě zajímalo, když ho začnu učit usínat samotného, musím zároveň to samé dělat i přes den? Spí mi přes den ještě 2x. Nebo prozatím naučit usínání večer, aby toho na něj nebylo moc najednou?

lenkavano
14. lis 2009

takže další provokace?né ted vážně ,děti potřebují řád aby se cítily bezpečně a když budou chodit spát v jedenáct protože přes den chodí spát v pět tak určitě nebudou mít klidný vyrovnaný spánek.noc je přeci od spánku tělo odpočívá takže ponocování a už určitě ne u dětí není na místě.

arietiska
14. lis 2009

Osobně si myslím, že i při odpoledním spaní jenutno dělat to stejně. A mám potvrzeno, že děti usínající s rodiči, či spící s rodiči, spí málo, či neklidně.

sajmon113
14. lis 2009

Naprostý souhlas s arietiska!!!! Máme to doma podobně, ty rituály, tak už pozná, že se jde pak spinkat. My sice nebereme hračky, ale zase musíme opusovat všechny lidi v baráku. Tatínka, babičku, děděčka, tetu 😉 A to jak odpoledne, tak i večer. A taky souhlasím, že potřebujeme nějaký ten čas na oddych a nebo na práci, kterou s prckem nezvládneme. 😵 😵 😵

arietiska
14. lis 2009

Ne všechny samo ... ale často se budí, lezou v noci za rodiči do postýlek atd. Osobně, když jdu za synem spát někdy, tak u mě skončí vždy. 😀 To mu prostě nevysvětlím, že má ležet tam a já tam a řval by ... takže na výletech, spíme převážně spolu v noci a doma už to zase je tak, jak je naučený. I při nemoci jsme spolu a nenabourám to již, hned jak mu je líp, spí zase sám bez slziček.

lenkavano
14. lis 2009

tak v tomhle se malinko vymykám,malá spí odmalinka se mnou na manžově půlce 😉

arietiska
14. lis 2009

A co na to manžel? 😀 No ne to je fakt každého věc, ale já osobně jsem ráda, že jsem se vrátila do manželského lože a manžel také. Do 7. měsíců jsem spala jen se synem. 😉

arietiska
14. lis 2009

U kojených dětí je to přeci jen složitější ... to co jsem popisovala já, je spíše pro ty nekojený. Jde to lépe ...

misa.cekatelka
14. lis 2009

TAky večer usínám s malou ve své posteli,když usne,odcházím a když jdu spát,přenesu ji do postýlky.S buzením problém nemáme a když se vzbudí,nechce za mnou,chce jen čaj.
arteistka:jéééééééé,já chci taky takového hodného broučka........ 😉

S rituálem souhlasím,určitě začít od narození.Kamarádka tak naučila malou.Od narození ji položila do postýlky,přečetla pohádku,zhasla,zavřela a malá ze začátku trošku křičela,ale zvykla si.

jooo,taky jsem přišla na to,že je to o zvyku a rituálech,ale bohužel pozdě... ☹ 😀 No teď už to máme tak jak to máme.

moda08:já malou uspávala do cca10měsíců v náručí a ona z ničeho nic najednou se napružila a nechtěla v náručí ležet,ukázala na postel,šoupla jsem ji tam,ona se válela,já u ní seděla a najednou spala.Od té doby do náruče nechtěla.Tak si lehám s ní a zatím neprotestuje(večer).

lenkavano
14. lis 2009

ari manža není doma jezdí kamionem.byla bych v posteli sama.a bylo by mi smutno. ☹