Odpolední usínání. Jak ji nenásilně uspat?

dzej
13. lis 2009

ahoj maminky,
potřebovala bych dobrou radu 🙂 jak uspat po obědě malou. Problém je v tom, že ji neumím nenásilně uspat. Zkoušela jsem všechno...pohádky, písničky, četla jsem, zpívala a nic, malá chvíli leží, pak se začne motat, vstávat, sedat a neusne. Jediný co pomůže je, že ji pořádně chytím, aby se nemohla zvednout. Ona pak asi půl minuty pláče a usne. Jenže já na to nemám žaludek, ted co je větší, tak většinou pláče a volá mami mami a já mám strach aby to v ní nezanechalo nějaký špatný vzpomínky. Když už usne, tak klidně spí 2-3hodiny. Přetažená není když jdeme spát. Takže pokud o něčem víte, budu ráda, když napíšete. Díky 😵

simlenka
13. lis 2009

My uspavame po o jen v kocarku,at prsi,fouka vitr nebo mrzne,jinak mi proste neusne. nastesti mame zahradku,ale i tak... nevim co budu delat,az se narodi druhy mimi!

dzej
autor
13. lis 2009

kočárek u nás vůbec nehrozí ☹ bez problému usne v autě, ale to není řešení... ☹

kalaoka
13. lis 2009

já bych radila vydržet... naší malou jsem začala učit odpoledne usínat asi před měsícem, do té doby jsem jí před odpoledním spaním kojila a ona u toho usnula... první týden byl děsnej, vydržela stát a plakat v postýlce třeba hodinu, jednou i hodinu a půl... vždy jsem po chvíli přišla, položila jí, pohladila po hlavě... až nakonec usnula. Ta doba, co před usnutím plakala se postupně zkracovala a po týdnu to vypadalo tak, že jsem jí dala do postýlky, ona si tam třeba deset minut povídala a pak usnula... ted s tím nemá žádný problém, usíná krásně. Musím jí teda dávat jenom v bodýčku do spacího pytle, ve kterém spí v noci a má u sebe i svého medvídka na spaní... Takže já radím vydržet, začátky budou krušný, ale ona to pochopí a začne spát🙂, uvidíš.

slevik
13. lis 2009

Dzej - a stane se něco, když spát nepůjde? Myslím jako jestli to ještě potřebuje, u nás v tomhle věku definitivně odzvonilo polednímu spánku 😅 .

mircka
13. lis 2009

Malej mi teď taky odpoledne nespí. Ledaže bych ho vozila v autě. 😀 Tam to zabalí téměř okamžitě. 😅 Jinak ani omylem. Sice jdeme po obědě "odpočívat", ale to spíš bych usnula já než on. 🙂 Chvíli leží a pak začne dělat vylomeniny. Zachovat se jako "krkavčí matka" (jak já říkám) a nechat ho vyřvat v postýlce nepomáhá. Většinou tedy odpoledne nespí. Navečer už je docela protivnej.
Občas by ten spánek potřeboval. Např. včera mi usnul v nákupním vozíku. Byla jsem v obchodě pěšky a měla jsem co dělat, abych jej probudila - byla jsem v obchodě pěšky a táhnout těžkej nákup a kluka by bylo nad mé síly. 😝

dvojka
13. lis 2009
lenkazdenek
13. lis 2009

Tak u nás je to od té doby co jsme odbourali dudlíka taky problém,buď usne venku v kočárku,nebo v autě a občas když s ní hopsám na míči,jinak ne. Když nespí tak to prostě neřeším,jde o to dřív spát večer 😉
Nechci to rozhodně nják lámat přes koleno a metoda držet jí v postýůlce dokud se neuřve-no u nás y nefungovala už proto ,že spí ve velký postely a aby z ní slézala a já ji tam zas dávala postrádá smysl 😉

kubaka
13. lis 2009

Když nemůže usnou, tak ať nespí vůbec. Není to nutné, všechny děti nepotřebují spát. Náš nespal od 1 a půl a večer padl a spal okamžitě.

simlenka
13. lis 2009

presne tak,na spani dite potrebuje pohodu a ne plac,takze metodu vyrvani bych rovnou zavrhla. az se nauci vylezat z postylky tak ani vyrvani nepomuze. no vlastne slo by tam to dite privazat,nebo ho zamknout v pokoji - to taky zaruci 2 hodiny klidu,ne?

dzej
autor
13. lis 2009

no nevím s tím nespaním...jak už jsem psala, když usne, tak spí 2 - 3 hodiny, takže si myslím, že ten spánek ještě potřebuje. Po obědě spí v naší posteli. Jdu si lehnout s ní, pustíme písničky atd... ona má maličký očka, zýve, je vidět, že spát chce, ale prostě se neumí hodit do klidu a usnout. Není to o tom, že bych za každou cenu chtěla mít ty 2 hodiny v klidu jak píše Simlenka...chci pro ni to nejlepší.

lenkazdenek
13. lis 2009

dzej,jak uspáváte večer? Třeba by to chtělo podobný rituál.Jedině keště zkusit jí utahat co nejvíc aby byla utahaná že usne sama,naše usíná občas dopoledne když se vracíme z procházky nebo z nákupu-ještě furt sebouberu pro jistotu golfáč,doma jí pak přenesu a spinká v klidu třeba hodinku.
U nás taky jsou kolikrát malinký očička,zývání,ale jakmile jdem do postele tak problém,jedou mi vytuhla u pohádky,než jsem uvařila oběd 😅

mikulka
13. lis 2009

dzej, fuj, to se mi úplně udělalo zle. Takhle uspávat dítě? TAKHLE NÁSILNĚ?

A víš, že jí můžeš vypěstovat trauma do budoucna? Že se bude bát chodit spát do postýlky? Že je jí takhle nepohodlně?

Neměla bys tohle dělat, je to znásilňování dítěte k něčemu, co nechce, k něčemu, co chceš jen ty.

PromiŇ, že ti to tak píšu, ale opravdu hned vidím následky. Pracovala jsem dlouho s dětmi, které měly různé problémy a vždy za to samozřejmě mohly roiče, aniž by si to uvědomovaly!

Já bych to udělala tak: polož ji do postýlky vždy ve stejnou dobu. Pohlad ji a řekni, že jdete odpočívat. Bude plakat, ok, přijˇza 3 minuty, opět ji pohlaď a řekni, že budete odpočívat. Pak přijď za 5 min a tak dále. Chce to pevné nervy, může to trvat i měsíc, než se ti naučí spát. Ale chce to zkusit. Neulehčuj si to, každé tvé ulehčení je potencionální trauma pro malou.
Ukaž ji, že jsi v dosahu a buď klidná. Když ti do 30 min neusne, vezmi ji z postýlky a znovu ulož za půl hodiny.

Je to těžké, chce to trpělivost, ale většina dětí se tak spát naučí. POkud by nechtěla, usne sama později - POKUD TU POTŘEBU SPÁNKU MÁ.

To, že ji takhle uspáváš a ona usne, usne možná právě ze stresu, který jí takovým uspáváním způsobíš, Děti stres samozřejmě vyčerpává.

robi
13. lis 2009

ahoj dzej a co třeba nechat malou v postýlce, dát jí tam hračky který chce a jít pryč? Když nebude plakat, tak si bude hrát a třeba usne? Naše malá taky spí po obědě jenom v bodyčku a v pytlu a před spaním si tam vždycky naskládá několik kosteček, auto a kačenku, všechno si to srovná a za chvíli je tuhá.
Když byla naše malá menší, tak jsme taky uspávali "násilím", držela jsem jí za ruky, dokud se neuklidnila a pak už v klidu usla.
Hodně nám pomohlo,že se naučila sama usínat.
Držím pěsti 🙂

lenkavano
13. lis 2009

holky proč hned tak tvrdě na dzej 😨 mě malá nechce taky usnout ikdyž je na ní vidět,že by spala.nechám ji a pak mi usína ve čtyři u hraní a spí do šesti a pak jsem s ní do jedenácti vzhůru.takže co je lepší 😖

mikulka
13. lis 2009

lenka: lepší je samozřejmě vyhovět dítěti!

My taky ukládáme až v 10 večer, protože malý spí večer do půl 6. No a co? Chce to tak, to ho mám násilím nutit ke spánku, kdy chci já? Jen abych měla klídeček?!

dzej
autor
13. lis 2009

Mikulka, právě proto jsem založila toto téma, abych se popř vyvarovala chyb. Nezdá se mi to taky v pořádku a proto to chci řešit.
Lenkazdenek, večer dostane mlíko, uložím ji do postýlky a ona si hraje, povídá a pak si usne. Přes den jsem to zkoušela stejně, ale to třeba stojí 2hodiny v postýlce, už uplně usíná ve stoje, ale nelehne si. Pak usne třeba v 17 a je to to samý jak píše Lenkavano 😔 takže ji radši "nutím" spát po O. Ráno vstává v 5,30 - 6,30 takže spánek zkoušíme po obědě... utahaná je dost. Dopoledne máme nejvíc aktivit. Plavání, cvičení, s dětma, procházky...jak říkám, ona by spala, ale nechce usnout, asi aby o něco náhodou nepřišla. Nebo nevím 😔

lenkavano
13. lis 2009

tady ale přeci nejde o klídeček 😒 mám 4děti a musím mít nějaký režim aby bylo vše v klidu a pohodě.určitě nepatřím k lidem,které by děti obtěžovaly,ikdyž jsem samozřejmě ráda když si chvilku odpočinu.když bude chodit dítě spát v 10večer jak později bude vstávat do školky?stejně pak musí dojít k tomu,že se dítě musí nutit dříve do spánku,když je zvyklé ponocovat.

dzej
autor
13. lis 2009

Mikulka a do kdy ti spí ráno?? A spí ještě 2x denně? Podle mě by dítě mělo chodit spát teda kolem té 19,20,21..ale později ne, protože pak je problém naučit se vstávat do školky atd...

Jinak ještě dodám, že malá neprotestuje jít spát. Vždycky po jídle řeknu - vem si pitíčko a jdeme spinkat a ona sama běží do ložnice, vezme si dudlíka a vleze na postel. Jak se probudí, tak s radostí přijde. Není to tak,že bych ji nutila hned od začátku. Jen ji musím držet, aby se zklidnila, uvolnila a na nic nemyslela a usla..

dzej
autor
13. lis 2009

Robi a jak dlouho jste to "násilí" praktikovali? A to se pak najednou Andrejka sama naučila v klidu usínat?

petka80
13. lis 2009

mikulka, promiň, ale tvá metoda ti přijde míň násilná? 😕 Jako sitace u dzej není nejlepší, ale malá takhle brečí chvilku, kdežto v tvém případě by brečela mnohem mnohem dýl, sama v postýlce 😔

petapi
13. lis 2009

nějak nevidím, o co tak víc je násilná metoda dzej, oproti metodě mikulky, vždyť je tam s ní a nenechává ji vyplakat samotnou.
jani, u nás teď funguje jedině to, že jí řeknu, že spinkat jdu já a ona ať si klidně hraje, samozřejmě jde nakonec do té naší postele se mnou, já si lehnu, zavřu oči a dělám, že spím, ona si chvilku hraje, zkouší do mě dloubat a pak usne taky, ale víš, jak na každý dítě platí něco jinýho, tak...

berenika39
13. lis 2009

Můj názor je ten, že tak velký dítě už má nárok na to, dát najevo - už nechci přes den spát, stačí mi noc. To, že je unavená, je jasný, my taky po obědě padáme na ústa únavou, ale sednem chvíli, dáme kafe a jede se dál. Tak to mají i děti, některý spinkaj, jiný ne. Prostě bych ji nechala někde v pelechu s hračkama, knížkama, ideálně i s tebou, čtení, povídání, pohádka na cédu, písničky - co já vím co má ráda....prostě půl hodiny klídek na odpočinek. Ale nutit ji, držet, aby si lehla, nechat rečet, protože TY chceš, aby spala, to je nesmysl. Představ si sebe, jak tě někdo násilím nutí dělat něco, co nechceš. Nejsou to roboti.

petka80
13. lis 2009

berenika - jenže pokud pak spí dvě hodiny a večer chodí spát normálně a neponocuje, tak ten odpolední spánek potřebuje, je ještě malá. Spíš jde o to, že neumí sama usnout, i to se děti musí naučit.
Bohužel ale i my s tím bojujeme a malá usíná zatím v kočárku, takže jak na to, neporadím. Zatím 😉

berenika39
13. lis 2009

No a neusne takovej prcek proto, že je unavenej z toho mordování a snažení se o usínání? Nebýt toho, možná by stačila hodinka klidu 😉 😉 😉

Hlavně si myslím, že jako i v tisíci jinejch diskusích se tady bavíme o ničem. Malá dzej je jedinečná, nikdo z nás asi naumí poradit, jak na ní 😉 😉 😉 .

soanpe
13. lis 2009

mám téměř roční holčičku a večer mi usíná mezi 19.30 - 21.00 budí se ve 2:00a v 7:00 na mlíko a pak spí do 9.00
před obědem si dá 2hodinovku a tím,že skoro celé dopol.prospí a projí,tak má oběd mezi 13.00-14.00 pak miuž nespí.Nepotřebuje to.A nikdy bych ji nenutila.Protože já si moc dobře vzpomínám na "pravidla" ,která jsem jako dítě musela dodržovat 😝
jo měla i období,kdy usínala těsně pře půlnocí,ale to byla nemocná a těsně po nemoci

lenkazdenek
13. lis 2009

No ono jde o to,že se tady beztak budou střetávat dva názory-nechat ať si dítě usne nebo neusne jak chce a ,,naučit ,, dítě usout(což může být i to nechat vyřvat a podle mě je jednpo jeslty za dítětem chodíte po 3 nebo 5 minutách ,protože beztak jediný co ho nachvilku uklidné je vaše přítomnost a a pak zas řve)
Takže podle mě ať každá maminka dělá dle svého přesvědčení, a pokud má Džej pocit,že prostě její dcerka má ještě potřebu po obědě spinkat,tak přeju hodně štěstí,unás se prostě víceméně spaní přes den odbouralo tak nevím jak poradit,dokud byl dudlík,vzala si po obědě dudlíka,pití a sama odešla spinkat,teď co dudu není spát nechce tak jí prostě nutit nebudu

sajmon113
13. lis 2009

No holky já nevím, ale nepřipadá mi moc správné se tady do dzej tolik navážet. Myslím si, že tyhle diskuse jsou o tom, že každá řekneme svůj názor, ale nemusíme se tady hned osočovat z nějakého týrání. Tak jako vy jste všechny přesvědčené o své pravdě, tak dzej má taky svou pravdu, přece jenom asi zná svoje dítě nejlépe. Jak se říká na každém šprochu pravdy trochu. Ale akorát nechápu, že když podle některých z vás dítě v necelých dvou letech nemá potřebu spánku, proč je ve školce nutí spát téměř do 6 let???? Asi někde soudruzi udělali chybu.... 😀 😀 😀 😀

berenika39
13. lis 2009

sajmon, je x školek, kde už děti dávno spát nemusí. bud jen odpočívají nebo mají svůj vlastní program. soudruzi někde udělali chybu.

sajmon113
13. lis 2009

Aha takže ty do prcka naleješ kafe a jedete dál 😀

misa.cekatelka
13. lis 2009

Nemyslím si že roční dítě dokáže dát najevo,co chce a nechce.aspoň ohledně spaní.Přiznám se,já malou odpoledne nutím a to z toho důvodu,že už u oběda se jí zavírají oči.Pak si spolu lehneme a ona samozřejmě zkouší různé metody-vstane a jde pryč,vezmu ji a znova položím.když už je to potřetí,dostane po prdelce,lehne si,vezme čaj a za pět minut je tuhá-jo a to bez pláče,ani když ji plácnu,tak neplače,takže neusne tím,že by byla vysílená.Kdybych měla dbát na to,že se jí nechce spát,tak ji nebudu dávat spát,tak večer chodí spat tak o půlnoci,protože i večer mi dává najevo,že nechce jít spát 🙂 Myslím,že odpolední spánek jí prospívá,protože když spát nede,je s ní už tak v 16.00 k nevydržení a v pět večer mi začne usínat.......