Radikální změna usínání v 8 měsíci. Je pláč normální?

kebulka
13. říj 2009

Ahoj,

chci se optat, jestli nemáte někdo podobnou zkušenost.

Zuzka usínala cca od konce šestinedělí do začátku osmého měsíce absolutně bez problémů. Sama v postýlce. Maximálně jsme ji dvakrát třikrát zašli dát dudlíka a do deseti minut spala. Před deseti dny došlo ze dne na den ke změně. Jakmile ji dáme do postýlky a odcházíme (stačí odchod jen naznačit) začne plakat a uklidní se jen po našem příchodu. Několikrát jsme ji nechali vyplakat. Trvalo to 30 - 120 minut. Řekla bych, že je to ale spíš horší než lepší.

Máte někdo stejnou zkušenost s příchodem osmého měsíce? Všude jsem se dočtla, že v osmém měsíci dochází k vyrazné fixaci na matku, tak jestli to s tím nemůže souviset.

Pokud jste prošli něčím podobným, co se osvědčilo? Chtěli jsme vydržet a nechat ji plakat, ale začíná to být po deseti dnch trochu na moje síly ...☹

Díky.

zukab
13. říj 2009

ahoj kebulka,

ano, nieco podobne som zazila a viem si predstavit, co mate teraz doma 😉

uprimne povedane, nie som zastancom systemu nechat dietatko vyplakat, az kym od vycerpania nezaspi.
neskusala som to a ani neplanujem. je mi dcerky luto a hovorim si, ze kedy inokedy ma bude takto velmi potrebovat, ak nie teraz.
ja si myslim, ze je to presne tou fixaciou na matku a strachom zo samoty a opustenia. nemala som to srdce ju tam proste nechat samu, v tme, v strachu.
cize som to riesila tak, ze som ju vecer nakrmila, polozila na seba na odgrgnutie, ona pri tom vzdy zaspala a tak som ju dala do postielky. vtedy to bolo vsetko v pohode.

ale poviem ti, je to na mozog, nemozem ju nechat ani na chvilu samu, okamzite zacne jacat a chce byt so mnou. o tom, aby ju niekto na chvilu postrazil a ja som mohla ist napr. ku kadernicke mozem len snivat 😀 uz to trva zhruba 2.5 mesiaca a idem skocit z okna 😀
ale pomaly sa to zlepsuje, tak verim, ze raz sa dozijem.... 😀

petrach
13. říj 2009

kebulkoskoušeli jsme nechat vyplakat dceru,když byla malá a nechtela spávat..byl to horor a mužou psat v chytrych knížkách jak to funguje po par dnech..houby 😒
vydržela řvat i hodiny,pak už i když jsem byla u ní..už bych to neskoušela,po tom co ted vím..
akorat si rozhodila spaní..

když u ní budeš sedet u postylky tak usne? skus najít fígl kdy usne třeba i za tve asistence,pokud ji neuspávaš hodiny,tak bych vydržela,ono se to urovná 😉
držím moc pesti 🙂

lienka43
13. říj 2009

Ahoj Kebulka,

my to mame tiez doma, zacalo to asi v 8 mesiaci, priserny rev ked vecer odchadzame z izby. My sme to vyriesili tym ze sme s malou v miestnosti a ona sama zaspinka ale musime tam byt. Nemam uz nervy na to pocuvat ju kazdy vecer tak som sa s tym zmierila ze tam musime byt.
Kazde dieta je ale ine a na kazde plati uplne nieco ine. Nejak by som sa tym ale netrapila ide o prechodny stav...

berenika39
13. říj 2009

ahoj, nám tohle nastalo ted, sice později, ale úplně stejně....přišla jsem na to, že do teď chodil spát za světla, a najednou tma...bál se. Necháváme mu světlo v pokoji, otevřený dveře, aby věděl, že tam jsme,a přestal plakat, sice se tam ještě chvíli plácá po postýlce, ale v klidu usne.

Pár dní jsme s ním zůstávali v pokoji, než usnul. Oni mají moc vjemů přes den, najednou je toho na ně moc,někdy to přijde v osmi měsícíhc, někdy v roce,ale vyšla bych prckovi vstříc, at ví, že není sám, že se není čeho bát. Podařilo se nám to upravit tak za dva týdny, už je to ok, tak jen vydrž, držím palce.

Noční světýlko, rodiče nablízku, jistota, že jsou milovaný.

(a mimochodem, kolem osmého měsíce se objevuje ta tzv. separační úzkost, období,kdy jsou závislí na blízkosti maminky, tatínka, takže je to naprosto přirozený, a zase to přejde. nenechávej jí vyplakat, je v tu chvíli jen neštastná, nemslím si, že by to bylo nějaké důmyslné vymýšlení..)

soanpe
13. říj 2009

já si myslím,že je to naprosto normální¨naše malá má tohle asi měsíc a nemyslím si,že by to byla separační úzkost, protože přes den jí absolutně nevadí,když odejdu já nebo MP.sama se proleze po bytě,projde si pokoje, prohlídne si je a pak se vrátí.
jde o to, že malý mimčo se zajímá o jídlo,mámu a spaní a čím jsou starší,tím jsou zvídavější a spaní "považují" za zbytečnost. je možné, že teď je tma a bojí se.já to nijak neřeším,prostě si k Sofí na 20-30 minut lehnu a když usne,tak jí přendám do postýlky. ale V ŽÁDNÉM případě bych ji NENECHALA VYPLAKAT 😠
to je ta největší krutost, co můžu udělat 😔 😢 ty děti nechápou,že máma a táta jsou o 8m dál v jiném pokoji.ony to nechápou a cítí se navždy opuštěné a stresované samotou.

palomka
13. říj 2009

presne to iste mame my doma a da sa povedat ze na den presne ako dovrsila 8 mesiacov. je to par dni. uplne od malicka zaspavala sama v izbe bez placu a spokojna. este som ani nestihla odist z izby a uz spala. teraz akoby niekto mavol prutikom a je to uplne naopak. chodila mi spat okolo pol osmej a teraz ked ju odnesiem do izby o tom case tak mi o 5minut zacne plakat,alebo po 2 hodinach...kedy ako...
no proste to nikdy nerobila. ale nema este zubky, tak mozno to.
netreba babatko nechat urcite vyplakat pretoze len u nas moze najst bezpecie ktore potrebuje citit. staci zobrat na ruky a pohladit, prihovorit sa, dat cumel a ulozit spat. ak to pokracuje tak opakovat a ono potom zisti, ze je to taka mala odmena za taky plac. len treba skusit natahovat cas a v dlhsich intervaloch prist. ale nie viac ako 10 minut. to nie. to bude urcite nejake rastove obdobie a prejde to 😉

zuza77
13. říj 2009

tak to som naozaj rada, ze sme v tom neni sami 🙂
presne tuto temu som sa chystala cely den vyhladat, ale az teraz som sa k tomu konecne dostala
mame 8 mes. a tyzden a asi 3-4 dni je to u nas podobne. Od malicka som sa vsade pysne chvalila aka je Sofinka uzasne babetko, vecer som ju polozila do postielky a aj ked bola este cula, nechala som ju tam, ona vedela, ze je cas ist buvat...bud zaspala hned, alebo sa este chvilu pohrala a potom zaspala. Ale bolo to take paradne bezproblemove, nemusela som ju cicikat na rukach, alebo byt stale pri nej, zaspavala sama. A teraz???? Polozim ju do postielky, uz to vyzera, ze bude buvat, opatrne odidem a za 5 min uz pocut rev. Myslela som, ze ju necham tak, ze zaspi....to urcite!!! za par min som uz aj letela za nou, nedalo mi to, nemohla som ju nechat len tak plakat, chuda moje...
A ked som bola pri nej, utisila sa a za za par min zaspala. Potrebovala aby som bola pri nej.
A doobedu to iste....normalne chodila spat o 10h. Vcera zaspala az o 12h, lebo stale mrncala a ja som myslela, ze nechce spat, tak som ju vybrala, potom sa zase zacala zmolit, ze je unavena, tak sla do postielky a zase rev, a tak dokola...skoro som osedivela. Musim podotknut, ze mala je odmalicka strasne dobre babo, velmi malo plakavala, tak som dost nezvyknuta na taketo revy.
Takze ako citam, nieje na to nejaky recept ako to zvladnut, len vydrzat??? a ako dlho prosim???
nechcem ju trapit a nechavat nejako dlho samu nech sa vyreve, to podla mna nie je moc spravne, nechat poplakat ok, ale nechat dlhoooo revat, to nie!

soanpe
13. říj 2009

zuza
Sofinky jsou nejdokonalejší miminka, taky jednu máme doma 😉 😵
v tomhle věku jsou už hodně vnímavé a potřebují zážitky zpracovat,do toho problémy se zoubky... nám se taky usínalo špatně,když jsme byly vystresované z práce atd 😉

zuza77
13. říj 2009

soanpe - zuby to nebudu, uz ich mame 8 !!! - 4 hore, 4 dole, dalsie sa myslim zatial nechystaju, ale clovek nikdy nevie 😉
ja len dufam, ze je to stav prechodny, docasny 😒 a coskoro sa to opat vrati do normalu

soanpe
13. říj 2009

neboj, vyrostou z toho 😉 já mám noční můru z puberty,takže tohle beru jako to lepší období,kdy mě dcerka ještě potřebuje. pak už budu jen postarší matka s trapnými názory 😀 😝

palomka
14. říj 2009

soanpe 😀

miskachrumka
14. říj 2009

ahojte
tak mi mame strasne problemy so zaspavanim už davno tak ma už asi nic neprekvapi 😒
ale ba prekvapilo keby sa to necakane zlepsilo 🙂

kebulka
autor
14. říj 2009

Ahoj,

děkuju moc, za podporu. Potřebovala jsem slyšet resp. číst, že ji nemám nechat vyplakat. Moji rodiče s tím okamžitě začali, že nás taky nechali vyplakat apod., apod. Ale je to strašné, když ji vidím, jak totálně nešťastná pláče v postýlce a nechápe o co jde.
Přes den to máme naštěstí v pohodě. Sama si chvíli pohraje, případně se odplazí za bráškou a tročku mu porovná stavby z dupla 🙂 Každopádně mě nechá se vzdálit.
Dneska jsem zkusila si ji nechat po kojení chvíli v náručí a během dvou minut spala. Tak snad to bude fungovat. Marťu jsme uspávali v náručí odmala, až skoro do roka a půl. Pak začal usínat v postýlce, ale za naší přítomnosti a až těsně před narozením Zuzky začal usínat sám ve svém pokoji.

megi93
14. říj 2009

Ahojte, my to máme presne rovnako. Doteraz malá zaspávala v pohode, sama v postielke a odrazu už asi mesiac plače, mrnčí a nechce zaspať. Alebo zaspí normálne okolo tej pol 8 večer a zobudí sa o 9 a už nechce spať. Len teda na ňu neplatí, že si ju vezmem do postele a skúsim uspať, lebo ona sa hned pretočí na brucho a ide sa hrať a blázniť, to isté, ak si sadnem k postielke a chcem ju napríklad držať za ručičku....akonáhle vojdem len do izby, hneď sa začne škeriť, smiať a blázniť...a keď odídem, začne plakať. Občas to nevydržím a vyberiem ju, to je potom hore aj do polnoci. Niekedy chodím každé 2 minuty do izby, hnevám sa na ňu, dám ku ležať a idem preč, ale samozrejme v kuse plače :( tiež by som to chcela nejak vydržať, ale nedá sa. A je to aj dosť vyčerpávajúce :(

matra
14. říj 2009

Ahojky,tak my taky tak 😒
Do nějakého 5tého měsíce většinou po nakojení a dání do postýlky sám usnul a ted vůůůbec.Ho položím,on hned na bok na čtyři postaví se, kouká ke dveřím a pláče,chvilku jej většinou nechám,ale stejně jej vždycky vemu k sobě a pak usne hned. Jinak mi usíná u prsa a představa ho dát někomu na hlídání je téměř nemožná... ☹
Jsem jeho živý dudlík,normální dudel,plínku,kolotoč,lampičku jsem zkoušela a nic nepománá,když byl maličký kolotoč ho vždy uspal...
No holt bude boj
NO a aby toho nebylo málo tak posledních pár dnů mi odmítá i příkrmy 😠

miskachrumka
15. říj 2009

tak treba verit ze sa to vsetko zlepsi 😉 aja ja verim ze pomaly a isto to bude dobre! 🙂

miskachrumka
15. říj 2009

megi ty zijes? 😀

megi93
15. říj 2009

Ahoj Miška, žijem...ale unaveno :( Malá nespí, je umrnčaná a stále má privela energie :( Tak nestíham

jindri
15. říj 2009

Já teda nechápu 😅 mě by to srdce urvalo, poslouchat plakat dcerku. A jako 2 hodiny, to je silný kafe 🙄
U nás je usínání takové, že dám malou spát, jdu vedle do kuchyně opláchnout lahvičku apod. malá přestože může být unavená jak kotě, pořád sedí, klečí ... pak si u ní sednu a čtu si, větišnou. Asi jsem divná, ale já to beru jako naprosto základní věc, že malá usíná za mé přítomnosti. Jediné čemu se vyhýbám, je braní jí z postýlky. To bych si na sebe ušila bič.

megi93
15. říj 2009

no ja by som rada bola pri nej, aby zaspala pri mne, ale bohužial to neide, pretože akonáhle som tam, v izbe, tak ona nespí ale myslí si, že sa ideme hrať, blázni sa, smeje a vymýšla

swatka
15. říj 2009

ahoj holky omlouvam se že pišu do tehle diskuze ono to tu moc nepatří ale u nás naše holčička v 8 měsících měla uplný zlom jak co se týče spinkáni,papání prostě skoro ve všem.někdy je mi stoho až do breku takhle pokud nemá malá náladu tak se semnou ani nepomazlí -na to ma tatínka sním se mazlí blbne atd..mě maximalně začne kousat tahat za vlasy atd..nevim co se sní děje je ji 11 měsíců tata vola skoro pořád ale mama vola jen když chce přebalit ma hlad nebo když chce abych ji uspala.Nenechase přebalit od nikoho jiného,nenecháse nakrmit od druhého a když už tat to je fakt něco a ospaní ani nemluvím neusne beze mě ..ale co se týče mazlení ,pusinkování to mě jakoby přehlíží..Zažila jste to některá nebo nevíte co by to mohlo znamenat ..jsem stoho važně smutná...a ještě jednou se omlouvám že to píši sem
Kebulka-v tvém případě si myslím že to chce pomalu naučit udělat si třeba nějaký rituálek at ví že je čas jít spinkat...třeba okoupat už lehnout do postýlky přečíst pohádku ..nebo zapnout noční lampičku a ona časem určitě začne usinat sama..

megi93
16. říj 2009

swatka naša malá má podobný zlom. Neviem, či je to presne od 8 mesiaca, začalo to možno trochu skôr, ale tiež ju nemôže prebaliť, obliecť, nakŕmiť, kúpať a dať spať nikto okrem mňa. Niekedy ju dokonca manžel nemôže vziať ani na ruky, hned má hysák. Takže ťa plne chápem, asi si tiež neoddýchneš velmi 😒

berenika39
16. říj 2009

swatka, hlavně z toho nebud jakkoliv smutná a už vůbec si nic nevyčítej. děti mají všelijaká období, někdy tatínkové, někdy maminkové, pak přijde slavné "já sám" (to je ted u nás 😉 😉 ). Je to přirozené a rozhodně to nemá nic společného s tím, koho a jak moc má ráda. Vím, že to přijde líto, ale oni na všechno musí jít postupně a každé to období prožívají intenzivně - prostě když se poprvé postaví nebo začnou chodit, jakoby přetanou "mluvit". Nebo když začne s mluvením, přestane si hrát a chce jen číst s mámou. Tak to je, každé mimčo to má jinak, ale není to chyba rodičů, je to vývoj.
Dopřála bych jí momentálně to, po čem ted touží, zase se to otočí. Neděje se s ní nic jiného, než že si uvědomuje svět kolem sebe a je to pro ní moc složitý 😉 😉

romi73
16. říj 2009

taky jsme to zhruba kolem toho osmého měsíce měli a taky to přešlo. řešila jsem to 14 dní tím, že jsem spala s ní v posteli, jak usnula, tak jsem se odplížila, a zase se tam vrátila, když byl problém. pak jsme to po těch 14 dnech začali trénovat znova tou slavnou metodou 5,10,15 a za pár dní už usínala sama tak jak předtím. a fakt je, že v tom období jsem se od ní nemohla vzdálit ani přes den, takže asi to ta sep. úzkost byla. teďka zase řeším co mám dělat, protože se na mě pořád věší - chytá za kalhoty, nikam se nehnu, pořád nosit, mazlit, sedět a hrát si, v ohrádce nevydrží,.chodit neumí, jenom na mě visí a nechápe že jí taky musím nachystat jídlo 🙂 a strašně ječí když ji nevezmu na ruku když zrovna chce (to je vždycky když vařím, nebo dělám cokoli v kuchyni, což jsem mimochodem musela omezit na nejnutnější činnosti...)

jindri
16. říj 2009

Megi: já mám v tomto smyslu bezproblémové dítě, takže nemůžu moc radit 😅 mě když malá usíná, tak s ní jsem v místnosti, ale nevšímám si jí. Čtu si nebo zrovna jako teď jsem na netu 😀 Ona si kleká, zkouší nové dovednosti (zrovna nyní mi to tu předvádí 😀 ) a za chvíli sebou plácne (doufám, že to bude brzy) a chrní. Když pláče, dělám jen pššššš. Taky nám pomáhá plínka a její plyšáček. Plínku si mačká a za chvíli usne.
No držím ti palce 😉

jindri
16. říj 2009

romi: my tedy spaní máme ok, ale váš aktuální problém .... ty snad píšeš o nás 😀 U nás teda jak kdy zabírá, když vykrámuju linku, nejvíc jí baví plastové mističky a když jí po kuchyni rozsypu jablíčka, jako další krok mám v záloze nosítko Manducu 😀

berenika39
16. říj 2009

romi, s tím vařením....mám rohovou linku. ten roh je super místo, dala jsem odtamtud všechno pryč a tam jsem petase vždycky posadila, byl tam jak ředitel zeměkoule, věř mi nebo ne,když bylo nejhůř,i hodinu jsme spolu strávili vařením. povídala jsem mu co dělám, dostal svojí misku a vařečku, ochutnával (ne salám a cibuli, ale třeba jsem tajně vytáhla rohlík 😀 😀 ), míchal, mačkalčudlík na mixéru,prostě to miloval. Neměla jsem strach že spadne, protože jsem se pořád motala na dosah. Později jsem dala do jeho místnosti takovou tu chlebovku, brzo pochopil, že tam je schovaný něco mnam mnam, tak se tím kradením zabavil taky na dlouho..... 😀 😀
Mimochoodem i ted, když jsme sami doma a potřebuju něco udělat třeba když zoubkujeme, sedne si tam a pokecáme si.

berenika39
16. říj 2009

jééé to je úplně mimo téma...mě to napadlo jak jste psali o zabavování těch dětí.
No vlastně to je k tématu, obdoí, kdy chce být co nejblíž u mámy je ok, když se jim to umožní, jsou štastný.

jindri
17. říj 2009

Berenika: kuchyň skýtá neomezené možnosti 😀

markchina
17. říj 2009

matra, jak kdybych to psala ja 😀 . U nas je to naprosto stejne.
Po sestinedeli jsem taky Vojtu ulozila, on si chvilku tise broukal v postylce, lezel na zadickach a za cvhili sam usnul. Tak to bylo asi do 6.mes. Ted? Usina bud u kojeni nebo cekam, az je unaveny a v naruci mi usne. Kdyz ho polozim do postylky, je v momente otoceny, klekne na ctyri a uz vali do stoje. Kouka pres postylku a kdy odchazim z pokoje tak spusti. Kdyz k nemu prijdu, tak natahuje rucicky a chce do naruce. Kdo by mu mohl odolat 😅 .