Spánek novorozence na boku. Vadí to?

berunda
15. dub 2008

Holky myslite ze vadi ze mimco spi hlane na boku?

cazadora
15. dub 2008

beru naše natálka spala na boku hodně dlouho (dokud byla v zavinovačce cca 3měsíce) a teď v půli roce tak spí sama. v nemocnici když sem měla strach z ublinkávání byl mi bok doporučen 😉

berunda
autor
15. dub 2008

o.k. dekuji

janab78
15. dub 2008

Mně vyloženě řekli v porodce, že musí být na boku. Jestli prý chci, aby se mi udusila zvratky, tak ji mam dát na záda. 😀

slluci
15. dub 2008

Taky spíme na boku. Občas ublinkne, tak jsem klidnější. Navíc se říká, že pak nebudou mít placku vzadu na hlavičce z ležení na zádech.

kacamar
15. dub 2008

Mě spí malá na zádech a hlavičku má na stranu. Nosí abdukční balení, takže ani jinak spát nemůže. Ale v porodnici taky spala na boku.

honzulka
15. dub 2008

My spali taky na boku!!!Tedy dokud to šlo,protože pak měl Jeník dečku,takže jsme si zvykali na záda.Ale já byla klidnější na tom boku,přesně jak púíší maminky,že se mi neudusil,jelikož taky pořád ubliínkával..A je fakt,že nemá placatou hlavičku,spíš šišatou.. 😀 Hlavně ty strany měnit,aby neměla jednu stranu plošší jako prý my.. 🙂

sokolka
15. dub 2008

Kubík mi spal taky na boku. Nevím přesně do kdy, ale každopádně jsme strany taky střídali. Pak se mi začal posunovat na záda a nezabrali ani pleny pod zádíčkama. Ale naštěstí měl hlavu vždy na stranu tak jsem byla klidná. I když mi nikdy neblinkal. 🙂

lenkakr
15. dub 2008

my jsme na boku nespali, až když se sám začal přetáčet

leninn
15. dub 2008

já jsem také ze začáku dávala spát na bok, v porodnici tak dávali děti spát, ale když jsem byla v šestinedělí na kontrole s kyčlema, tak jsem se na to ptala ortopedky a ta říkala, že jí mám dávat na zádam že by mohla mít křivá zádíčka...
tak nevím, každý říká něco jiného 😒

bramburka
15. dub 2008

je to zajímavý, nám paní promářka v porodnici (z laktační ligy - Mydlilová) říkala, že v žádném případě ne na boku ani jinak, ale pouze na zádíčkách. Naše malá blinká prostě pořád a vždycky hlavu v klidu otočí na stranu (nesmí být u hlavy moc pevně zabalená v zavinovačce), myslim, že kdyby byla na boku, mohla by se omylem přetočit na bříško a pak se (ne)klidně dusit. No prý i kvuli syndromu náhlého úmrtí je lepší spát na zádíčkácj (zase ale mají pak slehlou hlavičku).

z rodiny.cz Re:Může spát na břiše?
22.11.2001 8:14:52 MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Milí rodiče,
vadí to a hodně.
Americká pediatrická akademie zakázala kojencům spát na břiše. Přesně řečeno- nedoporučuje to. Jedinou správnou polohou je spánek na zádech, ani poloha na boku se nedoporučuje, protože je nestabilní a dítě se z ní může na břicho přetočit. V mnoha zemích, u nás oficiálně ne, je několik let kampaň "Back to sleep" - zpátky na záda. V USA to je napsáno na každých plenkových kalhotkách. V zemích, kde byla poloha na břiše zakázána, klesl počet syndromu náhlého úmrtí kojenců na polovinu. Jedná se hlavně o kojence do 4 měsíců, kdy je úmrtí nejčastější a děti se ještě samy nedovedou přetočit.
Takže dítě na delší spaní nebo na dobu bez dohledu na břicho ani na bok v žádném případě nedávejte.
Všichni lékaři novorozeneckých oddělení to slyší na svých doškolovacích akcích a měli by to při propuštění předávat i rodičům.

zdraví M.Paulová

vikvik
15. dub 2008

tady taky doporucuji novorozence jedine na zadech uz kvuli syndromu nahleho umrti novorozencu (tak jak pise bramburka)

skuli
15. dub 2008

My spíme taky na boku,tak nestrašte 😀

bramburka
15. dub 2008

nestraším, jen jsem překopírovala názor dr. z krče 😉

janab78
16. dub 2008

Na boku se spát má! Dítě se na bricho nepřetočí, protože není úplně na boku, jen trochu šikmo. Prostě se přetočit nemůže, neboť to nezvládne.

andys26
16. dub 2008

Tak to mi spinkáme taky na boku už od narození a teď by asi prďola ani jinak neusnul. Na bříško se mu ješte nepodřilo otočit a když chce tak se překulí na záda a spinká celou noc. 😉

lipetra
7. lis 2011

Ahojky holky, v porodnici nam rekli, ze maji novorozenci spinkat na boku, ktere se maji stridat a na zadech pouze pod dohledem. Takze jsme spali doted vetsinou na boku na stridacku a na zadech jsme jen pres den, ale vzdy dava hlavicku na stranu. Je mu mesic. Myslite, ze neni pozde ho naucit lezet na zadech, aby drzel hlavicku v rovne poloze, aby nemel deformovanou hlavu? Zacali jsme polohovat, tak snad to pomuze.