Tříměsíční syn spí málo přes den, i když je unavený

t_novotna
12. únor 2014

Ahoj zkušenější maminky, potřebovala bych od vás poradit...

Mám tříměsíčního syna, doteď byl docela v pohodě, ale posledních pár dní mi nějak stávkuje se spaním přes den - nevím teda, kolik by toho mělo tříměsíční miminko naspat, ale on vstává ráno kolem 8., celé dopoledne nespí, někdy maximálně půl hodinky po kojení, odpoledne v kočárku tak dvě hoďky a potom celý večer neusne, přitom má malinká očička, mne si je a je mrzutý, ale ne a ne usnout. Já v 10 padám únavou a on neusne před 11, když ho dám do postýlky dřív, tak kňourá, dokud ho zas nevezmu a nenakrmím, pak už usne vysílením... Samozřejmě jsem ráda, že spí aspoň v noci, ale nechápu, proč nespí víc přes den, když je vidět, že je hrozně unavený. Jak ho dám do postýlky, tak začne kňourat, je jasné, že v té postýlce nechce být. Hladem to snad nebude - kojím pravidelně po dvou hodinách, v noci někdy po třech, takže hlad by teoreticky mít neměl, ale je pravdou, že je hodně "žravý" a kdybych mu dávala jíst po hodině, tak by mu to nevadilo.

Budu vděčná za vaše zkušenosti a rady, díky 🙂

katyxq
12. únor 2014

koj podle potřeb miminka, ono se neřídí podle rozvrhu (ty taky jíš a piješ, kdy chceš), navíc kojení uspokojuje i jiné potřeby, než jen hlad a žízeň. A spánek - nejspíš potřebuje "jen" fyzický kontakt 😉, to není žádný rozmar, to je normální, fyziologický potřeba malého dítěte 🙂, zkus se naladit na své dítě, jeho potřeby, pocity 😵 (a hodné pomáhá nošení v šátku nebo ergonosítku - jak miminku, tak mamince, aby se naladila na stejnou vlnu).
http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/deti-si-n...
https://www.modrykonik.cz/spolecne-spani
https://www.modrykonik.cz/noseni-deti

lenicka07
12. únor 2014

@t_novotna Ahojky, pokud ti bez problémů usíná v kočárku, tak ho dej na čerstvý vzduch ještě pozdě odpoledne, k večeru. Mě děti doma v postýlce přes den taky nechtěly spát, ale v kočárku oba spali nádherně. Spánku je to málo na tak malé miminko. Koj ho jak si řekne, někdy může mít prostě jen žízeň.... Nikdy jsem na hodiny nekoukala při kojení. Pokud mi dítě nechce usnout nebo je nevrlé, první co udělám, zkusím mu dát napít, i kdyby to mělo být třeba po půlhodině.

t_novotna
autor
12. únor 2014

@katyxq Díky za odkazy, pročtu, ke skupině jsem se už připojila 🙂

t_novotna
autor
12. únor 2014

@lenicka07 Díky za nápad s kočárkem, co se týká kojení, tak kojím po dvou hodinách - ne podle sebe, ale on je tak naprogramovaný, přesně po dvou hodinách se začne ozývat. Když vidím, že je nevrlý dřív než po dvou hodinách, tak nečekám a dám mu taky. Ale když mi začne kňourat hned po kojení, tak fakt nechápu... Kolikrát mi jakoby spí při kojení - jako kdyby usnul, přitom pořád dudlá, třeba půl hodiny nebo i dýl, pak ho dám odříhnout, tím se samozřejmě vzbudí, a jak ho položím do postýlky, tak zas začne... Doufám, že je to jen přechodný stav a za pár dní ho to přejde a bude zase spinkat pěkně...

lenicka07
12. únor 2014

@t_novotna Holka mi tohle taky dělala, uspávala jsem jí třeba 4 hodiny, pořád dudlala, jak jsem odešla, tak řev. Jezdili jsme i večer s kočárem, někdy to pomohlo někdy né. Usínala mezi jedenáctou a půlnocí. Nebyla jsem si jistá jestli náhodou nemá ještě hlad. Každopádně jsme vydržely do ukončeného 4. měsíce a večer jsem jí na zasycení začla přidávat kašičky, trochu to pomohlo. Ještě jak píšeš, že ho dáváš po kojení večer odříhnout a tím se vzbudí, to si myslím dělat nemusíš. Mě když usnuli po kojení, tak jsem to nikdy nedělala a nebyl z toho žádný problém. Ale mě se holka budila už jen tím že jsem ji položila.

t_novotna
autor
12. únor 2014

@lenicka07 Popravdě řečeno, během nočního kojení ho odříhávat nenechávám, zjistila jsem, že to jde i bez toho, v noci pije většinou klidně, ale přes den ho nechávám odříhnout, protože hrozně hltá a spolyká hodně vzduchu, pak si odříhne opravdu dost, tak ho raději nechávám, aby ho to zbytečně "netlačilo". A taky se mi vzbudí okamžitě, ještě ani neleží, ale už jen jak cítí ten pohyb, že ho pokládám do postýlky, tak začne kňourat...

lenicka07
12. únor 2014

@t_novotna a co kdybys ho nakojila vleže na své posteli, nechala pořádně usnout a potichoučku odešla, případně byste spali spolu? Já to takhle u kluka dělala, holku jsem měla tendenci pořád přendavat do postýlky (protože tam byl monitor, bála jsem se abych jí nezalehla apod. 🙂

t_novotna
autor
12. únor 2014

@lenicka07 Já ho přes noc nechávám spát u sebe v posteli, nakojím ho, on pěkně "odpadne" a krásně spí. V rodině o tom moc nemluvím, protože by se to nesetkalo s pochopením - babičky by měly starost, abych ho nezalehla a tak, no já myslím, že dítě nezalehneš, pokud nejsi opilá, jsme lidi a máme cit, však taky stačí, aby prcek zabroukal nebo se pohnul a já jsem vzhůru, takže toho se nebojím. Spíš řeším, aby si nezvykl, že bude spát jen s námi, tak se snažím vždycky večer, když už jdeme jakože spát, ho dávat nejdřív do postýlky, aby věděl, že to je jeho prostor, a pak teprve přes noc ho nechávám u sebe, a nikdy s tím nebyl problém, ale teď posledních pár dnů to prostě nějak nejde... Jinak ho nechávám u sebe, protože bych ho přendáváním do postýlky určitě vzbudila, no a pro mě je to samozřejmě taky takhle jednodušší, jen vytáhnu prso a kojím, a když usne, tak usnu hned taky.

lenicka07
12. únor 2014

@t_novotna Radím, tak ho opravdu i uspávej u sebe v posteli a uvidíš bude to lepší. Neboj, nezvykne si - já to takhle dělala tak asi do 8. měsíce, pak jsem zjistila, že se mi v noci budí právě tím, že spím s ním.Takže od té doby spí sám a na usínaní jsem zvolila jinou taktiku : nakojila, přendala do postýlky, jasně že řval, tak jsem hned přišla, uklidnila, odešla, řval, zase jsem přišla, uklidnila atd. několikrát, tak asi pětkrát, šestkrát, pak jsem úplně odešla, chviličku ještě brečel, ale fakt jen chvilku a usnul. Asi za 14 dní si zvykl - nakojim, dám do postýlky, zavře oči a spí, žádný pláč. Pokud náhodou začne znovu plakat, má ještě hlad, nakojím a usne.
Jasně, že ho nezalehneš, já se spíš bála aby ho nezalehl manžel 😀

kytkakvete
12. únor 2014

Co pevné zavinutí? Pokud mi malá neusínala v šátku musela být zavinutá až do osmého měsíce.

t_novotna
autor
12. únor 2014

@kytkakvete Díky, zkusím 😉

wendy_
12. únor 2014

@t_novotna nam pomohl v usinanim dudlik. U jidla mi syn vzdy usinal, ale jakmile jsem ho dala do postylky tak bylo spatne. A zachranil nas dudlik, kdyz jsem ho polozila do postylku a zacal knourat, tak jsem mu dala dudlik a usnul ihned. 🙂

t_novotna
autor
12. únor 2014

@wendy_ Dudlík nám dřív taky pomáhal, ale poslední dobou ho nechce, plive ho ven, což je škoda, protože mi s nim taky vždycky hezky usnul... Díky 😉

leilat
18. únor 2014

Ahoj, mozna vam pomuze nektery z techto triku 🙂 Drzim palce... nekdy to chce jen zmenit nejakou malickost a nekdy hold jen vydrzet.. urcite se to zlepsi
http://www.prosimspinkaj.sk/19/post/2014/02/krt...

pisisvori
18. únor 2014

@t_novotna asi moc neporadím...jen přidám, že dcera byla něco podobného a spala 2x -3x za dn 20-30 mint. Od 5 večer plakala, když nebyla u prsa, usnula v 10, vstavala mezi 5- půl 6 a od těch 3 měsíců vstávala mezi 12 -5 v noci i 8-10x do 12 m. Když přes den nespala tak bulela, když se nenosila...zlepšilo se to trochu okolo 7 měsíců, kdy začala sedět a pak okolo spala 1x za den ale i hodinu v kuse....po 12m začala v noci vstávat jen 2x-3x a přes den spala i víc jak 2 hodiny🙂. V 18 m přestala spát přes den a celkově spí celý svůj život okolo 10 hodin za den. Bylo to hrozné byla jsme vyčerpaná psychicky i fyzicky, žádná babička,manžel v práci...dcera řvala v kočárku i v autosedačce....do těch 3 měsíců jsme kojila skoro každou hodinu...pak po 2.....kojila jsme do 6m plně, do 12 s příkrmama, ale i přes den do 16m večer a v noci.....do těch 16m usínala jen u prsa......ale přežila jsem🙂🙂. A zpětně jsem si jistá, že plakat bych jí nikdy nenechala a jen se budu snažit tentokrát víc zapojit manžela a koupím nosítko nebo šátek

t_novotna
autor
18. únor 2014

@leilat Díky, vyzkouším 🙂

t_novotna
autor
18. únor 2014

@pisisvori Díky za vyčerpávající odpověď, doufám, že se to u nás srovná dřív, nebo mě trefí! 🙂 Hezky spí v kočárku, tak se těším, az bude venku lepší počasí, že strávíme víc času na procházce...