Uřvané, nespící dítě. Pomožte prosím

cinky
25. črc 2013

Ahoj! Jelikož už jsem hodně zoufalá, tak jsem se rozhodla obrátit se na vás.
Doufám, že podobná diskuze tady není - nemám vůbec čas něco hledat.

Mám dnes dvouměsíčního chlapečka, který má problém přes den spát.
Už v porodnici spal mnohem méně než má první dcera. Do jeho třech týdnů se to ještě dalo. Občas spal i hodinu vkuse, tak jsem se mohla starat o tehdy ještě ani ne dvou letou dcerku. Ale kolem jeho třech týdnů se vše změnilo a malý začal mnohem více plakat, a přes den usnul jen na rukách či v babyvaku. Kočárek od té doby úplně bojkotuje, tak ho nosím v šátku či na rukách. Doma to vypadá jako po výbuchu atomové bomby. Sotva stihnu uvařit. Nejvíc mě ale trápí, že se nemůžu věnovat prvorozené. Je sice strašně hodňoučká, krásně si vyhraje sama a je už i dost samostatná. Co jí taky zbývá, chudince ☹ Každý den se kvůli tomu trápím a cítím se dost na dně. Hladový by být neměl, příbírá přes kg za měsíc, ale skoro pořád přes den pláče. Jde na něm vidět, že chce spát a nejde mu to. Zkusila jsem zavinovačku (i zázračnou), plenku přes pusinku, dát na bříško, muchláčka postříkaného MM i různé zdroje bílého šumu. Občas zabere fén, ale ne na dlouho. Ani v autě většinou neusne. Prostě pořád jen řve.

cinky
autor
25. črc 2013

Ještě jsem zapomněla napsat, že v noci spí úplně krásně. Po koupání ho buď nakojím a nebo dám dudlíka a většinou usne sám a spí cca 4 hodiny vkuse. Pak si ho beru k sobě do postele a kojím co 2-3 hoďky, což je úplně luxus. V noci se naštěstí vyspím.
Přece ho nemůžu nosit celý den v šátku...

baris
25. črc 2013

@cinky a zkusila jsi uspávat nebo jen uklidnit na gymnastickém míči??? U nás to fungovalo zázračně i na prdíky a obě holky (a sestra i své dvě dcery) jsem uspávala jen na balóně. Dala je do zavinovačky, párkrát skočila a holky spaly. Jinak neusly ani omylem. Byl řev, obě viditelně přetažené, spaly by ....

cinky
autor
25. črc 2013

@baris myslím si, že houpání na míči je stejné jako houpání na rukách... Určo zkusím, ale bojím se, že se vzbudí hned jak ho položím, tak jako vždycky... ☹

baris
25. črc 2013

@cinky není a nevím proč 😀 ruky nezabraly, balón ano. Já jsem uspala holky na balóně, cca 3 minuty počkala, až budou opravud spát a pak je opatrně položila.

Okolo 3-4 měsíců holky měly období, že se okamžitě vzbudily, jak jsem je položila. Pomohlo mi dát do postýlky velký péřové polštář - byly hezky v měkkém.

kackaaaa
26. črc 2013

A co lehátko, takové to houpací? Starší dcera byla taky hrozně uřvaná, ale na chvíli se v houpačce uklidnila, občas i usnula...

romcovaklarka
26. črc 2013

@cinky Není to žádný univerzální recept, jen tip. Syn taky hodně špatně spal. U kojení usnul, ale jak jsem ho dala do postýlky, buď se vzbudil při tom anebo za chilku. Pomohlo, co jsme zjistili úplnou náhodou - chtěl spát na bříšku. Od té doby, co jsem ho začala dávat na bříško, spal hezky. Poprvé se to stalo tak, že si ho na chvíli vzal můj táta, abych si aspoň chilku odpočinula, no a on je z té generace, že tehdy se radilo dávat miminka jen na bříško, aby měly hezky souměrné hlavičky, takže bez přemýšlení ho loupnul do postýlky na břicho - mě to do té doby ani na mysl nepřišlo, jak jsem byla vyškolená z porodnice, že na břiše spát za žádnou cenu nesmí - no a malej prospal 7 hodin na jeden zátah 😀 Třeba to tím není, ale za zkoušku to stojí.

veruska007
26. črc 2013

Tohle jsem měla u druhorozeného, dva týdny spal, říkala jsem si - pohoda... ale pak to začalo. V noci sice hezky spala a budil se jen na kojení, přes den ale nespal skoro vůbec (kolikrát usnul jen na chvilku při kojení), jinak řval, nedal se položit doma ani venku... nakonec jsem to vzdala, koupila si babyvak, šátkovala... takhle to šlo cca 5-6 měsíců, pak se naučil lézt, tím se unavil a spal hezky 1x denně po obědě, kočárek jsem předělala na sporťák, aby mohl koukat ven a konecně se dalo začít existovat 😉.

sarkar
26. črc 2013

@cinky v noci na to kojení ho budíš nebo vstává sám?

favofrenki
26. črc 2013

@cinky A zkoušela jsi zkombinovat více věcí?? Například zavinovačku a bílý šum nebo houpání??

indigirka
26. črc 2013

@cinky Já jsem prostě syna nosila celý den v šátku. Měli jsme to samé, co popisuješ, přešlo to, když mu byly cca tři měsíce, když začal reagovat na hračky. V šátku usnul buď při chůzi (venku) nebo při houpání na míči. Pak jsem mohla dělat, co jsem potřebovala, vyndávání a pokládání jsem riskovala jen občas, v polovině případů se vzbudil a řval. Místo kočárku jsem pak používala cyklovozík s miminkovníkem, to akceptoval (je z toho vidět ven).

xsenova
26. črc 2013

@cinky @baris uspavanie na lopte je lepsie ako na rukach 🙂 za zvuku ssssss by mohol vytuhnut do 5 min 🙂 idealne aby bol v zavinovacke = pretoze ked ho budes pokladat nemala by si s nim pohnut aby sa nezobudil 😝

inak mame doma to iste, az na to, ze nespala ani v noci a musela byt na rukach 😀

petkula
26. črc 2013

@cinky u nás pomohlo taky spaní na bříšku jako u @romcovaklarka a vzpřímená poloha - aby se mu mlíčko nevracelo zpět - tohle byl totiž ten důvod, proč se naši kluci budili. Takže po nakojení jsem nechala syna odříhnout a pak jsem ho dala spát na bříško - měli jsem půjčený monitor dechu. Taky jsme se spaním dost bojovali, tou polohou na bříšku se to však o dost zlepšilo.

cinky
autor
26. črc 2013

@baris děkuji, polštář zkusíme
@romcovaklarka na bříško spinkat jsem taky zkusila dát a žádný efekt
@veruska007 tak to jsem zvědavá, jestli to u nás taky přestane... Jen si říkám, jak se lézt naučí, když bude pořád v šátku?!
@sarkar budí se sám. Já jsem ráda, že spím 😀
@kackaaaa pořídila jsem i vibrační lehátko a spal mi v tom občas než začlo to jeho období, teď v tom vydrží pár minut a konec
@favofrenki zkoušela jsem a občas to právě na chvilku zabere, ale žádný extra efekt to nemá...
@indigirka on právě jedině v šátku spí docela tvrdě, jen nevím, zda jej mužů nosit dlouho, aby to nemělo nějaký špatný vliv
@xsenova to bych se už asi fakt zbláznila 😀
@petkula jak jsem psala už výše, na bříško spát jsem malého zkoušela dávat a žádný efekt ☹

Všem moc děkuju za rady! Asi mi teda nezdyde nic jiného než syna nosit pořád v šátku. Třeba si konečně vklidu nakoupíme 😀 doteď když jsem musela jet nakoupit, tak sotva jsem překročila práh obchodu, tak spustil řev, tak jsem si ho hned vzala na ruce a byl za chvíli klid. Dokonce se u mě i nejvíc uklidní. Bude to asi mazlík 😀
Jsem ráda, že mi žádná z vás nenapsala nechat ho vyřvat. Tohle není moje filozofie. Vždyť takové miminko se prostě nedá rozmazlit.

abigail1
26. črc 2013

@cinky jukni na stranky nosenideti.cz Je tam mnoho diskuzí na téma, jaký šátek vybrat, jak dlouho můžeš nosit a tak. Myslím, že by to nošení pro vás mohla dobrá volba. Mimi bude spokojený u mámy a Ty budeš mít volné ruce.
Jukni třeba na tento článek http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=75

petkula
26. črc 2013

@cinky tak to asi opravdu pomůže jen ten šátek nebo nosítko ☹ Snad se časem uklidní...

mimys
26. črc 2013

nevim.. necetla jsem tu.. nebo jsem prehlídla... dáváte dudlík ??? 🙂
nám pomohla autosedacka pověšená mezi dveře na provaze 🙂 houpání nepomohlo, ale když ho starší syn zatočil jako na kolotoči, byl hned tuhej 🙂 ... jak vidim, na každý mimčo platí něco jinýho 🙂.

jancip
26. črc 2013

@cinky Měla jsem to stejné. V noci dobré, ale přes den katastrofa. Ten balón je opravdu něco jiného jak ruce. U nás uspávání jedině takto ...zabalit do speciální zavinovačky i s rukami, dudel do pusy, natočit obličejem k sobě, aby nic neviděla a nevnímal a skákat na balóně a u toho dělat ššššš.......A nebo ten šátek, to taky fungovalo. Hodně jsem nosila první 3 měsíce (respektovala jsem 4. trim., jak se říká) a pak jsem postupně s nošením zvolňovala, aby měl více prostoru k pohybu a já i volné ruce...Ono to chce ale fakt zkoušet, na každé dítko platí něco jiného.

latkovkybrno
26. črc 2013

@romcovaklarka
@cinky
I náš syn to tak měl, plakal a plakal a pomohlo až položení na bříško, pamatuji si přesně na ten den, kdy jsme ho poprvé na bříško položili a on usnul do minuty a spal snad 3 hodiny - přes den.. Od té doby už jsme asi pokládali 2-3 měsíce jen na bříško. Tedy cca o 2m-5měsíců. Měla jsem svolení doktorky a samozřejmě monitor dechu - VŽDYCKY a všude. Podle mě ho trápilo bolení bříška a tohle mu ulevovalo. Od 5 měsíce už spinkal na zádech, teď je mu rok a polohu si volí sám a většinou je to na břiše.

lenicka07
26. črc 2013

@cinky Ahojky, a netrápí synka třeba reflux? Není to jen o ublinkávání, můj skoro ani neblinkal ale někdy jsem si všimla, že má najednou mlíčko zpátky v puse a znovu to spolykal. Pro děti s refluxem je typické že jak je položíš ze zvýšené polohy na rovnou podložku, začnou brečet. Začala jsem dávat Nutriton (mají v lékarně, není to drahé - cca kolem 70 kč) a od té doby je to lepší, postýlku jsme upravili aby hlavička byla výš. V noci jsme problémy se spánkem nikdy neměli, zlobilo nás to přes den, nejvíc navečer, poloha na bříšku nám taky nevyhovovala, to brečel ještě víc, nošení na rukách zabíralo, ale to bych nestíhala, stejně jako ty... lehátko se mu taky moc nelíbí, přestože má v něm hlavičku výš. Jinak děti mi nejlíp vždycky spí na čerstvém vzduchu, kočárek (mám jen starý, hluboký) parkuju tak, aby byla hlavička oproti tělu výš, pak ho ten reflux tak netrápí. Třeba to vůbec není tvůj případ, ale na druhou stranu poměrně dost dětí tím trpí...jo, a doma mi děcka nejraději usínaly za zvuku vysavače 😀 to jsi mi připoměla tím fénem ...

martinka24
26. črc 2013

@cinky jen me napadlo co ho koupat i dopoledne , když po koupeli spinka? malému je taky za tyden dva mesice a taky jsem zjistila, ze na brisku spinka krasne a to jsem přitom nemohla ani uvarit, je to teprve treti den tak snad to na nej bude platit a monito dechu to jisti.

cinky
autor
2. srp 2013

@abigail1 šátek jsem pořídila před měsícem a na stránku kouknu, děkuji 🙂
@petkula to taky doufám, je to fakt na nervy. Dnes jsem už bohužel vypěnila a na chvíli ho nechala řvát v postýlce, abych se alespoň najedla ☹
@mimys ano dudlík dávám už od porodnice ☹ Měl šílené koliky, a nic jiného nezabralo. A opravdu je každé dítě unikát... S tou zavěšenou sedačkou mě to už napadlo, ale nemám čas to udělat ☹
@jancip tak jsem uspávala zrovna dneska 😀 Zabalila jsem ho do kukly, natočila k sobě a hopsala...Sice krásně usnul, ale když jsem ho položila, tak byl do minuty vzhůru i když jsem ho už pak nehoupala ☹
@latkovkybrno na bříšku občas usne, ale není to pro něj úlevná poloha, jako u vás... ☹Občas opravdu zabere při bílém šumu, ale ne na dlouho... Jde vidět, že by spal, ale nejde to.
@lenicka07 reflux mě taky napadl, ale nejsem si jistá. V kočárku mám právě i zvýšené lůžko a stejně to nezabírá. Dcerka měla silný reflux, ale takové problémy neměla. Spinkala krásně pořád, a vlastně spí dobře i teď ve dvou letech. A to jsme se trápili s refluxem až do roka.
@martinka24 já jsem spinkala na bříšku taky a přežila jsem... myslím, že se to dnes moc řeší. A i dnes spím na břiše ráda.
No, asi to budeme muset opravdu nějak přežít, ale už to občas mám problém vydržet. Ten jeho pláč je hrozný. Nevím, proč tak špatně spí. V úterý jdu do poradny, tak se zkusím ještě poradit s doktorkou. Ach jo. ☹
Všem ještě jednou děkuji

jancip
3. srp 2013

@cinky Některé děti prostě spí hůře než jiné...je to jak u dospělých....U nás spaní taky ještě není úplně růžové, ale je to lepší. Zkus syna na tom balóně houpat tak dlouho, dokud se Ti nebude zdát, že spí už hlubším spánkem. Já sice už na balóně neskáču, ale musím se synem ležet, dokud neusne. I když třeba po půl hodině vypadá, že spí, jak chci odejít, probere se. Vesměs tedy odcházím až po hodině.

cinky
autor
3. srp 2013

@jancip to chápu, že ne každý musí dobře spát, ale on nespí vůbec... A přece jen má jen dva měsíce. A na něm jde vidět, že chce spinkat. Asi by spal kdybych s ním ležela, ale dcerka má čerstvé 2 roky a nemůžu ji nechat tak dlouho samotnou.

jancip
3. srp 2013

@cinky To chápu, já to měla jednodušší, že jsem neměla druhé dítko...Syn je asi tak jak ten náš. Taky chtěl spinkat, ale nemohl, proto plakal a plakal. První týdny jsem byla přesvědčena, že za to může bříško, ale pak jsem došla na to, že neumí usnout, protože byl na vše moc vnímavej a nedokázal se od všeho odpoutat (pomohla mi to pochopit i knížka Nejšťastnější miminko v okolí)

cinky
autor
3. srp 2013

@jancip přesně tak to bylo a je i u nás... 😀 No, bude to asi ještě hodně těžké. Kdy se to zlepšilo?

helulicek
3. srp 2013

@cinky ahoj, já to tu přečetla jen zběžně, tak nevím jestli ti někdo už neradil ale... moje první dítko bylo cca od 3 měsíce šíleně uřvané, noci byly horor, přes den sice spinkal, ale často se budil, takže jsem stále uspávala, šátkovala, skákala na míči, cvičila s ním a já nevím co všechno... bohužel jsem až později zjistila, že mu nedělalo dobře mléko - kojila jsem cca do necelého roku, pak UM, takže by to znamenalo pokud kojíš vysadit vše mléčné, i skryté formy mléka (sušenky, některé pečivo, uzeniny atd.) a pokud je na UM tak zkusit nutrilon alergy care, ten je bez mléčné bílkoviny. Samozřejmně to nemusí být jen mléko, můžou to být vejce, lepek atd. je toho dost... prostě zkusit vysledovat u sebe co jíš... pokud je na UM, tak jen změnit UM...
Zkus to, zato nic nedáš, výsledek nebude asi hned, myslím že u nás tak po 3 dnech, možná týdnu...

Mé druhé dítko má opět alergii na mléko i vejce, u něj se to ale začalo projevovat exémem...

nasekuratko
3. srp 2013

ahojky, asi ti nepomuzu, ale nas maly byl stejny. Vstaval brzy rano (nekdy kolem pate-seste hodiny) a do pul 1 byl kazdy den vzhuru!!! Pak usnul, spal do 4 a pak nanovo a dokazal byt vzhuru do pulnoci. Opravdu zadna slava...
Nekdy byl hodny, nekdy plakal. Ale my potom taky zjistili reflux, takze pomohlo chovat ho vzprimene (i kdyz se to nedoporucuje), to bylo jedine, co zabiralo. Zvednout postylku, aby mel hlavu vys nez telo, davat do lehatka (tam jsem ho teda nechala vyrvat asi 2x a zvyknul si a pak byl hodnej a libilo se mu tam).
Nekdo me muze odsoudit, ze jsem ho nechala vyplakat, ale kdyz jsem potrebovala neco udelat, tak mi nic jinyho opravdu nezbylo. Nekdy u nekterych deti nic jinyho nepomaha... Kdyz jsem varila, mela jsem lehatko vedle sebe na stole, na maleho jsem mluvila, on na me videl...
Pak jsem zjistila, ze ho bolelo i brisko. Davala jsem mu nahrivaci polstarek na brisko a to ho vzdycky uklidnilo. Jsem zvedava, jaky bude nas druhy prcek. Taky budu mit deti po dvou letech a asi to bude pekny zahul. 😅

nasekuratko
3. srp 2013

@helulicek no, tak ted me napadlo, ze tohle mohl byt duvod i u nas. Protoze po case jsme u maleho zjistili alergii na lepek, mleko a vajicka. ☹ Takze to byl i duvod, proc blinkal a proc ho bolelo brisko. Urcite bych zkusila dietu a nasazovat potraviny postupne. Vzdycky 3 dny jednu potravinu pridat a sledovat reakce. Drzim palce!

juliska85
3. srp 2013

Ahoj, zažila jsem něco podobného, akorát Vojta nespal ani v noci. Usnul třeba až v půl třetí ráno a v pět byl zase vzhůru. K tomu jsem doma také měla dvouletého špunta. Když už Vojta usnul, tak jen na ruce a když jsem ho položila, byl okamžitě vzhůru. Tak jsem to po pár týdnech vzdala, a na té ruce si ho prostě nechala, jen aby se alespoň trochu vyspinkal a nebrečel. Samozřejmě, že jsem také měla šílené výčitky svědomí kvůli staršímu. Řešila jsem to tak, že jsem si k němu sedla (samozřejmě s malým na ruce) a kreslila mu jednou volnou rukou, nebo jsme si prohlíželi knížku a častokrát mě zachránili animované pohádky, které jsem mu pouštěla (i když vím, že to zrovna výchovné není). Na vaření jsem si dala Vojtu do manducy, nebo mi také párkrát spal v lehátku při puštěném vysavači. Ve třech měsících jsme zjistili, že má Vojta intoleranci laktózy a proto se pořád kroutí a brečí a nemůže ani spát. Přestala jsem kojit, dr. nám předepsala nutrilon bez laktózy a postupně se to začalo zlepšovat. Od jeho šestého měsíce fungujeme normálně, konečně ho můžu dát do kočárku a jít s klukama na procházku, spí třikrát denně v kočárku nebo v postýlce anebo si lehnu do velké postele s oběma po obědě.Teď je Vojtovi 8 měsíců. Můžu Tě jen uklidnit, že starší bráška nevypadá, že by měl nějaké trauma z toho, že jsem ho na prvních pár měsíců musela "odsunout na vedlejší kolej", že se mají s bráchou fakt rádi a snažím se mu to teď vynahradit. A z uřvaného miminka, které chtělo být furt u maminky se stal šikovnej a samostatnej kluk. Neboj, bude líp, i když teď to tak nevypadá. Hodně síly! 🙂

helulicek
3. srp 2013

@nasekuratko já první dítko taky nechávala někdy vyřvat, jinak to prostě nešlo 😝 nebyla jsem z toho nadšená, ale ono se to prostě někdy fakt nedalo. ☹ Bohužel ta alergie mě napadla až právě k tomu prvnímu roku a pak byl klid. Po roce už alergie vymizela... Jiné projevy alergie neměl...
U nás prostě nic nezabíralo, nebo jen na chvíli a pak to bylo zas nanovo, hodně jsem to přičítala zoubkům - ty mu začaly růst též kolem třetího měsíce a to byla bohužel chyba... no co už ... jen mě štve, že mě na tuto myšlenku nepřivedla třeba pediatra...

Doufám, že zakladatelce diskuze některá z nás pomůže svou radou a bude mít hodné, spící dítko 🙂