Usínání a spánek šestiměsíčního miminka, čím mu pomůžu?

lilllie
21. led 2014

Ahojte 🙂
Chtěla bych poradit s usínáním mého šestiměsíčního chlapečka. Už téměř tři měsíce mi po koupání v sedm hodin a nakojení usne na 20 - 40 minut, poté se vzbudí a je vzhůru až do 22.30, často i déle. Nosím na rukou, skáču na míči, uspávám v posteli u prsa, nic, nechce být v postýlce, ale s námi v obýváku. Chvilku po probuzení si hraje pod hrazdičkou, ale pak vrčí a vyžaduje naši pozornost. Přes den spinká 2x 20 minut (2 hodiny po probuzení, poté po dalších dvou hodinkách) a cca 2 hodiny venku v kočárku. Večer, když bych si chtěla uvařit, vyžehlit a dodělat to, co přes den nestíhám, stejně nemůžu, protože jsem s malým. Zkoušeli jsme i nechat plakat, s tím, že jsem za ním chodila po intervalech, ale vydržíme to vždy jen max. 12 minut, je to děsný řev a po každém uklidnění začne ještě více. Je mi to blbé i vůči sousedům, máme slabé stěny a jde slyšet všechno. Přes den je malinký hodný, usměvavý, posledních 14 dní tedy začíná vrčet a být nevrlý tak půl hodinky od probuzení, ale jinak je to oproti večeru fajn. Už jsme s manželem utahaní, poslední dva dny, když jsme malinkého zkoušeli nechat plakat jsme se i chytli, je to náročné. Nemáte někdo podobnou zkušenost, nevíte, čím bych mohla malému pomoct usínat? Děkuju moc

katyxq
21. led 2014

Pravděpodobně potřebuje (nepoužila jsem slovo chce cíleně) tvoji fyzickou přítomnost, kontakt, je to naprosto normální, fyziologická potřeba miminek a malých dětí - v šátku/ergonosítku by spal? Více těsného kontaktu ve dne? Nechat spát ve vaší posteli nebo aspoň v postýlce bez bočnice u vaší postele?
https://www.modrykonik.cz/duvera-v-plac-ditete

kytkakvete
21. led 2014

@lilllie A nerostou mu zuby?

kytkakvete
21. led 2014

@lilllie jo jasně, tři měsíce asi nerostou 😀 , mě to malá občas dělá taky, chodím spát s ní, když ji vezmu z postele je po chvíli protivná bo chce spát, takže usínám s ní popř. čekám až pořádně zabere, to může trvat i hodinu 😉

pajamo
21. led 2014

Tohle mi delala asi ve dvou mesicich, chodila spat o pulnoci s nami a vetsinou odpadla vysilenim v houpacim lehatku. Ted v pul.roce treba vim, ze jak odpoledne nespi, uspavani je o to horsi. Takze spi dopo, odpoledne po obede a pak jeste pred spanim, kdyz nemuze zabrat a je protivna, jdeme ven. Pak usina krasne a spi celou noc 😎 ale pres den ji nenechvam vzhuru dele jak dve hodiny, max 3.

cathy78
21. led 2014

Ahoj, tak přesně tohle mám nyní i já. Malý do cca 5 měsíce spával vždy od cca 20h., o půlnoci se vzbudil na krmení a pak většinou znova kolem 4h. ráno nebo spal až do 6-7h. Od cca 5. měsíce se po koupání napapá a buď usne hned, ale do cca 30 min. je opět vzhůru, vrčí a je vysmátý jak lečo. Většinou se nám ho podaří uspat do hodiny, ale někdy vydrží až do půlnoci. Už jsme zkoušeli ho udržet před spaním čtyři hodiny vzhůru, což u Olíka zase není takový problém, ale myslím, že je to ještě horší. A když už usne tak je vzhůru pokaždé když mu vypadne dudlík 😀 Dva zoubky už máme venku, ale nemyslím si, že by to bylo jejich růstem, prostě si asi prochází obdobím kdy je natolik zvědavý, že má strach aby mu něco neuniklo 😀 Nechávám to být, stejně s tím nic nenadělám. Pozornosti mojí i dědy si přes den užije až až, je totiž, díky dědovi, chovací, takže sám moc dlouho nevydrží 😝 Zkrátka jen můžu závidět maminkám, kterým mimi spinká celou noc, ale když on se na mě tak sladce usmívá pokaždé když se vzbudí, že se ani zlobit nemůžu, musela jsem díky němu upravit svůj režim, protože krom starání se o Olíka a domácích prací mám ještě svojí práci na PC.Takže běžně se budíme okolo 9h. ráno a já chodím spát i ve 3h. ráno. Neboj, ono se to zase časem změní, každé miminko je jiné 😉

lilllie
autor
21. led 2014

@katyxq děkuju za komentář, v nosítku nechtěl být už jako malinký, houpací sedátko taky nemá rád, po 5 min. v něm začne vrčet. Snažím se s ním být co nejvíc to jde, do postýlky ho dávám, když už ho nosím déle na ruce (má 8,5 kg) a potřebuji něco udělat oběma rukama. Jinak když už v těch půl jedenácté, jedenácté zabere, tak spí s námi v posteli, zvykl si na to (moje chyba, při kojení jsem usínala a malinký si zvykl spát vedle mě). Když už usne, tak se pak budí po 2, 3 hodinkách na jídlo a takhle vydrží spát 8, 9 hodin.
@kytkakvete taky jsem s ním párkrát usla v posteli, když jsem ho uspávala, ale i tak se po té půl hodince vzbudil a uspat už ho nešlo
@pajamo tak my už pak když přijdeme z kočárku (kolem 15, 15. 30 hod.) už do koupání nespíme, ale utahaný je, tak ho zkusím dnes tak po 2, 3 hodinkách od kočárku uspat..a pak vám jde spát v kolik?
@cathy78 doufám, že se to změní, je to můj poklad, musím to vydržet, jen mě mrzí, že z toho začíná být mrzutý i manžel

děkuju všem za komentáře, jste hodné 🙂

pajamo
21. led 2014

@lilllie nase vstava v 7, naji se usne tak do do osmi. Pak v deset a pak zalezi jak dlouho spi, ale proste co dve hodiny po probuzeni jdeme spat (kojim ji v posteli) a vetsinou spi tak pul hodinky az dve. Obcas musim spat s ni, ale aby aspon tu pul hodinu dala. Posledni spani tak kolem pate az seste, v sedum koupani, kolem osme spi. Na to vecerni vetsinou chodime ven naproti manzelovi. Vetsinou jednou denne spi hodinu az dve, jinak kolem 20 minut, pul hodiny. Ale ty dva kratsi spanky vyzaduju, jinak je vecer strasne protivna.

cathy78
21. led 2014

@lilllie Ještě mě napadlo, Olík když nechce večer spát, dám ho do postýlky a čekám až začne brečet, on má tak specifický unavený řev, že poznám kdy je ta správná chvíle, pak si ho vezmu do náruče, chovám za současného plácání po zadečku dokud neusne, ale pravda je, že i tak ten spánek netrvá dlouho, musím se přiznat, dříve nebo později večer Olík stejně skončí u mě v posteli, a to tam s ním ani nemusím ležet, zvláštním způsobem ho to uklidňuje, nicméně já jsem svobodná maminka, můžu si dovolit mít mímo v posteli, ale i tak nedoporučuji, sama vím, že jsem si tak na sebe ušila bič 🤐 Ale my jsme nespavý od narození, nejlépe spal naposledy v porodnici, pak odpoledne když si sním lehnu do postele a to je schopen spát i 4h 😀

teatime
22. led 2014

Jestli spí v noci 8, 9 hodin, tak celkově toho naspí tak akorát. Co ho zkusit vzbudit dřív? Posouvat mu to každý den tak o deset minut a dojít tak třeba k půl sedmé. Ono je to dost nepříjemné, když je člověk unavený, tak to poslední, co se mu chce, je dítě budit. Na druhou stranu malej takhle nemá důvod chodit spát včas, protože i když jde spát ve dvanáct, vyspí se dostatečně. A po koupání bych ho nenechala spinkat vůbec.

lilllie
autor
25. led 2014

Ahojte 🙂 Tak jsme to udělali tak, že když přijdeme domů z kočárku, tak před koupáním si ještě na 20 min. zdřímne a po koupání je vzhůru tak do půl 9, do 9 a chodíme spinkat takhle. A ráno se budí kolem 6, půl sedmé. Jen teda když už večer usne, tak se pořád probouzí, takže za ním do ložnice pořád běhám. Ale už je to lepší 🙂 Takže děkuji všem 🙂