Uspávám mimi v náručí. Nevím, jestli dělám dobře

miskam
12. dub 2007

ahojte maminy, chtěla jsem se zeptat, jak vám usínají miminka. Mám první a celé 2 měsíce nespala v noci, tak jsem ji naučila na usínání v náručí, pak ji přenesu do postýlky a když v noci kojím nechám ji v posteli. Nevím jestli dělám dobře.

evinkaa
11. črc 2009

Ahoj holky, já jsem málokdy uspávala malou v náručí. Zezačátku jsem si připadla jako taková "krkavčí" matka, ale jsem teď ráda, že malá usínala odmalička v postýlce sama. Do velké postele ji vůbec neberu, spinká pěkně vedle nás v postýlce. Večer ji nakrmím a uložím, pohladím po vláskách, dám pusu a řeknu dobrou noc a během chviličky prcek spinká. Ono se to asi časem změní, až polezou zoubky a Natálka bude starší, ale budu se snažit vydržet a udržet si rituál, jaký jsme zaběhli teď po těch 4 měsících. Chvíli chodím po ložnici, chystám věci na noc a pak odejdu. Zatím to klape a spáváme 9-10 hodin v kuse, bez buzení.

lilak5
12. črc 2009

Blandik v noci se Terezka nebudí, ale asi kolem 5 hod ráno se vzbudí a přiběhne za náma a ještě spí u nás v posteli. Uspávání je u nás otázka 10 - 15 min. A proč bys měla sedět u postýlky dvě, tři hodiny? Terezka i Honzik choděj spát až když jsou unavený. Určitě bych je nemordovala každý den na přesnou hodinu, kdy se půjde spát. To nechápu proč, já taky chodim spát až když jsem unavená a z dětství si moc dobře pamatuju, jak mi tohle právě vadilo - to spaní přesně po večerníčku, hodinu jsem ležela v posteli než jsem usnula a v duchu jsem hudrovala na rodiče.

blandik
12. črc 2009

Já myslím, že když jsou děti malinké, tak usnou rychle, ale jak stárnou, tak najednou spát nechtějií a jsou mrzké, ale spát nepůjdou, pokud se jim to dovolí a znám kolem sebe lidi, kteří čtou pohádky dokud dítko neusne a čtou třebas dvě hoďky - protože dětem se to samozřejmě líbí. Takže já jsem spíše zastáncem, že děti mají jít do postýlky od mala v určitou hodinu, aby věděly, že te'd se prostě jde spát a už se nebude hrát. Známým zase holčička ve 3 letech chodí spát v deset večer - to se mi zdá moc pozdě, ráno pak nechce vstávat do školky. Myslím, že tím pevných časem se tomu dá vyhnout - že se dětem nastaví určité vnitřní hodiny. Samozřejmě se ten čas u nás posune z tech 18:30 třeba na 8 hodin postupně, ale myslím, že jsou určité časové limity, kdy by děti už měly chrnět a rodiče by měli mít chvilku pro sebe. Jednoduše si myslím, že děti nejsou schopné objektivně posoudit, kdy už mají jít do postele a snaží se být vzhůru, co to jde.

Já jsem měla právě jako malá prolbém s tím spát sama v postýlce v pokojíčku a každý den jsem se bála až příjde večer, že půjdu spát a přemlouvala mámu, a't spí se mnou. Myslím, že to bylo tím, že mě dali do pokojíčku pozdě a u našich dětí bych se tomu chtěla vyhnout.

lilak5
13. črc 2009

To si nemyslim, že děti nepoznaj kdy jsou unavený. Honzikovi bude 6 let a pozná to teda určitě. Většinou je to kolem 20-21 hod a někdy si jde lehnout sám, jindy si ještě v posteli prohlíží knížky a pak si sám zhasne a spí, někdy čteme pohádku, ale dvě hodiny teda rozhodně ne. Terezka to pozná taky. Ta usíná u mě jak už jsem popisovala.
Já nevim, ale mě prostě přijde divný jak většina maminek očekává od půl ročních miminek samostatnost zrovna při usínání. Rady typu - hlavně nebrat z postýlky do náruče už nechápu vůbec.

reynocek
14. črc 2009

Tak se s dovolením taky přidám. Já jsem zkoušela variantu usínat pravidelně ve stejnou dobu a mně osobně se teda neosvědčila. Dělám to teď stejně jako lilak5 a jsem spokojená. Malý chodívá spát cca 7 - 8 hodin, někdy samozřejmě déle, ale to spíš vyjímečně. A usne mi do 15 minut. Když jsme chodili ve stejnou dobu, byla jsem u něj i hodinu. Osobně na metodu nechat dítě vyřvat teda nemám nervy. Myslím si, že každé dítě, když je unavené (a oni to poznají) se minimálně zklidní a jde spát dobrovolně a bez řvaní. Tak proč je nechat trápit. Ale to je pouze můj názor, každý to dělá, samozřejmě, po svém.

blandik
14. črc 2009

lilak - myslím, že je to o návyku. Navíc náš malý se vyloženě nerad nosil a choval - to se prohýbal jako luk a ječel, měl raději natřásání zadečk. Nerad se chová dodnes, to je vyjímečně, že se nechá. Což neznamená, že se nerad mazlí. Nemyslela jsem, že nepoznají, kdy jsou unavené, ale že nechtějí jít spát, protože je kolem spousta lepších věcí než chrnění:o) A u šestiletého dítěte předpokládám, že okamžik, kdy je unavené pozná. Spíše jsem měla na myslí dvou, tři, čtyř leté...Ale co, mám teprve první dítě, takže nemůžu vědět, jak to u nás nakonec bude. Ale za ty klidné večery, kdy usíná v pohodě (což je 99%) jsem fakt vděčná.

Mám známou - od malinka chová dítě, skáče na balóně, houpá, jen aby malá usnula, nebo ji usíná u prsu a malá má prostě problém usnout a v noci se budí, chce chovat - a ta známá je z toho neš'tastná. Já jsem ráda, že to u nás funguje tak, jak to je. Ale chápu, co máš na myslí. Člověk se jim věnuje přes den na max, když zapláčou, zak'nučí, je u nich a pak je odnese do postýlky a jde pryč. Taky mi to občas vrtá hlavou, ale náš malý je v tomto ohledu v pohodě, takže to asi opravdu bude o zvyku. Taky bude mít postýlky spojenou jen se spaním, třeba na zemi při hraní nebo u nás na posteli, když si hrajeme - to by neusnul.

U nás by se to plakání dalo napočítat na prstou jedné ruky a to má 9M - když počítám jen dobu, kdy usíná sám (samozřejmě tak nespí od mala). Myslím, že problém nastává u dětí zvyklých spát s rodiči, uchováním, nošením a pak najednou se rodiče rozhodnou, že to bude jinak a že od te'd bude spát samo.

A reynočko - u nás se nechodí spát na minutu přesně, ale když jsme doma, tak ho myjem kolem šesté, pak kaše a jde spát - většinou je v postli kolem půl sedmé +- dvacet minut. Ale když jsem pryč, výkyv může být i hodina, ale tím, že přes den dělá všechno většinou s max. půlhodinovým vykyvem (což taky je někdy i hodina), tak pak je to večer spíše trápená, když to natáhnem - je unavený, má hlad a musíme fakt makat rychle, aby neplakal únavou.

lilak5
15. črc 2009

Blandik jasně každý dítě je jiný. Honzik v postýlce nebrečel snad nikdy, od 3 měsíců spal celou noc a když už ho náhodou něco vzbudilo, stačilo když jsem přišla k němu, pohladila ho a zůstala u něj dokud neusne. Terezka je ale uplně jiná. A když jí lezly zoubky, budila se v noci třeba i 3x, v postýlce plakala a natahovala po mě ručky, takže jsem ji brala k nám do postele. Nedokážu si představit, že bych ji v tý postýlce nechala samotnou.
Když jsem pročítala diskuzi Každé dieta sa vie naucit spať, tak jsem fakt nechápala.....je mi líto dětí co musej třeba i 50 min brečet a pak vyčerpáním usnou a maminky se radujou, že další usínání brečelo už jen 20 min. Pro takhle malé děti to musí být hroznej stres, fakt bych se bála, že to v nich něco zanechá.

tomina
24. črc 2009

Ahojky, tak se chci pochlubit, ze už usínáme sami a dle mě nenásilnou formou. Možná to je jen náhoda, možná to chtělo opravdu vydržet, nevím. Předtím jsme to dělali tak, že jsme po koupání kojili a hned do postýlky. To se Štěpánkovi nelíbilo a křičel. A hodně. Ted to dělám tak, že po kojení ho nechám ještě chvíli s námi. I když se šmudlá a není naladěný, tak se spolu koukáme na televizi tu chvíli nebo ho jen nosím a povídáme si. Pak ho položím a spí do 5 minut a bez křiku. Prostě se víc unaví. Max. k němu jdu jednou, poplácám ho p ozadečku, šeptám mu a spinká. Takže u nás byl problém asi v tom, že nebyl dostatečně unavený. Taky mu v tu dobu rostly zoubky, o to byl plačtivější.

raady
24. črc 2009

Ahoj,
blandik - jako bych viděla v tvém synovi našeho Matýska. Pohoda, usínání, spaní. Moc se nechtěl chovat. Daly by se podle něj řídit hodinky. Musel usínat sám, rušili jsme ho. Vždycky jsme mu zazpívali 2 písničky 😀 a odešli.
Barunka je úplně jiná.Ač se snažím stejně jako u Matýska, usíná nepravidelně i přes den. Teď začíná vyvádět večer ,když ji ukládám ke spaní.I když je unavená, stoupá si v postýlce a brečí, tedy spíš se vzteká. Chodím tam pořád dokola, položím ji, pohladím, než dojdu ke dveřím, už zase stojí. Jdu tam takhle 10x během půl hodiny. Někdy vyměknu, vyndám ji a chvíli ji chovám. Ale jakmile ji položím zase řinčí. 😅
Doufám, že je to jen přechodné období a bude to jen lepší 😔

zuzik24
24. črc 2009

Ahoj holky,
mě Verunka v šestinedělí usínala ukázkově po kojení. Nejdýl v devět byla ťuhík 😀 Budila se po třech hodinách, ale pak třeba dvě hodiny usínala 😝 Pak jako mávnutím kouzelného proutku po šestinedělí vůbec nechce usínat sama... Každý mi radí nech ji vyřvat, ona usne, ale zkoušela jsem to a i po půlhodině pořád plakala, takže jsem si ji nakonec zase vzala k sobě a uspala chováním ☹ Nemám to srdce ji nechat vybrečet, nehledě na to, že jakmile takhle brečí dlouho, tak má zase hladík ☹ Takže u nás uspávání probíhá tak, že přebalím, nakojím, dám říhnout a do deseti minut je tuhá, tak ji přendám do postýlky a je klid. Někdy to takhle dělám víckrát, protože, jakmile ji dám do postýlky, tak se probudí a do pěti minut zase brečí. Tak to dělám znovu a znovu. Dala jsem si předsevzetí, že až jí budou tři měsíce, tak ji prostě po kojení dám do postýlky, ale furt brečela, takže to stále děláme tak, jak jsem psala. Je fakt, že vydrží sedm hodin spinkat (rekord máme 10hod), ale chtěla bych ji naučit usínat bez chování... Jen nevím, jak na to...

lilak5
25. črc 2009

Zuzik a co ti vadí na usínání při chování? Vždyť je to naprosto přirozený, že 3 měsíční mimi chce být u tebe, cítit tě když usíná. Rady jako nechat vyřvat bych vůbec neposlouchala. Já se řídim podle svýho instinktu a malou bych vybrečet nenechala.
Tomino děláme to podobně akorát já už nekojim.

lidus2
25. črc 2009

ahoj holky,vy jste sikovny s tim uspavanim 😀 ja taky Matyska uspavam na ruce,tesi me to,protoze do 10-15minut usne,ale tak jednou v tydnu se nam nezadari a ne a ne usnout ani na ruce 😠 kolibam ho,naucila jsem si ho,ze on si brouka a ja s nim,a kdyz mlcim,tak to vyzaduje.Behem tech 10min je to roztomily,ale kdyz to delam uz hodinu,necitim hlasivky 😀 😀 vybrecet ho nechaval,ale nejni brek jako brek...pokud knoura a ma u toho zavreny ocicka,tak vim,ze usne,jen to nebude hned,ale kdyz breci,nevim jak to popsat,ale ja to poznam,tak ho vemu do ruky a utesuju ho 🙂

misa.cekatelka
21. srp 2009

Ahoj,potřebovala bych radu.Dcerá má už přes rok a stále ji uspávám v náručí.Vím,že už je na to opravdu moc stará,ale nevím,jak jí to odnaučit.Uspávám ji tak i odpoledne i večer.Jsem z toho vyřízená.když ji dám jen tak do postýlky,tak je to histerický řev.Dokáže řvat třeba hodinu.Máte s tím někdo zkušenost?

lidus2
22. srp 2009

ahoj miso jak uz jsem psala,tak taky uspavam na ruce a zatim se nic moc nezmenilo 😀 na noc ho uspavam na ruce porad a ted se mi obcas zadarilo,ze ho dam do postylky,strcim mu muj cumak mezi jeho ocka,celo a nosik a delam ssss...zatim mi to dvakrat zabralo,tak v tom budu pokracovat 😀
vy uz jste velci,tak fakt nevim nevim ☹ znama ma 3letou holcinu,je narozena v 7mesici,takze takovy rodinny mazlicek a ona mi prave rikala,ze mala do ted bez ni neusne...me to ted nevadi,ze ho uspavam,ale az bude pribivat vekem i na vaze,tak uz se mi to asi taky nebude moc libit,tak mi prave radila at zacnu co nejdriv nebo dopadnu jak ona 😒 myslim si,ze u takhle starsiho ditete uz to pujde horko tezko,coz pises sama 😖 drzim palecky 😉

mousunek
22. srp 2009

Ahojte holky ja jsem uspavala na ruce asi tak tyden, dokud si to nezacal prcek vyzadovat pak jsem ho proste vzala k sobe do postele chytila za ruce a behem chvilky usnul, casem mu stacilo ze lezim vedle nej. asi v pul roce stacilo polozit na bok a vedel ze jde spat a ted prcka proste polozim do postylky pustim mu mp3 pohadky a behem 5minut chrupci

samik2008
22. srp 2009

ahojky,já sem na rukách uspávala dceru skoro do půl roku,jak usnula dala do postýlky ale stejně za chvíli byla vzhůru,takže sem se zařekla a dávala hned do postýlky a sedla si k ní na zem a hladila jí ruku a ona usnula.
syna jsem nikdy neuspávala na rukách,položím do postýlky,lehnu si na postel a čekám až usne,což je během 10 minut.

sayast
29. srp 2009

ahojky,
mam temer pulrocni dceru, kterou jsem si bohuzel naucila usinat jen u prsa ☹. nemate nekdo trik jak to odnaucit? dudlika nechce
dekuju

xzaje01
29. srp 2009

Ahoj Sayast - mame stejny probleeem! 😀
Ja se pred 3. dny rozhodla, ze to maleho odnaucim, takze mame za sebou 2 prorvane vecery / noci - vyzaduje dudlat prso, naruc se mu nezamlouva. Dam tomu tyden a poreferuju, zda se dejou pokroky. Prvni noc jsme uspavali 2,5 hodiny (s 1 nakojenim, ale hned pak zase o vertik. polohy do naruce..), 2. noc totez, se 2 nakojenimi, protoze jsem byla doma sama a nemela silu na noseni. Musum ale rict, ze to pak usnul hnedka rychle, jen si cucnul a byl k.o. Asi ho i unavil ten plac, bobek..
Uff..

andykov
29. srp 2009

saysat, no mě napadá jen trpělivost a nedat prsa. Hladit, tulit atd. 😉

sayast
29. srp 2009

no, to ja samozrejme delam, kdyz ona place jakmile nedam prso a na to ja nemam srdicko 😅 ☹. ja kdyz vidim jak krabati pusinku, tak hned k ni bezim 😅. ale takhle to uz nejde. i jak je tezka (10 kg), tak ji moc neunesu ☹

xzaje, my se ted nejak potkavame vid 😀

xzaje01
30. srp 2009

Jojo, mame podobne "starosti" 😉

S tim uspavanim jsem vcera zmenila strategii a - tuk tuk - vypada to nadejne! Nakojila jsem jako vzdy pred usnutim vleze, akorat kdyz zacal usinat, tak jsem se s nim zvedla, chvilku pochovala (to se zcela vzbudil) a pak ho supla do postylky. Ted prichazi ten trik 😕 - koupila jsem ten nejvetsi dudel co meli, kulaty (ne ten ortodonticky) aby to tak snadno nevypadlo z pusiny, pridrzovala mu ho u pusy a za 40 minut zcela usnul!!! Bez revu, coz povazuju za siiileny uspech. Snad to tak pujde dal - u prsa byval tak 1,5 hodiny, nez skutecne vytuhnul a nechal se prenest do postylky.

Jak to mate ted vy?

sayast
30. srp 2009

tak mi uspavali asi pres hodinu u prsa, ze ja sedela,ale vzdy kdyz jsem prenesla do postylky, tak vyzadovala pozornost, tak jsem ji nakonec vzala k nam do velke postele, vleze uspala u prsa a prenesla az za nekolik hodin ☹. ja vim ze spatne,ale nejak na to nemam ☹

vam gratuluju k uspechu 🙂

me bohuzel dudlik absolutne nebere ☹. a ze jsem se snazila na nej naucit 😅

xzaje01
30. srp 2009

Ona se s dudlikem vzteka? Tak to je spatne ☹ Ja vubec nevim, co bych delala, kdyby mi ten dudlik nebral - coz se taky jeste muze stat.. 😠 Ten nas dudlik nesnasel jako malinke miminko, vztekal se ze mu z toho nic netece 😅 ale vcera po nakojeni kupodivu ok.
..Asi jsi zkousela ruzne tvary, ze..? 😖

sayast
30. srp 2009

zkousime to uz od porodnice, vsechny tvary, vsechny znacky ☹. nekdy po nich natahuje jako na zvraceni a nebo je rovnou plive. kdyby chtela dudlika, tak si myslim ze je to hned jednodusi.
ted nam dela ze nespi ani pres den. u prsa jo, ale jakmile ji polozim do postylky, tak nic. vubec nevim co se to naucila. jeste pred par dny jsme nemeli problem a spala v pohode. u prsa usinala,ale pak vydrzela spat v postylce.

xzaje01
30. srp 2009

Sayast, ja jsem to uz hodnekrat v diskuzich cetla, ze kolem 5ti mesicu nektera miminka nechteji ani na krok od maminky, trva to pry ruzne dlouho a je to ruzne intenzivni. Nejsem zadny expert, ale videla bych to bud na vyrvani a nebo na noveho obyvatele "dospelacke" postele. A asi obe vime, kterou variantu zvolis.. 😕

martiska36
10. črc 2011

Ahoj maminky, obnovuji tohle téma a prosím o radu, resp.jestli máte některé podobné potíže a co s nimi. Máme téměř 5ti měsíční holčičku, uspávání u nás bylo v pohodě a bez potíží celé cca 3měsíce - kolem 20.30 hod po koupání a jídle se ulehlo a do 15 minut malá spala. Ze dne na den se to ale změnilo, najednou po uložení obrovský křik, pláč, když se vzala do rukou tak klid, při položení do postýlky řev. Jako když klapete na vypínač a zapínáte a vypínáte. Uspíme, položíme a až když je dostatečně uspaná tak tam spí. Spí krásně, nebudí se, ráno je dobře vyspaná a klidně leží v postýlce a povídá si se zvířátkama, žádný křik apod. Podotýkám, že jsme nic nezměnili, dodržujeme pořád stejně naše večerní rituály, ani v postýlce se nic nezměnilo, ani v prostředí. Nechat vyřvat - to určitě nehodlám praktikovat, tak doufám, že už to některé máte za sebou a poradíte.