Uspávat dítě na rukách nebo nechat vykřičet?

luciik
12. říj 2010

Posledních pár týdnů mě dítko nechce spát samo v postýlce. Nechávám ho křičet, ale on nepřestane. Ve chvíli, když ho vezmu na ruce, usne. Jak ho naučit spát aniž bych s ním musela pochodovat po ložnici?

bufina
13. říj 2010

Určitě ho nenechávej vyřvat, bude akorát víc vystresovanej. Malou sem taky uspávala v náručí a malýho sem navykla, že si lehnem spolu do postele, přitulíme se a on během pěti minut spinká. Takhle usíná úplně v pohodě, v klidu, v teple u mámy a proto že je spokojenej, tak usne rychle. V pěti měsících je ještě malinkej, tak vyžaduje tvoju přítomnost, tak mu to dopřej, uvědom si že tohle období trvá jen chvílu, nebude to 10 let, tak si to užívej. Já si teda nedovedu představit že bych malýho odnesla večer do jeho postýlky a nazdar... Chyběl by mně ten kontakt mezi náma, což si myslím že je pro nás oba hodně důležitý.

baradisk
13. říj 2010

urcite bych nenechaval vyrvat do nepricetnosti ale taky ne naucit usinat na rukou!!!takze kompromis 😀 😀 😉 😉

brisalek
13. říj 2010

Pridavam se k prvnimu prspevku akcatko.j nenechat plakat jak pise baradisk do nepricetnosti, ale taky ne ucit uspavat jen a jen na rukach...co budes delat az bude mit 10kg🙂. Takze zkouset lehnout vedle neho , hladit......proste co zabere, ale aby byl v postylce. Mala tam byt nechtela jen kricela a kricela a ja jsem na to nemela nervy. Takze stale usiname u prsa a to i hodinu(i kdyz necuca samo celou dobu). A docela me to rozciluje. Dnes uz bych to neudelala, abych ji takhle nechala.+Jestli mas silu a povahu na to nechat ho plakat, tak se nenech odradit tim, ze mu nejak ublizujes, myslim, ze je kazde mimi jine a nektere si 2 dny poplace a bude ti krasne spat sam. (je tady o tom i nekolik diskuzi) Drzim palce a preji pohodu.

renat2
13. říj 2010

Uspávala jsem jak si situace žádala....na rukách, zpívala jsem, ležela vedle, houpala na balonu...někdy pomohlo zavinutí, někdy vytuhl u prsa...žádnou metodu vyřvání jsme neaplikovala....TeĎ večer nakojím, dám do postýlky a usíná sám (cca 14 dní, jinak spal s náma..) Nehrotila jsem to, užívala si toho mít ho vedle sebe a praktičnost při nočním kojení. 🙂 🙂

alterna
13. říj 2010

Ze sve zkusenosti a zkusensoti maminke z okoli, nennechavat vybrecet. Souhlasim ve vsem s Alcatkem🙂. Do 15 let ti takhle usinat nebude neboj,Dite se meni za mesic to muze byt jinak a usne treba najednou samo.

petruna
13. říj 2010

nemám vlastní zkušenost. Naštěstí jsme s usínáním od narození neměli žádný problém. Usínal sám díky dudlíku, houpání v kolíbce a díky prsu 😀
První půlrok v podstatě prospal, přála bych to každému a je mi líto matek, co mají nespavé děti, musí to být náročný, fyyzicky i psychicky.

Sama za sebe se přikláním k tomu, rozhodně nenechávat vyřvat...V pozdějším věku už je to asi kus od kusu...znám maminky, co jim u starších dětí vyřvání vyřešilo problém se spaním, ale u malých miminek rozhodne NE...
Nechat novorozence plakat , když by se býval uklidnil v náručí mi příde hrozně krutý 😔

romana29
14. říj 2010

souhlasím s pevným režimem, ale nosit děcko x minut nebo hodin na rukách - no tak potěš 😖
Dítě je najezené, přebalené, dostalo pusinku a teď má spinkat a hotovo.
Naše malá doma přes den neusne a rozhodně ji nebudu hongat na rukách, ale pěkně se obleču a jezdím venku 😉 .
Večer někdy hůř někdy líp usne sama - někdy brečí půl hodinky, někdy dvě minuty, někdy vůbec.
Ale tak je to každého věc, že jo 😉
U staršího syna to bylo to samé - od porodu jsem uspávala, ale nikdy bych ho nenosila na rukách, položila jsem ho do postele, zpívala mu, usnul, přenesla jsem ho do postýlky, probudil se a nanovo - hold nezkušená matka s jedním dítětem a hafo volného času 😀 .
Dítě tě nebude mít méně rádo za to, že ho netaháš na rukách do úmoru jeho nebo tvého 😵

apollo11
14. říj 2010

Pokud nechceš nosit na rukou, tak dobrá alternativa je dát si náruč na klín a houpat na balonu, já jsem takhle uspávala donedávna (4 m), jinak bych taky přišla o záda 😅 ..teprve poslední dny začala spinkat tak, že ji položím a hladím, jsem u ní a za chvíli usne.. ale kdyby si opět žádala mou náruč, ani na chvíli bych neváhala. Vždyť to je to nejmenší, co pro ni můžu udělat, v tomhle věku ještě mimina neumějí spát sami 😉 Myslím, že je určitě lepší v dítku vyvolat pocit jistoty a bezpečí, než si chtít usnadnit práci tím, že ho nechám vyřvat... protože když bude mít ten pocit jistoty v době, kdy ještě neumí usnout samo, později to pro něj bude snazší naučit se to bez těch zoufalých výlevů 😉 toť můj názor

hajanka
3. pro 2011

v ziadnom pripade by som toto nepraktizovala (nechat dieta vyplakat a vykricat!), mne osobne sa to prieci zdravemu rozumu, nedokazala by som to pocuvat. Mozno vyzniem tvrdo, ale mne to pride hrozne bezcitne od takeho rodica, ked toto niektore matky praktizuju. Babetka nevedia rozpravat a preto je ich plac akousi formou prosby o pomoc. Placu ked su hladne, placu ked su smadne, ked ich nieco boli, ked chcu byt pri mame, ked..... odmietnutie takejto pomoci vplyva velmi negativne na psychiku dietata. Ak rodicia ignoruju toto volanie mozu dietatku uskodit. Pri placi sa do mozgu babetka vylucuje stresovy hormon, cim viac a dlhsie tym viac viac hormonu sa vylucuje a moze dojst k poskodeniu struktur vyvyjajuceho sa mozgu. Stres spôsobený plačom, ktorý nikto neutíši, môže výrazne narušiť chemickú rovnováhu v mozgu. Po utiseni hladina hormonu opat klesne. Dieta po dlhom placi plakat sice prestava, zo zaciatku je to unavou a neskor preto, lebo zisti, ze je zbytocne plakat a vyjadrovat svoje pocity. Take dieta moze byt v dospelosti uzkostne, neiste, depresivne a zakomplexovane a mat pocit menejcennosti.
V tvojom naruci sa citi bezpecne a spokojne, preto pekne zaspi. Ak mu k stastiu chyba len toto, tak v tom nevidim ziadny problem. A co je pre maminu krajsie ako pohlad na stastne a spokojne babo?

jop
3. pro 2011

Není to lehké, když mimčo nechce spát, takže nikoho za "vyřvávací" přístup neodsuzuju. Já osobě jsem to cítila tak, že syn cca do 10ti měsíců byl takový "mimoněk" 🙂, tj. že si nebyl jistý okolím - nebyl si jistý, že jsem vedle v pokoji, když spí, že když odejdu z domu vynést odpadky, tak že se vrátím atd. atd.. Pak pochopil, že je na mě spolehnutí 😀, že se vždycky objevím, postupně vzal za vděk i jinýma lidma - v roce zvládl přespat u babičky atd.. Moje rada zní - jdi na to se svým mateřským citem. Já bych svého 5 měsíčního syna nemohla nechat vyřvat, protože jsem cítila tu jeho nejistotu, že by to skutečně mohl cítit tak, že jsem ho snad opustila, což bych mu prostě neudělala, protože jsem viděla, jak je na mě totálně závislý. S tím režimem, jak psal někdo výš, je to dobrá rada, takže bych zkusila režim plus třeba méně náročné uspávání např. hlazením po ruce, ležením vedle mimča... a neboj, ono se to všechno ustálí a jednou budeš ráda za to, když ti tvůj puberťák na noc řekne aspoň "dobrou" 😀

karmenta
3. pro 2011

já jsem vždy uspávala na rukách, pak jsem jeden večer řekla že nechám vykřičet a opravdu jsem to vydržela. Malá usnula asi do 20minut, jenže další den a bohužel až do ted na mě visí jak klíště, bojí se asi že jí zas uteču, mám ji pořád přilepenou na noze a ani na ten záchod nemůžu jít sama 😀 Takže za mě říkám vyřvávací přístup nezkoušet 😒 Já toho lituji do dnes.

werry
3. pro 2011

uspávala jsem na rukách, dcerka měla histeráky, takže nechat vykřičet nebylo možné 🙂 bude jí rok a usíná sama v postýlce, akorát nás musí držet za ruku, než usne, chce to čas, prckové si na to přijdou sami, chtějí být u maminky a tatínka 😉

lolelole
3. pro 2011

Ja osobně bych vyřvat nenechala ale to je každého věc. Ty své dítko znáš, víš jak moc je citlivé, co na něj platí atd.. Nám na usínaní moc pomohli plyšáci. Malý se prostě rád přitulí, nemá rád samotu a na svého mazlíka je naučený odmalička, má ho opravdu rád, je to jeho veeeelký kamarád. Když usína, není v postýlce sám, tak mu to jde lépe - doproručuji 😵

dendik1
8. srp 2014

Ahoj, typuji, ze se tu hned strhne vlna nevole od maminek, ktere chovaly deti naruce do roka a nosily cely den v satku. my jsme zkusili metodu 5,10, 20. Miminko se vykoupe napapá, pomazlí a da do postylky. Pokud zacne plakat, tak se k nemu prijde a da se mu dudlik nebo oblibena hracka. pokud zase zacne plakat, tak se pocka 5minut - ano miminko se necha plakat (ted uz nektere maminky omdlevaji pri predstave breciciho miminka). po 5minutach se znovu prijde, promluvi se, da se dudlik nebo oblibena hracka. a tento princip se jede dokola. po par dnech se pak interval prodlouzi na 10min a posledni variantou je 20min (20min nebude ani potreba, protoze se to nauci uz po 5min breceni. Mam krasnou usmevavou holcicku- neutrpela zadnou psychickou ujmu, ani nikdy nelezela brecici v postylce do omdleni. Naucila se spinkat s plysovou oveckou. Usina do 15min max. (vyjimkou jsou dny, kdy jsme treba dlouho venku a ma za sebou hodne novych zazitku, to je potom uspani slozitejsi), diky teto metode se budi jednou v noci ve 4na mlicko. Je pravdou, ze nikdy nebyla urvanek, ale my jsme metodu vyuzili spis na to, aby se zvladla uspat sama. Mimochodem vek je 5mesicu.
Pokud nechces prijit o zada tim, ze budes vecer pochodovat po pokoji, tak to zkus. Taky malou rada chovam, ale noc je noc a v noci se spi. Ona to pochopila a rano vyndavam z postylky odpocate, usmevave miminko.

gewalaaz
14. lis 2016

Ahoj holky, maličký mi také pláče, protože má problém přes den usnout. Je hodně unavený a nejde mu to a pak se strašně vzteká. Snažím se mu pomoci třeba chováním, ale on se vzteká i u mě. Nevím jestli ho mám nechat v postýlce, ať křičí tam a pak třeba usne a nebo jestli ho mám chovat, když to stejně nepomáhá. Vím, že prdíky to nejsou, s tím problém nemáme. Je prostě strašně unavený, ale spinkat mu nejde 😔