V poloze na zádech má problém usnout. Zvykne si?

caspar1
15. kvě 2012

Ahoj všichni,
máme 7 týdenní holčičku. Po kojení si prakticky nikdy neodříhne, proto nám doporučili ukládat ji ke spánku v poloze na boku. Od narození tedy pravidelně spává na boku zavinutá v zavinovačce. Boky střídáme na každé spaní. Spí ještě 3× během dne. V noci kojíme 2×. Napadlo mě, zda poloha na boku nemůže mít nepříznivý vliv na vývoj zad, tak jsme ji během dne začali dávat spát na záda zavinutou v zavinovačce. V této poloze má však velké problémy usnout. Neudrží ještě hlavičku na střed, padá ji k jedné straně a pokud už usne, vždy se probudí trhnutím svého těla třeba i třikrát během 10 minut. Myslíte, že ji máme stále zkoušet polohovat na záda, až si zvykne, nebo se můžeme vrátit k poloze na boku bez obav, že tím narušíme dobrý vývoj zad.

slundo
15. kvě 2012

Obecně se doporučuje, že je nejlepší spát na zádech. Hlavičku si klidně na stranu dávat může, jen hlídej , aby si nezvykla ji dávat pořád na tu samou.

beruska24.9.
15. kvě 2012

@caspar1 - obě holky jsem dávala na bok. už netuším, do jakého věku tak spávaly. když se nějakým způsobem dokázaly dostat na záda (nějak se odstrkaly od bočnice postýlky 😕 ), přestala jsem to řešit a dávala rovnou na záda. ale obě byly v zavinovačce max. po dobu 6tinedělí, nechtěly v ní být, takže měly možnost ke změně polohy 😀

caspar1
autor
15. kvě 2012

@slundo
Já vím, že spaní na zádech je nejlepší. Včera večer jsem malou zkoušela uspat v poloze na zádech. Neustále se budila trháním tělíčka a zabrala nakonec až po 2,5 hodině. za půl hodinky se vzbudila na kojení, tak z toho spánku opravdu moc nabylo.

hamma
15. kvě 2012

@caspar1 Náš syn nespal na zádech skoro nikdy - buďto na boku nebo na břiše (světe div se, přežil to🙂, ale většinu času u mě v šátku. Já myslím, že pokud má dítě problémy spát na zádech, tak ho k tomu přeci nemůžeme nutit. Jestli se jí na boku dobře spí, tak ji nech spát na boku a buď ráda, že spí!

slundo
15. kvě 2012

A dáváte zabalovačku ? To hodně pomáhá, aby se neškubala. Taky jsme nejdřív dávali na bok, ale pak na zádička. Zvyknul si rychle, ale je lepší dát mimčo do zabalovačky. Pokud to opravdu nepůjde, nech ji na boku a zas to pak zkuste znovu . Na zádička to určitě špatný není 🙂

caspar1
autor
15. kvě 2012

Zavinovačku dáváme a pevně zavinujeme, přesto to nepomůže. Na záda ji dáváme jenom v kočárku a i tam má problém usnout. Když jezdíme, usne, ale jakmile zastavím, chvíli klid, trhne sebou a je vzhůru.

olusenka
15. kvě 2012

Já se taky divím, že sebou trhá i v zavinovačce. Tam moc prostoru k tomu nemá. Já bych byla spíš pro polohu na zádech, třeba konkrétně já jsem dávala miminko na záda asi od 2 týdnů. Ale pokud se zas tak nevyspí, tak asi není co řešit.
A co to odříhávání? V jaké poloze to zkoušíte? Některé děti to opravdu nepotřebují. Nerychleji si prý odříhnou v poloze tygříka.

caspar1
autor
15. kvě 2012

Zkoušíme odříhnutí v tygříkovi i na rameni. Přes den si občas odříhne na rameni (když ji hoooodně přemlouváme 😀), ale v noci si neodříhne vůbec. ☹

slundo
15. kvě 2012

@caspar1 tak to nelámej přes koleno. Důležitý je, aby spala. Zkoušej to postupně a ono se to zlomí ;) A s tím odříháváním se taky netrap. Náš prcek taky neodříhnul pokaždý, někdy se povedlo, někdy ne. Když už pak uměl být na bříšku, šlo to krásně ven samo 🙂 ( ne hned po jídle, ale vždy když byl na bříšku, odříhnul a nebo se krásně vyprděl). Někde jsem četla, že pokud si neodříhne do 5 min, nemá cenu to zkoušet dál. Já občas držela malýho i půl hodiny a bez výsledku .... V noci jsem nečekala na odříhnutí skoro vůbec, protože u kojení usnul, tak jsem ho dala jen chvíli na rameno a buď si odříhnul a nebo ne. Pak jsem ho dala do postýlky a krásně bez problémů spinkal. Jinak ještě pomáhá po chvíli miminko položit a za chvíli zas vzít na odříhnutí a to se pak většinou povede 🙂 Máš ještě malý miminko a všechno se časem srovná 🙂

caspar1
autor
15. kvě 2012

@slundo Děkuji za povzbuzující slova. 😉

jajinka27
15. kvě 2012

@caspar1 klidně nech spát na boku, starší syn spal zavinutej od miminka, ze začátku na zádech ale pak jsem ho dávala k boku postýlky a spal na boku, ani nevim jak dlouho 🙂) zavinovat jsme přestali v 5 měsích, takže pak si spal jak uznal za vhodné, většinou na boku a na břiše

helcenka
16. kvě 2012

@caspar1 - no já teda nevím, ale syn si odříhával úplně ukázkově a spal na boku i na zádech. Kolem 3 měsíce se začal točit, a i když jsem ho dávala na záda, tak se otočil na bok a spal. Takže jsem ho nechávala spát, jak potřeboval. A teď spí zásadně na boku nebo na břiše.
Dcera na zádech nespí vůbec. I v zavinovačce spala vždycky na boku, na zádech nemohla za žádnou cenu usnout. Jinak mimochodem si v noci taky neodříhávala a čas od času se jí stávalo, že se přepila a mlíčko se jí vracelo, tak jsem byla ráda, že spala na boku a mlíčko nevdechla. Teď jí je rok a zásadně usíná na boku a ještě k tomu trochu prohnutá v zádech do luku, ne nějak hodně, ale prostě jinak neusne a já jsem ráda, že spí, ještě ji nutit spát nějak jinak, já bych byla taky celá protivná a naštvaná, kdybych musela spát na zádech, spím zásadně na břiše... 😉 Pak během spánku se točí na druhý bok, někdy na břicho, to se ale za chvíli většinou vzbudí, čas od času spí i na zádech s hlavičkou na stranu.
Jo a v kočárku teda spala na zádech, ale také jen po dobu, co se jezdilo...A 😀
Nikdy bych fakt děti nenutila spát, jak potřebuju já a ne oni. Vůbec si s tím nelam hlavu.

verbalinka
16. kvě 2012

@caspar1 nad tímhle jsem taky přemýšlela. Všude je to jiný. U kluka jsem měla dávat, dle porodnice, na záda, ale on se sám přetáčel na bok. A dceru jsem zase měla dávat na bok a ona si zvykla a teď na zádech neusne a pediatr chce, aby spala na zádech. Jsem ráda, že spí a neřeším to. V kočárku má taky radši užší prostor a na zádech se jí moc nelíbí. Takže po vyndání fusaku ji vycpávám okolo dekou, aby byla "chráněná". Až budou větší, sami si určí, jak chtějí spát 😉