Vyčerpávající uspávání 1,5ročního dítěte, co by pomohlo?

mrskato
14. črc 2013

Ahoj maminky, chtěla bych vás poprosit o radu. Mám 19ti měsíční holčičku a už začínám být psychicky na dně z jejího uspávání. V prvé řadě se nechá uspat jen ode mě. Je mi jasné, že je to naše chyba, měli jsme se v uspávání střídat, bohužel partner často chodí z práce pozdě a ne vždy je možné, aby ji uspal on. Asi by nebylo od věci, aby se do toho uspávání více zapojil, jenže ten řev, co naše drahá dceruška vydává, je absolutně k nevydržení, navíc dokáže řvát i 2 hodiny v kuse. Největší problém ovšem je, že ji uspávám třeba i hodinu a půl. Leží v postýlce, dělá kraviny a ne a ne zabrat. Když na pár minut odejdu (samozřejmě řve) a pak přijdu, hned si lehne a vypada to, že bude spát, jenže najednou někde nabere sílu a zase blbne. Je to šílený, trvá to už druhý měsíc. Od mala byla spíš nespavec, kojila jsem ji skoro do 16ti měsíců a teprve nedavno začala spát přes celou noc. Přes den spí většinou 1,5 hodiny, spíš méně. Máme zahradu, chodíme ven na procházky, takže o pohyb nemá nouzi, pěkně jí, na bříško nikdy netrpěla, zuby občas pozlobí, ale to k tomu patří a většinou mi dá najevo, že se jí klube zoubek. Plenky má už jen na spaní, jinak chodí na nočník...
Nemáte nějakou radu, co by nám pomohlo s uspáváním?Tu vyřvávací metodu asi nedám, vždycky jsem z toho uplně vyřízená a na zrušení poledního spánku mi přijde ještě brzy....

katyxq
14. črc 2013

Já malou ukojuju do spánku (a většinu noci spí s námi, po uspání ji dávám do postýlky, cca kolem půlnoci se budí na čůrání a to už ji z naší postele nepřendávám), ale v poslední době usínala až třeba v deset i později a to ještě cca po hodině snahy, vstává cca kolem půl osmé až půl deváté, odpoledne spávala 1-2h, ale teď už ji asi dva týdny schválně nezkouším odpoledne uspávat, většinou vydrží být vzhůru celý den až cca do osmi, půl deváté, někdy usne přes den v 11 (ale to vstǎvala v sedm), někdy ve tři, ve čtyři a spí jen hodinu, ale to pak večer usíná zase až kolem desáté ... prostě mi přijde, že opravdu ten odpolední spánek obvykle nepotřebuje - takže za mě, kašli na tabulky, dej na instinkt a naslouchej víc svému dítěti 😉. A hlavně nenervuj, zhluboka dýchej, přijmi stav, jaký je, pak to půjde uřcitě líp, děti jsou hodně citlivé na náladu, emoce rodičů, pokud budeš klidná a v pohodě, bude i tvoje dítko víc v pohodě a snáz usínat 🙂.

babka
14. črc 2013

A v kolik hodin ji dáváte večer spát? Naše mrně tedy usínalo ještě na jaře vzorně v osm hodin, ale postupně se nějak přenastavila asi na léto a dřív než v devět nemá cenu ji do postele dávat. Taky jsme prošli asi týdnem uspávání,kdy řvala v postýlce, utíkala a byl to děs. Pak jsem si řekla, že když nechce spát, tak ať prostě nespí a je klid. Po deváté už je unavená, že usne během 15minut. Odpoledne bez spaní nevydrží. Zkoušela jsem ji nedávat spát, ale nejpozději ve tři mi vytuhne někde při hraní 🙂

melodygirl
14. črc 2013

Nezoufej, my jsme na to podobně. Malá 17 měsíců usíná v rozmezí od 22 - 23,15. Je také od mala nespavec, od 4 měsíce spí jen 1x přes den. Vstává v rozpětí od 8 - do 9,30 podle toho kdy zalehne. Spí se mnou v posteli a jinak než kojením neusne. Od mala se budí v noci hodně a poslední dobou i 8x. Jsem už dost KO ☹ Když ji zaženu do postele dřív dělá blbosti, najednou nadmíra energie a řev, že ji tam posílám. Když přes den nemůže usnout tak je přetažená, a vydrží brečet i při chování hodinu a půl v kuse. Jinak za normálních okolností uspáváme 45 min bez breku. Nejsem tedy zastánce vyřvávacích metod, ale v tomto věku (podle psychologů, příznivců kontaktního rodičovství) je vybrečení velmi očistné a uvolňující. Ale moje dcera se svým temperamentem a intenzitou a četností křiku mě úplně vyčerpává. Takže se rozhodně dobrovolně do této techniky nehrnu. Chystám se pomalu ze zdravotních důvodů odstavit, to si teprve nedokážu představit ten mazec.

tvarohacek
15. črc 2013

do roka a půl uspávání při kojení, poté několik měsíců uspávání v houpacím křisle (na klíně), nyní 2,5 roku ležíme spolu v posteli. Pokud přes den spí, tak večer usíná mezi 22 -23 hod, bez odpoledního spánku v 21 hod.

iva_kucerova
15. črc 2013

@mrskato Tak tohle moc dobře znám, máme to skoro stejné. Při uspávání musím vždycky být, protože dřív Ivanka řvala a řvala v postýlce, dokud se nepoblinkala. Teď, když u ní nikdo není, stojí v postýlce a ječí, taky to vydrží dvě hodiny a dýl a nepadne únavou. Už jsem z toho zoufalá a taky doufám,že tady najdu nějakou radu, protože jinak u ní sedím od osmi do půl desátý a ona ze mě má srandu

baris
15. črc 2013

@mrskato @iva_kucerova nezoufej. Bude líp 😉 😉 .

Obě holky musím z 95% uspávat jen já. Do cca 1,5 roku jsem obě holky uspávala na balóně (trpěly na prdíky a opravdu nevím proč, když jsem je držela v náručí a přitom skákala na gymnastickém balóně, tak to pro ně mělo zázračný účinek). Stačilo párkárt skočit a do 5minut spaly.

Pak už byly velké, tak to šlo špatně, navíc se už pronesly, tak jsem si s nimi šla lehnout a tak usínaly. Ale jak je léto - tedy více světlo, tak je taky tragédie je dostat do postele. Děti neznají pojem času - řídí se světlo = den a jsme vzhůru, tma = je noc a spí se.

Když vidím, že nejsou na spaní, tak jim pustím v pokojíčku pohádku nebo si mohou skládat puzzle, potichu si hrát (aby souseda netrefil šlak, že mu ještě skoro ve 22hod třese strop, jak holky běhají po bytě. proto potichu). Pak až už stačí jen max. 10min a holky spí. Po obědě taky nedávám spát (cca u starší od 3, u mladší od 2 let). Jenom při nemoci nebo když vidím, že už melou z posledního a jsou protivné až na půdu.

Zkus občas vypustit odpolední spaní. To ti půjde spát večer dříve. Ze začátku holky měly tendenci odpadat okolo 16-17hod. Tak se šly koupat, chytly druhý dech, pak už jen večeře a okolo 19hod šly spát. 😀

dana3262
15. črc 2013

@mrskato to, co popisujes mi přijde jako uplne normální uspavani. U nas je jeste neustále aktivujou navzájem. Vzdycky jeden vypadá, ze se uklidnil a druhej začne skákat a aktivuje toho druhyho a naopak.

andelka
15. črc 2013

Mi mladší mnohem lépe usíná i spí po odstavení. Jasně že to chvíli trvalo a první den dva si pořval, ale byla jsem tam s ním celou dobu, do týdne si zvykl a usínal bez kojení a bez nějakého uspávání přes den i večer. Teď udělá pápá, dostane plyšáka, pusu a usne (přes den), večer si chvíli třeba hraje, chodí po postýlce a usne. Nějakou dobu jsme se střídali a byli tam s ním (nic jsme nedělali, jen leželi vedle na posteli a četli si), ale vzhledem k tomu že přes den nemám čas ho nějak uspávat (starší nespí), tak neuspáváme už ani večer. Když jsou spát oba zároveň, tak tam chvíli hulákají, povídají, ale pak usnou oba. Nevím jak bych to dělala, kdybysme měli oba dlouho uspávat. Představ si že máš ještě jedno dítě, které nespí a nemůžeš ho dýl jak 5minut nechat bez dozoru..jak bys to dělala?
do roka usínal malej buď v kočárku na balkoně nebo ukojením..pak už to nešlo, byla jsem rozhodnutá a dobře jsem udělala, všechno je mnohem lepší.

barbusinka
15. črc 2013

Taky bych nerušila odpol spánek, přijde mi, že na to je skutečně ještě malá.
Nám se tedy osvědčila u starší ta "vyřvávací" metoda, ale je fakt, že jsme na ni najeli už v 6 m dle doporučení a netrvalo tedy dlouho, než zabrala (ani ne týden). U mladšího to šlo samo.
Kamarádka musela vydržet dva měsíce - dnes malý usíná bez problémů...
Vím, že to je relativně nepopulární metoda, ale nám se osvědčila a v našem okolí všem, kdo vytrvali, taky 😉

mrskato
autor
16. črc 2013

Dcerka se ráno budí kolem 7h, kolem 11:30 ji dávám spát, spí tedy asi hodinu a půl a večer jí ukládám kolem osmé, což mi přijde akorát. Jenže kolikrát tam právě s ní musím být třeba i do 21:30h, než zabere :(
Kojit jsem přestala v unoru, taky byla trochú závisláček, ale v závěru to nebylo odstavování nebylo tak hrozný, za 5 dní byl pokoj. Když byla malinká, taky mi usínala při kojení, ale snažila jsem se tomu zabranovat, hlavně proto, že pak chtěla jen prso, dudlík nikdy nechtěla a často s náma spala v posteli, hlavně kvůli tomu, že jsem byla ten dudlík já, resp. moje prsa. Pak, po odstavení, si poměrně rychle zvykla na spaní v postylce, ale budila se tak 4-5x za noc a až ted v květnu začala spát docela dobře.
A právě, že si myslím, že je na zrušení poledního spánku ještě brzy, je jí teprve 19 měsíců... a vidím,že ho potřebuje. Při poledním spánku je usínání většinou bez problémů, usne během 15ti minut.
Včera jsem ji nechala spát přes den jen hodinu (to by jí mělo stačit) a večer mi usnula ve 20:30 (uspávání trvalo 15minut). Budu to tak pár dní zkoušet a pokud to bude mít uspěch, nebudu ji nechávat přes den spát déle jak hodinu....

mrskato
autor
16. črc 2013

Jinak nejsem moc zastáne uspávání v náruči, na míči, křesle apod....Když byla malinka, tak mi to nevadilo a byla jsem i ráda, že mi usnula v náruči, furt jsem na ní musela koukat. Ale ted má skoro 12kg a to by mi asi odpadly ruce.

mrskato
autor
18. črc 2013

tak to zatím funguje, dnes je to čtvrtý den, co ji nechávám spát přes den jen hodinu a večer usíná do 15ti minut.

ev.ka
18. črc 2013

Nám se osvědčilo budit dítě při poobědovém spánku nejpozději ve tři. Do postýlky ho dávám v půl jedné, usíná někdy i půl hodiny, někdy déle. Pokud však spí aspoň těch 40 min, tak budím ve tři odpoledne. Stačí nechat spát do půl čtvrté a desátá večerní to jistí!

veruska007
18. črc 2013

Jejda, to Ti fakt nezávidím. Naši kluci od začátku usínají tak, že je položíme do postýlek, dobrou noc a odcházíme. Nechápu rodiče, kteří stojí hodinu, dvě u postýlek, dokud děti neusnou. Já vím, že kluci jsou pak ještě půl hodiny, někdy i 1,5 hodiny hore, ale prostě se musí zabavit sami (v postýlce mají plyšáky, teď i nějakou knížku a autíčko) a potichu si hrají dokud neusnou. Jsem za to vděčná. Stejné je to se spánkem po obědě. Akorát starší nebyl zvyklý po obědě spávat, učila jsem ho to až kvůli školičce v 1,5 roce - naučit jsem ho to musela do týdne, povedlo se za 4-5 dní, právě tou vyřvávací metodou: 3-5-7 min. nebo tak nějak. Doteď jsou v polední pauze (cca 12-15h) kluci v postýlkách, ať spí nebo ne. Oni si odpočinou (i když si třeba prohlížejí knížku nebo jezdí autíčkem po posteli) a já mám klid na práci nebo odpočinek.
Jinak kluci ráno vstávají mezi 5-6h (a to je pokrok, starší vstával kolem 4. až do 3 let), 12-15 je polední pauza (někdy neusnou, obvykle spí cca 1h, výjimečně ty 3h), večer jdou spát v 19.30, usínají ve 20-21h. Nejkrásnější je, když starší "čte" mladšímu pohádky 😵

terry23
6. srp 2013

My to měli ve stejném věku taky tak. U nás pomohla JEŽIBABA 🙂 Dcerce se začala líbit pohádka o perníkové chaloupce a jednom, na nějakém dětském dnu, viděla "skutečnou" ježibabu (potom jsme ji ještě pustili Mrazíka a představa byla naprosto dokonalá 🙂 A tak když jsme uspávali, resp. jen já, tatínka nebrala, povídala jsem pohádku, probraly jsme, co bylo přes den a když už jsem nevěděla, co s ní, protože pořád řádila, jak píšeš, natáhla jsem uši a řekla: "Pššššt, slyším, že venku chodí ježibaba a hledá děti, které ještě nespinkají. Honem zavři očička, když budeš spinkat, tak tě nenajde." Zafungovalo to, zavřela oči a okamžitě spala. Obdobně to potom šlo i s čerty. Nebylo to nějaké velké strašení a vůbec si nemyslím, že by to na ní zanechalo následky. Spala klidně. Teď už to ale nefunguje, začala chytračit, otrkala se a chtěla se na tu ježibabu nebo čerty koukat z okna... Nejsem zastáncem vyřvávacích metod, na to nemám srdce. Musí se na ně politicky. Teď by taky klábosila pořád pryč a ještě jednu pohádku a ještě jednu... Zjistila jsem, když budu pořád mluvit, bude pořád vzhůru. Řeknu: "Jednu pohádku a bude se spinkat." Samozřejmě, že ještě škemrá, ale já jí popřeju "dobré spinkání a bez povídání" a přestanu mluvit, reagovat na ni. A za chvíli spí. Ale to, že tam musím být s ní, než usne, vyžaduje pořád... teď řeším a přemýšlím, jak odbourat i toto. Často totiž pohádkou uspím i sebe a pak večer nic neudělám ☹

jancip
7. srp 2013

@mrskato Máme úplně to stejné. Syn vstává cca v 7 hod, odpoledne usíná a spí dobře, ale večer je to na dlouho. Už se ani nesnažím dávat ho spát v 8, protože bych tam ležela 2 hodiny. Takže to jdu nejdříve zkusit tak v 9 a to tam ještě tak hodinu ležím. Teď pár dnů nechce večer vůbec do své postýlky, ale chce ležet jen v naší, takže spává s námi. Je ale fakt, že jak spí s námi, tak se nebudí nebo možná vzbudí, ale našmátrá si nás a hned zase usne. V postýlce se vzbudí tak 2-3x za noc. Někdy mě to sice štve, že nemáme ani večer volný, ale pak si zase říkám, že když je přes den hodně samostatný a málo mazlící, tak to potřebuje večer dohnat.

mucosin
7. srp 2013

Ahoj, nemám moc času pročítat všechny příspěvky, tak se budu možná opakovat nebo taky ne 🙂
Naše malá je taky nespavec. Vzhledem k časové vytíženosti přítele jí uspávám bohužel též jen já. Jako malinkou jsem si jí blbě naučila na usínání při nošení, což bylo s přibývajícími měsíci a kily neúnosný. Musely jsme teda přejít na uspávání v postýlce, což se neobešlo bez pláče, ale tím, že jsem u ní zůstávala a hladila jí, na to přistoupila. Musela jsem ale nad ní jen stát. Nelíbilo se jí, když jsem si vedle postýlky sedla, nebo si chtěla lehnout do postele, kterou máme hned vedle postýlky. Příšernost. Ale můžu si za to sama. Jak jsem si jí naučila, tak to bylo. Časem jsme to taky vypracovaly na usínání trvající 1,5 -2h. Navíc čím déle v postýlce ležela, tím víc si odpočinula a po té hodině vlastně začínala spíš blbnut než usínat. Jednoho dne jsem si řekla dost. Nebudu jí takhle uspávat do pěti let. Sedla jsem k netu, koukla na rady porady a přistoupila k metodě "položit do postýlky a odejít". Po uložení do postýlky jsem k ní chodila v intervalech asi 2-4-8 min., které jsem postupně prodlužovala. Vždycky jsem jí pohladila, řekla jí, že už je velká holka, že už bude usínat sama a odešla. Žádné zbytečné zdržování. Na internetu radí, že má člověk říkat jednu naučenou větu. Zkusila jsem to, ale hned to zase odbourala, protože jakmile jsem s ní začala, malá poznala, že půjdu pryč a spustila ještě víc.
Začala jsem u odpoledního usínání. První uspávání trvalo dvě hodiny a pravda, malá se u něj vzteky pozvracela. Převlíkla jsem jí, postýlku a nechala jí zase samotnou s tím, že jsem za ní chodila. Pak už usnula za chvilku. Někomu to možná přijde drastický, ale já už jsem byla vážně vyčerpaná. Jaké bylo ovšem překvapení u večerního usínání, které trvalo jen 30 min.! Samozřejmě plakala, ale už mnohem klidněji. Druhý den trvalo odpolední usínání asi 45 min., večerní asi 20 min. pouze s malým fňukáním. Třetí den odpolední usíná asi 10 min. již bez pláče a večerní do pěti min.! 🙂 Výsledek mě naprosto nadchl. První náročnější uspávání mě samozřejmě chladnou nenechalo. Druhé, které ale už trvalo mnohem kratší dobu než běžné společné uspávání a následné další, mě utvrdily v tom, že tahle metoda má určitě něco do sebe. Nyní malá běžně usíná do pěti min.. Někdy samozřejmě taky nemůže zabrat a trvá to třeba půl hodiny. V postýlce si ale vystačí sama. Mazlí se s plyšákem, povídá nebo zpívá si a pak v klidu usne. Ještě jsem zapomněla napsat, že jsem jí v postýlce nechala se třemi oblíbenými plyšáky, aby tam nebyla sama.
Takže takhle to bylo u nás. Ať už půjdeš jakoukoliv cestou, přeju ti, abys ji vybojovala co nejdřív, protože tohle je na hlavu. Základ je, ať se rozhodneš pro cokoliv, vytrvat. Hodně štěstí! 🙂

iv45
28. čer 2016

Pomooooc řeším taky uspávání, najeli jsme si na to sami ale po vylézání z postýlky v 10m, matrace až na zemi a stejně z postýlky vylezl ☹ aby si lehl lehla jsem si k němu vedle na postel a dala ruku na záda, usnul jak kdy od 5 minut do 20 minut ted má 2 roky a 4 m, když jsme ve 2 letech zaváděli velkou postel tak stačilo ležet vedle na druhé posteli a do půl hodiny spal ted už měsíc hrozný tiátr, uspávám tak hodinu až dvě ☹ už nevím co s ním, vyřvání jaksi nefunguje když prostě třeba 100 x přijde a ještě víc se vzbudí, pohádka hraje, jemná muzika hraje nebo čtu pohádku a nic
vstává od 5 do 7 ráno podle toho jde spát od 11,30 do 12,30 a spí do půl hodiny a asi 1-2 hod max, večer v 19,30 koupu a ve 20 ležíme v posteli ale usne nejdřív 21,15. Padám s prominutím na ústa a jsem na nervy protože od 1 jdu do práce a nevím jak to budu dávat .

rozzaarka
28. čer 2016

@iv45 taky jsme měli problémy, kolikrát malý chodil spát i kolem 23 a bylo to fakt psycho. Na ustálení času spaní nám hodně pomohla Hacka - hodili jsme ho do ní a uhoupali ho. Funguje to do teď - máme stejné staré kluky. Ještě nám pomáhá zpívání, ale to jsi asi zkoušela.