Vzbudí se a je vzhůru, spát nechce. Potřebuji poradit

missymici
21. pro 2012

Ahoj Maminky
Chtěla bych Vás poprosit o radu, Váš názor, připadně kde dělam chybu...co změnit.
Jak je to u vás ?
Začínam být bezradná a unavená...
U nás to vypadá asi takto (není to každy den uplne stejne cca + - 1 hodina):
- kolem 19 - 19:30hod. jídlo....prvné mlečna kaše (kterou dostava asi 4 dni) sní jí z 2 dcl vody (lžičkou), pak usne jak dřevo
- vstane kolem 22:00 hod. jíst nechce hned, ale chce být prostě vzhůru, usmíva se na mě,začne povídat (i když jsem zticha,nesmeju se na ní,snažím se navodit večerní rytmus, nakojit a spát - ani omylem nejde). Za krátkou chvili nakojím. Tak jí nakonec vemu na ruce a jsme spolu,válí se po posteli,povída, ...je prostě vzhůru. Ze začatku jsem se jí snažila prostě za každou cenu uspat,..ani omylem se nepovedlo,usnula až kolem 1 v noci.
Přibližne v tu samou hodinu usne i když je vzhůru, podaří se i kolem 23:30,ale to jsou výjimečné případy. Skoro furt usne mezi pul nocí a půl 1 noční.
Poslední týden ještě vstáva kolem půl 3 na jidlo a pak kolem 6 ráno,a spí do cca 9 hodin,pak si chvíli hrajeme a nakojím a usne cca v 11 hodin a spí hodku,nekdy hodku a půl.
- pak vstane,nakojím,hraní zase usne kolem na 30 - 60 minut.
- vstane, koejní opět blbnutí,zacvičíme otáčení,a chce spát už zase kolem 15hod.
- cca 15 :30 uspávám v kočarku,spí hodku
- pak se jí už snažím cca od půl 5 až 5 držet vzhuru....až do půl 7 (mezi tím ješte kojím)
-Pak dostane kaši a jedeme dokola.... Usínaní není žádná sláva,..uspávám jí docela dlouho a spí v kočárku,..tj.zase jína téma.

Mám ješte 4 leteho kluka.K němu vstávam taky v noci (na přykrytí),...+ kojení a ráno jsem KO,když usnu v 1 v noci.Kluk mi udělá v7 budíka...a jdu na nohy,...ale už jsem dost vyčerpaná,....
Musím to změnit a potrebuji od Vás poradit.

Děkuji

PS: jejda ja se ale rozepsala....omlouvam se

sarkar
22. pro 2012

@missymici Ahoj, jsem asi ta poslední, co má co radit (já teprve čekám), ale vzhledem k tomu, co jsem nedávno četla v Mamince a taky k tomu, že ač je sobota a můžu spát do 7 tak straším už od 4.30 stejně napíšu - není možný, že prostě tolik spánku nepotřebuje? Co kdybys zkusila uspávat až později?
Já to mám třeba tak, že večer padnu a usnu ani nevím jak (jsem typ člověka co radši vstává brzo než chodí spát pozdě), ale jakmile mě něco probudí hodinu nebo dvě před dobou, kdy obvykle vstávám (což je v 6), tak už prostě nezaberu. Tak třeba to má malá podobně, sice vím, že mimča potřebují spánku víc, ale třeba to tvoje zrovna ne 🙂
A jako absolutně nezkušený prvorodičce se mi navíc zdá, že ti spí nějak příliš hodně přes den ne? Já bych byla radši, kdyby šla spát později, ale spala přes noc a nevyspávala do 9 do rána...
Jestli jsem teď napsala totální kravinu tak se omlouvám, však už si to za nějaký dva měsíce vyzkouším sama 😀

ludva
22. pro 2012

@missymici Ahoj, neporadím ti, ale třeba tě potěší, že v tom nejsi sama 😀
Mám 3 děti, starší byly ukázkové, chrněly celou noc a to třetí se stejnou výchovou, potvorák jeden, od malička trošku zlobí se spaním. Je to jak kdy, dneska už je mu 3,5 roku a zdá se, že už z nespavosti vyrůstá a poslední pár týdnů spí celou noc, maximálně se přistěhuje k nám do ložnice. Od malička se třeba vzbudil v jednu, ve dvě a třeba i tři hodiny si hrál u nás v posteli, nebo se mazlil. Zkoušela jsem snad vše, Dávat spát později nepomohlo, čím víc byl přetažený, tím byla noc horší.... Ale nezoufej, třeba tvému děťátku rostou zoubky nebo ho trápí bříško 😉 Časem z nespavosti určitě vyroste, ale vím, že je to hlavně pro maminku náročná disciplína 😉

missymici
autor
22. pro 2012

@sarkar ahoj,jj to je jedine co mě napadlo, ubrat z denního spaní,....ale Když jsme přes den doma,tak se mužu snažit ji držet vzhuru jak chci,...ona je prostě unavena,tře si oci už po hodine bez spanku,pak je uz plačliva a to ji už vhuru držet stoj co stoj nechci.Syn když byl v jejím veku byl uplne to same,..akorát spal i v noci hezky...Ten do 1,5 roku spaval 2x přes den + vecer usnul v 7 a vstaval mezi 7-8 rano.
Když nekam jedeme,tak ma spaní cele rozhozene a do oběda spí jen jednou a odpolko spi nekdy 2x ale jen 20 -30 minut,...a tak ci tak,vecer spí uplne stejne,...A ted jsem ji podvakrat davala kaši po 8 vecer a ,kym ji snedla, pripravila ji tak sla spat v 8:45 a i tak vstala o půl 12 v noci a byla opet vzhuru.Jenom se ji to posunulo ...
Dik za reakci

@ludva hm,..Biance se tlaci zoubky uz vic nez dva mesice,ale ani jeden nevysel...brisko je ok.Jen ty zuby...ale uz bolesti nemá poslední dva tydny je to ok. Predtim mela fakt velke zachvaty place,bolesti,...atd. V noci ani ne,spis vecer a před den mela bolesti. Zuby to byli urcite,i mudra nam je potvrdila rekla ze cim drive se zuby zacnou tlacit,tim dele to u nekterych deti trva kym vylezou....Přes dasne jsou pekne videt,ale ven se jim nechce :(

Včera mi psala kamoska,ma stejne starého kluka,je na UM,...ale dopolko dáva polevku,mleko,odpolko přesnídávku,mleko,a a před spaním kasi,....a spi od 7 vecera do 7 rana v kuse,vubec se prej nebudi...Tak jestli to není jídlem,....

maladama
22. pro 2012

@missymici dcerka je ještě malinká, tak ten režim se hůř nastoluje, ale pokud s tím chceš něco dělat, tak podle mě máš dvě možností:
1) když se vzbudí, nakojit a odejít. nehrát si s ní, nechat ji tam a maximálně chodit kontrolovat (kontrolovaný pláč podle estivilla)
2) násilím (probuzením) zkrátit ten spánek od sedmi, maximálně na hodinku, pohrát si, v přiměřenou dobu znova nakrmit (klidně odložit kaši až na tuhle dobu a před sedmou jen kojit) a dát spát.

ale obojí by chtělo nejdřív vyřešit to uspávání, ať si na sebe neupleteš bič.

teda, já mám zrovna co říkat, mně se budí dítě ještě v 16m aspoň jednou v noci na mlíko, ale je od malička zvyklý na to, že neuspávám, prostě dám do postýlky a pokud nechce spát, musí si tam hrát sám.

knobloska
22. pro 2012

@missymici já si myslím, že spí moc přes den. Prostě to asi nepotřebuje, je vyspalá. Já bych jí nenechala spát do těch 9 ráno, stejně jsi vzhůru s malým. Já vím, že je ještě malá, ale naše děti taky málo spí, méně než se obecně píše. Zkus jí ráno vzbudit. Prostě v 7 budíček, pak spaní v těch 11 a pak odpo. Nebo to odpo spaní posunout. To si myslím já, prostě je vyspalá. A ono to přejde, je to jen období. Taky jsem grogy z naší Terezky. U nás jsou v tom asi zuby.

missymici
autor
22. pro 2012

@knobloska dekuji..to ranní spaní odložit nepujde,nebo ano,ale budu ji muset poslouchat jak pláče a usne i tak ale sama s brekem. Taky i proto ne,ze ma v noci ten divny spací zvyk...tak je pak ráno ospalejší.... Anebo az ji posunu to odpolko spani a tim se snad posune i to nočni :(
Spíš posunu to odpoledne... musim to nejak vykoukamt a vystihnout,...protože je fakt často ospala a dnes to byl fakt extrem,tak jsem zvedava na vecer a pul noc. U nas jedou taky zuby :(

knobloska
22. pro 2012

@missymici zkus to, ale neboj, i tak to za chvíli zruší, bude to každou chvíli jinak. Prostě nenechat ji vyspinkat přes den. Ono je těžké to odhadnout, naše malá, když se přetáhne, tak spí ještě hůř. Držím palce, sama vím, jak je to únavné.

blahova_andrea
22. pro 2012

Já si taky myslím, že přes den spí moc a pak se jí v noci prostě nechce. Nerozlišuje denní a noční režim a stále si jeden svoji změnu co +- 3 hod. Mě Miška ve dne nikdy extra nespával, kočárek nevyjímaje. V noci jsme taky vstávali pravidelně - 3 hod., ale prostě to bylo jen krmení a šup spát. V tomto byl jako mimi docela zlatej a navíc spával u sebe v postýlce a my si mohli tu chvilku, co spal odpočinout v klidu sami. S růstem zubů a nemocemi ale začal vyžadovat kontakt i v noci, takže někdy u sebe vydrží do 2h v noci, jindy třeba do 4h, ale pak prostě musí k nám do postele, jinak nastane neutuchající histerák. Ono každé mimi je jiné a i jemu se vše vyvíjí, takže třeba u vás taky přijde nějaká změna sama. Lámat něco s prckem přes koleno stejně moc nejde ☹ Je to sice děsně blbá rada, ale mě když jsem byla hodně ko pomáhalo pít kolu. Tak nějak mě dostala do stavu, kdy jsem byla schopná usnout, ale pak se pohotově vzbudit a fungovat dokud prcek potřeboval. Ale já nekojila, takže tu ty pít asi nemůžeš. Já si celé mateřství říkám, je to blbý období, však on povyroste, to přejde...příroda je potvora....dávkuje nám to postupně...ono to období přejde a pak přijde jiné a často ještě horší 😀

jarkalada
22. pro 2012

@missymici já bych spánek neubírala, prostě ho asi potřebuje. Naše děti taky spaly ještě minim.do 7m 3x denně. /+ celou noc/
Prostě byly po dvou hodinách, co byly vzhůru, unavený, potřebovaly si jít odpočinout.
Možná bych ale vstala v těch cca šest hodin, co se ráno vzbudí..Stejně vstáváš s malým.
U nás to bylo podobné, vstávaly přibižně v 6:30-7h. To by mohla vydržet do té 8:30-9h. Znovu spánek kolem jedné, a pak tak od pěti do šesti.. Večeře, hraní, koupání,hraní.. a spát v devět.. ?
My je teda pak ještě krmili polospící asi v půl jedenáctý večer - a vydržely pak celou noc až zas do rána..
Ale každý dítě je jiný..

anoli85
27. led 2013

Se Sofi spánkem bojujem už taky nějakou dobu, zhruba před 5ti týdny jsme ji přestěhovali do svého pokoje. Je jí skoro 21m, tak si nemyslím, že by na to byla příliš malá. Večer usíná většinou sama kolem půl 9, pohádky ji spíš rozjařily, takže po koupání má mlíko a pak jde spinkat, někdy zavolá, ale stačí, když ji ubezpečím, že jsem hned vedle a usne sama. JENŽE kolem 1h ráno se vzbudí a volá na mě. Tak jdu za ní, dám napít, pohladím, Sofi si lehne, vypadá to, že spí a jakmile si lehnu do postele, spustí nanovo. To se opakuje několikrát (třeba i 8x) po sobě, pak to nevydržím a dám jí spát k nám do postele. Tam dřív usínala skoro hned a spala až do rána. Ale poslední 3 dny se v posteli převaluje, leze po nás, hraje si, takže ji očividně nic netrápí. Ale to trvá třeba 2 nebo i 3 hodiny, takže usne třeba až ve 4h, takže ráno jsem jak mrtvola. Zato Sofi hýří energií - nechápu. Dnešní noc už jsem se na ní naštvala a dala jí v noci zpátky do postýlky a samozřejmě vztekle řvala. Asi jsem slabá, ale vydržela jsem jsem chvíli a šla za ní, vynadala jí, že tohle v noci dělat nemůže, že musí spát. Ale když jsem jí řekla ať udělá hají, tak spustila hrozný řev, takže jsem ji opět odnesla do naší postele a asi po půl hodině usnula. Děsím se, jaká noc bude ta dnešní... Měli jste to u Vás taky tak? Snad je to jen přechodné období..

dezyre
29. led 2013

Ahoj holky, omlouvám se, že lezu do tématu, které založila jiná maminka s prosbou o radu, ale nechci zakládat zbytečně nové téma 😅
Můj syn má téměř tři roky a posledních pár měsíců - cca 2 - 3 měsíce se denno denně budí kolem druhé ráno a je vzhůru třeba do čtyř, do pěti do rána a pak vyspává až do devíti, desíti dopoledne. Je to strašný, úplně začarovanej kruh. Vůbec nevím jak z toho ven. Jelikož poslední dobou vstává tak pozdě, tak odpoledne nejde spát, jde spát až večer někdy v osm v devět a pak se to opakuje, padne druhá ráno a Staník je vyspanej - nepláče, neozývá se, ale slyším ho se převalovat, pak třeba ještě usnu, vzbudím se za hodinku za dvě, jdu na záchod, nakouknu do pokojíčku a zjistím, že Staník je vzhůru, kouká a leží, je klidnej. Jak mě zmerčí tak samozřejmě se hned chce tulit, tak tam s ním občas zůstanu. Nejhorší je, že i když se mu občas povede odpoledne usnout po obědě - cca od jedné do tří, tak večer usne nejdříve v jedenáct v noci, ale ve dvě ve tři je vzhůru zase znovu. Vůbec nevím co to má znamenat. V dřívější době - hodně dřívější kolem druhého roku a dřív býval takhle občas vzhůru, když mu rostly zoubky. Zoubky už má od dvou let všechny. NO a to buzení se prostě stalo pravidlem až fakt před těma třema měsícema, ale každý den, za celé tři měsíce prospal cca pět nocí v kuse?!

paajciina
3. črc 2014

Tak hledam nejaky info o tom, proc se mi syn v noci vzbudi a nemuze treba 2h usnout. Behem toho, kdy nemuze zabrat v postylce knoura, taky ho to asi stve.. kdyz k nemu prijdu, je potichu, chvili po tom, co odejdu, lehnu si, znovu se tam ozyva.. za 3 tydny mu bude 1,5 roku a pres den spi jen jednou po obede a to tak 2h, nekolikrat i jen neco pres hodinu. Vecer usina kolem 19:15-30 a vstava po 6.. je to pro me tez vycerpavajici.. ale koukam, ze to nemame sami.. ale co s tim???

luciebx
3. črc 2014

@missymici mozna to ted odemne bude znit hnusne ale.... pokud ti mala nebreci... tak proc kolem toho delas takovy divadlo... pokud chce byt mala vzhuru.. prosim.... nemusis u ni sedet a delat ji spolecnost.. ona si na to zvykla a ted to mas takhle.. pokud mala nebreci tak at kouka do stropu nebo si hraje.. vsak ona zase usne... jinak v roce ji takhle krmit na cas.. vsak ji nech az si sama rekne ze ma hlad... se nedivim ze stavas jako matoha kdyz si celou noc vzhuru.. ohledne tvyho starsiho syna.. ty ho ve 4 letech chodis prikryvat? 😕 mozna sem divna.. ale ja se uz par let na malyho jdu mrknout nez jdu spat ja.. a dobrou noc... stavame az se vsichni probudime.. opet kolem 7 pul 8 rano...ze bych za nim chodila ho kontrolovat zda mu nespadla perina, tak to asi neee.. to me ani ve snu nenapadlo... malej ma od pul roku svuj pokoj.. do roka sem kojila a sla sem kojit az se probudil a plakal... od roka spi celou noc... a pokud se neprobudil tak ja ani nevedela co se deje u nej v pokoji.. zda mu nekde vycuhovala noha z podperinky nebo ne... nechci nic rikat ale deticky v tomhle rannym veku jsou dost vycurany.. v dobrym slova smyslu.. mala se ti naucila ze jakmile otevre oci ty vystrelis a budes si s ni hrat.. mas polozit a spat.. nevim zda spi s tebou nebo ma svuj pokoj.. ja se ridim pravidlem.. ze pokud ditku neco chybi.. hlad zizen nebo mu neco je.. tak o tom da vedet.. brecet nebo knourat.. ale to ze ma otevrene oci a kouka do stropu to sem teda nikdy neresila pac bych se nikdy nevyspala... hodne sil

missymici
autor
3. črc 2014

@luciebx dekuji,ale reaguješ trochu pozde na moji založenou diskuzi...r.2012 🙂
Holka si prave společnost vyžadovala a jelikož mají s klukem stejny pokoj,nenecham ji pak brečet,kvuli tomu,že chce byt semnou a ja bych to odmitala,pak by se vzbudil i kluk a bylo by to mnohem horší.Ted s odstupem času vim,proc to delala a jsem rada,že jsem byla pokazde u ní,s ní a nenechala jí jen tak se tam valet .... a ja bych si dal lebedila ve sve posteli ???Nee,... Radeji jsem v te dobe chteli resit duvod proc to dela,proc to tak je ,nebo zkusit neco co by na ni zabralo...a slo by to s ni jinak,..ted vše vim...
Ano pres zimu kluka jsem chodila prikryvat z jednoho prosteho duvodu....pres noc netopíme a je chladneji v baraku.Vim ze kdyby mu byla zima,prikryje se,...ale on se neprikryje,bud se do te peřiny zamotal a neumel si to pak udelat,nebo proste spal odkryty a bylo mu šumak že mu byla zima.kvuli tomu jsem mu pak davala i jednu vrstvu oblečeni na vic.Kazdy ma topení jinak ...Takže asi tak,..ted už je větší a dela to sam.
Takže tvoje reakce je už ted je ,...ale dekuji. 🙂

luciebx
3. črc 2014

@missymici 😀 😀 😀 ajooo 2012 tak to joooo... tak hlavne ze ste vse vyresili 🙂

missymici
autor
3. črc 2014

@paajciina nam se toto upravilo cca po 17mes veku.Vzdy se nam spaní narušilo,ničilo,zhoršilo po očkovaní.V organismu to vyvolavalo boj a reagoval mozek.... co neočkujem je klid a spí ukazokove.Take to spaní u nas bylo ,i zubama nebo vlyvem nečho,co se naučila jako novinku...treba když se naucila chodit sama,...tak se to projevovalo i na nocnim spaní.Když se naučila curat na nocnik,to same,...když se naucila cokoli noveho,na co vynakladala velkou snahu a energii,projevilo se to na spaní.Bud se spaní narušilo,nebo vyrazne zmenilo,tím i pres den spatna nalada .Take sny delají velkou roli,pak vyžaduje pritomnost maminky,

paajciina
4. črc 2014

Missymici: Dekuji za reakci 🙂 nu, nam max. leze druhej spicak, ale tim to nebude, vzdy pri lezeni zubu spal jak drevo.. ockovani jsme meli davno a naucil se akorat chodit po spickach :D mozna to budou sny, ale tezko rict, kdyz mi to jeste nedokaze sdelit.. snad to bude co nejdriv OK..