Změna režimu spánku u 2letého dítěte - máte zkušenost?

sharonbetty
20. únor 2014

Ahoj maminky, máte některá zkušenost se změnou režimu spánku u vašich dětí? Dcera 2 roky chodí pozdě spát (někdy i po 22h) a ráno tudíž vstává před 9. Přes den ji nechávám spát max.1,5hod.jinak by mi chodila spát ještě mnohem později. Je to začarovaný kruh- pozdní spaní a dlouhé ranní vyspávání. Chci ji to odbourat a ráno ji začít budit, ale trochu mám obavy z toho,aby ji to nějak neuškodilo???? napište prosím vaši zkušenost, pokud máte...PS: odbourání odpoledního spánku jsme zkoušeli, ještě horší reakce.

leg
20. únor 2014

A co vyzkoušet to, že od 8 hodin má být v postýlce a třeba si tam s ní číst nebo povídat, prostě jí pomalu zvykat na to, že prostě v 8 má být v pokojíčku, resp. v postýlce?
A nebo další varianta, snažit se jí přes odpoledne co nejvíce utahat? A samozřejmě ráno jí postupně budit dřív. Např. nejprve o půl hodiny dříve, když si na to zvykne, tak pak o hodinu dřív.... A nemyslím si, že by jí to ublížilo.
Malá byla zvyklá spát do 8 a jakmile začala chodit do školky, tak začala vstávat v 6 ráno a nemyslím, že by jí to ublížilo. 🙂

cernalu
20. únor 2014

Nám to odbourání odpoledního spánku pomohlo, kdyby syn spal odpoledne, usínal by taky kolem desáté, takhle v půl osmé spí jak dudek a ráno vstává mezi sedmou a půl osmou.... 🙂

melodygirl
20. únor 2014

Mám také 2 dceru, a s režimem spaní to bylo vždy náročné. Od 4 měsíce spala jen 1x přes den, a od roku a půl má tendence nespat přes den vůbec. Vždycky bylo uspávání náročné, se vzteklým brekem i hodinu a hodinu a půl. Už jsem byla z toho psychicky dost vyčerpaná. Jakmile nemohla v poledne usnout, a jela na jeden zátah 12 hodin, tak najednou padla do postele a během 10 minut spala bez pláče. Dříve chodívala ve 22h i později, hnout s tím nešlo. Psycholožka doporučuje v tomto věku spánek přes den pokud usne určitě nechat. Nebo alespoň minimálně hodinu v klidu v posteli 😲 ha ha, nebo do kočáru. Máme to teď tak, že třeba 2-3 dny jede bez spánku od rána od 6 do večera 6 na jeden zátah a pak dva dny, kdy přes den spí a tím pádem se jí to spaní opět posune na 22hod. Vstává pak kolem 7,30, ale dřív jak za dalších 6 hodin mi neusne. Já bych to rozhodně nelámala přes koleno, mám hodně kamarádek okolo sebe, kterým dvouleté holky usínají až po 22h, s tím, že přes den spí. Prostě mají takový biorytmus, a když ji budeš v tak brzkém věku upírat polední spánek, když chce, tak to dlouhodobě nebude dobré. Za rok až budem muset do školky, to bude zas jiné.

wendy_
20. únor 2014

Proste vzbudit driv a ono se to srovna. Taky jsme to tak meli, no nevadilo nam to, ale zacal chodit do skolky a musel vstavat a sup do tydne v pohode srovnano. Jo a zacali jsme vecer s tim,ze sel do postele pred osmou. Druhy den rano vzbudili v sedm a uz to drzeli.

lucieandrlova
21. únor 2014

Nám takhle dcera chodí spát a vstává od narození. "Zlepšuje" se to. Jako mimino chodila spát ve 2 ráno a vstávala před polednem... Teď chodí spát kolem půlnoci a budí se většinou 9:30, někdy v 9:00. Pokud ráno už jen dospává a potřebuji, aby vstávala, tak jde vzbudit. Jinak mě neslyší a spí dál... Nám doktoři nedoporučovali ji přeučovat zatím na jiný režim a už vůbec ne jí nedovolit spát přes den. Pokud to potřebuje, má spát. Navíc moje maminka je učitelka, měla tedy i psychologii dětí a je pro, aby přes den spala, jak potřebuje. Prý je denní spánek jinak důležitý než noční a noční ho nenahradí.. Kromě toho se jim stále vyvíjí nervová soustava a narušování by nemuselo dopadnout dobře.
Zkoušeli jsme ji uspávat dřív a výsledek byl, že usnula ve 20:30, ale ve 4 hod. byla vyspaná a to je fakt horší!!!
Přes den spávala cca ve 2 letech 2-3 hod. Teď spí cca 1,5 hod. nebo vůbec a pak jde spát třeba ve 21:30 hod.
Čtení apod. v ložnici nepomáhalo. Klidně si tam 1,5 hod. povídala nebo zlobila, dokud nenastal "její" čas jít spát.
Rady? Co nejvíc ji unavit dopoledne, aby šla brzy spát odpoledne a potom znovu... Nám zabírají kromě vycházek a hřišť kroužky, herny, poznávání... Po spaní odpoledne jdeme ještě na večerní vycházku a pak do vany. Teď ji nejvíc unaví, když si hraje s jinými dětmi... Do postele ji lákáme na knížky - Kaťu a Škubánka, Mašinku Tomáše, Minnie, Prasátko Peppu apod. To jsou její oblíbenci. A docela se u toho unaví. Kroužky máme pohybové. Na vycházku jede na First biku. Domů jsme pořídili batolecí trampolínu... Atd. Hodné hrajeme hry.

madulinka
22. únor 2014

My meli problem v noci, ze se nam casto budila na mlicko i ve veku dvou let. Pri ryme jsem ji v noci tyden prestavala davat mlicko a od te doby spi celou noc. Davame ji do postylky v rozmezi 19:30 az 20:30 podle toho jak mela narocny den - jestli se placatila jen se mnou nebo ji utahaly babicky, jine deti 🙂 a spi v kuse do 7:00 - 8:00. Podle toho, kdy jde spat.. pres den mi spi dve hodinky. Dnes spala tri, tak jsem ji vyslala s tatkou na prochazku, at se vyvetra, unavi.. urcite hodne dela ritual vykoupat, precist si knizku, pomazlit, vycurat a jit spat. Do deseti minut spi.. ale nase je spac, ma to po me 😀

kardka
23. únor 2014

My to měli také tak, večer spaní pozdě a ráno vyspávání. Ale když jsem ráno zkusila budit, tak byl celé dopoledne mrzutý a unavený, prostě jsem to nechala tak a aspon jsem si ráno pospala 🙂 V necelých třech letech najednou začal sám vstávat v 7 a usínat večer v 8. Nechala bych holčičku spát tak, jak sama potřebuje, vždyt je přece jedno, kdy usne a kdy se probudí, pokud je dost vyspinkaná 🙂