Cvičení v těhotenství, jak to řešíte?

bielamacka
11. dub 2014

Jsem sice na začátku, ale jsem zvyklá chodit do fitka, na spinning, fitbox apod. Děsí mě, že bych třeba měla přestat, ale rozhodně nechci zase ublížit prckovi. Doktorka říkala, že člověk cvičit může, ale nesmí se přemáhat, dávat si přehnané zátěže nebo jít přes únavu či bolest. S tím jsem OK. Je tu někdo z vás s podobnou láskou pro cvičení? Jak to řešíte v těhotenství? Děláte místo klasického fitka nějakou jinou aktivitu? Přestaly jste, nebo cvičíte pořád stejně atd.....

frantiska85
11. dub 2014

Běhám závodně 15 let. V těhotentsví jsem jen zpomalila na kecací tempo ( když dokážu mluvit nemakám na doraz). Běhala jsem do půlky těhotenství a asi 5 dní po porodu jsem opět trénovala a za 3 týdny měla závod.

mysonek
11. dub 2014

Také jsem sportovala během těhotenství, nejdřív běžky, pak kolo, do začátku 6 měsíce lehký běh, pak chůze s hůlkama, ke konci jsem byla ráda že pomalu vyjdu kopec 🙂 Pokud jsi zvyklá sportovat a nemáš problémy tak sportuj dál. Ideální je takové konverzační tempo 🙂 Mě sportování pomáhalo od nevolností, jak jsem se celý den nic nedělala, tak mi bylo k večeru špatně.

mysonek
11. dub 2014

@frantiska85 tak to jsi dobrá, já byla na kole prvně 3 týdny po porodu, běhat po 5 týdnech a myslela jsem jak jsem nezačala brzo 🙂 3 týdny po porodu závod, to bych nedala. Ještě 3 měsíce po porodu jsem myslela, že závod nedám, no a teď jsem přihlášená na půlmaraton na příští týden. Malé bude v tu dobu necelých 7 měsíců 🙂

zabickajana
11. dub 2014

Já jsem byla také zvyklá na fitbox a fitko, ale lékařka mi řekla, že bude lepší to omezit tak jsem se zaměřila vyloženě cvičení pro těhotné. Jsou k tomu pomůcky díky, kterým se dá i zaposilovat jinak se snažím hodně chodit 🙂 Jsem teď ve 28 tt a zatím vše stále zvládám 🙂 myslím si, že každá pozná co může a co ne 🙂

bielamacka
autor
14. dub 2014

@zabickajana když já jsem koukala na nabídku cvičení pro těhotné a mám dojem, že bych tam okamžitě usnula nudou 😀 jako 45 minut se houpat na míči, nebo ležet na karimatce, dýchat, vystrkovat a zastrkovat pupek a poslouchat u toho relaxační žvásty, to pro mě fakt není pohybová aktivita 😀

bielamacka
autor
14. dub 2014

mně doktorka řekla, že mám dělat všechno, co mi je příjemné, akorát nejít přes subjektivní pocity nepohodlí a akorát ve vyšším stupni není vhodné skákat nebo rychle běhat a lehat si na břicho (což podle mého názoru snad je schopna posoudit i pologramotná bytost, že není úplně vhodné).... a různé ty pilatesy a gravidjógy apod. - to ve mně vyvolává spíš záchvaty agresivity, než osobní pohodu 😀

bielamacka
autor
14. dub 2014

nicméně jasné je, že makat nadoraz, to si na nějakou dobu odpustím 🙂

jaajaa
14. dub 2014

Ono fakt zalezi na to, jak se citis....Ja v prvnim tehu uplna pohoda- cvicila jsem normalne to, co predtim, behala....zadne omezeni. Z tehu cviceni jsem mela stejnou legraci jako ty @bielamacka. Ted jsem podruhe tehotna a jsem rada, ze jsem rada....permanentku do fitka jsem zrusila uplne......jsem rada, kdyz zvladnu pul dne bez toho, aby se mi udelalo blbe nebo me zacala na nekolik dni bolet hlava. Takze uz to ted beru uplne jinak a chapu I ty, co chodi jen na to tehu cviceni nebo nedelaji nic. Kdyby mi tohle nekdo rekl driv, smala bych se, ze takovy lenoch se ze me nikdy nestane, no jsem jim taky...... 😉

ninive211
14. dub 2014

@bielamacka Tak ono tady ta speciální cvičení pro těhotné jsou zaměřena i na ty maminky, které jsou jinak pohybově "neaktivní", je to na posílení zad (aby nebolely) a na přípravu pánevního dna k porodu. Je jasné, pokud jsi zvyklá makat "na sílu" a efekt, že nějaká jóga není asi nic pro tebe. Pokud jsi zvyklá na aktivnější cvičení, určitě můžeš cvičit dál, i když ve volnějším tempu, jen se má po 1.trimestru 100% vynechat cvičení na přímé břišní svalstvo a časem i na šikmé břišní svalstvo (v případě jakýkoliv problémů samozřejmě vynechat cviky na břicho úplně). A jinak jak tu píšete - cvičit tak, dokud je to příjemné 🙂 Nejlepší a nejpřirozenější je prý samozřejmě svižnější chůze 😉
No a v pozdějším měsících si myslím, že je člověk rád, že se vůbec zvedne a unese, to pak na nějakou pohybovou aktivitu nebudeš mít ani pomyšlení 😉

bielamacka
autor
14. dub 2014

@ninive211 no, já tu uvedu příběh mojí mamky, která když čekala mě (prvorozenou) 😀, tak přišla na to, že mě čeká, až když byla v osmém měsíci 😀 Ona měla totiž poruchy menstruace a půlrok bez - to ji nechalo dokonale chladnou 😎 a protože ženy našeho rodu jsou kartáginští bojoví sloni, tak celou tu dobu cvičila, jezdila na kole, lezli s tátou po horách, na chalupě sekala dřevo a doma skládala do sklepa uhlí.... vidět to zázračně nebylo - asi jsem se tam naskládala jako tetris, jinak to nedovedu pochopit, mamka má odjakživa 172 cm/68-70 kilo 😀.... k doktorovi šla, protože cítila, že se v ní něco hýbe a myslela, že má rakovinu 😀 když jí vysmátí doktoři řekli, že je těhotná a za 1,5 měsíce bude rodit, tak se teprve vyděsila, co tomu chudákovi všechno mohla způsobit - a chudák byl úplně zdráv 😀

Myslím, že kdyby to člověk nevěděl, žije úplně přirozeně a je to v klídku - a vůbec mi nepopisovala, že by se jí ke konci blbě hýbalo apod. Ani když čekala bráchu - i když tam už to poznala poměrně brzo. Uvidíme, ale hrozně ráda bych to měla stejně jako ona 😀

@jaajaa no když já bolení hlavy neberu jako problém 🙂 taky mě bolí, zrovna teď, ale myslím, že to je kvůli dešti, změnou tlaku.... a to přejde 🙂 a na bolehlav mi stejně vždycky nejvíc pomohl právě pohyb 🙂

Nechci dělat machry, nevím, co bude, ale prostě se chci co nejdéle řídit příkladem mé mámy 🙂

jaajaa
14. dub 2014

@bielamacka ale joo, vsak si to uzivej a delej, co muzes a chces. Tehotenstvi neni nemoc, moc ti preju, at te nikdy nepotkaji problemy.
Jinak boleni hlavy- tak jak ty na neho narazis- bych si piskala, ale preci jen s cernymi kruhy pred ocima, zavratemi, pocity na zvraceni a konstatni bolesti hlavy nekolik dni, si fakt rozmyslim, jestli pujde nekam do fitness nebo doma zalehnu s mokrym hlavem na hlavu. Nehlede na to, ze mam doma 21 mesicniho prcka a tomu to taky nevysvetlim. 😉
Ja to tu hlavne psala proto, ze v prvnim tehu jsem byla uplne stejna jako ty, v rozmezi 15- 20 tydne jsme byli v Indii a na Sri Lance s batohy jen tak.......Ted to prijimam s vetsi pokorou a proste musim poslouchat svoje telo a uz bych se nikdy nevysmala nikomu ,ze je v tehu lenoch a jen se vali, pac nikdy nevis, co hormony udelaji s tebou. 😉

zabickajana
14. dub 2014

@bielamacka no to jo je to něco jiného ale když se do toho zapojí to posilování tak je to pohoda 🙂 Potom to cvičím i doma a jede se to celkem rychle 🙂 jen ten relax na konci je spávací to je fakt 🙂

ninive211
14. dub 2014

@bielamacka To nechápu, tady to, že těhotné neví, že jsou těhtné, to si jako ani nevšimla, že jí roste břicho? 😲

bielamacka
autor
15. dub 2014

@ninive211 Ono jí právě prej nerostlo 😀 jak říkám, já se tam musela naskládat jako tetris 😀 něco jí narostlo až na konci, jinak fakt netušila 🙂 prostě jsem taková medicínská zajímavost 😀 dokonce se to i dostalo prej do skript 😀 primář se prý o to zasadil 🙂

@jaajaa no migrénu jsem mockrát zažila taky - teď mě naštěstí už dlouho nepostihla.... to je jinačí kafe 😀 hele ne, že bych neměla nějaké strachy už teď, ale spíš jsou existenčního rázu (tzn. "to bude ranec peněz"), případně estetického rázu ("kristapána, budu hnusná a tlustá a on mě nechá"). Ano, jsem povrchní estét. Ale jsem daleka tomu se někomu smát nebo zlehčovat jeho problémy. Sama jsem strávila s vážnou nemocí 8 měsíců na neschopence. Nikomu nic zlého nepřeju.

zazana81
15. dub 2014

@bielamacka Pro mě těhotenský cvičení ze začátku také nebyla pohybová aktivita. Poprvé jsem fakt váhala, jestli tam ještě někdy přijdu, byla to děsná nuda. No přišla jsem a musím říct, že s rostoucím břichem se to změnilo a koncem těhotenství jsem už měla co dělat, abych to odcvičila. Jinak ideální je asi plavání a my jsme hodně výletili - takže přirozený pohyb na čerstvým vzduchu.

bielamacka
autor
15. dub 2014

@zazana81 jojo, já počítám s tím, že ke konci zařadím plavání a nějaké ty těhotenské aktivity 🙂 chůzi mám ráda a praktikuji průběžně 🙂

jinajana
15. dub 2014

@bielamacka Tak já se po tvém příspěvku přiblble usmívám, měla jsem to podobně - když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem nejvíc řešila, že nebudu moct sportovat, a že to určitě nepřežiju 🙂 Hodně jsem tehdy běhala, takže jsem jen lehce polevila v tempu a bylo to v pohodě. Po jedněch závodech začly takový nevolnosti, že jsem nebyla schopná projít ani kolem lednice, natož jí otevřít, a trvalo to 2 měsíce. V tý době se opravdu sportovat nedalo, tělo si řekne samo 😉 Když se mi udělalo líp, začla jsem zas běhat, plavat i jezdit na rotopedu, prostě podle pocitu. Pak jsem šla na cvičení pro těhotný, a přesně, říkala jsem si že tam asi nudou usnu 😀 No, neusnula jsem ani jednou a týden od týdne cítím, že mi to dává zabrat víc a víc. A teď ke konci už jsem tak unavená, že je pro mě největší sportovní výkon dojet do práce, při velký únavě mám nevolnosti zpět. Je to všechno dost individuální, je třeba moc to neřešit, nepozorovat se nadměrně, ale poslouchat svoje tělo. Držím palce 😉

bielamacka
autor
15. dub 2014

@jinajana no tak já bych možná brala nějakou tu nevolnost, spíš než to obžerství, co teď praktikuju, protože jinak ze mě bude do konce těhotenství hroch křížený s velrybou 😀

tak poslouchat svoje tělo je snad úplný základ všech pohybových aktivit - a to nejen v těhotenství 🙂

terysek44
21. srp 2014

Ahoj holky, ja jsem zvykla cvicit v posilce se zatezi mezi 5-20 kilo. Asi se zeptam jako blbka, ale pak na zacatku tehu bych ty vahy mela asi uplne vynechat ne? Nebo to do urcite mensi vahy nevadi? 🙂