Háčkování

elkacka
29. zář 2009

Ahoja maminy,
po dlouhý době jsem opět zkončila u háčku a příze... ale jsem v koncích... kdopa mě poradí? Kdo semnou bude sdílet tuto diskuzku?

elkacka
autor
30. zář 2009

Ahojda len...tak dneska jsem u nasich...tak nemam casik...ale uz mam 9 rad cepicky...a vypada to krasne...tak pak se pochlubim, ale az vecer..dekuu za pomoc, bez tebe bych to nezvladla...

preji pekny den

elkacka
autor
1. říj 2009

Ahojda

Len? Najdu tě tu? 🙂

len
2. říj 2009

Elkacko, musíš se připomínat 😀 Ale nemám děti a jsem na PN, takže si často přispávám 😉
Jak dopadla čapka? Já jdem teď dotvořila své veledílo - deku do kočárku, mám ji v albu 🙂

elkacka
autor
2. říj 2009

Ahojda len...

ani se neptej.. zahodila jsem to v 11 rade... proste do ty rady dobry... krasny... a pak se mi to zacalo zase rozsirovat.. nevim co mam kde ubrat.. ☹ poradis nesice jeste jednou?? ☹

dneska uz tu nebudu... manza me vezme 10 mesicu po porodu na parnik 🙂 na diskosku..tak se tesim.. a zitra ma babicka narozky s dedou i svatek.. tak to budeme oslavovat..ale vecer se zase pokusim na to vrhnout... ale bojim se, ze to zase nedokazu ☹ ach jo.. ☹

Decka je prekrasna.. jsi sikulka..vsechny ty cepicky mas nadherny... moc prekrasny..

len
2. říj 2009

Takže v té 11. řadě už máš obvod OK, potom už jsi přestala přidávat a ono se to stále rozšiřuje?
Ono to občas trochu "doběhne" - tzn. i když už nepřidáváš, stejně to ještě naroste tak o 2-3 cm. A nebo je další možnost - že se to jenom zdá, že se to rozšiřuje. Já mám látkový metr a každou řadu přeměřuju a občas, když už nepřidávám, to zdánlivě narůstá, ale ve skutečnosti je to na cm pořád stejný.

V prvém případě jsou dvě řešení:
1) nepřidávat v předchozích řadách tolik, tedy dostat se na obvod cca o 2-3 cm menší než požadovaný a nechat to "doběhnout."
2) když to nabíhá moc, je možno ubírat - sháčkovávat dva sloupky do jednoho. Háčkuješ jeden - nahodit, protáhnout, ale podruhé už neprotáhneš!, rovnou znovu nahodit, protáhnout a podruhé protáhnout všecka tři očka najednou. Tím uháčkuješ v této řadě 2 sloupky, ale v té následující už bude jen 1.

Ve druhém případě stačí nedělat nic, prostě nepřidávat a ono se to samo během pár řad srovná 🙂

A užij si parník 😉

kalerat
3. říj 2009

El tak co dopracovala jsi se výsledku?

endlessblue
16. bře 2010

Nazdárek holky, uvidím, jestli tahle diskuze ještě obživne nebo ne 😀

Asi po 15ti letech chci začít s háčkováním. Mám malou dcerku, tak mám konečně motivaci. Koupila jsem si knížku a rychle si vzpomněla na krátké a dlouhé sloupky, očka, nahozené sloupky.. atd. A chtěla se pustit do práce. Chtěla bych udělat čepičku, takovou, co se spirálovitě háčkuje od zhora dolů.
Našla jsem si i tento návod:

1.řada: 10 řetízkových ok spojíme do kroužku
2.řada: do kroužku poté uháčkujeme 10 polodlouhých slouků
3.řada: dva polodlouhé sloupky do jednoho sloupku předchozí řady, jeden polodlouhý sloupek, opakovat dokola
4.řada: dva polodlouhé sloupky do jednoho sloupku předchozí řady, dva polodlo
uhé sloupky, opakovat dokola
5.řada: dva polodlouhé sloupky do jednoho sloupku předchozí řady, tři polodlouhé sloupky, opakovat dokola
Tímto stylem stále pokračujeme, počet sloupků mezi dvěma sloupky vpichnutými do jednoho sloupků stále rovnoměrně zvyšujeme na čtyř, pět,šest atd.
Takto pokračujeme až do průměru 10 cm. Pak už háčkujeme jen jeden polodlouhý sloupek do jednoho polodlouhého sloupku. Až máme čepičku uháčkovanou asi do délky 18 cm, můžeme ukončit ozdobně bud pikotkami nebo vějířky.

Je to celkem jasné, až na to, že když se napíše: do sloupku uháčkovat 2 sloupky, já prostě přesně nevím, jam mám jako ten háček píchnout 😀 😀 😀
Vždycky se mi hodí, to píchnout jakoby mezi 2 sloupky, ale to je asi špatně, ne???? K tomuto popisku není žádný obrázek, tak se nějak ztrácím. 😅
A polodlouhý sloupek znamená to, že je to krátký nebo dlouhý?? Nebo něco mezi??? 😀

Poradíte některá????
Kujůůůůů 😲 😲 😲 😲 😲 😲

herminka
16. bře 2010

Návod na polosloupek je třeba tady (mají to vyfocení mizerně, ale myslím, že se to z toho dá poznat): http://e-hackovani.webnode.cz/products/poloslou...
Ano, vpíchává se jakoby mezi sloupky - nahoře na sloupkách Ti vzniká jakoby řetízek a v následující řadě pícháš do něj - obvykle pod obě nitě. Je to pochopitelné? 😀

endlessblue
16. bře 2010

Aháá... takže jakoby mezi 2 sloupky, jo???? 😅 Mno, dám tomu ještě šanci.. páč mě to při každém tom kolečku nějak nevycházelo. Navíc se pak nad těma sloupkama (to je zas z jiného návodu) dělá řada jen z oček. To už pak vůbec nevím kam to píchnout 😀 Já bych potřebovala obrázek, kam přesně píchnout ten háček, aby to bylo na správné místo. Na netu jsem bohužel nic nenašla 😔

endlessblue
16. bře 2010

Jéé a ještě jeden dotázek 😀

V knížce jsem našla tento postup:

Řada 1 - 3 řet., 11 nah.sl. do kroužku, konec zatáhněte kvůli zpevnění kroužku, p.o. do třetího řet. 12 oček.

Moc z toho nejsem moudrá. Předpokládám, že řet=řetízkové oko, nah.sl= nahazovaný sloupek.

Takže udělám kroužek, pak 3 řetízková oka, pak 11 nahazovaných sloupečků a zakončím pevným očkem. Ale co ta poznámka "12 oček".. to znamená, že mám pak ješte udělat řadu jen z 12 oček, nebo že to vše dává dohromady 12 oček????

Řada 2 je popsaná takto:
3 řet., 1 nah.sl. do stejného místa jako p.o., (2nah.sl.do dalšího nah.sl) 11 krát, p.o. do třetího řet. 24 oček.

Mno a babo raď!!!!!!!!!! 😀 😀 😀

len
16. bře 2010

Dva sloupky do jednoho není mezi sloupky. Je to jako když píchneš jeden do jednoho (to je klasika) a ten druhý píchneš do toho samého místa 😉

Druhý dotaz - dle mého to znamená, že budeš mít kroužek a po jeho obvodu 12 oček (bude se skládat z 12 sloupků) 🙂 Zkratka p.o. bude patrně poslední očko, tzn. "3 řet., 1 nah.sl. do stejného místa jako p.o." je klasické - 2 sloupky do jednoho předešlé řady (viz dotaz 1). "2nah.sl.do dalšího nah.sl" - opět dva sloupky do jednoho. To zopakuješ kolem dokola, takže v druhé řadě budeš mít kroužek z 24 sloupků (ta první řetízková oka vždy dají jeden sloupek na začátku).

Ale nic si z toho nedělej, ten návod nepsal zrovna někdo s nejlepšíma vyjadřovacíma schopnostma 😉

endlessblue
16. bře 2010

Len....ahááá, tak já blbec dělala jakoby řadu oček ještě nad těma sloupkama 😅 😅 😅 😅 díky.

Jen pořád nevím, kam mám píchnout ten sloupek, když to nesmí být vedle něj. Tady jsem našla video taky s nahazovaným sloupkem. Jak to dělá na začátku, tak to mám udělat???

http://zlateruce.blog.cz/1002/reliefni-plastick...

to je úlet, učit se háčkovat podle videa a rad kamarádek 😀 😀 😀 😀 😀 😀

iloha
30. bře 2010

Endlessblue - to je reliefní sloupek, dělá se pak takový vystouplý vzor, vypadá trochu jako schody, dříve na čepice zvané "debilka"
Jinak se to opravdu dělá tak jak ta paní ukazuje, jen na začátku řady to nejde udělat 🙂 Dělají se z toho třebas takovéhle čepky..
Jsi z Prahy???,

nikuse
20. pro 2011

Ahojky holky,
pusitila jsem se do háčkování a hrozně mě to vzalo a hlavně baví.Opravdu bezvadné odreágování po celém dni 🙂 Teď jsem udělala malé ušatku a chtěla bych udělat bambulku jen nevim jak na to.Asi je to primitivní věc ale i tak ,nemohla byste mi nějaká poradit? 😅 Nechci aby vypadala jen tak hala bala ale aby to byla opravdu pěkná bambulka.

Děkuji

hlavinka
21. pro 2011

Ahoj holky, pridavam se ke skupine! diky hackovani prezivam - clovek hned vidi vysledek a jeste je to prakticke 😵

@iloha Prosim Te, jak jsi udelala ten ksilt, aby drzel? Mne to vzdycky spadne dolu k celu a pak to nevypada tak pekne☹ Dekuju za radu. Jinak cepicky moc hezke!🙂

@nikuse Zkus se podivat na mimibazar, tam je fura "receptu"🙂 http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=1889

nikuse
21. pro 2011

@hlavinka Jééé děkuju moc ,už jsem tam našla bambulku i jiné zajímavé věci 🙂

iloha
21. pro 2011

@hlavinka malým háčkem a z krátkých sloupků, lze i dvojitou přízí 🙂

hlavinka
21. pro 2011

dekuju - no jo, malym hackem a kratkym sloupkem to delam, ale stejne to tak nedrzi☹ nemas to nicim vyplnene?
@iloha

iloha
21. pro 2011

@hlavinka ne nemám, musíš pevně, nebo zkus dvojitou přízi....🙂
u bavlny bych ti poradila naškrobit, ale u "vlny" raději ne, netuším co by to udělalo.
Zkoušela jsem dělat i dvojitý a uvnitř kartón (nedá se vyprat) a pak takové to "plexisklo" z krabice od panenky, ale to je zase příliš ostré, takže si kšiltíky jedu jen malým háčkem z krátkých sloupků a někdy dvojitě, 🙂

hlavinka
21. pro 2011

@iloha hm, Ty jo, tak to jeste vyzkousim, no....Diky. To jsi stejne dobra, jak Ti to pekne drzi 😵

iloha
21. pro 2011

@hlavinka děkuji 🙂

iloha
21. pro 2011

@hlavinka a nechceš raději sem? https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/pletieme... tady hodně moc inspirace a všechny se chlubíme 😉

hlavinka
22. pro 2011

@iloha jojo, diky, obcas tam nakouknu🙂

dagina
15. kvě 2012

Ahojky maminy, trochu opráším téma. Moc ráda bych se naučila háčkovat, ale v životě jsem háček nedržela v ruce. Láká mě to hodně, aspoň nějaké blbinky pro radost a sobě si chci uháčkovat šálku, už mám i přízi 😀 . Mám šanci se to ještě naučit???? Nemáte nějaký návod třeba z netu pro úúúplný začátečníky?????
Moc díky za radu i podporu 🙂 .

@hlavinka ahooooj 🙂

misaskul
2. čer 2012

@hlavinka @iloha Holky prosím poraďte, kolik metrů příze na podzimní čepičku pro miminko, jaké příze (asi bavlna) a jaký háček (2,5 nebo 3)... Za kolik se dá taková základní výbava pořídit? Díky. 🙂

iloha
3. čer 2012

@misaskul stačí 1 klubíčko třeba Camilla nebo Catanie, Katka...... a já používám háček 2,75
v galanterii pořídíš klubičko cca od 40 Kč výše a háček záleží jaký , obyč hliníkový 35,-Kč

misha2310
3. črc 2012

Milé háčkařky,která mi pomůže s touhle čepičkou???Nemůžu přijít na správný vzorek,pořád to nevypadá tak jak chci :D

mirunda
3. črc 2012
misha2310
3. črc 2012

jo to asi je,ale mě jde o to jak to dostat do té čepičky...když jsem to zkoušela tak se jednotlivé lomy rozšiřovaly,takže se čepička nestahovala :(