Jak máte doma zorganizováno třídění odpadu?

diamanta
19. čer 2014

Ahoj, zajímá mne, jak máte doma zorganizováno třídění odpadu. Máte ty odpadkové koše na třídění nebo jak to vyčleňujete a jak nosíte ke kontejnerům, když v plastovém pytli lze vyhodit jen plast??? Díky, ptám se, protože hledám inspiraci. Jo, a ještě, kam patří tetrapak, když na to tu není ten samostatný kontejner na tetrapaky? Do plastů, papíru či k nám do popelnice?

ivasad.
19. čer 2014

V komoře máme velké pytle, na sklo, plechovky, plasty, papír. Vozíme to jednou za čas do sběrného dvora, pytel s plasty vyhazujeme celý, ostatní vysypeme do kontejneru tak a pytel vyhodíme do plastu, nebo pokud zůstal čistý, tak ho bereme domů k opakovanému použití. Obaly od džusu a mléka patří k plastu.

ivasad.
19. čer 2014

Jinak ještě - ráda bych do sklepa sehnala takové ty stojany na pytle s popelnicovým víkama, ale nevím kde to prodávají. Kdyby někdo věděl.... 🙂

terezkax
19. čer 2014

Máme 3 koše z IKEY (směs, papír, plast; sklo neprodukujeme), ve kterých mám igelit.tašky, ve kterých odpad odnesu ke kontejnerům, kde rozhážu dle druhu a tašky odnesu domů na další kolo. Tetrapak patří do plastu, pokud není oranžový kontejner.

diamanta
autor
20. čer 2014

a kam patří vrchní obal ze sušenek, ten typ mezi kovem a plastem, sušenky uvnitř jsou v plastové vaničce a ten vrchní obal je z vnitřní strany stříbrnej?

alcar
20. čer 2014

@diamanta tak my u nas na vesnici tridime snad vse, co tridit jde. Tridime plast, papir, travu, baterie jednou za cas vynesu do kontejneru na elektroodpad. Uz jsem jednou hazela i hadry do popelnice Diakonie. Sklo neprodukujeme a pokud jednou za pul roku mam flasku od vina, tak ji hodim do smesneho odpadu. Zas tak to nehrotim (nejblizsi popelnice je u obchodu uprostred vesnice). Obal od susenek napr. od cokopiskotu Opavia hazim do plastu. Ale nevim, jestli to delam dobre. Ja spis zas resim, kam hazet igelitove obaly, na kterych je nalepka? 😅

visnule
20. čer 2014

Tetrapak v žádném případě nepatří do plastu. Pokud nemáte v okolí kontejner na tetrapak tak nezbývá než házet do směsného odpadu.
Na každém obalu musí být informace o složení (symbol zaobleného trojúhelníku s číslem nebo nápisem pod) a stejným symbolem jsou označené i příslušné třídící kontejnery. Přehled např zde: http://www.ekokom.cz/cz/ostatni/pro-verejnost/k...
Ty obaly od sušenek pravděpodobně budou plastové, ale mrkni na ten symbol.

denyzuza06
20. čer 2014

třídíme kov, sklo, plast, papir, napojové kartony a bio odpad....kov hromadime na jednom miste na zahrade (manzel je automechanik takze i stare nahradni dily) a jednou za cas odvazime do sběru, plast,sklo, kartony a papír odváží pravidelně obec a bioodpoad na kompost

alkena
20. čer 2014

V kuchyni máme poličku na pekárnu a pod ní dvě papírové tašky - na plast a papír, vše se vysype, tašky používáme opakovaně, dokud drží. Sklo a tetrapak dáváme vedle té poličky, není toho tolik a většinou to vezmeme do kontejneru spolu s normálním košem (tedy ve stejný okamžik, ne do stejného kontejneru 😉 ).

visnule
20. čer 2014

@alcar obecně směsné obaly (obaly složené z více materiálů) se nedají třídit. Pokud je nálepka malá tak ji odtrhnu a sáček dám do plastu, jinak házím do směsného odpadu. To se netýká etiket na plastových lahvích, ty se před zpracováním máčí a etikety se tím odstraní. Obecně je u hodně znečištěných obalů nebo obalů různě kombinovaných lepší rovnou házet do směsného, v třídírně s tím pak mají méně práce 🙂

alcar
20. čer 2014

@visnule no my ty tetrapaky mame do tech pytlu na plast prave davat. Takze davame a jeste se nestalo, ze by nam pytel neodvezli. 😕

smaug
20. čer 2014

Pokud třídíš tetrapak, tak se podívej, co máte napsáno na popelnici na plasty. Každá obec to má jinak, někde se tetrapak dává do žlutých popelnic na plasty, někde jsou oranžové, ale vždycky je na té popelnici napsáno, co do ní patří a co ne. Jinak my třídíme plasty, papír, sklo, kov, bio bohužel ne, bydlíme v paneláku. Pokud máme něco z elektroodpadu a oblečení, tak to nosíme do kontejnerů na to určených (u nás jsou kontejnery na oblečení poměrně nově) a čas od času hledáme kam s použitýma baterkama.

visnule
20. čer 2014

@alcar Kontejner musí být v takovém případě označený jako vícedruhový, tedy kromě žluté nálepky plastů na něm musí být i označení pro nápojové kartony. Jinak tam tetrapaky nemají co dělat. Oni to popeláři odvezou o to nejde, na třídící lince se to potom přebere, ale význam to má stejný jako to hodit rovnou do popelnice 🙂

visnule
20. čer 2014

@alcar záleží na označení toho kontejneru a na pokynech, které jste dostali od obecního úřadu. Každá obec a svozová služba to může mít trochu jinak

alcar
20. čer 2014

@visnule v nasi obci to mame opravdu davat do plastu. A popelari maji prikaz zbezne koukat do tech pytlu (jsou pruhledne) a v pripade, ze je tam neco, co tam nepatri, pytel neodvezt. Oranzove kontejnery v nasi obci nejsou.

visnule
20. čer 2014

Někde se to třídí společně s papírem (ale zase, kontejner tak musí být označený)

visnule
20. čer 2014

@alcar a to dostáváte i speciální pytle od obce? Nebo máte jen doporučeno to dávat do jakýchkoliv průhledných?

alcar
20. čer 2014

Jo dostavame od obce pytle primo na to.
@visnule

blahova_andrea
20. čer 2014

my třídíme sklo, papír, plasty...zbytek teda ne. papír dáváme v chodbě na hromádku a prcek děsně rád jezdí na odrážedle směr popelnice na tříděný odpad a radí mi kam to dát 😀 takže se to ani nekupí. fakt to kolikrát rozděluju, aby jsme měli co odvážet 😀 skla moc nemíváme, tak jak je pár kousků, tak zase vezmeme v rámci procházky, na sklo máme popelnici trošku dál, to už prcek taky ví co a kam 🙂 plasty teda dáváme do pytle a pod kodem odvážíme do sběrného dvora, protože u nás je za ně sleva při placení za komunální odpad. kamarádky mají vyloženě v kuchyni těch víc košů a třídí fakt podrobně, ale na to nemáme místo a ani mi to hlava nebere a obvykle u nich nejsem schopná si po sobě uklidit 😅

ivasad.
20. čer 2014

@visnule u nás se skutečně tetrapaky hází do plastu, je to napsáno na žlutých kontejnerech, i v tom sběrném dvoře to házejí do jedné korby. Tak proto jsem myslela, že je to tak všude. A koukám není. 🙂

ivasad.
20. čer 2014

@visnule tak jsem to hledala na netu: pokud není kontejner na tetrapak, tak má být obcí určen jiný kontejner, do kterého tyto obaly patří (nejčastěji právě žlutý) a má být označen oranžovou samolepkou. Záleží prý totiž na vybavení třídírny odpadu. Takže do komunálu to už snad nikdo házet nemusí. .. Holky, třídění zdar. 🙂

visnule
20. čer 2014

K nám přistavili oranžový kontejner nedávno, do té doby jiná možnost nebyla (nebo jsem o ní nevěděla). Ale vidím že jinde to funguje líp, tak to jsem ráda. Teď ještě ty plechovky vyřešit, to je podle mě škoda, že se běžně netřídí. Anebo znáte jinou možnost, než sběrný dvůr?

marky81
29. pro 2014

Je fajn vidět, holky, kolik lidí tady má zájem třídit a není jim lhostejné nakládání s odpady. Sama kolikrát vidím jak sousedi vyhazují všechno možné do běžné popelnice. Je to škoda, protože spousta věcí se dá přece znovu použít, nemusí skončit ve spalovně nebo v jedné díře. Často slýchávám argument typu, proč bych třídil, když to pak skončí na jedné hromadě. Jinak doma máme Curver koš, který se dělí na směsnou část a kompostovatelnou část. Dál mám přichystané velké papírové tašky z ikey, do kterých dávám papír a sešlápnuté plastové lahve. Až jsou pytle plné, razím směr popelnice 🙂 Je škoda, že nejsou více dostupné koše na baterie.

darija06
Autor odpověď smazal
Zobraz
barumrallyebum
13. črc 2022

@ivasad. U nas to maji v zelezarstvi.

swan42
Autor odpověď smazal
Zobraz
darija06
22. črc 2022

Taky je to už nějakou dobu co jsem začala třídit a povedlo se mi dokonce sehnat moc pěkný nerezový koš na tříděný odpad z dokose.cz kde mají i bezdotykové koše nad kterým taky uvažuju. Nemáte ho některá doma? Fungují tady ty bezdotykové věci opravdu spolehlivě?