Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

valik
13. črc 2014

@marcicek84 Chtěla jen říct, že ti lidé taky mohli sednout jinam, když si vybrala klidné místo o samotě na kojení, teda vy jste nějaká zpruzená...

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Našla jsem si právě kryté místo (jak jsem psala), nedokážu si představit jak bych teda z nekrytého místa kolemjdoucí vyháněla. Ptala jsem se pouze na to, zda mohu požádat, když se na takové místo později někdo dostaví, jestli by mi poskytl soukromí pro kojení (za předpokladu, že jsou volná místa jinde, a to byla). . Jinak dovodila jsem to z té poslední věty tvého příspěvku, nevím tedy jak to bylo myšleno, ale pochopila jsem to tak že pokud chci intimitu a klid, nemám se na takových místech vyskytovat.... Pokud tedy svůj požadavek na intimitu a klid vzdám (dle tebe nemám právo někoho vyhánět), budu zas pohoršovat, to nesmím, tak tedy nevím co mám dělat...prostě mi nezbývá než sedět doma ☹

marcicek84
13. črc 2014

@brittta - to by mě zajímalo o jakých argumentech se tady bavíme,je to tu zbytečné dále řešit, některé si pořád pojedete tu svou, že takt dodržovat nelze...no jo, když není vůle... 😀

brittta
13. črc 2014

@marcicek84 Ty jsi samý takt a etiketa, ale s dětmi to opravdu občas nejde.... Z úst někoho, kdo o kojení na veřejnosti mluví pořád jen teoreticky a nikdy v té situaci nebyl je to trošku k smíchu.... Dej nám pak vědět, jak ti to s dětmi jde s tou tvojí etiketou a taktem 😅 😅 😅

valik
13. črc 2014

@marcicek84 Víte, ale ona Lenicka07 právě tu vůli měla, snažila se jít do ústraní... Ale lidé, co přišli potom, jí to jaksi narušili. Proto podotkla, že ten takt někdy chybí i na druhé straně! Ale vy si právě vedete tu svou a chtěla byste i taktní kojící maminku nechat raději doma...

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Právě proto jsem zde napsala svoji "příhodu" kdy jsem se snažila dodržet maximum ohleduplnosti (netoužím se fakt před nikým předvádět), evidentně jsi mě vůbec nepochopila...

fallingstars
13. črc 2014

😀 Zdá se mi, že většině těch, co tu tak bojují za kojení na veřejnosti v jakékoliv formě, hlavně uniká význam slova tolerance, ač se s ním samy tak vznešeně ohání. Otázka zněla, zda někomu kojení na veřejnosti vadí. To, že mi některé jeho ostentativnější formy vadí, ještě neznamená, že ho nejsem schopna tolerovat. Kdybych nebyla, žádala bych každou pro mě nevhodně kojící matku, aby přestala, což nedělám 😉
Také argumenty typu nudapláž (pláž k tomu určená, co dodat...až bude někde kojodům, asi nikdo nebude řešit, co je v něm vidět), velké výstřihy/bokovky na špekách (také se mi nelíbí, ale toleruji, ovšem otázka je o kojení, tak se tady nebudu rozepisovat, co všechno mi ještě není příjemné), přirozenost (sex je taky přirozená věc) mi připadají ne úplně k věci. Dost zajímavé je zmiňování, že podle téhle diskuze mají problém s kojením jen ty, co děti nemají nebo (určitě zcela sobecky 😀) nekojily - četly jste tu diskuzi? 😉 Ale za úplně nejzábavnější považuji odkazy typu "Ty ještě nemáš děti, aha / Počkej si na sebe" ... Po světě nechodí jen kojící superženy a supermarky, a to, že jejich názor neberete jako legitimní, opravdu svědčí o schopnosti tolerance...tkeskám 😀 😝

marcicek84
13. črc 2014

@valik - myslím, že zpruzená jsi ty, asi z toho, že já jsem v pohodě 😀

@lenicka07 - ne, já to myslela tak, že ty ženy, které mají problém s kojením na veřejnosti, tak fakt na veřejnosti kojit nebudou...jinak jsem pochopila, že jste byla v tom zoo na nekrytém místě...celkově nechápu ten příklad ze zoo,byli jsme tam letos, narváno, překočárkováno a ani jednou jsem neviděla maminku kojit, protože u nás v zoo jsou kojící koutky nebo odlehlé lavičky...jinak těžko soudit, zda má žena na veřejném místě právo někoho od sebe při kojení odehnat...vy namítnete potřebuju nakojit dítě, není kde, potřebuji soukromí, oni můžou říct běžte do kojícího koutku, nebo nekojte na veřejnost, jestli vám to vadí...takže já bych se do toho žádaní o soukromí asi nepouštěla, řešila bych to tím kojícím trikem

marcicek84
13. črc 2014

@brittta - no tak mě to přijde normální, tobě zřejmě nikoli...ale za tvou výchovu nemohu... 🙂

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Ale hlavně tu píšete o etiketě a taktu, a já právě chtěla vědět zda z hlediska etikety je možné požádat o poskytnutí soukromí při kojení v takovém případě (nebo podobném - např. v parku ) Ač tedy prohlašujete, že etiketu znáte, tak jste mi na to neodpověděla. Podotýkám že jsem nikoho nevyháněla, nic jsem ani neřekla, chtěla bych to vědět pro příště...

terezapetrova
13. črc 2014

@fallingstars Ja si tedy rozhodne stojim za tim, ze ten kdo nemel dite, které kojil apod tezko muze citit to co ty co maji deti a kojili. Tim snad Boze! 😀 neodsuzuju nikoho za to, ze treba kojit nemůže, kapanek 2 rozdilne věci. - Alespon u me urcite. Mej se fajn 🙂

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Pardon, už jste mi odpověděla, naše odpovědi se minuly, než jsem to napsala. Myslím že jsem situaci popsala dost přesně, kojící koutek tam právě není, jen několik odlehlých v křoví ukrytých laviček, a jednu takovou jsem si vybrala.

terezapetrova
13. črc 2014

@lenicka07 Rict muzes komukoliv cokoliv ale pokud dotycny neporusuje zákony... Nejsem si jista jestli v zákonech je, ze se nesmí kojit na verejnosti i když zena je třeba vice odhalena nez by si někdo predstavoval vc me 🙂

valik
13. črc 2014

@fallingstars Ode mě to není myšleno tak, že když někdo nemá děti, nemohl by vyjádřit názor na to, co se dětí týká... Ale spíš je to myšleno tak, že po narození dětí se člověk v něčem změní, nebo své názory někdy přehodnotí. Není to až tak neobvyklé nebo myslíte že ano? Nechápejte to špatně... Bohužel i pro tuto diskuzi platí, že slova jsou pramenem nedorozumění..

marcicek84
13. črc 2014

@lenicka07 - no já jsem ve smyslu etikety a taktu okopírovala názory p. Špačka se kterými se ztotožńuji, z toho také vyplává odpověd na váš dotaz, tedy kojení ani bez obnaženého prsu, tady pak pokud toto plníte nevidím důvod proč by vám ti lidé na protější lavičce měli vadit a musela jste je někde vykázat...podle mě to pak nemusíte řešit...jinak mně by asi na místě těch lidí napadlo odejít...

zyx
13. črc 2014

@marcicek84 Opavdu musím reagovat na argumenty kojících maminek. První dítě jsem nekojila, druhé do osmi měsíců. Zkušenost mám a díky Vašim argumentům nyní i vysoké seběvědomí, že jsem výborná mamažerka času naší rodiny, když jsem těch osm měsíců zvládala kojit a řídit se etiketou. Ano, je pravda, že jsem se přizpůsobovala já společnosti a nevyžadovala jsem, aby celá populace se přízpůsobovala potřebám mého dítěte. A opravdu si celá naše rodina období kojení užila. Každý máme hodnoty vkusu někde jindě. Co někomu přijde vkusné a vhodné je pro jiného nevkusné. Argumenty jako pan Špaček nekojil.... Ono v současné době nekojí spousta lidí, ale "já jsem kojící matka a kdo je víc".... uvědomte si, že vyjma Vašeho dítěte jste pro společnost pouze občan, který je ve většině případů živen z peněz daňových poplatníků. Tak na ně berte prosím také ohled 🙂.

somalicats
13. črc 2014

@lenicka07 Já zrovna včera řešila ne sice kojení na veřejnosti, ale sezení u pumpy na dálnici, kde nebylo zas tolik laviček, a dva chlapi vedle nás kouřili. Slušně jsem je požádala, jestli by se s těmi cigaretami nepřesunuli někam, odkud to na ns nepotáhne, a bez problémů mi vyhověli. Ono jde hodně i o to, jak si člověk řekne.

brittta
13. črc 2014

@marcicek84 promiň, já jsem děsně nevychovaná 😅 😅 😅

valik
13. črc 2014

@marcicek84 Já jsem taky v pohodě, nemějte starost. 😉 Jen se mi zdálo, že jste něco nepochopila zcela přesně. Ale nebojte, už Vám do ničeho kecat nebudu... 🙂

marcicek84
13. črc 2014

@valik - pardon, napsala jste to jasně a nejen vy, nemáte dítě, nekojíte, nemáte právo na názor...a ještě k tomu jste mne označila za zpruzenou, což také nechápu, proč máte potřebu útočit na druhé, kteří to vidí jinak...

somalicats
13. črc 2014

@terezapetrova Nemyslím si, že ten, kdo nekojil nebo nemá děti, nemůže chápat. Jsou prostě situace, kde se obnažené ňadro fakt nehodí. A kojící matka má na výběr - buď tam nejít, nebo se přizpůsobit (tedy kojit decentně nebo v ústraní) a nebo být za burana.

fallingstars
13. črc 2014

@terezapetrova Jistě, ale snad má právo na nějaký postoj, nebo můžeme v životě zaujímat stanovisko jen k tomu, s čím máme bezprostřední zkušenost? Kdyby zněla otázka "Baví vás kojit vaše dítě na veřejnosti?" tak to samozřejmě trochu implikuje potřebu kojit, ale takto se týká snad všech na veřejnosti...kteří komentují subjektivně a z dnešního pohledu. Předpokládat, jak se budou moje postoje vyvíjet v běhu času, by si troufl snad jen Dr. Who 😀 Měj se krásně 😉

fallingstars
13. črc 2014

@valik Viz můj komentář paní Tereze výše 😉

valik
13. črc 2014

@marcicek84 Ne, to tedy jasně nenapsala. Nemáte dítě, nemůžete tedy přesně vědět, zda v budoucnu své názory nepřehodnotíte. Nevkládejte mi do úst překlad toho co jsem napsala!

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Víte on je totiž praktický problém v tom, že když někdo přijde, moje dítě prs pustí a to co předtím nebylo vidět, jaksi vidět je, začne se zmítat, protože je zvědavé, kdo se to objevil a veškeré maskovací taktiky jdou do háje. O existenci kojících triček jsem doteď nevěděla, a musím říct, že často na výlety nevyrážíme, většinou jsou kojila v autě, pokud to nějak šlo, jen v té zoo to jaksi nejde s tím autem řešit. Takže jsem do té doby než se to stalo, toto řešit nepotřebovala, do té doby jsem to řešila ukrýváním se 🙂

marcicek84
13. črc 2014

@zyx - jsem ráda, že je tady někdo, kdo je schopen dokázat, že lze kojit i dle taktu, pokud je vůle, aspoń vím, že některé argumenty jsou opravdu o pohodlnosti a lenosti maminek něco dělat jinak...

marukm
13. črc 2014

Naprostý souhlas s @fallingstars. Já proti kojení na veřejnosti nic nemám (nejradši bych to napsala tučně, aby ze mě někdo nezačal hned dělat netolerantní konzervu, co nechápe potřeby dětí). A pokud jsem všech 12 stránek četla dobře, jen pár diskutujících se vyjádřilo ve smyslu "ano, kojení na veřejnosti mi vadí". Takže absolutně nechápu, proč se tu všichni oháníte tím, že "jako mám své dítě nechat o hladu?" nebo "to jako není přirozené dát najíst svému dítěti?". To tu přece nikdo nikdy neřekl. Ba naopak! Ačkoli počítám s tím, že když budu kojit, budu kojit, až bude mít moje dítě hlad, nemusí to přece nutně znamenat, že budu zastáncem "tak holky, kojte všude, kde to jde, hlavně v metru, tramvaji, všem na očích, vždyť to je jejich problém, že jim to může být nepříjemné". Já se klidně přiznám, že se taky necítím dobře, když jsem opravdu v blízkosti kojící matky (nemluvím o tom, když nějakou vidím na lavičce nebo kolem ní projdu). Prostě je mi to nepříjemné (a nebojte se, opravdu na ni nezírám!). Co je na tom tak strašně netolerantního, nedemokratického a sto let za opicema? Každý máme ty hranice prostě jinde. Mně vadí i polonazí lidé, lezoucí zadky, trapné dvojsmysly v reklamách a podobně. A třeba ne jen mně. Opravdu si nedokážu představit, že sedíme s mužem v restauraci a u vedlejšího stolu začně žena kojit. Ano, opakuji, že zastávám názor, že kojení je přirozené, ale mně by to v tu chvíli prostě vadilo. A jsem si jistá, že mému muži také. A to nikomu opravdu na prsa nezírá. Nikdy by mě ale nenapadlo se na dotyčnou maminku nějak zle dívat nebo jí nedejbože požádat, aby šla kojit jinam. Toleruju to. To ale neznamená, že s tím musím souhlasit, ne?

valik
13. črc 2014

@marcicek84 A že jsem napsala, že jste zpruzená, tak mi to v tu chvíli prostě přišlo, že Vám vadila i maminka, která se snažila stáhnout při kojení do ústraní, tak se mi zdálo, že Vám vadí i toto. Což asi ano, ale to jedno. za to se Vám omlouvám, psala jsem rychleji, než jsem to dostatečně zvážila.

marcicek84
13. črc 2014

@valik -ok, to beru,může se stát...no aspoń je vidět, že to je složité téma...

lenicka07
13. črc 2014

@somalicats No já si taky myslím, že by se to nezbláznilo, kdybych někoho naprosto slušně požádala. Ale myslím že si stejně asi netroufnu, protože je možné že bych zrovna narazila na osobu, které by to mohlo vadit. Já se nerada s někým dohaduju. Jen jsem to celé myslela ve smyslu, že dost lidí si tu stěžuje na maminky které netaktně kojí a nikdo se nezamyslí nad tím, jestli maminky které soukromí chtějí, tuto možnost skutečně mají. Jestli je tu někdo, kdo nechal v soukromí kojit maminku, která se evidentně snažila najít soukromí.