Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

evulina77
14. črc 2014

na kojení na veřejnosti můžu mít nějaký názor, i když nemám dítě. Zkušenost s kojením je ale jiná věc. To jde jen pokud kojím. Takže asi tak. Před dětma jsem měla taky spoustu názorů, co moje dítě bude nebo nebude dělat, co budu dělat já apod., ale skutečnost je jiná a mnohdy o hodně horší než jsem si představovala a taky se v duchu omlouvám, těm maminám, které jsem kdysi tak odsuzovala...
Taky je pravda, že na mateřský se tvůj svět o něco zmenší a zvláště na začátku prostě ženská myslí hlavně na své dítě a ostatní prostě neřeší, to je asi vliv našich prastarých pudů...
Taky si můžeme říct, že žena s průměrnou inteligencí se nevysleče do půl těla a nezačne kojit v pravé poledne na náměstí. Protože i dítě potřebuje na kojení trochu klidu, jinak se nepřisaje a pak se vzteká...
Stejně je sranda, že nejhorší na sebe dokážou být právě ženské. Chlap se podívá a jde dál, většinou nic neřeší (někdy si jde přisednout - brrrrr - jedna moje šílená zkušenost z tichého a liduprázdného zákoutí v parku 😅 ), ale ženský jsou hned pobouřené a znechucené

fallingstars
14. črc 2014

@marie_anna Přesně! Vždyť přece tím, že se ze mě stane matka, nepřestanu být ženou... 😉

adul_ka
14. črc 2014

Holky, tohle je jak diskuze z minulýho století 🙂 Kojení je snad ta nejpřirozenější věc a jsem si jistá, že žádná matka nekojí na veřejnosti kvůli tomu, že by jí "exhibiciování" dělalo radost. Zkrátka potřeby dítěte jsou důležitější, každá to známe 🙂 Já kojím všude a vždy se snažím být ohleduplná jak k dítěti, tak i k okolí(opravdu se u toho nemusím svlíkat do půli těla, jak tady bylo zmiňováno). A že někdy něco "vykoukne"....no bóóóže, kdo nechce, ať se na to nedívá, já to opravdu nedělám pro pobuřování společnosti🙂 A víc než kojení na veřejnosti mě pohoršujou ženský, co se tak hanlivě dokážou vyjádřit o ženským těle(např.ta již tady 100x omílaná žilnatá koza atd). Za pár dní jedem k moři, hodlám kojit i tam a opravdu se kvůli nějakým puritánům nebudu zahrabávat se synem do písku 😀 Přesně jak tady napsala nějaká maminka: Prso je zřejmě hezký než z něj začne téct mateřský mlíko. V dnešní době kdy na ulici vidímě všechno možný i nemožný(stačí se projít Prahou, Berlínem, Bruselem...) mě veřejný kojení spíš zahřeje na srdci 😎

adul_ka
14. črc 2014

Jo a omlouvám se, že to řeknu takhle natvrdo, ale názor "kojení nepatří do kaváren" mi přijde jako silně diskriminační 😠

gepe
14. črc 2014

Pro me kojeni je intimni zalezitost mezi zenou a ditetem. Vzdy a i doma jsem chtela a mela na kojeni klid a pohodu. Je mi jedno jak kdo venku koji, avsak vyvaleny prsa pri obede, kdy v jedny ruce zena drzela mimino a druhou jedla polivku a konverzovala se spolustolovnikem mi bylo dost neprijemne a presla me i chut na jidlo.
Vadi mi moderni postoj a to nejen pri kojeni na verejnosti: "ja jsem matka a kdo je vic?!".
Zena ma byt zenou i pri kojeni. Me osobne vyvaleny prsa cizi kojici zeny jsou neprijemny - osobne mam pocit, ze tim, ze to vidim zasahuju do jeji osobni integrity a intimnosti.
Pro me vyvalena prsa na verejnosti u kojeni jsou jako kdyby muzi vyvalovali z poklopce penisy a brali to taky jako samozrejmost - vzdyt maji potrebu tak co?
Vse jde delat decentne.

chris_n
14. črc 2014

@gepe občas si myslím bys ani neřekla, že ta ženská zrovna kojí 😀. Já někdy prťavku držím tak, že jí mám prostě jen v náručí a je to. A pak uplně stejně vypadá kojení. Vyvalený prsa nikdy nikde nemám.

adul_ka
14. črc 2014

Já jsem asi nějaká divná, ale já fakt u toho vyvalený prsa nemám 🙂 Přehodím plínu přes rameno, rozepnu knoflík, přiložim synka, omotám plenku, nakojím, schovám, syna zvednu 🙂 Ale je fakt, že já mám prsa velikosti 00 nic 😀

adul_ka
14. črc 2014

@chris_n přesně 🙂

lenixka
14. črc 2014

@gepe čeho, že mají ti muži vyvalující penisy na veřejnosti potřebu??? ehm? ehm? nechápu

onelove
14. črc 2014

Proč se tohle téma pořád tak řeší? V dnešní době jsou venku k vidění horší věci 🙂 .... Kéž by si lidi hleděli svýho a na ostatní se vybodli 🙂

zuz.ik
14. črc 2014

@scheetje Já kojící zástěrku mám a je super, je pravda, že jako debil si trochu připadám 🙂, že jako dělám cavyky se stydlivostí, ale vyhovuje mi to. Nemusím kupovat kojící trika (bylo by drahé pořídít si množství, které by mi vyhovovalo) a syn má klid na krmení. Když jsme venku a nemáme zástěrku, tak se často kouká kolem, pouští se a nepije v klidu. Za sebe zástěrku doporučuji, výhoda oproti plínce pro mě je, že je na mimčo z vrchu vidět, tak se snadno trefím do pusinky a vidím, jestli náhodou nespí, a taky to větrá, takže tam nemá nepříjemný pařák, jak se mi zdálo, že je u plínečky.

alcar
14. črc 2014

@chris_n tak to asi nemas prsa c. 6, protoze ty bys vyvalene opravdu mela. 😀 A urcite bys s nimi nedrzela mimco jen tak v naruci, ale bez kojiciho polstare by to byl opravdu boj udrzet pohodlne dite a jeste aby se nezadusilo.

To je ma zkusenost, takze ne, ja opravdu nerada kojim na verejnosti, protoze ja jsem presne typ zeny, ktery by pohorsoval. Ale narozdil od jinych mam soudnost, tak to proste omezuji a kojim na mistech, kde me opravdu nejde videt nebo volim lahev, kde mam odstrikane mleko.

jaya
14. črc 2014

@alcar Tak pozor, at ti to nezkazi kojeni. Tohle ja bych treba neriskovala 😒 Mne je moje dite prednejsi.

mantaray
14. črc 2014

@jaya myslím, že jste si tu poznámku k @alcar mohla odpustit!

jaya
14. črc 2014

@mantaray A to jako proc? Davat alternativu ke kojeni na verejnosti podavani flasticek ma sva rizika. Kamoska takhle presne prisla o kojeni. Mela strach, co si kdo rekne, a najednou se divila, ze uz nekoji. Pritom predtim byla jako mlikovar.

evulina77
14. črc 2014

@mantaray to není poznámka mimo, plně kojený takhle malý dítě už nemusí chtít prso. Z lahvičky to teče jednoduše a mimčo se nemusí vůbec snažit jako u kojení. Hodně maminek takhle přestalo hodně rychle kojit, né proto že by nechtěly, ale prostě se mimčo nepřisálo a nehctělo bradavku. A jakmile není odběr, produkce mléka se snižuje a mléka je míň a míň. Kojení je nejpřirozenější lidská činnost, ale má svoje pravidla. Víc se dá najít na kojeni.net, jsou to výborný stránky, který mi hodně pomohly s kojením a problémy kolem toho...

alcar
14. črc 2014

@jaya jasne, vim o tom. Snazim se si planovat vylety a pochuzky v dobe mezi kojenimi a pokud musim na delsi dobu nekam, kde vim, ze bude problem kojit, tak odstrikam. Nedelam to casto, tak 1x za 14 dni. Jinak se snazim "nejak" kojit, jak to jde. Ale reknu ti, ze je to boj. Mala se u toho vzteka, protoze nema pod sebou pohodlny polstar, ale moje koleno a ja cela splavena jednou rukou drzim ji a druhou pridrzuju prso. Takze moje kojici poloha je velmi nepohodlna jak pro me, tak pro malou obzvlast. A to prave ty, ktere prosazuji kojeni vzdy a vsude nedokazou pochopit, protoze ony s timhle problem nemaji. Protoze pokud by musely resit, to co ja, asi by by take mely problem nakojit sve dite. Kdybych aspon vedela, ze tim nakojenim napr. v parku na lavice "upevnim pouto" mezi nami nebo aby se citila spokojene, protoze plnim jeji potrebu... NE. Je to hruza pro ni i pro me. Ale chci kojit i nadale a pokud to nechci zprotivit nam obema, tak obcas musim prejit k nutnemu zlu - k lahvi. Ona se pohodlne napapa a ja jsem spokojena, ze se mi nekrouti a neplace u toho. Vliv na techniku kojeni je samozrejme druha vec. Ale ma uz 4 mesice, tak si rikam, ze snad prisat uz se naucila a tim obcasnym pitim z lahve ji nezkazim. Ostatne, az bude dostavat prikrmy a cajiky od 6. mesicu, tim se kojeni podle me taky kazi, ne?

mantaray
14. črc 2014

@evulina77
@jaya "Pro mne je moje dítě přednější" je podle mě zbytečná, jedovatá poznámka. Pro ni je dítě taky určitě na prvním místě.

alcar
14. črc 2014

@evulina77 mam o tom nastudovano vice a jsem v tomto uvedomela. Moc casto nikde, kde nemuzu kojit nechodim, takze piti z lahve je u nas velmi sporadicke. Navic si myslim, ze ve 4 mesicich je produkce mleka ustalena a ppdanim flasticky jednou za 14 dni o mliko vynechanim jednoho kojeni neprijdu. Vzdy kojim z obou prsou, takze je tam prodleva cca 5 hod dejme tomu, coz treba v noci mi spi i 12 hodin a taky jsem neprisla o mleko. Cim bude starsi, tak o to mleko stejne prichazet budu, zvlast, az zacnou prikrmy... Ale s tim pocitam. 😉

jaya
14. črc 2014

@mantaray To sis zase neco domyslela 🙄 . Me dite je mi prednejsi nez to, abych se bala, kdo co si rekne na verejnosti. Tak jsem to myslela.

@alcar Ja treba zadne cajiky nedavam. Davam vodu z uciciho hrnku. Tak nevim, jestli to kazi kojeni. Kojici posltar mam doma, treba by ti pomohl. Klido zapujcim, jsem z Brna 😉

alcar
14. črc 2014

@jaya nechci se hadat, ale uz chapes, proc k tomu pristupuji? Prave proto, ze tohle resim takto, tak je pro me moje dite vic nez prednejsi. Kdybych vedela, ze kojo poloha nevyhovuje jenom mne... ,ale mam opravdu vypozorovane, ze ani mala se u toho pohodlne nenakoji. Me dite je pro me nadevse! Ale nehrotim to, protoze stres hraje dulezitou roli v tvorbe melka. A pro me je kojeni na verejnosti proste stres. 😒

arrowka
14. črc 2014

@alcar O mléko nemusíš vůbec přicházet, protože oproti vžitému názoru příkrmy nemají kojení nahrazovat, ale mají se přidávat ke kojení. 🙂

mantaray
14. črc 2014

@jaya Vzhledem k útočnýmu duchu v jakým tady přispíváte vám moc nevěřím...

katja77
14. črc 2014

@alcar Čajíkama a příkrmy v 6. měsíci se kojení nezkazilo, ba naopak🙂 Moje dítě se ještě víc utvrdilo v tom, že chce jen a pouze prso🙂 Teď v 15. měsíci kojím víc, než když přišel z porodnice🙂)) Njn, chlapečci jsou holt konzervativnější a nemají rádi změny......

alcar
14. črc 2014

@jaya kojici polstar mam, dokonce dva 🙂 , jeden mensi, ketry si treba beru k nasim nebo ke kamoskam, ale do ochodaku si ho teda neberu. 😀 Ale dekuji za nabidku. 😉 Podle me uz samotne prikrmy kazi kojeni, protoze podanim prikrmu prece vynechas jedno i vice kojeni ne? Ale v 6 mesicich uz se tak nejak pocita s tim, ze dite nebude plne kojeno. Ale asi to nebude tak zhave, protoze i pres prikrmy a piti, at uz z cehokoliv nektere zeny koji i ve dvou letech. 🙂

marie_anna
14. črc 2014

To je ale pravda, že v různých fázích se dětičky různě staví k improvizovanému kojení (na nezvyklých místech). Kojím 11 měsíců a hodně se to střídalo. Byla doba, kdy při kojení bez polštáře brečel a odmítal se přisát. Teď má období, kde se po chvilkách odpojuje a sleduje okolí a pak zase připojuje. 🙂 Jinak taky nikdy nepil z lahve, jen z učícího hrnku.

marie_anna
14. črc 2014

@alcar : hele ten můj spucne cokoliv, na co přijde z normální stravy - samozřejmě té, co se pro takové prcky hodí - a přesto ke mně několikrát denně doleze pro mlíčko. 🙂

alcar
14. črc 2014

@arrowka no jo pridavat... Ale kazde dite je osobnost a kdyz mu zacnou prikrmy chutnat vic, nez MM, tak bohuzel. 😀

jaya
14. črc 2014

@mantaray Spis tu zcela ucelove vytrhavas vety z kontextu 😝

mantaray
14. črc 2014

@jaya vsutku