Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

alcar
14. črc 2014

@marie_anna tak to by byla samozrejme nej varianta, kdyby ji chutnalo oboji, ale radsi pocitam s tim, ze to nepujde... A taky chci ucit rovnou z hrnicku nebo minimalne z takoveho toho pitka. To je jasna vec. 😉

marie_anna
14. črc 2014

@alcar : Vojta celý měsíc nechápal, k čemu to jako je. Dělal strašný držky, ale trpělivě jsem mu denně dávala ochutnat. Pak se neskutečně rozjedl, ale mlíko chce dál. Jen pije vždycky chviličku, ne tak dlouho jak dřív. Jinak pije čistou vodu, kterou se po nakrmení příkrmem ještě osprchuje, jak drží ten učící hrnek dnem dolů. 🙂

gepe
14. črc 2014

@lenixka ze by vymesovani?
@chris_n @adul_ka @alcar jako sorry, pani mela tak max dvojky a odhaleny cely hrudnik az nad pupek.
Taky jsem malou kolikrat drzela, ze to tak mohlo vypadat, ci bylo. Ale nevystavovala jsem se.
@marie_anna nase mlada ma nejradsi vodu, max ovonenou, jinak nechce pit z ucici lahvicky 😀

gepe
14. črc 2014

@jaya me lahev obdobne jako u Alcar kojeni vubec nezkazila. A hlavne je lahev a lahev. Medela Calma v tomhle ohledu je vyborna vec. A nazory typu, ze dite jen pricichne k lahvy a uz nechce prso jsou z meno pohledu nesmysl.

lenixka
14. črc 2014

@gepe jo ahááá, já sem teda ale natvrdlá 🙂 Jenže to je rozdíl velkej, žena nevytahuje prso na ulici, protože ONA by měla potřebu, ona prso vytahuje, protože DÍTĚ má potřebu. Až bude chlap svým čůráním naplňovat základní životní potřebu jiného člověka, tak ať si klidně čůrá a vytahuje penis. Zatím s ním umí jenom čůrat a šu...

jaya
14. črc 2014

@gepe Kamoska s tim zkazenym kojenim mela taky nejakou od Medely, rikala, ze je super, pac dite pri ni musi sat jako z prsa. Tak jestli to neni ono. Ja jsem ani nepsala, ze se zkazi kazdemu, ale ze je tam riziko, ze se to stane. Takze kdyz by se to stalo treba 30% deti, tak to uz vidim jako docela velike procento.

alcar
14. črc 2014

@gepe jako taky bych mela rada max dvojky. To bych se pak mozna nestydela vystavovat svoje vnady na odiv. 😀

alcar
14. črc 2014

A to podotykam, ze zadne zilnate kozy nemam. 😀 Mam jen velke prsa. 😀

fallingstars
14. črc 2014

@lenixka 😕 Ty jo, nezlob se, ale z tohohle příspěvku nadřazenost z pozice ženy - rodičky a kojičky přímo čiší...kdyby chlapi nevyužili jedné z těch "jenom" funkcí, o kterých píšeš, neměla bys koho kojit... 😉

ilonne
14. črc 2014

Prispevky typu fasisticka matka apod. jsou mimo a minimalne nevhodne. Ale proc vas tolik rozciluje, kdyz se tady pise, ze kojit na verejnosti lze i decentne?

gepe
14. črc 2014

@lenixka je to taky potreba a prirozenost, dokonce po cely zivot. Pokud nejde o hovado, tak to taky delaji min. decentne a nedavaji na odiv. 🙂

granta
14. črc 2014

@lenixka 🙂 to je myslím přesné. Já osobně jsem se nesetkala s maminkou, která by byla nadšená z toho, že se musí vystavovat, ale prckovi to prostě nevysvětlíte...

lenixka
14. črc 2014

@fallingstars však se psalo o čůrání...a ano, pokud se bavíme o vhodnosti, tak mi rozhodně přijde vhodnější na veřejnosti kojit, než čůrat. A ano nadřazuji vhodnost kojení na veřejnosti nad čůrání na veřejnosti.

@gepe Potřeba a přirozenost to je...a ty čůráš na veřejnosti? Myslím, že gendrově je potřeba čůrání naprosto vyrovnaná a přesto potkávám na ulici mnohem více čůrajících mužů než žen. Dokonce potkávám více čůrajících mužů, než kojících žen.
no v tom případě nechápu, proč bych na veřejnosti nemohla kojit, pokud chlap může decentně čůrat....Navíc mi teda slovní spojení decentní čůrání nějak nejde přes prsty.

gepe
14. črc 2014

@lenixka 🙂 zrejme jsi necetla moje prispevky nejen ohl. prirozenych potreb, jinak by jsi pochopila o cem pisu a nevypisovala demagogicky veci kolem vymesovani.
Nenadradila jsi kojeni, podradila jsi vseobecne muze.
@granda kojit lze i tak, ze nevystavuju prsa s kapajicim mlikem na odiv.

katja77
14. črc 2014

@lenixka Tak to si napsala přesně! Čůrajících chlapů potkávám i v centru Prahy pořád víc než dost, kojící mámu skoro nikdy! 🙂)

chrobacik13
14. črc 2014

Na tuto otázku (myslím úvodní příspěvek) mám spíše neg.názor.Pokud maminky kojí své děti na veřejnosti,je to jejich věc,já to ale vidět nemusím a pokud jsem se dostala do situace,kdy jsem u toho musela být,jednoduše jsem odvrátila zrak,taky jsem maminka,když byla dcera malá taky jsem jí na začátku kojila,ale nikdy ne na veřejnosti,přijde mi to nevkusné 😒

ilonne
14. črc 2014

Tak dobre nechme curajicich muzu. Ja si napr.picham inzulin a taky to delam tak, aby na me nezirala siroka verejnost. Chapu, ze nekomu by jaksi vadilo kdybych si stahla kalhoty nebo vyhrnula triko a zabodla do sebs inz. pero. A je to moje potreba a potreba meho nenarozeneho ditete a skutecne se nez nej neobejdu.

lenicka07
14. črc 2014

Prosím mohl by mi někdo v této diskuzi vysvětlit, proč když vedle sebe bude na lavičce na rušném místě sedět kojící matka, která vyndá ňadro, na cca 3 vteřiny se objeví její bradavka, dítě se přisaje, ona jakž takž to naaranžuje aby nebylo vidět celé prso a zároveň dítěti látka nepřekážela a vedle ní bude sedět dívka s velkým výstřihem, v lehkém tílku bez podprsenky, kde se jaksi rýsuje vše, při nahnutí je vidět až do žaludku, proč tu matku posíláte někam do křoví kde se nikdo nenachází, popř. jí navrhujete aby učinila veškerá opatření aby tohle nemusela činit, proč toto nenavrhuje někdo v případě té dívky? Taky byste jí poradily, ať chodí pokud možno vedlejšími ulicemi nebo aby se někam schovala? Přitom jedna naplňuje potřeby svého dítěte. Druhá naplňuje jaké potřeby? Proč jedna vadí a musí se skrývat a druhá nikoliv? Tohle mi stále není jasné.

chrobacik13
14. črc 2014

Jěště bych ráda dodala,že nechápu,proč se všude píše a říká,že kojení je ta nejpřirozenejší věc na světě..mě to tak tady nepřijde 😀

gepe
14. črc 2014

@ilonne kdyz nekdo nechce pochopit nebo opravdu nechape psany text, to je pak tezky. O vytrhavani textu z kontextu nemluve 🙂
@lenicka07 kdo tady pise proti stylu kojeni co jsi popsala? Je rozdil decentne kojit a vyvalit prso.

chrobacik13
14. črc 2014

@lenicka07 Já bych řekla,že ta dívka,co nenapln'uje potřeby nikoho,je tam na té lavičce sama za sebe,kdežto matka,ač napln'uje potřeby svého dítěte,myslí hlavně na svojí pohodlnost,proč by měla popojít někam do soukromý,když to může udělat tam,kde je nebo si prostě mlíko odstříkat do lahvičky.Tot' můj názor 🙂

aemmi
14. črc 2014

@chrobacik13 a kam do soukromí, když je někde venku a dítě má hlad, žízeň? a ne každá matka je schopná odstříkat a ne každý dítě umí pít z láhve 😉

chrobacik13
14. črc 2014

@aemmi No to je pravda,je jednodušší najít několik výmluv než se pokusit to změnit 😉

kajalka
14. črc 2014

@chrobacik13 Proč by měla popojít? Dost často na sousední lavičce je párek pubošů, jazyky mají strčený až do žaludku druhýho, o poloze rukou nemluvě. Co je pak horší?
Fakt tuhle diskuzi nechápu. Kor na fóru pro maminky.

aemmi
14. črc 2014

@gepe některý tu odsuzovaly i to "decentní kojení", kojení prý podle etikety na veřejnost nepatří a někomu prostě kojící osoba v blízkosti nedělá nějako dobře

aemmi
14. črc 2014

@chrobacik13 co je podle tebe výmluva jako? 😲

aemmi
14. črc 2014

@kajalka jo tak oblejzající se pubescenti na dětským hřiští zase nedělají dobře mně 😀 ale na to nám tu napíší, že o tom tato diskuze není 😉

lenicka07
14. črc 2014

@gepe No já se právě snažím zjistit, co je to decentní kojení 🙂 Já mám tedy pocit, že právě i toto zde některým lidem vadí. Matka by měla jít někam, kde není tolik lidí. Proč je tedy pořád navrhovaná plena? Nikdy jsem se nezastávala exhibicionistek, myslím normální kojení asi tím způsobem jak jsem popsala, že prostě něco sem tam vidět bude, že se matka nebude tak omezovat, aby jí to narušovalo kojení, což může být u každého trochu jinak.

hanulka184
14. črc 2014

@partyzanka91 Ahoj.Tak já tohle taky neřeším.Já když malou ještě kojila,tak jsem jí dala kdekoliv.A kašlala jsem na lidi.Ať si myslí a říkají co chtějí.Co mam asi dělat,když má dítě hlad...??To mam přestat kojit a krmit umělým,nebo nechat dítě plakat jenom proto,že se to někomu nelíbí??Myslím,že kojení na veřejnosti by v dnešní době neměl být problém.Akorát se bohužel najdou jedinci,kterým to prostě vadí... 😠 Když jsem malou kojila venku,tak jsem se jen otočila,nebo když bylo fakt hodně lidí,tak jsem se zakryla plenou a bylo to.A pokud by měl někdo keci,tak bych ho poslala někam.Vždyť je to přirozená věc.A není nic krásnějšího a zdravějšího než kojení 🙂 Takže za mě určitě ANO-kojit i na veřejnosti,když je to třeba.A ať si říká kdo chce co chce a ať lidi třeba puknou vzteky 😀

marie_anna
14. črc 2014

Já nevím, ale mám z tý diskuse dojem, že snad všichni souhlasí, že kojit na veřejnosti není nic špatného. Některé vyjadřují pohoršení nad tím, že někdy matky kojí nediskrétně, tj. odhalují prsa. Jedny se pohoršují nad morální stránkou, druhé nad estetickou. A pak je tu skupina, která nepřipouští, že by okolí mnohlo vůbec nějak trvat na modifikaci způsobu provedení veřejného kojení a považuje to za netolerantní a nelaskavé. Já osobně nechápu, proč by nemohl být přípustný ten názor, že diskrétní kojení je vhodnější. Co je na tom tak strašného? Můžete si myslet, že ty holky jsou zvrácené, když tohle požadují, ale proč by to sem nemohly napsat? Vždyť to tu bylo formulováno jako otázka k diskusi. Samozřejmě že nemluvím o těch výlevech, co kojící ženy uráží atd.