Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

leeena_4
14. črc 2014

Je zváštní, jak přirozenost některé lidi pobuřuje 🙂. Pokud to někomu přirozené nepřijde, ať dává UM, je to jen jeho věc, ale kvůli tomu já se odmítám s kojením schovávat někde do křoví jako úchylák 😀. Na druhou stranu prsa nikdy neukazuju na celé kolo a nenechávám je vneku zbytečně dlouho, takže jestli to někoho pobuřuje, ať se dívá jinam a najde v sobě trošku tolerance 🙂.

gepe
14. črc 2014

@aemmi @lenicka07 idealni je prostredi kde je opravdu klid, pro dite i matku. Kdyztak plena ci kojici zasterka. Vetsinou se da otocit na kojeni k lidem zady, nebo nejaky prijemny koutek, nez vycapene 🙂
Me osobne by vadilo vystrcit prso a pak schovat za sajici dite 😀 bylo mi to neprijemne.. ale ja nemela problem s prisatim hned po porodu a taky jsem byla jak chodici mlikarna, cas traveny venku jsem si planovala dle kojeni, mala byla klidna od narozeni a nevyzadovala kojeni kazdou chvili. Taky jsem nekojila uz batole a ne-li starsi. Uz parkrat i na me vejrali, kdyz jsem chystala venku flasku s um. 😀
Preferovala jsem krmeni/kojeni male, abychom si v klidu i "popovidaly" a uzily si i jedna druhou.

marie_anna
14. črc 2014

@leeena_4 : ale vžyt ne všechny, které mluví o vhodnosti ústraní pro kojení, to vyžadují proto, že by je pobuřoval pohled na kojení! Některým dětem rušné prostředí ke kojení nevyhovuje a matkám třeba taky ne - jsou nervózní a to dítěti taky neprospívá. A jejich nervozita přece vůbec nemusí plynout z toho, že se za své přirozené kojení stydí, ale protože prostě chtějí být se svým miminkem v soukromí. I kdyby šlo o krmení přesnídávkou.

aemmi
14. črc 2014

@gepe mně by taky vadilo vystrkovat prsa, mně to šlo i bez toho 😀 jinak souhlasím a s první jsem to měla podobně, s druhou to bylo horší, jedla/pila o dost častěji, bylo léto, než jsem je a sebe vypravila ven 😝 radši nevzpomínám, byly to občas boje, takže kojení venku jsem se nevyhnula, ikdyž taky bych se s tím raději rozplácla doma na gauči 😀

leeena_4
14. črc 2014

@marie_anna já jsem ale reagovala na to, že bych se měla schovávat jen proto, abych někoho nepobuřovala 😉. Souhasím, že pokud to někomu nevyhovuje, jde do klidu 😉. Nikde jsem nepsala, že maminky, které kojí v klidu se stydí. Ať si každý kojí kde chce 🙂

gepe
14. črc 2014

@aemmi tak ja zrovna maly prsa pri kojeni nemela ale je fakt, ze jsem je nemusela lovit, rovnat a nastavovat mimo podprsenku 😅 ja doufam, ze dalsi mlade bude taky takovy jako byla mlada. Doufam, ze to nezustane jen u prani 😀

lenicka07
14. črc 2014

@gepe Mě osobně kojení na veřejnosti též nevyhovuje, s tím klidem je to pravda, ale byla jsem několikrát v situaci že to nešlo jinak, i když jsem udělala prakticky vše co se zde píše, jako např. to plánování. Pokud zde některé maminky napíšou, že krmení se dá dopředu předvídat, tak jim gratuluji, že to tak mají, bohužel to tak nemusí být vždy. Né všechny cesty se dají naplánovat tak, že jsem schopná dítě nakojit těsně před odjezdem. Já si třeba říkám, že nebudu soudit cizí maminku, protože nevím co přesně jí k tomu vede. Takže možná ta kojící maminka na lavičce neměla jiné zbytí, domů daleko, klidné místo nebylo blízko, ona již byla unavená atd. Neznám jí, proto jí nesoudím.

marukm
14. črc 2014

Já zase nechápu, proč má pořád někdo potřebu tady psát ve stylu "a obří výstřihy vám nevaděj? to je přirozený? a močící chlap?" Panebože vždyť tato diskuze o tomhle vůbec není! Je o kojení na veřejnosti. Až bude diskuze s názvem "Vadí vám matka kojící na veřejnosti víc než olizující se pár s vyčuhujícím pozadím?", můžeme to tu srovnávat. Navíc jsem přesvědčená, že spousta těch, co nejsou 100% zastánkyně kojení na veřejnosti, nejsou ani zastánkyně vyčuhujících zadků, olizujících se puberťáků nebo chlapů močících na ulici...

chris_n
14. črc 2014

@alcar mam cca Ecka ted 🙂 ale vyhodim vzdy jen cecek zbytek zakryje mala nebo triko

gepe
14. črc 2014

@marukm resi se zpusob kojeni.

katja77
14. črc 2014

@marukm A já bych řekla, že jsme se v téhle diskuzi i okrajově dotkli krátkodobé vs. dlouhodobé kojení. Myslím, že obecně se v naší společnosti odsuzuje kojení starších mimin (batolat) na veřejnosti... 😉 Pravda je ta, že ony se většinou kojí už jen večer,ráno nebo doma... ale pokud mají období kdy nejí (zuby, nemoc apod.), pak je někdy potřeba i tyto děti (12+) nakojit holt na veřejnosti a myslím, že tohle je TO, co hodně lidí pobuřuje.... (soudě podle reakcí lidí kolem mne).

Např. minulý týden, kdy jsem jela na Moravu, v přeplněným vlaku, jsem malýho prostě musela nakojit (malej je 15 měsíců), nic nechtěl jíst, jenom to prso, prso, prso.... zároveň ho to zklidnilo. Jen ty reakce lidí v kupé nebyly zrovna přívětivé, a to jsem přehodila mega plínu a všechno bylo schovaný. Jen se jim jaksi příčila ta situace, že kojím takovýho velkýho kluka 😉

Předesílám, že když jsem byla těhotná, chtěla jsem kojit jenom šest měsíců, názor jsem změnila až posléze, když malej odmítal všechny druhy UM a navíc to kojení jaksi vyhovovalo a vyhovuje nám oběma.... 😉

ducik
14. črc 2014

v sobotu jsme kojili na zamku pred prohlidkou a jak nam to slo 🙂
k tematu - jeste v tehotenstvi jsem si rikala, jak to budu delat, kdyz se stydim, ze budeme muset byt porad doma, ale kojeni byla tak uzasne krasna vec, ze jsem na nejakou stydlivost uplne zapomnela. cesty vlakem jsem jednu dobu planovala tak, abychom si ve vlaku nakojili (jezdi tu prijemne ciste city elephanty), protoze i pro ostatni cestujici je kojici se miminko mnohem akceptovatelnejsi nez malej rvounek 😉
zatim jsem se setkala spis s pochopenim, nekdy se zvedavosti asi si to ti pohorseni nechali pro sebe.

jenny.kay
14. črc 2014

@katja77 S tím krátkodobým - dlouhodobým kojením souhlasím. Celkově myslím, že u menšího dítka kojení na veřejnosti (pokud je prováděno relativně diskrétně) pobouří málokoho. Sama se přiznám, že když jsem byla nedávno v nákupním centru, kde paní chtěla kojit asi dvouletou holčičku, vytáhla prso, pak tam holku naháněla, ta u toho dělala blbiny, tak jsem si pomyslela - sakryš, nebylo by lepší dát jí na sváču banán? 😀 Je to asi podle toho, jak to má kdo nastavené. Někomu připadá normální kojit tříleté dítě. Já si nedokážu představit, že bych své dvouapůlleté dceři, se kterou se běžně bavíme o galaxiích a mlhovinách, různých druzích rostlin a mraků a jiných "vědeckých" tématech, měla najednou vrazit na krmení prso 😀

paulittav
14. črc 2014

Pro mě je kojení na veřejnosti naprosto přirozené. Když má miminko hlad, tak ho nebudu trápit. Je pravda, že při premiéře kojení na veřejnosti jsem byla poněkud nesvá a nervózní, ale bylo to jenom o zvyku... Většinou jsem se setkala s pohodovým přístupem ostatních lidí, jen snad jednou si mě pobouřeně prohlížela postarší paní, která venčila psa... ale co.... jsem povahou flegmatik, takže to co si myslí ostatní lidé je mi upřímně jedno 🙂 Hlavně, že má moje děťátko spokojené bříško 🙂

adul_ka
14. črc 2014

Tady se furt někdo ohání etiketou, ale ruku na srdce, kolik z nás se etiketou 100% řídí??? Např. vykukující tanga nad kalhotama taky není zrovna dle etikety a že toho vídám celkem dost 😀 To je kojení na veřejnosti ještě zlatý !! 😀

marie_anna
14. črc 2014

@adul_ka : a co teprve vykukující tanga s etiketou! 😀 😀

adul_ka
14. črc 2014

@marie_anna 😀 😀 😀

marukm
14. črc 2014

@katja77 To je pravda. Ono je to asi i dost aktuální. Dřív to podle mě tak běžné nebylo (myslím kojit i batolata) a přiznávám, že to je mi nepříjemné ještě víc.:D Ale nikomu to neberu, nikoho za to nedosuzuju a toleruju to.

katja77
14. črc 2014

@marukm No, ono musíš specifikovat co to znamená "dřív"...naše babičky, prababičky, prapraprababičky třeba běžně kojili do dvou tří let, do přirozeného odstavení...🙂 Pokud myslíš "dřív" za časů našich maminek... pak ano, to se tradovala spousta mýtů...ve smyslu, že UM je lepší než MM apod.

marukm
14. črc 2014

@katja77 Nejsem v tomhle zběhlá, proto nechci šířit hlouposti. Ale asi ano, asi za časů našich matek.🙂 Za dob babiček a prababiček to asi bylo tím, že tehdy bylo kojení na veřejnosti skutečně tak trochu tabu, takže sice kojily až do přirozeného odstavení, ale nikdo to neřešil, protože to nikdo moc neviděl.

sisstin
14. črc 2014

@katja77 ja jsem rocnik 84 a ani jedna moje babicka nekojila 😉

sisstin
14. črc 2014

Prababicka rocnik 1905 a nekojila tez. Ja myslim, ze tak normalni to nebylo ani tehdy, navic vyssi vrstva mela kojne.

tak2014
14. črc 2014

@sisstin jsem ročník 85 a moje babička ročník 31 kojila jen chvilku, vzhledem k tomu, že musela po 4 měsících zpátky do práce... ( takže žádný váleníčko 3 roky, kdy je na takovéhle "vymoženosti" čas 😉 )

sisstin
14. črc 2014

@tak2014 asi tak, nasi oba byli od pul roku v jeslich, stejne jako jsem byla ja.

uztotakbude
14. črc 2014

Holky, tak můj chlap to definoval asi následovně: Vídal jsem kojit ženské hlavně ve vlaku, když jsem jezdil do školy, práce apod. Absolutně mi to nevadilo a absolutně mne to nerajcovalo. Bral jsem to jako nutnost. Dítě má hlad, takže se prostě nají. Je to něco intimního, choulostivého a trošku stydlivého, takže jsem na žádnou z ženských nikdy nečuměl. Věděl jsem někde vzadu v hlavě, že je tam samozřejmě někde ženské prso, ale v souvislosti s tím, že kojí malé dítě jsem to rozhodně nebral jako objekt sexuální touhy. Bylo to přirozené, lidské mládě se prostě musí nakojit. Jako chlap to vnímám naprosto jinak, než když si třeba ženská na pláži sundá vršek od plavek.

marukm
14. črc 2014

@tak2014 To je fakt, moje babi musela jít do práce hned po šestinedělí.

jaya
14. črc 2014

@katja77 Jedna moje babicka kojila deti do dvou let - mela jich pet, pracovala na pul uvazku 🙂 Druha babicka - komoussky standard - dite soupnout do jesli a jit makat. Kojila tak 6-9 mesicu. Jenom rikala, ze vymozenosti a la Feminar nebo Sunar byly az od sedmdesatych let, takze nevim, co tem detem davali za UM

marie_anna
14. črc 2014

@jaya : ze by kravsky?