Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

katyxq
11. črc 2014

Pro neangličtináře si dovolím překlad:
Pokud Vás tento pohled uráží ... ale tento ne,
pak jsi, příteli, pokrytec.
Šťastný Světový týden kojení.
Normalizujme kojení.

tamarila
11. črc 2014

@katyxq Takové fotky a argumenty jsou podle mě laciné. Já sama jsem kojila všude, ale zakrytá a odvrácená od lidí. A jde to. Ale pokud sedím v restauraci a chystám se obědvat, tak mi vadí pohled na demonstrativně kojící ženu. A vadil by mi i na ty dámy na druhé fotce. Jenomže s takovými se potkávám jenom na pláži, kde takové oblečení lze očekávat. Vyvyleným prsům kojících žen beze studu se nelze vyhnout. Připomínám že mi nevadí decentní kojení kdekoliv, lze to udělat tak, že si člověk pomalu ani nevšimne že žena kojí.

katyxq
11. črc 2014

@tamarila však taky netvrdím, že se mají vyvalit prsa všem na pohled 😉 (a no tom obrázku žena kojí dost decentně), ale pokud si sednu normálně, vytáhnu jen nezbytně nutnou část těla, nevidím důvod nekojit i v restauraci (a většina lidí si toho ani nevšimne) - lidé tam jedí, proč by nemělo miminko? Nebo ono má jíst na WC? Nebo snad maminka nechodit do restaurace?

alkena
11. črc 2014

@tamarila No, výstřihy odhalené do různé míry (a třeba zadky lezoucí z kalhot) potká člověk v létě všude, nejen na pláži. A na té konkrétní kojicí fotce nevidím nic, co by nebylo decentní, a nemusí u toho ta žena být překrytá plínou nebo čímkoliv. Vyvalená prsa kojící ženy tam nikde nevidím 😉

wildy
11. črc 2014

@valik Kojení sice není o ukazování prsu, ale kolikrát jsem se setkala neúmyslně pohledem s něčím, co jsem opravdu vidět nechtěla. Některé matky prostě nemají stud a je jim to jedno jak moc se obnaží a kde jsou. Když to udělají diskrétně, přehodí si třeba plenu nebo tak, tak ok.
Nevadí mi kojení ostatních na veřejnosti, každého věc, ale vadí mi ten přehnaný exhibicionismus některých matek. A ten postoj. Já kojím, tak se všichni dívejte, já jsem střed vesmíru.
Já sama vím, že když budu muset kojit na veřejnosti, tak to udělám tak, abych byla v soukromí a měli jsme na to s mimčem klid. Kolikrát mě zarazila moje švagrová, když jsem seděla naproti ní, nebo v restauraci nebo kdekoli a ona najednou vyhrnula tričko, vyndala prso a přiložila malou. A bylo ji to fuk. Ale mě se nevědomky naskytl pohled, o který jsem opravdu nestála.
A co se týče rodiny. Určitě odejdu do ústraní. Nestojím o to, aby mi celé příbuzenstvo civělo do výstřihu. Jsem stydlivější a tak vím, že by mi to nedělalo dobře. Od žen by mi to možná nevadilo, ale aby mi tchán a švagrové civěli do výstřihu, to bych opravdu nerada.
Myslím, že je to na každé, jak je na tom s odhalováním na veřejnosti. A argument, že to ostatním nevadí mi nepřijde přesný. Přinejmenším to ostatní uvede do rozpaků, když to ta žena dělá moc okatě. Najednou ostatní nevědí kam s pohledem atd. (myšleno v blízké společnosti). V parku na lavičce je to každého věc. Ale čumilové se najdou i tak, to mi věřte.
Takže já uvidím, jak to jednou bude, ale určitě se nebudu odhalovat kdekoli a vždy si raději zajdu do ústraní. A to třeba i na rodinné oslavě. Ať si každý říká co chce.
@anina32 Naprosto souhlasím.

tamarila
11. črc 2014

@katyxq Jak jsem psala výše - také jsem kojila všude, i v restauraci. Ale vždy jsem si našla okrajový stolek, sedla si zády k ostatním a zakryla se plínkou. Takže ostatní viděli záda, v případě že šli okolo tak plínu. Reaguji hlavně na ty, co píší ve smyslu "moje dítě má tady a te´d hlad, já se za to nestydím, a koho to uvádí do rozpaků ať si políbí". Dle mě je kojení přirozené, ale také intimní.

tamarila
11. črc 2014

@alkena Nepíšu o té ženě na fotce, psala jsem že by mi vadily ty dámy na druhé u jídla. Mě nevadí že se kojí ani kde se kojí, ale jde o to jak. A chápu že lidi co s tím nemají nic společného to pohoršuje. Zakrýt nebo odvrátit se přece dá vždycky, není na tom nic složitého, zdržujícího ani nepohodlného.

zamilovanadonej
11. črc 2014

@partyzanka91 Pochybuji, že nějaká maminka si bude chtít sednout a kojit např. v metru, na václaváku atd. Každá vyhledá méně frekventované místo (pokud není exhibicionistka), a tak je to v pořádku. Sama jsem na veřejnosti kojila, a je to dle mého normální.....a babičky názory.....neřeš, vyslechni a neřeš.

zuzaaanka
11. črc 2014

Mě osobně kojení na veřejnosti nevadí, pokud to není styl: já jsem kojící matka, kdo je víc a strká svoje prsa před oči všem... A že v Praze o to není nouze. Co mi opravdu vadilo, když k nám do firmy přišla paní na jednání se svojí přes rok starou dcerou a celou dobu jí cpala prso do pusy. Jednání o dost velkých financích bylo o ničem. Navíc přítomní pánové z toho nebyli nadšení, protože nevěděli, kam se podívat a jak se zachovat. Myslím, že tohle prostě normální není. Když má paní touhu pracovat i na rodičovské, ať si ty chvíle, kdy jedná s klienty zařídí pro dítě jinak.

lenixka
11. črc 2014

Věřím, že ti co náhodou potkají maminku kojící své dítě, z toho mají nepříjemný zážitek, případně dokonce šok.
A poznamená je to na celej život!!! Nějak nechápu... Jsem dospělej člověk a snad zvládnu strávit i horší věci, než tři vteřiny bradavky na veřejnosti (pokud máte zrovna to štěstí na přikládání, či schovávání prsa). Jinak není přeci vidět vůbec nic, neb dítě, jaksi dost nutně potřebuju tu bradavku, aby se najedlo.
O tom jestli je to sobecké, naprosto nehodlám diskutovat. Vám přijde sobecké, naplňovat potřeby jiného člověka?

tamarila
11. črc 2014

@lenixka Ani v jednom příspěvku jsem nečetla nic o šoku ani poznamenání na celý život. A už vůbec ne s tolika vykřičníky 😀 Nedramatizuj, prostě někdo má jiný názor na věc než ty 😉

fallingstars
11. črc 2014

Já souhlasím s @tamarila , kojení na veřejnosti mi nevadí, pokud vidím alespoň elementární snahu o ohleduplnost k ostatním, tzn. pootočení se, odsednutí, zakrytí. S tím vůbec nemám problém, dítě jíst musí a dokážu si představit, že i při sebelepší snaze to naplánovat to někdy prostě nejde.
Nad matkami typu "kojím, jsem tedy superžena a ostatní to musí vědět" nezbývá než kroutit hlavou, protože ne všechno, co je přirozené, se musí strkat na odiv ostatním, kdyby si to v restauraci dva rozdali a argumentovali tím, že sex je přirozený (což je), asi byste taky neměli pochopení...Možná jsem divná, ale měla jsem kolegyni, která si mléko odstříkávala ručně v práci do umyvadla v naší pracovní kuchyňce, nebo v lepším případě do volných misek, které pak dávala nezakryté do lednice...nejsem úplně háklivá, ale přišlo mi to prostě značně nechutný... 🤐
A perlička na závěr...kamarádka byla na romantické večeři s přítelem a paní vedle nich nejen ostentativně nakojila, ale na závěr si ještě namazala bradavky nějakou mastičkou. Dobrou chuť...jako vážně? 😕 😔

alkena
11. črc 2014

@tamarila Promiň, ale psala jsi, že takové fotky a argumenty ti přijdou laciné. Jenže na té fotce, na kterou jsi odkazovala, jsou dva konkrétní obrázky, které se srovnávají. Nesrovnávala se tam vyvalená kojící žena a ženy v bikinách, ale decentní kojení a bikiny. A ne každá žena, která kojí v restauraci, musí nutně kojit demonstrativně. Ono je to častěji tak, že to dítě má hlad. Tečka. No, a přikrytí možná není zdlouhavé a složité, ale o pohodlnosti se dá diskutovat. Asi ne z pohledu matky, ale z pohledu dítěte. A vlastně o té složitosti zakrytí taky - stačí, aby dítě už dostatečně ovládalo svoje ručičky, a pak se můžeš jít s nějakou plínkou zahrabat 😀

leniiis
11. črc 2014

Je to velmi ožehavý téma. Já proti tomu nic nemám, když je to intimní a neleze mamince pulka prsa tak proč ne. Dítě jíst potřebuje a těžko se mu dá vysvětlit, že tady ne, že je tu moc lidí 🙂

janefales
11. črc 2014

Tak mě kojení na veřejnosti taky nepohoršuje, ať si to každý tak jak mu to vyhovuje. Ale já bych to nedělala, celý těhotenství, jsem měla trauma z kojení, že někdo uvidí moje prsa, vždy jsem se za ně styděla (jsou maličký a v těhotenství se nezvětšili) a kojit třeba před bráchou mým nebo manželovým a to samé i s před mým tátou, mě vadilo i kojit před moji mámou, asi kvůli tomu jsem neměla dost mléka atd. po 14 dnech jsme zůstali jen u UM. Moje máma byla vždycky nešťastná, že mám malý prsa jak je možný, že moje sestřenky mají větší prsa, že ji Pánbíček nemá rád(není věřící), tak si dovedete představit jak takový řeči dolehly na mě, v pubertě to byla hrůza, já z toho měla trauma a prd sebevědomí. Naštěstí mám manžela, který mě má rád, takovou jaká jsem.
Kdybych kojila a věděla, že budu mimo domov, tak si asi odstříkám mlíko do láhve.

pavlapl
11. črc 2014

mě kojení na veřejnosti nedělá žádné problémy. Vyndám prso kdekoli je mi to jedno havně aby bylo spokojené děťátko. Je mi jedno co si kdo myslí. Já se nemám za co stydět.

verunka_korunka
11. črc 2014

Za me, jestli to nekoho obtezuje at se nediva 😀
A ti co se divaji... Vetsinou se divaji na dite, na to jak ji, ne prednostne na prso. Kdyz potom dite krmitelzickou taky se na to nekteri radi divaji. Jo a taky nekteri jsou zvedavi proze sami nekoji a chteji videt jak to vypada 😀 Ale je pravda ze vystavovat se schvalne nemuseji, ale co je na tom, kdyz se takhle zenska posadi na lavicku a da diteti najist. Ti co je to pohorsuje at si hledi sami sebe a nekoukaji "kam nemaji".

jaya
11. črc 2014

@janefales Ono u plne kojenych deti nelze zamenovat prso s lahvickou. A taky co je to za procesi - mne staci vychystat se s deckama, abych nic nezapomnela, ale jeste kvuli tomu dopredu odstrikavat, sterilizovat, nekde ohrivat... Navic casto na verejnosti spis nez jidlo, potrebuje uklidnit prsem. To se muze jit lahvicka zahrabat. Btw... mala prsa nejsou absolutne duvodem k nedostatku mleka. Velikost opravdu nema zadny vliv.

lostakova
11. črc 2014

@partyzanka91 Co si kdo myslí o kojení na veřejnosti je podle mě úplně bezpředmětné, když je to nutnost 😉 Jak píšeš, ty taky jíš venku, tak proč bys to měla upírat svému dítěti, které by navíc absolutně nepochopilo, proč nedostane najíst, když má hlad. Dívat se na kojení na veřejnosti jako na něco pobuřujícího je víc než zpátečnické a omezené.

kajalka
11. črc 2014

Mně teda přijde tahle diskuze celkem vtipná. Na kojící ženskou na Václaváku byste pomalu volaly policajty za veřejný pohoršování a že tam projde x chlapů bez trička, to je v pořádku 😉 A že kolikrát mají větší prsa i pupek než ženská těsně před porodem...

teeerez
11. črc 2014

Asi nechapu povidani ve stylu "staci trochu ohleduplnosti" to jako kojit je neohleduplne? :-O

Me prijde neohleduplne kdyz me mlady chlapek v tramvaji jakozto tehotnou nepusti sednout, prijde mi neohleduplne kdyz si mi nekdo zapali cigaro primo pod nosem, ale fakt mi neprijde neohleduplne kdyz v mem dosahu zacne nektere zena kojit. Jak me to proboha omezuje? :-O

Nemejte mi to za zle, ale v dobe, kdy je v poradku, ze pulce naroda z kalhot leze cele pozadi, mi resit kojeni prijde ponekud, ehm, pokrytecke?

ty fotky dane vyse nepovazuji za prehnane, ale naopak presne vypovidajici. Kdyz nevidim neci prilis nizke kalhoty na postavu (tzn. vylezly cely zadek), nebo tricko s vystrihem ze clovek vidi fakt vsechno, tak vylohu nebo plakat s modelkou pouze ve spodnim pradla uvidim 100%. Kdyz si v aute pustim radio, spolehlive zaslechnu alespon jednu reklamu na viagru (vetsinou pekne nechutnou a daleko pred 10 vecerni...). V tomto stavu spolecnosti nejsem sto pochopit co by mi melo vadit na verejnem kojeni, tim spise proc mi me melo jakymkoli zpusobem omezovat.

martina_28
11. črc 2014

@mollyweasley no já mám právě zatím jedno, čekám druhé. S prvním jsem to opravdu tak dělala, že pokud řval, tak jsem valila domu, ale jak jsem psala, s tím druhým to nejspíš nepůjde, takže se to prostě budu muset venku nějak naučit. U mě byl problém teda i v tom, že prcek se nikdy nekojil v klidu, mrskal se a nejlépe se nám kojilo v leže, takže u mě by to tenkrát asi vypadalo, že vyvaluju jen ty prsa a někde po čertech honím dítě. A toto by na mě bylo moc. Uvidíme, jak nám to půjde s druhým prckem.

andelka
11. črc 2014

Kdybych nekojila decentně kdekoliv a kdykoliv, tak mi dítě asi prořve půl dne. Mám jarní děti, plně kojené právě přes léto, tudíž venku a často. Zvlášť když byl druhý miminko, nešlo co hodinu jet domů. Neznám nikoho, kdo by se s kojením chtěl vystavovat a prsa ukazovat schválně. Osobně mi plenka pořád sklouzávala a ještě ve vedru pod ní bylo horko. Takže jsem měla na ven obvyklý outfit, tílko a tenkou rozepínací košili, triko se vyhrnulo a košilí se ledacos skrylo, hlavně odhalené břicho, bok apod.

marukm
11. črc 2014

@teeerez Omlouvám se za OT, ale k těm reklamám: mně už z toho vstávaj vlasy na hlavě. Ale kdyby to byly jen reklamy na viagru! Ale ta na energetický nápoj, kde sova říká, že "kolem ní všude stojej ptáci" mi přijde opravdu, ale opravdu za hranicí...

alkena
11. črc 2014

@marukm Dovolím si přidat se k tomuto OT. Na slavné České televizi, které platíme koncesionářské poplatky, která oficiálně zrušila reklamy si pustím v nejrůznější denní dobu sportovní přenos a sleduju aspoň povrchně i s dítětem dění a do toho neustále vyřvává jako sponzor pořadu výrobce prostředku podporujícího erekci. A to je v pořádku ve veřejnoprávním médiu. Super. (Jistě, televizi mohu vypnout, ale zajímá mě to sportovní dění.)

janefales
11. črc 2014

@jaya ty jsi to ale vůbec nepochopila, já netvrdila, že malá prsa jsou nedostatkem mléka, já to myslela , že stresem z kojení, že mě uvidí "nahou" já se z toho stresovala celý těhotenství, já neměla ráda, když se mi kluci jen prsou dotkli, měla jsem opravdu z toho trauma celý dospívání a pokud někomu vyhovuje vystrčit prso na veřejnosti, tak mě je to jedno, jen já bych to nezvládla

katyxq
11. črc 2014

@marie_anna vím, na které maminky a kojicí kalendář se naráží (jsme s nimi ve FB skupině) - a ta setkání i fotky jsou velmi decentní 🙂 (jen jich kojí víc naráz - a co? Ono je to z větsiny reakce právě na komentáře jiných lidí, kteří naprosto normální, slušné, poklodné kojení považují za etrémismus, exhibování, úchylnost apod. - prostě reakce na akci).

jaya
11. črc 2014

@janefales No, to mozna ma souvislost. Ja jsem ale reagovala i na radu s flaskou, ktera je dost nerealisticka. Btw... kamoska to takhle delala a brzo dokojila. No, hlavneze nikoho pri to kojeni neobtezovala, ze jo 😅

etinka
11. črc 2014

Já sama jsem na veřejnosti nikdy nekojila,bydlíme na vesnici a když byly děti malé,moc jsme nikam necestovali a nebo jsme to stihli i mezi krmením.Mám takový názor,že pokud chce maminka nakrmit mimčo a nedělá to zrovna schválně okatě,jakože se svleče do půl těla,tak je to naprosto normální a lidské a vůbec mi na tom nepřipadá nic špatného. 🙂

Jinak to vidím ale u těch velkých kojících se dětí,mně to prostě nesedí,ale to je věc názoru.Jednou jsem byla se synem u dětské doktorky a tam byla maminka s 2letým klukem,plná čekárna lidí,dětí a i puberťáků,co si chodí už sami a maminka celé prso venku celou třičtvrtě hodinu,co jsme čekali a pořád honili synka,aby se napil.Ten vždycky příběhl,natáhl kůži,jinak bych to nenazvala a zase se odpojil 😒 .....takže toto mi jako hezký pohled nepřijde.Některé děti koukaly s otevřenou pusou,protože se před nimi maminka doma nesvlíká,puberťáci se chichotali a maminky nevěděli,kam s očima☹(

tria002
11. črc 2014

@etinka Jj, tak to je fakt.. Ve dvou letech - klíďo, ať si kojí, kdo chce- ale toto už se veřejně nemusí. Dvouleté dítě už se může najíst venku mimo výstřih maminky.. :D Chtěla bych teď, až porodím, také kojit co nejdéle to půjde. První dcera byla do roka výhradně na mléce, pak postupně příkrm a odstavení, byť bych možná kojila ještě dneska..:D Tak snad to půjde, ale "běhací" miminko kojit mezi lidmi nebudu.. To už snad diskrétně ani nejde..