Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

katyxq
11. črc 2014

@suzief nakojit miminko je přece naprosto přirozené 🙂 - proč si mučit prsa odsávačkou (taky nemuíš nic odsát, to je celkem obvyklé - dát ale UM má svá rizika, jako třeba narušení střevní mikroflóry, reakce na bílkovinu kravského mléka, koliku, zvýšení pravděpodobnosti SIDS, nemoci horních cest dýchacích, přůjmových infekcí, zánětu středního ucha), proč riskovat narušení kojení (ano, jakákoliv láhev se savičkou kazí tehcniku kojení, navíc to z většiny teče rychle a dítě pak může bojkotovat prs, u citlivějších dětí na to stači i jen párkrát dát láhev)? Prso není přirozené, ale umělá láhev nikomu nevadí? To ti nepřijde zvláštní, nesmyslné až nenormální, popírající přírodu?

andelka
11. črc 2014

Nehledě na to, že když máte sebe, dítě a plenky, můžete být mimo domov jak dlouho chcete. Nemusíte řešit lahve, UM, ohřívat apod. Nevím proč bych toto měla podstupovat a ztěžovat si život s miminkem, jen proto, že možná si někdo myslí, že se to v dnešní společnosti nehodí 😕 A výstřihy až na pupek a šaty co nevíte jestli jsou už šaty nebo ještě tričko jsou OK? To víte kam s očima?
Taky si myslím, že člověk změní názor až to mimčo má. V tu chvíli, se jeho dobro stane prioritou, a i co si myslel že si nezvykne, nezvládne, bude mít špatný pocit, tak zjistí, že to zas tak hrozné nebylo.

ebsian
11. črc 2014

@tria002 To je to poslední, co by mě tížilo. Já už venku klidně rok a půl holčičku nakojila. Chce to ode mě vzácně, ale pokud to chce, tak dám. Ale musím říct, že okolí se někdy dívalo divně. A že tato situace se stává máločasto. Jinak se napije vody, nebo dostane něco k jídlu. Ale nedělá mi problém kojit ještě i teď venku.

mollyweasley
11. črc 2014

A víte co? Mě strašně pohoršujou lidi, co venku dostanou hlad a klidně si jí, pijou a nikde se neschovávají. Přece se se svým rohlíkem a vodou v plastové flašce můžou schovat za strom, přikrýt plínkou nebo prostě se vykašlat na kručící žaludek a počkat si, až se třeba za tři hodiny dostanou domů.

Nemám ráda větu, že kojení je intimní věc mezi matkou a dítětem. Není. Je to způsob, jak dítě jistého věku nakrmit. Když mmá hlad já, najím se, kdykoliv a kdekoliv. Když má hlad moje mimino, je to něco nevhodného, pokud se nerozhodnu krmit ho uměle?

zazana81
11. črc 2014

Já jsem kojila 15 měsíců a člověk se někdy kojení na veřejnosti nevyhne. Ale že bych to dělala suveréně a s chutí, tak na to asi nejsem povaha. Běžně prsa nikde nevystavuju, tak mi to vadilo a snažila jsem se tomu předejít - chodily jsme ven tehdy, když byla dcera nakojená a snažila jsem se vracet do dalšího kojení. Rozhodně mi ale nevadí, pokud někde na veřejnosti potkám kojící maminku (pokud to dělá decentně).

terezapetrova
11. črc 2014

@suzief promin ale je videt, ze to dite ještě nemas 😉

katyxq
11. črc 2014

@suzief navíc kojení není jen o příjmu mléka, plní spoustu jiných (neméně významných!) funkcí - ukliďnovací, uspávací, fyzický kontakt, regulace dýchání, tepu a teploty těla miminka, jemné vjemmy podporující rozvoj dítěte (vůně, tep, hlas, chuť, pohyby maminky maminky), podporuje rozvoj čelistí i nervové soustavy.
https://www.modrykonik.cz/kojeni/

veruska007
11. črc 2014

Já bych řekla, že všeho s mírou. Kojit venku - ano, ale vyloženě provokovat - ne. Osobně nepovažuji za vhodné, když maminka kojí a nijak se nezahalí uprostřed tramvaje, uprostřed náměstí, ... Beru, že některé dítě prostě v danou chvíli kojit potřebuje a nedá se nic dělat (třeba při dlouhé cestě vlakem, na výletě, na nákupech,...), ale myslím, že je vhodné respektovat, že ne každému je po chuti koukat na cizí prso. Takže pokud to jde, vyhledat kojící koutky (po třech dětech jsem je měla dobře zmapované v širokém okolí), parky s lavičkou v ústraní, ale v bezpečí, kojit v autě, při kojení se případně zahalit (přehodit si plenku, upravit halenku, aby bylo vidět co nejméně kůže, ...).
Nic proti kojení, považuji za nevhodné i jiné formy odhalování na veřejnosti či reklamy s neoblečenými ženami apod.

zuzkaa1
11. črc 2014

Já mimčo teprve čekám 🙂 Kojení na veřejnosti mně nepřijde nijak pohoršující 🙂 Možná že je to i tím že doma se před sebou nijak neschováváme a v klidu i teď proběhnu třeba jen v kalhotkách před našima...Třeba mně to pak chvilku dá než se s prckem zžiju a kojení nám půjde ale myslím že když někde budem nebudu mít problém ho nakojit...Vzpomínám na ségru když kojila synovce když byl hlad tak třeba i v autobuse 🙂 Jak tu píšete někdy to ani není poznat že kojíte 🙂

mantaray
11. črc 2014

Musím sem dát story z víkendu. Byli jsem na takový menší akci, Slavnosti ohně, prostě klasika - stánky a tak. No a tam taková sluníčková paní s klukem, minimálně rok a půl. A kluk najednou "mami baba" a ona" no jo už bude baba" sedla si tam doprostřed placu, vytáhla prso a začala ho tam kojit. Kluk u toho dělal blbosti, lezl po ní, pak si to dal na stojáka, pak že teda stačí, ale ona prso pořád venku, kdyby si to rozmyslel a ještě si chtěl cvaknout. No manžel rudej až na prdeli a ptal se mě, jestli je to v jeho věku nutný. No pak to paní teda sbalila a začla kluka honit po placu, jestli nechce sušenku 😀 Neubránili jsme se a dělali si srandu, že to mu je měla dávat přikusovat k tomu, kdo by je chtěl na sucho... Kojení na veřejnosti jako takové mi nevadí, ale tohle už bylo jaksi bizarní...

zazana81
11. črc 2014

@mantaray Tahle historka mi připomněla , když jsme byli s rodinou v lázních a paní tam v bazénu kojila dítě - tak rok staré. Prostě si sundala ramínko od horního dílu plavek, vyndala to vychlorovaný prso a rovnou z něj dala tomu dítěti - v bazénu. Přišlo mi to celkově ble - pro to dítě i pro nás ostatní v bazénu. A když už, možná by to chtělo aspoň opláchnout čistou vodou - před i po ..........

bajana
11. črc 2014

mohli by sa prosim vehementne obhajkyne kojenia na verejnosti vyjadrit aj k prispevkom, ktore kojenie ako take neodsudzuju, ale nepaci sa im ten sposob jeho realizacie? takych prispevkov je tu odhadom vacsina (beruc do uvahy lajky pod prispevkom) a doplnuju ich aj priklady "extremneho" kojenia zo zivota...

latkovkybrno
11. črc 2014

@mantaray 🙂 legrační story. Kojení na veřejnosti mi taky nevadí, ale s tou sušenkou je to sranda, máte recht, mohl si k tomu přikusovat 😀

kajalka
11. črc 2014

@zazana81 Proč po? Mezi nohama je to stokrát horší, než trocha slin od dítěte. Mimochodem, průměrný člověk zanechá chtě nechtě v bazénu kolem 80ml moči... před opláchnout mohla..

marie_anna
11. črc 2014

@katyxq : o tom ja nic nepsala.🙂

latkovkybrno
11. črc 2014

@bajana ahoj, tak já, ač kojící jen ultra krátce (2m), jsem velký podpůrce kojení. Ale současně nerada koukám na cizí koziska. Kdekoli, jakkoli, i na bazéně. Takže já jsem pro kojit kdekoli (jen ne proboha na wc, to mi přijde fuj), kdykoli dítko potřebuje, ale vkusně. Není podle mě nutné, aby se žena točila zády a já nevim co. Dneska se šijou super trika, kde miminko jen přiložíš a nejde vidět nic. No a když jde vidět kousíček prsa tak klopím oči, abych nevypadala, že očumuju. Ale když jsem u někoho na návštěvě kdo kojí, nevadí mi, když si kamarádka udělá pohodlí a klidně vystrčí celé prso, je doma, tak proč se omezovat. Někdy prostě kojí, povídáme si u toho a já se jí dívám do očí a nad tím, že má prso venku FAKT neuvažuju. Jsme ženy přece. Ale venku (obchod, tramvaj a tak) je mi to spíše nepříjemné a odvracím zrak. Ale opravdu jen když trčí celé prsisko. To mi vadí i na koupališti. Vyvalené kozy a lezoucí zadky 🙄

zazana81
11. črc 2014

@kajalka hm, to je vlastně pravda. Na ty ostatní blivajzy v bazénu je člověk ale zvyklej a nějak je neřeší, kojit jsem tam viděla opravdu poprvé. Fakt 80 ml? To doufám, že ne...

annetniky
11. črc 2014

Obě moje děti jsem kojila na veřejnosti a zcela bez problémů a nikdy jsem se nesetkala s odmítavým postojem kohokoli v mém okolí. Myslím, že to je přirozené a prostě to k životu patří... zvlášť v létě, když je teplo, děti pijí častěji a to by se člověk opravdu nehnul z domu, pokud by se bál kojit na veřejnosti.

katyxq
11. črc 2014

@marie_anna promiň, moc příspěvků - jsem se překlepla - to mělo být pro @elvira 😉
vím, na které maminky a kojicí kalendář se naráží (jsme s nimi ve FB skupině) - a ta setkání i fotky jsou velmi decentní, žádné "vyvalkozy" (jen jich kojí víc naráz - a co? Ono je to z větsiny reakce právě na komentáře jiných lidí, kteří naprosto normální, slušné, poklidné kojení považují za extrémismus, exhibování, úchylnost apod. - prostě reakce na akci).

alkena
11. črc 2014

@bajana Ano, jsou tu uváděné extrémní příklady. Tím, že jsou extrémní, jsou logicky víc vidět a jsou tu dávány k dobru. Taky se mi nelíbí, když se někdo odhalí a je vidět víc, než je potřeba (nejen kojící ženy). Jsem ale přesvědčená, že naprostá většina žen kojí tak nějak normálně, aniž by si toho kolikrát kdo všiml. A nemyslím, že je nutné se kvůli tomu něčím zakrývat nebo nutně někam odcházet. Prosím, když se tak některá maminka cítí líp, ať odejde nebo se přikryje, je to její volba a to je v pořádku. Ale není nutné to chtít po všech.

A mimochodem, decentně kojit se dá i dvouleté dítě a občas je to skutečně nutné i venku. Kojení totiž není zdaleka jen o jídle.

katyxq
11. črc 2014

ještě jsme našla jeden komiks 😀 (ke kojení a zakrývaní se - no, naše malá, kdych ji zkusila dát plínku přes hlavu, nebo ještě před pár měsíci odmítla nakojit hned, tak zešílí)

"I když provozováno diskrétně, i přesto ty, které se odváží veřejně kojit (z vemene), provází zvednutá obočí a nesouhlasné pohledy."

latkovkybrno
11. črc 2014

@katyxq zakrytých dětí je mi trochu líto.. já bych pod dekou taky nechtěla jíst, bych se dusila...

japona
11. črc 2014

No nevím, ten poslední komiks☹ Obhajovat "kozy ven, koukejte, je to zcela prirozene" a dávat za příklad zvířata? U nich je taktéž běžné např. souložit, vykonávat potrebu nebo třeba jenom prdet před ostatními svého druhu..

evaamy
11. črc 2014

já teda nikdy nikoho neviděla "demonstrativně" kojit..

elvira
11. črc 2014

@katyxq - tak to asi myslíme jinou skupinu... to, co jsem viděla v televizi bylo přes čáru...ne stylem "prostě jich kojí víc", ale "bacha jsem kojící matka, kdo je víc..."
Jestli budu mít čas, tak tu reportáž najdu.

katyxq
11. črc 2014

@japona to není obhajoba "kozyven" - je to o tom, že kojit normálně, slušně jde i bez zakrývání se a že i při zakrytí kojení nenápadné není, že dokonce může být i nápadnější (maminka manipuleje s plenkou, dečkou, dítěti se to nemusí líbit, prodlužeje se čas k přiložení a brečí atd.)

alamo
11. črc 2014

@evaamy Ja taky ne. Prijde mi, ze se tu projevuje tendence predjimat spatne umysly u nekoho - ze demonstrativne koji, schvalne vystavuje prsa apod.

katyxq
11. črc 2014

@japona viz třeba moje fotky https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/message/s... (některé doma, jiné venku, ale to je poznat)

japona
11. črc 2014

@evaamy Tak to ja právě jo🙂 Uprostřed grilovaci party se jedna dotyčná jala kojit během rozhovoru stylem "triko nahoru", kozy bez podprdy vypadly ven. A čekala, až si dítě (kolem roku) najde bradavku. Během této operace pokračovala v rozhovoru, ani nemrkla🙂 V restauraci nebo i jiných veřejných místech jsem viděla několikrát styl "koza ve vystrihu", žádné decentní kojící tričko nebo něco podobného. Dost často jsou tyto matky predikovatelne již svým zjevem "je mi úplně u prdele, co si o me kdo myslí", takže estetický zážitek to fakt není🙂

mochenkaa
11. črc 2014

Mam velke prsa. Zakryt jdou celkem spatne, natoz hlavou maleho miminka 😀
Kojila jsem na spouste mist, vetsinou jsem se snazila byt aspon trochu bokem ci aspon otocit pokud to slo. Ale ne vzdy to bylo realne. A obcas jsem to fakt neresila.
Memu chlapovi to nevadi, bere to tak ze miminko ma hlad a basta. Ted uz kojim jen doma v posteli a minimalne. Ale za necele 2mesice zaciname nanovo v plne sile 😀 Opet to nebudu nejak prozivat. Proste si dite nakojim, jasne, nemusim vytahnout cele prso ven, ale co nejvic diskretne urcite ano.
A z pohledu kolemjdouciho? Kdyz si vsimnu ze maminka koji, usmeji se na ni a jdu dal.