Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

katyxq
11. črc 2014

@elvira jistojistě myslíme stejnou skupinu, ale každá vnímáme to, co je "přes čáru" jinak 😉

atinkaa
11. črc 2014

@partyzanka91 kojenie na verejnosti je velke tema a pritom je to normalna vec...ale ma to vela ''ale'' a je to sprevadzane mnohymi tabu
- necitala som vsetky prispevky tak pardon ak uz zopaknem co odznelo
- za mna by to predovsetkym chcelo viac taktu a citlivosti na oboch stranach

- mam na mysli maminky co ano vedia nakojit alebo i prebalit dieta v plnej restauracii za provozu pri stole a vobec nepozeraju na ostatnych hosti...najma ak sa to da riesit aj inak
- napriklad pytat sa prevadzkovatela na miestnost pre mozne kojenie babatka - myslim ze okrem moznosti nakojit dieta v intimnejsej zone by sa do povedomia dostala ''poptavka'' po niecom takom
- teraz nemam na mysli tie male nechutne stolicky ktore su na wc s prebalovacim pultom, myslim skutocne sa pytat ci ma restauracia nejaky taky intimny priestor - pohovku, sedacku, kreslo k dispozicii.
- pri prvej bambulke sme boli nutrilonske takze sme zhanali iba miesto na prebalenie, pri druhej bambulecke sme taketo miesta zhanali a uprimne nielen v Nemecku ale aj v Bulharsku Vam nakoniec vyjdu velakrat v ustrety, staci sa pytat
- aspon sme okukali rozne manazerske a ine miestnosti kde nam vytvorili na chvilu klud a mohli sme byt same
- kym v Nemecku Vam staci vojst do ktorejkolvek lekarni a pytat sa na miestnost na kojenie, tak u nas na hanbu vela ceskych ci slovenskych restauracii alebo hotelov taketo miesta nema ready a to pritom kazdy majitel restiky ci hotelier ma jak mamku tak manzelku, takze tento mozny tlak, ktory by vznikol vnimam ako dost dobru vec, predpokladam ze rovnako vznikali detske kutiky ci priestory pre deti
- pozitiva by boli pre obe strany ktore su takto aktualne nutene byt v rozpakoch

- plus ja teda osobne priznam nie som osoba ktora v klude vytiahne prsia pred znamymi, ci kamaratmi, sirsou rodinou a spol. takze mne samotnej ukludnenie ze je to ok nestaci - ja by som velmi vdacne prijala taketo miesta kde by clovek mohol mat svoj klud a pritom to bolo dostojne situacii 🙂

japona
11. črc 2014

Ja nemám absolutně nic proti kojení na veřejnosti. Je mi jasné, že dítě ma prostě hlad a jíst musí. Mne jen vadí ten přístup "kašlu na vás, ja jsem kojící matka a koukejte jinam, je to taak prirodní a prirozene". Kojit lze decentně, viz ta fotka s kojotrikem nebo různé košile. Ale vytáhnout kozu do vystrihu a pak tam nechávat prisavat dítě, je (pro me) uz přes čáru. O dalších historkach s batolaty atd. to uz ani nebudu zmiňovat🙂

marie_anna
11. črc 2014

Souhlasím, že pokud někomu nevadí výstřihy k žaludku a nadává na kojící ženy, je střelenej a s jeho potřebami se nepočítá. 🙂

marie_anna
11. črc 2014

Ještě mě napadl takovej postřeh k těm různým fotkám a kalendářům: z pohledu dítěte: já bych si nelajsla dávat dítě, který ještě nemůže rozumově zpracovat, zda souhlasí s tím, aby jeho přisátý fotky byly na netu, k veřejnému pokoukání. Dovedu si představit, že některým dětem to později může docela vadit.

jaya
11. črc 2014

@marie_anna Ja teda budu svoje dite vychovavat tak, aby kojeni chapalo jako soucast vyvoje vsech lidi. Prece se nema zac stydet. Je to stejne, jakoby se mel stydet za to, ze kakal do pliny. V pline ho mate vyfoceneho?

lenixka
11. črc 2014

@tamarila ano, tomu se říká nadsázka, proto slova o šoku a proto tolik vykřičníků, proto ta dramatizace 😉 Prostě předpokládám, že každej psychicky vyrovnanej jedinec zvládne, bez větších traumatických následků, pohled na kojící ženu.

marie_anna
11. črc 2014

@jaya : nejde o to, že by se mělo stydět za to, že je kojeno. Jde o to, že možná jen matka si přeje být zveřejněna na internetu. To je jedno, co dělá. Ne každý člověk si přeje být vygooglitelný.

marie_anna
11. črc 2014

@jaya : nemám ho vyfoceného nikde na internetu v žádných pozicích ani životních situacích.

marie_anna
11. črc 2014

@jaya : vím, že tohle je už trochu jiné téma, zda je správné zveřejňovat fotky svých dětí na internetu. O tom tady nechci vůbec diskutovat. Ale myslím, že je evidentní, že na světě existují skupiny lidí, kteří cíleně prohlížejí alba maminek a vyhledávají fotky s dětmi při koupání, kakání, po porodu atd., protože jejich zvrácenosti vyhovují právě fotky takto intimní. Když řeknu intimní, nemyslím tím vulgární ani takové, za které se má někdo stydět. Ale dovedu si představit, že tyto typy lidí uvítají rovněž fotografie polonahého dítěte u odhaleného prsu. Je mi moc líto, že takoví lidé existují, ale je to realita a já sebe i své dítě před ní chci chránit.

jaya
11. črc 2014

@marie_anna Ja jsem to pochopila tak, ze kojici fotky by mohly diteti vadit. Ja mam schvalne v jeho roce fotky, ktere mi fotila profi fotografka jako dukaz, ze byl opravdu dlouho kojeny. S jejich verejnym sdilenim je to jine, to bych problem mela, ale ne pro to, ze je tam prisaty, ale tak nejak obecne.

marie_anna
11. črc 2014

@jaya : já mluvila právě o té veřejné prezentaci, třeba i ve formě různých publikací atd. Matka je dospělý člověk, který se dokáže bránit útočnému okolí a má ve svých postojích jasno, ale věřím tomu, že malé dítě by se mohlo cítit nepříjemně, kdyby jeho vrstevníci někde objevili jeho fotky na netu a posmívaly se mu za ně. Krom toho, co jsem k tomu ještě napsala výše.

suzief
11. črc 2014

@katyxq přečti si pořádně, co jsem psala a nebo na to kašli. Já jsem se prostě nesetkala ještě s nikým z mého okolí, kdo by kojil na veřejnosti, vždy odcházely stranou. Pamatuji si jen jednu příhodu jako malá holka, jsem viděla kojit tetu, sama šla dokonce do pokoje, aby měla klid, já to netušila, pak jsem tam vešla a už i malá jsem se opravdu cítila velice nesvá, když jsem viděla, jak kojí a to jsem byla fakt malá. Možná se můj přístup změní, nemám vlastní zkušenost ale do té doby si prostě stojím za svým názorem, ty už zacházíš děsně daleko, navíc jsem reagovala na dotaz tazatelky, nechápu proč tedy řešíš mě🙂

suzief
11. črc 2014

@terezapetrova a to má být co jako? tak nemám, no a?

valik
11. črc 2014

Tak daleko víc než kojení miminka na veřejnosti mě pohoršuje frekvence slova "kozy" v této diskuzi.... 😖 Je to tady jak v nějakém pánském časopise a přitom diskutujeme o krmení dětí... 😕

verushe20
11. črc 2014

Těžko říct, ale až budu kojit tak určitě ne lidem na očích, přijde mi to divné... když už tak někde v ústraní...

terezapetrova
11. črc 2014

@bajana myslim, ze latkovkybrno odpověděla svele, ze by to mohlo stacit za nas za všechny, které jsme i pro normalni kojeni /které nezahrnuje svlekani celého vrsku tela/ na verejnosti 🙂 🙂 mohu se zeptat mas sve deti ? 🙂

terezapetrova
11. črc 2014

@suzief pochopila jsi muj vzkaz hodne spatne, to jsem nechtěla. Jen jsem reagovala na to, ze by jsi diteti davala vlastne bez vaznych duvodu flasku během doby kojeni s prsu to je skutecne risk, ze s prsa prestane pit uplne a jak jiz psali jini krmeni z prsu nemá jen funkci krmeni atd Ale samo každý muze mit svůj názor a delat si věci jak chce. Mej se hezky..

kachnanek
11. črc 2014

@japona Žilnatá koza 😀 😀 😀 tak to je geniální, už jsem se dlouho tak nezasmála, díky ;)

katyxq
11. črc 2014

@suzief četla jsem to - a je poznat, že o tom, jak kojení fyziologicky probíhá, co ho narušuje a jaké jsou potřeby miminka moc nevíš (to není nic proti tobě, jen konstatovaní faktu)

barinkas
11. črc 2014

moc nechápu, proč se to zde řeší... mi to přijde stejné, jak řešit, zda je normální, když někdo na veřejnosti vůbec jí...dítě holt jí mateřské mléko, tak ho asi nenechám umřít hladem, nebo nebudu kvůli tomu sedět půl roku doma, abych nedej bože někoho neobtěžovala... Pokud to někomu vadí, ať se na to nedívá, pokud někdo nechce kojit na veřejnosti, ať nekojí...
Jako číst zde, že to někomu připadá divné 😀 takže raději ať má dítko hlad, jen nedej bože, aby matka nebyla divná...
@suzief já viděla jako cca 6 letá kojit paní, která mě hlídala, ale teda fakt mi to nepřišlo divné, ani to na mě nezanechalo následky...😀 aspoň myslím...je to přirozená věc, spíš mi přijde divné, že se s tímto někdo neumí srovnat...jsme asi 100 let za opicemi 😀

barinkas
11. črc 2014

@mollyweasley perfektně napsáno....

eldrag
11. črc 2014

někdy to prostě jinak než na veřejnosti nejde a raději zvolit lavičku v parku než zaneřáděné kojící koutky v obchodáku. Pokud nechce mamina dobu kojení trávit okolo baráku nebo doma tak se občasnému krmení dravé zvěře na veřejnosti nevyhne. Jste takhle pohoršené (pro ty s negativním názorem) i z chlapa co crká do křoví? když musíš tak musíš... mimochodem, když jsem poprvé kojila u našich sedla jsem si v klidu do obyvaku k televizi s prckem jediný nesvuj z toho byl můj táta, který mě nahou viděl naposled když mi bylo asi 8 :D myslím že to přežil a jako děda i táta funguje normálně :D

piskac
11. črc 2014

teda nenapadlo by mě, že kojení na veřejnosti v této době může vůbec někomu vadit 😝

alcar
11. črc 2014

Tak ja take nerada na verejnosti kojim. Pokud vim, ze pujdu nekde na misto, kde je velka kumulace lidi, tak si predem mleko odstrikam. Nevidim problem v tom, kdyz dam male jednou za 14 dni lahvicku. Nema problem s tim mi mlicko vypit z lahve a hned pri dalsim krmeni prijmout prso. Po porodu, nez jsem se rozkojila, jsem taky dokrmovala z lahvicky a na male to nasledky nezanechalo. Navic jsem musela po porodu dost litat po doktorech, tak hlidal manzel a ten kojit neumi 😅 , takze mel pripravene odstrikane mleko pro pripad nouze. Pokud mam kojit na verejnosti, tak mam stres a mala je tim padem taky ve stresu a bojkotuje mi to a krouti se u toho. Navic mam velmi velka prsa a nedokazu ji chytit pohodlne dvema rukama doma na kojicim polstari, natoz bez nej! Jednou rukou musim vzdy pridrzovat prso, aby mela volny nos, jinak se mi u toho dusi. Takze u me nehrozi kojit dite v poloze, v jake kojila stojici pani v ruzovem tricku, ktera tady hodila fotku. A uz vidim, jak by se na me divali lidi, kdybych vsude tahala kojici polstar. Pro me je technika kojeni jiz od sameho zacatku boj a obdivuji se za to, ze jeste porad ve 4 mesicich malou plne kojim. Takze ja to mam proste tak... Ale kojeni na verejnosti, pokud je decentni, neodsuzuji. Stane se, ze zacne mit mimco proste hlad v tu nejmene vhodnou dobu (pro maminku) a kazda vime, ze hladove rvouci dite je nervy drasajici. Pak pomuze jedine prso. Ale vzdy to jde udelat nenapadne a ku prospechu vsech zucastnenych. 🙂

valik
11. črc 2014

@alcar Já třeba lahvičku dát nemůžu, malý si ji prostě nevezme... 😨 Chtěla jsem jít nakoupit a nechat ho u babičky, ale nelze... Vydrží hodinu a po hodině a půl už je teda řádně nabroušený a na kojení se skoro třese... A za takovou chvilku nikde nedojedu.

lenicka07
11. črc 2014

@bajana jj myslela jsem to s nadsázkou, ale bohužel znám i ty, kterým říkáš "burani" i když obecně je to asi jak říkáš.

A jinak musím konstatovat že mě překvapilo kolika lidem vlastně kojení na veřejnosti vadí (tedy hlavně takové to míň diskrétní), přitom je zajímavé, že nahá prsa vidíme denně všude možně ať chceme nebo nechceme, že dost českých žen se na dovolené v zahraničí opaluje nahoře bez apod., to nevadí, a nikdo to nijak neřeší, a kojení, které má jiný účel a je tak prospěšné, někomu tak vadí, pokud se odehrává na veřejnosti. Některé ženské to asi s tou "přirozeností" při kojení venku trochu přehánějí, když tady čtu některé ty historky, ale asi by to chtělo víc tolerance na obou stranách.

barinkas
11. črc 2014

@lenicka07 si tak říkám, že asi nejsou prsa jako prsa 😀 jak jsou "nástrojem" pro kojení, tak jsou divná... bo mi to tak přijde... já se teda nahoře bez nikdy neopalovala, ani to neplánuju, nemám potřebu, ale je mi fuk, zda kolem mě je deset bab, co se tak opalují...
Jsme prostě hrozně netolerantní společnost ☹

lenicka07
11. črc 2014

@barinkas Kdoví jestli by se tak vášnivě diskutovalo, kdyby se diskuse jmenovala třeba "Vadí vám že si modelka XY opět vzala šaty pod nimiž bylo vidět téměř vše? " 🙂 Maximálně si řeknu že je nevkusná, jinak je mi to šumák, ale např. fotka kojící ženy je vždy krásná, něžná, i kdyby bylo něco vidět.. nechápu, kdo proti tomu může něco mít, zvlášť ta která sama má děti...

bajana
11. črc 2014

@terezapetrova nie, nemám ... teda svoj nazor zmenim, keď budem mať vlastne deti a budem nutena kojiť ich na verejnosti 😉 .... alebo si tou otazkou mierila inam?