Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats Ale aspoň jsme si hezky zadiskutovaly... já už nediskutovala ani nepamatuju a snad je to aspoň částečný prostředek proti úplnému zblbnutí na MD 😀

merunkova
11. črc 2014

Jsem host v jakékoliv restauraci a bavím se se svými přáteli.Někde u jiného stolu začne kojit maminka své miminko.Nehnu brvou, dál se v klidu bavím.U jiného stolu je rodina, která nechá lítat své děti po restauraci, jsou hluční a řvou.Tak to je něco, co už mě dost obtěžuje a to je vidět v dnešní době mnohem častěji a nejen v restauraci.Každou takovou rodinu bych z fleku vyměnila za kojící maminku s miminkem . 🙂

wildy
12. črc 2014

Zrovna včera jsem takhle šla v Hornbachu a jak jdu mezi uličkami, vyhýbám se tatínkovi, které vezl vozík a na něm autosedačku a jak čekám, než mě mine, za ním šla jeho žena a za chůze kojila dítě, které držela v náručí. Mě se tím pádem nechtěně naskytl pohled, o který jsem opravdu nestála. Pohled na její vytahaný prs a velký tmavý dvorec. Paní to bylo asi úplně jedno, prostě šla a kojila.
Neříkám, že mi kojení na veřejnosti vadí, ale tohle mi třeba přijde už takové nevkusné. Mě by tohle můj stud nikdy nedovolil.

marcicek84
12. črc 2014

já si myslím, že to už je přehnané, sotva se některé matce narodí dítě, vše jde stranou, chce po okolí toleranci k čemukoli, ale vůbec se nezamyslí nad tím, že ne každý stojí o to její kojení sledovat.Ano dá se to udělat tak, že není nic vidět a nikdo s tím tím pádem nemůže mít problém...ale ty maminy by si měly uvědomit, že když vyžadují až takovou toleranci, jak by se jim líbilo a byly např. tolerantní k tomu, kdyby před jejich dětmi, si to na veřejnosti, či v restauraci chtěl rozdat nějaký mladý pár v pubertě, tím myslím, např. že by muž partnerce vytáhl prsa a přísál se na mě...už vidím,jak je oheň na střeše a jak to ty maminky s dětmi nedejbože v pubertě pohorší...Tedy je třeba si uvědomit, co nechceme aby sledovaly naše dělti a se stejnou šetrností přistupovat k okolí...určitě být sobcem v tomto případě není na místě, ono vyzývaným kojením to začíná a v extrémním případě sexuálními akty na veřejnostito může končit a to by mi přišlo, že se z nás stanou opět zvířata...tedy na veřejnosti kojit lze,ale je zapotřebí to dělat vhodný způsobem abychom neobtěžovali své okolí a nikoli se chovat sobecky, jsem matka a budu si dělat co chci,jestli vám to vadí je to váš problém...

valik
12. črc 2014

@marcicek84 Mě přijde, že srovnáváte nesrovnatelné. 🙂 Mě by třeba nevadilo, kdyby moje dítě vidělo prs cizí kojící maminky. Běžně je se mnou moje holčička u kojení brášky. Nic špatného v tom nevidím. Ale rozhodně s námi s manželem není u milování v ložnici.... Nechápu, jak toto můžete srovnávat. A myslím, že potřeba kojení miminka na veřejnosti s potřebou sexuálního aktu na veřejnosti, jak popisujete, se opravdu srovnat nedá... 😀

lucinacka
12. črc 2014

Ano ano spravne, nejlepe zakazat kojeni na verejnosti, je to preci jen sexualni akt a mohlo by to kazit vyvoj spolecnosti. Zacala bych u presne definice obnazeneho kojeni a kazda, ktera vystrci prso vic, by platila tucnou pokutu! Za bradavku by byla specialni pokuta.

Ikdyby byla kojici zena od pri kojeni na verejnosti cela naha, bude me to pohorsovat mnohem min nez prumerne zpravy na TV Nova... Trosku tolerance by to chtelo😉

marcicek84
12. črc 2014

@valik - kdo chtěl pochopit, pochopil, srovnávám kojení s vytažením prsu na veřejnosti parnerema přisátí se k němu...myslím,že to až tak rozdílné není, jedná se o prso a přisátí, rozdíl je v tom,že nejde o přísát dítětem, ale partnerem,ale v obou případech je vidět obnažen prs ženy...proč by tedy kojení mělo být společensky přijatelnější? jen proto, že to tak vyžaduje kojící matka? berte to samozřejmě jako příklad, který vagraduje do extremu...

valik
12. črc 2014

@marcicek84 Proto, že to vyžaduje nemluvně, kterému prostě nevysvětlíte, že na veřejnosti se prso nevytahuje, přestože ono má hlad. Když to vyžaduje dospělý muž, tak ten už by to pochopit mohl, nemyslíte??? Já jsem to pochopila, ale od Vás to není dobrý argument.... 😀

mmlenka
12. črc 2014

Já jsem v tomhle dost puritán. Koukat se na cizí kojení na veřejnosti mi vadí (některé více, jiné méně, záleží samozřejmě na místě a způsobu). Naštěstí většina mých kamarádek je stejného založení. Jen jedna klidně kojí i u společného stolu a to mi není vůbec příjemné. Je to pro mě stejné, jako když jsem byla v pubertě a v televizi, na kterou jsme se s rodiči společně dívali, najednou byla nějaká intimní scéna. Najednou jsem nevěděla, kam s pohledem, jak se tvářit... Sama jsem mimo domov kojit musela, ale vždy jsem si to zařídila tak, aby nikdo nic neviděl.

marcicek84
12. črc 2014

@valik - ne nepochopila, ta matka je dospělá, ta má taky svůj mozek, stejně jako ten dospělý muž a proto by mohla mít v hlavě tolik inteligence, aby se zakryla šátkem, ale ne, některé vyžadují toleranci, ale na okolí nehledí...proč to svádíte na nemluvně? copak to rozhodne za matku o tom, kdy a kde bude nakojeno?

lenixka
12. črc 2014

@marcicek84 již jsem tu jednou psala...co je sobeckého na tom, že kojením naplňujeme základní životní potřebu jiného člověka?? Tvoje argumenty jsou úplně mimo.

valik
12. črc 2014

@marcicek84 Víte, ony kojící matky nevyžadují vytahovat prsa na veřejnosti, ony to vyžadují jejich děti, protože je jim fuk, kde se maminka zrovna nachází a zda na ni koukají cizí lidi.... Přece není tak složité tomu porozumět... 😉 Většina z nás (co kojení venku obhajujeme) by prsa na veřejnosti nikdy nevytáhla, děláme to pouze proto, že to požaduje naše dítě, které má hlad. Jen se zeptejte, která ze zdejších maminek vytáhne prsa v restauraci, protože přítel má chuť se s nimi pomazlit 😀 ...

lenixka
12. črc 2014

@marcicek84 a ano, dítě rozhoduje o tom, kdy bude kojeno. Nějak moje 5 měsíční dcera nechápe, že musí ještě půlhodiny počkat, než maminka najde vhodné skryté místo, kde nebudeme tou strašně sexuálně založenou aktivitou pobuřovat. Fakt jí to nejsem schopná vysvětlit, možná až jí bude půl roku, tak to konečně pochopí. 😝

japona
12. črc 2014

@merunkova Dost často nevychovaní řvoucí haranti obtěžující ostatní hosty vyrostou z těch demonstrativne kojenych. Souvisí to s myšlením jejich matek "ja jsem matka, všichni se z toho posadte na zadek"..

valik
12. črc 2014

@marcicek84 Víte, zdá se mi, že spíláte na extrém, který v této diskuzi není... žádná maminka zde nepíše, že je OK mávat prsem někomu cizímu před obličejem. S takovou maminkou se často nesetkáte, jsou to vyjimky. Myslím, že většina z nás kojíme sice na veřejnosti, ale ohleduplně.... Já kojím a nikomu prso do talíře nestrkám! proto kojení na veřejnosti obhajuji...

valik
12. črc 2014

@marcicek84 A ano, můj syn o tom rozhoduje, kdy bude nakojen... 😉

marcicek84
12. črc 2014

@lenixka -sobecké je to, že se to dá dělat na veřejnosti tak, aby to nikoho nepohoršilo, ale některým lenivým maminkám se nechce si přehodit ten šátek a vymlouvají se na to nemluvně,kterému je úplně jeno, jestli je kojeno překrto šátkem, nebo bez šátku, tak mto mi přijde velmi úsměvné 😀 Je třeba si uvědomit, že jeto vždy na dospělé matce jakým způsobem bude kojit na veřejnosti 😉

marcicek84
12. črc 2014

@valik - ano a rozhoduje vašedítě za vás i o tom, zda na veřejnosti budete kojit s šátkem nebo bez něj? 😀

valik
12. črc 2014

@japona víte, tady žádná maminka tzv. demonstrativní kojení neobhajuje. Obhajujeme pouze to, že musíme své děti kojit na veřejnosti, když to jinak nejde. Žádná tady nepíše že vytahuje svá prsa co nejokatěji, aby si z nich všichni sedli na zadek, protože ona je matka... žádná taková na této diskuzi není, tak proč všichni odpůrci kojení venku takto neustále argumentujete to nechápu...

zyx
12. črc 2014

Kojení - základní životní potřeba, jednoznačný souhlas, ale vždy se to dá zařídit tak, aby i kojící respektovali, že ne každý chce být této intimnosti svědkem. Teď trochu odbočím (omlouvám se zakladatelece). Několikrát se mi stalo, že jsem se svými dětmi musela zajít na frekventované WC v obchodním centru. Dcerka měla potřebu WC, ale stojící starší lídé ji nepusitili ve frontě před sebe a já je o to ani nepožádala. Dcerka to vždy vydržela, nikdy se ve frontě nepočůrala. Já si myslím, že vždy se dá s plačícím dítkem odejít do ústraní a prostě to vnímám jako přirozenější, než kojit na frekventovaném místě. Teď se omlouvám, ale na mě to opravdu působí, že já jsem matka, já kojím a já jsem nejvíc.

valik
12. črc 2014

@marcicek84 Vy jste srandistka... Kdybych se nebála, že Vás pohorším, tak bych Vám ukázala, jak to dopadá s šátkem, když kojím svého sedmi měsíčního syna, kterého jsem už dávno plánovala krmit na veřejnosti přesnídávkou a který to stále ne a ne pochopit... 😀 Ale já mám prso zakryté šátkem, dělám co můžu, abych moc neukázala...

katyxq
12. črc 2014

@marcicek84 nemluvněti šátek přes hlavu jedno nikdy nebyl a svůj na zor dávala nejevo velmi silně 😉, navíc roční a starší dítě není žádné nemluvně (a ano, i teď, i když jen výjimečně, kojím mimo domov)

marcicek84
12. črc 2014

@valik - však já jsem taky psala, že kojení s šátkem je nepohoršující a je úplně v pořádku,ale to demonstrativní či takové, kde je vidět prso, dvorec prostě lidem vadí, ale kojící matky po okolí vyžadují toleranci...přitom se všemu dá předejít...

katyxq
12. črc 2014

@wildy a kde jinde byste v Hornbachu chtěla nakojit? Nebo byste nechala mimčo půl hodiny či víc trpět, než byste vylezla z obchodu ven a našla vhodnější místo?

alkena
12. črc 2014

Je mi celkem smutno z toho, jak se tu čím dál častěji přirovnává kojení na veřejnosti k sexu na veřejnosti. Z psrou jsme si sexuální orgány udělali sami, příroda je stvořila primárně ke krmení mláďat. Nestane se vám občas, že za nevinnou poznámkou tušíte sexuální podtext, i když tam nebyl zamýšlen?
Dítě, které se chce kojit (z jakéhokoliv důvodu), tím opravdu nesleduje žádný sexuální podtext, nemá tušení, že společnost vidí maminčina prsa jako něco naprosto nevhodného, co nesmí ukazovat.
A pardon, když mé dítě potřebuje nakojit, tak ho nakojím. Jasně, že není důvod se kvůli tomu svléknout do půl těla nebo vytahovat prso ve víc, než je nutné. Ale svoje dítě nakojím a "zvrácené" sexuální pohoršení společnosti mi v tu chvíli bude ukradené.

somalicats
12. črc 2014

@katyxq Vylézt z obchodu a sednout si venku na lavičku (třeba) netrvá půl hodiny... Nebo nejlíp sednout si s mimčem do auta (kdo z nakupujících v Hornbachu tam chodí pěšky, notabene jestli tento pár vezl na vozíku autosedačku, tak tam pěšky rozhodně nedošli). To je záležitost na 5 minut, možná ani to ne.
Ono to dítě taky chce jíst v klidu a ne cucat někde za chůze v hlučném obchoďáku...

marcicek84
12. črc 2014

@katyxq - tak záleží na tom, jak šátek umístíte, psala jsem někde, že by se musel přehazovat tak, aby nemluvněti vadil? naštěstí jsou i kojící trička, kdo chce vždy si vhodný způsob najde...ostatní beru jako výmluvy, proč něco nejde, ale tady je otázkou jestli to opravdu nejde, nebo se jen mamince nechce... 🙂

alkena
12. črc 2014

@marcicek84 Ano, moje dítě skutečně rozhodovalo o tom, jestli bude při kojení přikryto plínkou či nikoliv. Sotva dostatečně ovládlo svoje ručičky, neměla plínka šanci. A to bylo v době, kdy jsou výhradně na mléčné výživě všechny děti.

granta
12. črc 2014

Dokud jsem sama nekojila, nebyla jsem z kojení na veřejnosti nadšená. Jak jsem ale sama zjistila, je to naprosto přirozená věc. Já jsem kojila kdykoliv a kdekoliv a dnes již maminky kojící na veřejnosti úplně chápu a považuji to za něco naprosto přirozeného a krásného. 🙂

katyxq
12. črc 2014

@somalicats no, pět minut je hodně časově sražený odhad ... a živě si představuju naši malou, jak jako miminko čeká i jen pět minut na kojení, celý Hornbach by si to pamatoval a to hodně dlouho 😀 - nikdy jsem nic takového schválně neprovozovala, dítě psychicky mučit nehodlám (ano, cílené oddalování kojení považuju za mučení), stačily ty chvíle, kdy jsem třeba musela na WC)