Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

evaviki
12. črc 2014

kojeni miminka na verejnosti? proc ne? vzdyt ma hlad, zizen.. nelibi se mi teda, kdyz je u toho matka polonaha, taky vseho s mirou.. 😀 (stalo se mi, ze sedela nejaka pod stromem vedle chodnika, triko dole a kojila, takze jsem ji vlastne videlanahore bez komplet.. to se mi zda divne) Kojeni starsiho ditete (chodiciho) na verejnosti, to se mi zda jine.. Kdyz na hristi dobehne dvoulete k mame, prede vsemi je serve triko a pricucne se na 4 sekundy a pak zase bezi pryc, tak to mi prijde zvlastni.. Tak velke dite se muze klidne najist, napit neceho jineho, nebo se k mame pritulit, pokud ma tu potrebu. To bych asi nechala spis na soukromi 🙂 Ale zase nevadi mi to, koukat se me prece nik nenuti.. 😀

evulina77
12. črc 2014

můj názor je ten, že pokud plně kojím, musím se řídit požadavky dítěte. O tom kojení je, pokud to začnu omezovat počtem hodin, studem apod. jde kojení do kytek. Kojit na veřejnosti je prostě někdy nevyhnutelné, ale všechno se dá dělat různým způsobem. Když kojím jsem připravená - vhodné oblečení, předem vím, kde bývá klidněji a kde můžu kojit v pohodě apod.
Ale všimla jsem si, že problémy s kojením na veřejnosti mají především maminy, který krmí umělým mlíkem, nebo starší ročníky, případně ti, co děti ještě nemají... Taky je rozdíl, jestli mám jedno dítě a můžu chodit kojit domů třeba co půl hodiny. Pokud je dětí víc, už to tak jednoduchý není. Když nic jinýho přesun trvá déle a ne vždy starší prďola spolupracuje.
A ještě jedna věc, kojím své dítě protože to potřebuje, pokud u toho někoho pobuřuju, je to jeho věc, mě jde o to, aby moje dítě bylo spokojené.
Kojila jsem obě děti skoro do dvou let, do zhruba jejich 10 měsíců i na veřejnosti, pak už více méně doma, ale to už holky mohly jíst i jiné věci a hlavně taky už dostávaly pití.

alcar
12. črc 2014

@katyxq mozna jsem to slovo zvlastni mela dat do uvozovek. 🙂 Ale kdyz mate potrebu tady komentovat kdejaky negativni prispevek a neustale do matek hustit tu vasi osvetu jako kdybyste byla v nejakem hnuti za kojeni minimalne do sesti let, necham vas v te blazenosti i s pocitem "vyrceneho komplimentu" a sebevedomim, ktere byste si mohla klidne zaramovat. 🙂 Hezky den.

@alkena no, tak to budete mit s tim mlekem jeste mozna slozite. Vysvetlit dvouletakovi, ze mliko uz proste nepotece bude tezky orisek. Ale mozna se mylim. Tak hodne stesti. 😉

alkena
12. črc 2014

@alcar Psala jsem, až se odstaví .... tedy až si sama dojde k tomu, že mámino mlíko už nepotřebuje. Do té doby tu pro ni bude. Především doma, ale když na to přijde, tak i venku. 😉

somalicats
12. črc 2014

@katyxq V krmení třeba ve vlaku nevidím problém. Sedím, v klidu dítě nakrmím. Já psala o krmení za pochodu.
U Vás mám pocit, že Vy vidíte svět (a tímpádem i názory ostatních) černobíle. Kdo není bílý, je černý a naopak. A podle toho pak i reagujete na příspěvky ostatních. Přitom stačí pořádně číst a nehledat v tom nic jiného.
Dítě, které nevydrží ani 5 minut, nemá problém, tam vidím problém spíš v extrémní přecitlivělosti matky. Ale to už je na jinou debatu.

alcar
12. črc 2014

@katyxq a jeste jedna vec... "podle vasich nazoru soudim..." - Tim myslite ty moje tri prispevky, ktere jsem tu vlozila? To snad nemyslite vazne?! 😀

katyxq
12. črc 2014

@somalicats vkladáte mi myšlenky, které nemám 😉, hledáte cosi nezi řádky
@alcar je mi celkem jedno, co si o mně myslíte, já jsem sama se sebou ve většině věcí spokojená a kde nejsem, tam na tim pracuju a to jediné a rodina je pro mě podstatné

katyxq
12. črc 2014

@somalicats je černobílé vnímaní, že mám svůj názor a stojím si za ním? Hm, váš názor, ale vím, že jsou stupně šedi - mezi kamarádkami a známými se v některých názorech lišíme, někde víc, jinde míň.

alcar
12. črc 2014

@katyxq mit nazor a stat si za nim... tim mate na mysli tech xxx prispevku na kazde strane? Uz toho nechte, svuj nazor uz jste tu dostatecne prezentovala. Nechte prostor i ostatnim. Mne ani nevadi, ze mate jiny nazor, ale vadi mi, jakym zpusobem na nej upozornujete. Cela tahle diskuze se vasimi prispevky jenom hemzi a pritom je to furt to same dokola.

kristyn.g
12. črc 2014

kojení jako vyměšování??? 😀 to je kec, to jako bysme v restauraci si měli přes hlavu přehodit plachtu než začneme jíst 😀 a kde kdo v plné tramvaji se klidně nacpává a nebo olizuje zmrzlinu - pohled na cizí jazyk olizující zmrzlinu, omáčka tečící z koutků úst, mlaskání a chrochtání mi přijde daleko nechutnější než na kojící se dítě...

Nosit poloprůhledné triko bez podprdy se asi smí dokud nezačne z prsu téct mléko.. vždyt k tomu jsou prsa udělaná, nikoho nahá prsa na plakátech obchodů nepohoršuji?

zulitvi
12. črc 2014

Tak je to sice přirozené, ale všude se dá najít místo, kde to není tak na očích, nebo šátek přes sebe může maminka hodit. Jako když si támhle někde ve společnosti vytáhne prso a já jsem matka, tak mi všichni polibte...., tak je to vážně něco, co mi přijde nechutné.

merunkova
12. črc 2014

Mě zcela upřímně mrzí, že tu stále nikdo nenapsal, CO mu vlastně na kojení na veřejnosti vadí. To je samé - jsou vidět prsa , že se kojí za pochodu, že si ty ženy myslí, že jsou středem vesmíru atd atd.Ale stále nechápu, jak vás OSOBNĚ tohle všechno obtěžuje?Já pokud šlápnu do psího výkalu, tak napíšu, že mi vadí, že mi páchne na mé botě.Ale kojící žena je přece úplně mimo můj osobní prostor.Leda že by vás někdo násilím nutil na ní zírat, pak bych to chápala 😀 No, snad se nějaká odvážná žena ozve a vysvětlí nám to.

jaya
12. črc 2014

@alcar Ja nechapu, proc vam vadi, ze tu nekdo takhle aktivne reaguje. Zrejme jenom pro to, ze ma protichudny nazor nez vy. Clovek se nekdy zazere do debaty ani nevi jak. Od toho je tu diskuze na Konikovi, ne?

jaya
12. črc 2014

@merunkova Mozna maji kolemjdouci strach, ze to ta drza exhibicionistka poplete a narve svou zilnatou kozu tomu kolemjdoucimu. 😠

merunkova
12. črc 2014

@jaya Chudák kolemjdoucí 😀

uztotakbude
12. črc 2014

Je to holky všechno o ohleduplnosti. Kojení mi nevadí, pokud se dělá tak nějak s ohledem na ostatní. U maličkých dětí je to naprosto jasné, tam prostě to dítko chce jíst a nikdo s tím nic nenadělá. Ale když sedí maminky u dětského hřiště, kde jim běhají děcka. Přiběhne mluvící, běhající dítě a hupsne máti na klín. Začne jí svlíkat tričko, lovit prsa a jen tak si jde prostě srknout, protože má žízeň, tak to už mi s odpuštěním připadá vážně úchylné, i když se mnou nebudete jistě souhlasit. Takové děcko má pít s flašky čaj a ne z prsu mléko.

marie_anna
12. črc 2014

@merunkova : mně jako kojící matce vadí, že na mě chlapi čumí, když kojím. Vadí mi, že očumují moje dítě a mě. Jednou jsem kojila na lavičce v parku a chlap, co jel kolem na nějakým traktoru, čuměl z okna a měl z toho "zážitek". Proto jsem zastáncem toho, aby se ta činnost trochu znenápadnila, ale jinak jsem zastáncem kojení kdekoliv.

kristyn.g
12. črc 2014

@uztotakbude no ale furt lepší než když sedíte v parku před vašima očima se vykadí pes a páníček to nahrabuje na lopatku - v horším případě to tam nechá aby to každý viděl a cítil... to je mnohem častější než dvouleté dítě sápající se po prsu a více nechutné 😀

marie_anna
12. črc 2014

Spousta lidí bude tvrdit, že to je chyba okolí, že v pohledu na kojící matku hledá nějakou senzaci, v případě těch chlapů snad i něco jiného. Ale tak to je a já se tomu přizpsobit musím, i když se s tím způsobem vnímáním věci neztotožňuju.

merunkova
12. črc 2014

@marie_anna Tak chlapi čumí všeobecně vždy a všude, nejhorší jsou ti kopáči v příkopu, těm se člověk zavděčí i vytahanýma teplákama 😀

marie_anna
12. črc 2014

@merunkova : jooo, tam se vždycky bojím jen projít. 😀 Ale musim je pochválit, už řadu let si mě ani nevšímají. 😀 Asi už to jde s kopce.

uztotakbude
12. črc 2014

@kristyn.g To možná je více nechutné, ale ten pes tu potřebu vykonat prostě musí. Kdežto to dvouleté dítě a starší se může napít čaje a najíst sušenky, rohlíku apod. Je to o té nevyhnutelnosti situace.

kristyn.g
12. črc 2014

@uztotakbude to jo ale kojenec se taky nakojit proste musí, nebudu nadávat že si má zalézt někam do kumbálu, když ta možnost není a dítě má hlade teď a tady tak se taky nedá nic dělat a lidi musí to pochopit. Většina maminek je soudných a většinou si toho ani nikdo nevšimne že kojí. Mě třeba vadí hrozně lidi co jedí v mhd. Uplně to nesnášim a je mi z toho blbě, taky to není nic co by nepočkalo.

merunkova
12. črc 2014

@kristyn.g Třeba pomůže, když jim poradíte rady z této diskuze, ať si dají přes hlavu plínku 😀

kristyn.g
12. črc 2014

@merunkova no jasně, to zkusím 😀

merunkova
12. črc 2014

@kristyn.g Je to děsná doba, lidi jí v MHD, nedají si na hlavu ani plínu a ještě se u toho tváří - já jsem střed vesmíru a vy mi všichni polibte.....to je vážně na pováženou 😀

uztotakbude
12. črc 2014

@kristyn.g Ano, souhlasím. U malého kojence je to něco jiného. To jsem tu psala. Nechápu to u dvouletých děcek apod. Tam je to dle mne o něčem jiném. A samozřejmě, když má miminko hlad, tak mu těžko máma vysvětlí, ať neřve, že teď prostě ne. Takže musí. Ale jde to udělat tak nějak diskrétně.

alkena
12. črc 2014

@uztotakbude Pes potřebu vykonat musí. Ale není nevyhnutelné, aby to bylo na ulici. Páníček si ho může naučit doma do krabice na písek. Když můžou kočky, můžou i psi. Asi tak podobný argument.

uztotakbude
12. črc 2014

@alkena To není podobný argument, to je holý nesmysl. Jakékoliv zvíře přirozeně vylučuje venku. Páníček, který nechá psa vysrat na chodník je samozřejmě nezodpovědný (nemá-li pes sračku a nejde to ovlivnit). Psa nechávám venčit v trávě a samozřejmě to po něm uklízím. PS: Už vidím, jak můj 55 kg vážící pes doma kadí do krabice. To snad ani nelze myslet vážně.

lenicka07
12. črc 2014

Nad některými názory fakt musím kroutit hlavou. Asi by tedy bylo nejlepší a) nechat dítě řvát, či za b) minimálně mu vrazit plínku na hlavu, c) vykázat maminku do míst kde se nikdo nevyskytuje (nějaké křoví či co já vím) někdy se klidné místo hledá těžko nebo vůbec není, kojení v autě které je někdy navrhované taky není žádný med, né každé parkoviště je tak klidné, aby vás nikdo nezahlídnul, né každý má velké auto aby to bylo pohodlné a v létě, kdy se auto rozpálí na 60 stupňu je to o zdraví. A to všechno jen proto, aby náhodou někdo nezahlídnul prso, aby někdo nebyl pohoršený??? Hlavně že když otevřu tyto stránky, vyskakují na mě fotografie které ani nijak vidět netoužím, dost lidí sem dává fotky, které jsou podle mě intimní a koukat se na ně nechci. A nikomu to tady nevadí, ještě jsem na takovou diskusi nenarazila. Milé maminky a vy když se samy kouknete na svá prsa do zrcadla, tak je vám z toho taky špatně?? Když to tedy píšete o jiných maminkách? Názory na to že prso které poskytuje potravu dítěti je ošklivé, vytahané, dělá se z něho nevolno, tak takové názory jsou fakt k pláči. Jak může tohle ženská napsat??