Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

tak2014
13. črc 2014

@brittta brzdit nemusím a nebudu 🙂 toť můj názor...a hlavně nenazvala jsem zvráceností kojení dětí nad rok ( i když i o tom si myslím své), ale děti nad rok zcela jistě nutně nepotřebují nakojit na veřejných místech, vzhledem k tomu, že již normálně jedí a pokud má maminka tu potřebu kojit takhle dlouho, může jí zcela jistě ukojit v soukromí...

jaya
13. črc 2014

@marcicek84 Presne, jak psala @lenicka07. Pokud je to takovy problem, ze to mas potrebu resit v diskuzi, tak mas o toleranci jenom chabou predstavu. Pro me tolerance znamena zij a nech zit. Kdyz mi motivy nekterych lidi zustavaji utajeny, tak ani nesoudim, o cem vim houby. 😉

brittta
13. črc 2014

@angel456 A co by sis pomyslela o kamarádce, která by ti řekla, že jí to vadí? Já teda dobrého asi nic..

A co vy, odpůrkyně veřejného kojení? Taky byste své kamarádce v kavárně na otázku, jestli vám nevadí, že nakojí svoje dítě, řekly- vadí, nemůžeš????

brittta
13. črc 2014

@tak2014 napsala jsi, že kojení dětí starších jednoho roku na veřejnosti je zvrácené- to jsou tvoje slova

tak2014
13. črc 2014

naštěstí mám normální kamarádky, které tuto potřebu nemají... 😎

tak2014
13. črc 2014

@brittta ano, napsala jsem kojení těchto dětí na VEŘEJNOSTI nikoliv jejich kojení obecně 😉

jaya
13. črc 2014

@tak2014 Chapu to dobre, ze kdo chce nakojit dite v kavarne je nenormalni? To je teda tolerance sama 😅

brittta
13. črc 2014

@tak2014 O tom se tu taky bavím o kojení na veřejnosti, o tom je i tato diskuze... Jinak potřebu má většinou dítě, ne maminka, podle tebe nenormální maminka, viď?

jaya
13. črc 2014

@tak2014 Je videt, ze nemas dite. Mam syna, ktery ma tedka temer 9 mesicu. Odmita temer cokoli vyjma kojeni. Takze bych se mela stranit verejnosti treba az do dvou let, kdy zacne jist? Nebo je normalni narvat mu UM, at si zvyka? A pak taky je tu psychologicky aspekt. Deti se prsem uklidnuji. Odeprit mu prso, kdyz je treba nejiste jenom proto, aby se nikdo nepoburoval, to prijde nenormalni mne.

tak2014
13. črc 2014

@brittta u dítěte nad jeden rok má tuto potřebu hlavně maminka...

jaya
13. črc 2014

@tak2014 u dítěte nad jeden rok má tuto potřebu hlavně maminka...
Touhle vetou jenom dokazujes svoji nezkusenost, takze se na tebe ani neni mozne zlobit 😅

zlatelevizeedna
13. črc 2014

@tak2014 můj syn v roce bohužel normálně nejedl, příkrmy dlouho odmítal a byl stále převážně kojen. Jsem tedy fašistická matka? To, že nějaké imaginární zprůměrované dítě něco dělá tehdy či jindy ještě neznamená, že to tak dělají všechny, víte? 😖

Kojení na veřejnosti mi nebylo nikdy extra příjemné, dokud jsem měla jedno dítě, dalo se tomu většinou nějak vyhnout, ale teď s čerstvě narozeným druhým fakt není zbytí. Navíc se druhorozená kojí opravdu velmi často a naléhavě se toho dožaduje. A řvát hodinu, než dojdeme z města domů, ji fakt nenechám. Naštěstí mám dostatečnou zásobu kojících trik, tak snad nikoho nezaujme případný třívteřinový pohled na mou odhalenou bradavku v okamžiku přiložení nebo pokud se malá pustí natolik, aby kvůli tomu opustil rodinu s osmi dětmi😀.

somalicats
13. črc 2014

@jaya Ale Ty sama taky zatím zkušenost nemáš... 9 měsíců staré dítě není rok a víc... Btw. dítě roční a starší už bez problémů zvládá (nebo by mělo zvládat) nastavený režim jídla, to není dvouměsíční kojenec, který má potřebu mnohem častější.

tak2014
13. črc 2014

@jaya starý známý argument, když nemáš čím argumentovat...: nemáš dítě, nevíš... 😉 mám kamarádky, které děti mají, obě kojily do 6-10 měsíce a svá prsa neměly potřebu vnucovat ostatním 🙂

jaya
13. črc 2014

@somalicats Ja jsem ale psala, ze prvniho syna jsem kojila do 16 mesicu. 😉 Snazila jsem se odstavit od roka (blbka! prave kvuli hloupym kecum), ale on se nedal. Kojila jsem teda jenom v noci. No a tedka hodlam kojit, tak dlouho, jak bude mladsi vyzadovat. Rozhodne to ale nejde jenom v noci, pac nic jineho neji, jak pise @zlatelevizeedna. A neni to moje potreba!

talina
13. črc 2014

když ti dítě řve hlady, tak to kde ho krmíš prostě neřešíš 😠 Kolikrát jsem byla nucena sednout a nakojit Elišku na lavičce v parku nebo v restauraci.... Buď jsem se otočila ke zdi nebo přehodila přes rameno/prso plenu

somalicats
13. črc 2014

@jaya Tak to pardon, tuhle informaci jsem přehlédla. Nicméně přesto platí - roční dítě, i když je kojené a odmítá příkrmy, nemá potřebu se krmit co hodinu a půl jako malý kojenec. Pokud má potřebu se takhle často přisávat, není to rozhodně z důvodu hladu.
S oběma dětmi jsem na cestách velmi často a vždycky jsem se řídila nejen jejich potřebami, ale i ohleduplností vůči ostatním. Pokud nejsem schopná dítě uklidnit bez toho, abych celý pobyt v restauraci seděla od pasu nahoru pomalu nahá, tak tam nelezu, beru to jako neohleduplné vůči ostatním, kteří mají také právo se v klidu najíst.

jaya
13. črc 2014

@somalicats A kdyz to neni z duvodu hladu, tak mu nevyhovim? Nechapu...
Mas mimochodem dost velky rozdil mezi detmi. Jedenactilete slecne vysvetlis, tedka musime domu, abyste nakojili. Kdyz se mi druhy narodil, maly mel neco malo pres dva roky. Abych ho nutila jit domu sotva jsme se oblekli... Byvame venku casto od obeda az do vecera. Vetsinou mi to vyjde treba na dva prikrmy, ale mezitim je alespon jedno kojeni. No, snad nikoho neostouzim 😝

marcicek84
13. črc 2014

už vážně zcela zbytečná další diskuze...

zyx
13. črc 2014

@brittta já jsem s kamarádkami nechodila po kavárnách, když jsme kojily. Naopak jsme dělaly dětské "mejdany" doma, kde bylo vše po ruce, děti se lépe zabavily. Bylo to hezké období života, jen ten úklid potom byl náročný 🙂. Tam si kojil každý jak chtěl, kdo chtěl soukromí, šel do jiné místnosti. Mně třeba opravdu nepřijde kavárna vhodná ke kojení, ale celkově i pro pobyt děcek jsou lepší místa.

somalicats
13. črc 2014

@jaya Já taky nikde netvrdím, že se na kojení musí chodit domů. Celou diskusi vedu v tom, že je-li prováděno decentně, je to naprosto v pořádku. A že jsou situace, kdy kojení s odhalenými prsy fakt vhodné není s ohledem na ostatní.
Roční a starší dítě lze utěšit i jinak než prsem... Kromě nudapláže nemám potřebu se nikde svlékat, a starší jsem dokázala vždycky zabavit jinak. A že to byla extra divoká holka okolo těch 2 let, dneska by možná dostala i nějakou nálepku diagnózy.

adul_ka
13. črc 2014

@somalicats A vy se kvůli tomu musíte svlíkat do půli těla? Nerýpu, jen mě to zajímá 🙂

jaya
13. črc 2014

@somalicats Ty s tim mas zkusenost, jak utesit dite nad jeden rok, kdyz zrovna - drze exhibicionisticky - chce zrovna prso? Mne se to treba nestalo, ale mam nekolik kamaradek, jejichz deti ve chvilich nejistoty proste chtely prso a nic jineho. Jakekoli domluvy, prevadeni pozornosti byly marne. Proste chtely prso. On je mozna ten zasadni problem v tom, ze nekdo nevnima potreby ditete jako dulezite.

katyxq
13. črc 2014

@tak2014 o potřebách dětí a o tom, jak kojení na požádǎní vypadá, kdy se správně kojené děti obvykle rozjí máš poněkud zkreslené představy 😉

somalicats
13. črc 2014

@adul_ka Jistěže ne 🙂. To jen reaguju na ty extrémy, které tu byly zmiňovány a řešily se tu už dřív. Napíšu to znova - se skutečně nechutným způsobem kojení jsem se setkala jen jednou, to byla fakt už spíš exhibice, než potřeba nakrmit dítě. Jinak s tím problém nemám. Problém je tady v diskusi vytvářen spíš uměle tím, že ten, kdo napíše "kojit ano, ale slušně", je považován za odpůrce kojení na veřejnosti.
Je to asi měsíc, kdy jsme byli s mužem pozváni na jednu společenskou událost. Vzhledem k tomu, že tam byl i předepsán dress-code, by byl hodně velký problém slušně tam nakojit, navíc by se tam kojení na veřejnosti bralo jako společenský prohřešek - ne kvůli tomu, že žena kojí, ale že nedopřeje dítěti klidné místo ke krmení. Ale rozhodně tam nebyl problém ženě, která potřebuje dítě nakojit, dát dostatečný prostor v soukromí, aby mohla dítě přebalit a nakrmit.
A znova se budu opakovat, ale zrovna já ústraní při krmení vyhledávám vždy, protože ani starší, ani teď ta mladší se v klidu nenajedla/nenají, když okolo neustále někdo chodí nebo je v místnosti víc lidí. To se potom to krmení protáhne na hodně dlouho, protože po prvním sání se začne rozhlížet a lidi kolem ji rozptylují.

somalicats
13. črc 2014

@jaya Dítě nad 1 rok chce ledacos. Dokáže se vztekat, když mu nedovolím sebrat ostrý nůž ze stolu... Primární je dítě zabavit už od začátku (beru taková místa jako restaurace apod, neberu místa, kde se můžu odklidit někam, kde na mě nebude nikdo civět nebo kde nemám šanci někoho pohoršit), když má zábavu, nevzteká se a nemá potřebu se utěšovat. Je zajímavé, že na tyhle situace bývají třeba v zahraničních restauracích připravení a když tam přijdou rodiče s dětmi, adekvátně věku jsou schopni zareagovat a pomoci.

evulina77
13. črc 2014

pokud se matka rozhodne kojit své dítě, musí respektovat vše, co ke kojení patří. To znamená, že kojí dle požadavků dítěte, jinak jde laktace do kytek a mléko se přestane tvořit, to je prostě fakt. Když je dítě starší, už se kojí méně často, třeba jen večer nebo ráno. Další fakt je to, že se dítě u prsa vždycky uklidní a někdy je lepší nakojit, než trpět (ano i matka je jen člověk a někdy je lepší nakojit na veřejnosti i starší dítě a tím se vyhnout scénám). Pro mě bylo lepší už tak od 10 měsíců své děti kojit už většinou jen doma. Ale osobně neznám matku, která si kojení na veřejnosti užívá tak, že se prsatí a všude ukazuje svoje prsa. Možná se to tak někomu zdá, ale spíš se jedná o to, že svá prsa bere jako zdroj jídla pro své děti. Prostě to nebere jinak, než jiná matka, která má jako zdroj jídla pro své dítě lahvičku s dudlíkem.
Ale kojit nikdo nemusí, může zvolit umělý mlíko a krmit dle harmonogramu. Někomu to tak prostě vyhovuje.
Co mi spíš vadí jsou velkoplošné reklamy s bezdůvodně odhalenýma ženskýma, kouřící lidé na zastávkách, počůrané podchody, plivance na chodnících, dvojice, které si při líbání na veřejnosti provádí vyšetření žaludku jazykem, existence bezdomovců (ve 21. století je to fakt ostuda, že se lidé ocitnou na ulici a nikoho to nezajímá), nemocní lídé jezdící MHD a funící na mě, smog a spousta dalších věcí...

angel456
13. črc 2014

@brittta já prostě respektuju názor ostatních, tohle je věc, která nemusí být všem příjemná a vím před kým a kde "můžu" vytáhnout prso a kde se otočit a kde odejít... je mi nepříjemný, když je to někomu nepříjemný... ať si každý kojí kde chce a jak chce... já respektuju, že to může někoho přivést do rozpaků... ale jak tu někdo říkal kojit malé mimi úplně v pohodě, ale když 4 letá dcera kamarádky přišla stáhla mámě triko přicucla se a pak si vzala druhý... to jsem taky nevěděla kam s očima... jinak ať si každý dělá co chce, neodsuzuji nikoho a nic... moje malá jí nejdřív po 3 hodinách, takže vím kdy bude plus mínus jíst a vždycky mám možnost trochu diskrétnosti 🙂

jaya
13. črc 2014

@zyx Jeste k tem navstevam kamaradek 🙂 Nechci byt za chudinku... Nemela jsem ale mnoho kamaradek s detmi (tedka se to uz meni) a tak jsem casto, pokud jsem nechtela byt zapikolovana doma, musela jit se svymi kamaradkami do restaurace nebo do kavarny (i s ditetem). Nevim, proc nekdo nechape, ze kazdy ma jinou zkusenost, jine "pozadi". Proste 100 lidi bude delat veci jinak. Jak uz jsem psala, zij a nech zit. At si kazdy dela, co chce, mne je po tom prd, pokud mne to nejak bezprostredne neohrozuje.

aemmi
13. črc 2014

Týjo, nad některými příspěvky zůstává rozum stát 😕
Na veřejnosti jsem kojila, starší dítě méně, bylo podzimní a kojilo se v podstatě pravidelně v intervalu co tři hodiny, v kočáru vydržela spát i déle. Mladší jedla co hodinu až hodinu a půl, narodila se na jaře, starší dítě bylo nutno venčit, atd., nedalo se vše přizpůsobovat jen miminu. Takže situace o dost jiná. Kojila jsem s rozepnutou mikinou, nohy opřené o židli, kočár, nebo cokoliv, prso nebylo vidět vůbec, v začátcích mi to nebylo příjemný ani takto, ale zvykla jsem si, ono opravdu nebylo zbytí.
Nicméně někerým pisatelkám asi vadí i jen fakt, že vědí, že v jejich okolí se vyskytuje momentálně kojící osoba (byť kojení na první pohled není patrné) a to opravdu není můj problém a je mi jedno, jestli tímhle někoho pohorším a způsobím mu psychickou újmu 😝
A já teda když už jsme v restauraci, tak se buď bavím s doprovodem, nebo řeším svoje děti, to samý někde v OC, na hřišti a na čumákování řešení cizích lidí nemám moc čas.