Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

ilonne
13. črc 2014

Já jsem si nevšimla, že by tady někdo apriori odsoudil kojení na veřejnosti. Jen je tady většinou napsáno, že to jde dělat i taktně a ne stylem "prsa ven, ať se pokochá celý národ, protože já jsem kojící matka a kdo je víc". Dost příspěvku, že to takto skutečně jde, je zde i od žen, které už mají odkojeno nebo kojí. Tak nevím co ty ostatní tady vlastně obhajují? Že by právě ten styl "prsa ven".....

somalicats
13. črc 2014

@lenicka07 Já se do této situace ještě nedostala, ale pokud bych byla slušně požádána, nemám problém s tím vyhovět. Stejně tak pokud požádm slušně já. Všechno je o slušném chování na obou stranách, alespoň z mého pohledu. A je mi jasné, že ne každý na slušné požádání zareaguje dle očekávání. O takových si pak myslím svoje, dohadování se nemá smysl.

valik
13. črc 2014

@marcicek84 Ono to ani není jen o složitosti tématu, ale spíš o tom, že vysvětlovat takhle na dálku někomu něco..navíc psanou formou je velmi složité... Každý si to pochopíme jaksi podle svého, přestože to tak nemuselo být myšleno. Ale to se stává i lidem Face to Face... 😉 Takže já řeknu svůj názor ještě takto, jsem pro kojení na veřejnosti, pokud to jinak udělat nejde. Mnohdy bohužel nejde. Ale provozuji toto kojení co nejtaktněji, jak jen to jde. Aby nikdo ze mě nic moc nahého neviděl a aby to bylo rychle a nenápadně. Pokud nemusím, na veřejnosti nekojím, kojím raději opravdu v klidu doma nebo někde zavřená. Ze své zkušenosti i vím, že se mi dítko na veřejnosti kojí špatně, neklidně.. Má taky na kojení raději klid. Neztotožňuji se s názorem "jsem matka a kdo je víc" a neukazuji na veřejnosti okatě svá prsa. Zároveň mi ale tyto matky a jejich demonstrativní kojení nijak nevadí. A nevadí mi vidět kojící maminku kdekoli, i když jí u toho leze třeba celé prso. Ani mi nevadí, když to vidí mé děti či manžel. A jím samotným je to taky jedno, protože to neřeší..Jsem zároveň ráda, že kojím, považuji to za dobré pro mimčo. Nepovažuji ale matky co nekojí za špatné. Mě samé to u první dcery moc nešlo, o to víc jsem ráda, že kojím v pohodě své druhé dítě. A tímto se diskuze budu účastnit už jen pasivně, protože se nechci zamotávat do toho, jak kdo co myslel... 🙂

zazulka
13. črc 2014

Já jsem kojila obě děti naprosto všude, i v autobuse, vždy tak, abych nikoho nepobuřovala, víceméně zakrytá, kojit se dá i tak, že neleze ven celé prso. Stranou jsem ale nechodila, kojila jsem neustále, oba syny i po 1,5h, protože se oba narodili do veder a bylo nám dobře všem. Nemyslím, že bych tím někoho pobuřovala, když svět nepobuřují kuřáci, pijani, feťáci... tak kojící matka už vůbec ne 🙂 Vždyť všichni máme jako prioritu dítě. Tak když má hlad... není co řešit 🙂

jaya
13. črc 2014

@marcicek84 Porad se tu ohanis nejakou dobrou vychovou svych rodicu, ale pak mi to nejde dohromady s tou netoleranci. Dobre vychovaneho cloveka vidim jako takoveho, ktery nesoudi ostatni a ma pochopeni. Nejsi v jeho kuzi, tak nesud!
Sedi mi, co pise @valik. Kdyz nekoho takoveho vidim, nijak me to nepoburuje a rikam si, ze to kazda mame jinak. Totez abych se hroutila nad speky v bokovkach nebo nad nezdarenou tetuvkou... Proste nerada kohokoli za cokoli soudim.

marcicek84
13. črc 2014

@jaya - nevím z čeho usuzuješ, že jsem netolerantní, nikdy jsem ani nevhodně kojící matce neřekla ani popel, ale prosím je moje věc co si o tom budu ve skrytu duše myslet, prostě mi to prso ven vhodné nepřijde a samotné mi takové kojení není příjemné, ale těžko to tobě či někomu jinému budu zakazovat...a soudit někoho, prosím tě, to nemyslíš vážně, souzená jsem tady já od kojících matek stylem s prsy ven...a mimochodem je každého věc co si o dané věci myslí, jestli se ti zdá, že tě lidé soudí pro určitý styl kojení,můžeš to bu´d změnit,nebo se s tím smířit a srovnat se s tím, víc žádat asi jen těžko můžeš... 😉

lenicka07
13. črc 2014

jenže když ten názor někdo projeví v diskuzi, tak už to ve skrytu duše není, dovolím si podotknout...

atinkaa
13. črc 2014

kocky ja neviem ale myslim ze sa to tu zu vycerpalo a ze obsahovo nic nove
sice vas po spravach so psikmi citam skor sporadicky ale stale po precitani dalsich komentov si poviem, ze to chce fakt viac tolerancie a to je cele a mimochodom citali ste dnes Martina?
hodi sa to naramne🙂
https://www.modrykonik.cz/blog/martindurina/mes...

lenicka07
13. črc 2014

@atinkaa No to máš pravdu...

marcicek84
13. črc 2014

@lenicka07 - diskuze jsou od toho aby se názory projevily nikoli ve skrytu duše, ale veřejně 😉 je úplně něco jiného diskuze a pak to co jsi schopna říct kojící matce na lavičce v parku 🙂

zyx
13. črc 2014

Když já nevím, zda je dobré, aby celá populace byla tolerantní. Jsem ráda, že žiju v zemi, kde jsou pravidla a jsou většinou dodržována. Pokud bychom všichni všechno tolerovali, např. i ve výchově našich dětí, nevrátilo by nás to někam hodně zpátky. Příspěvek je zcestný a rozhodně není myšlen útočně vůči žádné skupině!!! Jen si představuji jak kdesi v jižní Africe sedí matky u prašných silnic s dítětem u prsu, za chatrčí manžel souloží s jinou. I tak by mohla ta tolerance vypadat ☹.

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Takže pokud např. budu mít výhrady proti určité skupině osob, budu o tom tady veřejně psát, ale nedovolím si jim to říct do očí, tak to znamená že jsem tolerantní? ale to je jedno, je to prostě o tom, jak kdo si představuje toleranci, ale to už je na jinou diskusi 🙂 i
Jdu se věnovat důležitějším věcem. 🙂

marcicek84
13. črc 2014

@lenicka07 - pleteš si toleranci s chováním skupiny osob, i když s ním nesouhlasíš s tím říci svůj názor v diskuzi na dané téma, jsou to diametrálně odlišné věci

brittta
13. črc 2014

@zyx Teda promiň, ale argument, že mám brát ohledy na ostatní občany, protože z jejich daní jsem vlastně živa- to je teda fakt výplod... 😕

lenicka07
13. črc 2014

Nepletu... každý má právo projevit svůj názor v diskusi... a já mám právo učinit si úsudek o tom, kdo tento názor píše. Myslím vše obecně, na nikoho nenarážím. Myslela jsem to tak, že na základě toho, co kdo píše, si můžu učinit názor o jeho toleranci, třeba že je víc nebo míň tolerantní než někdo jiný. Ale opravdu nesoudím, jen mě zajímaly názory ostatních.

brittta
13. črc 2014

@marukm Prosimtě a máš děti?

marukm
13. črc 2014

@brittta V nejbližších týdnech jedno mít budu. Proč?

marcicek84
13. črc 2014

@marukm - dej si pozor co píšeš, protože pokud nemáš dítě, tak tady nemáš dle některých právo napsat svůj názor... 😀

kalo
13. črc 2014

Nedočítám zpět, ale k otázce: mám dva pohledy-- Tak nějak tolerantní jsem, když žena kojí venku malé novorozeně nebo malé miminko, protože má hlad a jí jen od ní. ( i když nechápu, proč si to nenačasuje tak, aby bylo kam zalézt, přeci jen dítě jí ve snadno předvídatelných intervalech)
Další typ kojení venku mi už vadí a to, když ženská kojí víc než roční, div ne dvouleté dítě. To nechápu, proč když má takto velké dítě hlad, nedá mu jiné jídlo, když už jí jídl. Obecně kojení venku mě přivádí do rozpaků, protože musím koukat na něco, co nechci, je to velice intimní věc.....moje děti taky netřeba nekakají v restauraci vedle stolu, protože se jim zrovna chce, aby se na nás lidi musely dívat....

marukm
13. črc 2014

@marcicek84 Toho se tak trochu obávám...

brittta
13. črc 2014

@marukm Tak to potom ten tvůj postoj chápu... Až budeš mít svoje miminko a budeš ho kojit, tak možná najdeš trochu víc pochopení pro kojící maminky, protože někdy se to třeba ani tobě na té lavičce v parku nevyhne... Ono se to hezky mluví, ale v reálu to je pak jinak...

marukm
13. črc 2014

@brittta Určitě netvrdím, že se to nemůže změnit. I když u mě to bude asi problém i tak, protože budu muset překonat svůj nechutný stud.:D Jen je mi líto, když někdo vyžaduje toleranci, ale stylem "budu si kojit kde chci, kdy chci, jak chci a ty seš mi u zadele". To mi totiž moc tolerantní nepřijde...

brittta
13. črc 2014

@marcicek84 Nikdo nepsal, že ten, kdo nemá děti, nemá právo psát sem svůj názor. To jsi tu četla kde? Já jen říkám, že dokud člověk děti nemá, může mít na spoustu věcí jiný názor a vidět některé věci třeba hodně jednoduše... A děti to prostě změní...

brittta
13. črc 2014

@marukm Mě osobně není kojení na veřejnosti příjemné, ale někdy to opravdu nejde udělat jinak a stud musí stranou, zalezu si někam, kde je co nejmíň lidí, pokud to jde otočím se, aby bylo vidět, co nejméně, ale prostě malou nenechám řvát hlady.... V tu chvíli je prostě moje dítě na prvním místě 😉

annie11
13. črc 2014

Svou dceru jsem kojila plne sest mesicu a kojime i ted a myslim ze se to da naplanovat tak, aby kojeni probihalo v soukromi. Nejsem zastance kojeni na verejnosti, ale nevadi mi to, pokud clovek i na verejnosti koji "diskretne". To se zaridit da vzdy. Kazda maminka by mela pochopit a respektovat to, ze to okoli muze vadit, kdyz sama predpoklada toleranci od ostatnich... Zdravim vsechny maminky 🙂

elllenka
13. črc 2014

nedá mi to a musím se vyjádřit ke kojení v restauraci. Ráda chodím občas do restaurace i s dětmi. Dcerku jsem kojila dva roky a ještě se mi nestalo, že by v restauraci nebylo klidné místo kde jsem si vklidu dítě přebalila a nakojila. Každá restaurace to má jinak a vždy se dá s personálem domluvit a osobně jsem viděla kojit v restauraci jen jednu maminku maličké miminko, ale to prostě kojení vyžadovalo každou chvilku tak kdyby někam odbíhala tak by se nenajedla.

Mě osobně víc vadí polonahé ženské než kojící matky. Ale nikoho nesoudím, at si to každý zařídí jak chce.

angel456
13. črc 2014

Když jsem poprvé kojila na veřejnosti seděla jsem v kavárně se dvěma kamarádkama, co měli malé děti, zeptala jsem se jestli jin to nevadí, nevadilo, bala tam už je servírka... Otočila jsem se na židli trochu zády, vytáhla jsem prso a kecala s nima dál... no asi po 2 minutách my došlo, že jsem se otočila přímo do okna na hlavní silnice, kde chdí mraky lidí a do kavárny je vidět... jinak si myslím, že ve společnosti žen, které znám, nemám problém vytáhnout prso kdekoliv... ale ve společnosti lidí, které neznám si na sebe něco hodím nebo si sednu stranou... pro mě je to dost intimní věc a chci být s dcerou sama...

tak2014
13. črc 2014

@kalo naprostý souhlas! kojení malého miminka, diskrétně ( žádné dobrý den, kozy ven) ok, ale kojení dětí nad jeden rok na veřejnosti mi přijde zvrácené a dle mého jde již čistě jen o exhibicionismus fašistických matek...

brittta
13. črc 2014

@tak2014 To je zajímavé- ten tvůj limit do jednoho roku ok, starší to už je zvrácenost... A fašistické matky??? Trošku brzdi, zvrácenej mi spíš přijde tvůj názor 😉

jaya
13. črc 2014

@brittta Pozor, tys zapomnela, ze kdo koji dyl nez rok, tak je uchyl. Pryc s takovymi!