Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

jaya
12. črc 2014

@zyx Ja jsem teda kojila vzdy a vsude i v restauraci. Doufam, ze jsem nevystrkovala svou zilnatou kozu, ale myslim, ze plac meho ditete byl v tech chvilich mene vhodny nez to, ze jsem nakojila. Dokonce jsem sveho syna kojila i pri krtu (teda pri msi, ne pri samotnem obradu, nebylo holt zbyti)!
Prvniho syna jsem se snazila vzdy kojit spis doma, aby mi to vychazelo, dokonce i na zachode, abych nepoburovala...snazila jsem se, aby se mi nesapal ve vyssim veku do vystrihu. No, kojila jsem do 16 mesicu. U druheho jsem si rekla, ze jsou dulezitejsi veci a hrozne me to osvobodilo. Nikomu jsem se nesnazim to cpat pod cumak, Na druhou stranu takhle to vnimam ja. Jini muzou rict, ze jsem se exhibovala.

marcicek84
12. črc 2014

no já jen děkuji své mamce za to, že mi byla schopna vštípit základní etiketu a takt, prostě měkteří z nás byli vychovávání jinak a proto nevědí, že někde to opravdu přes čáru je...pokud někdo bere etiketu či takt jako podmínky kdy může kojit, tak prosím, ale mě to třeba přijde jako základ slušného chování...třeba si maminky přečtěte názory pana Špačka...

cituji z http://www.ceskatelevize.cz/porady/10274470705-...

Jana Brožková: Dobrý den, jak je to s kojením na veřejnosti? Kde to jde a kde naopak ne? Sama mám roční dceru a také kojím. Děkuji

Ladislav Špaček: Kojení je přes veškeré uvolnění mravů pořád ještě intimní záležitost mezi matkou a dítětem. Kojení na veřejnosti uvádí okolí do rozpaků, žena by se měla aspoň posadit tak, aby nevystavovala svoje ňadro na odiv okolí, každému to není příjemné, řekl bych, že právě naopak. LŠ

tím bych to asi uzavřela 🙂

jaya
12. črc 2014

@marcicek84 Ja si myslim, ze proti tomu zneni pravidla podle LS se nelze vymezit, je to formulovane prekrasne. V praxi se o to snazim, myslim, ze i ostatni kojici matky, do jake miry to poburuje ostatni, nevim. Nicmene by bylo hezke tema otevrit, az/jestli budes kojit 😉 On i ten LS nikdy nekojil, takze je to jenom teorie.

merunkova
12. črc 2014

@ilonne Jj, s tím souhlasím, na veřejnosti mi vadí kuřáci 😀 Ale co s tím můžu asi tak dělat? Možná by mi poradil pan Špaček 😉

michaela_2
12. črc 2014

Obě děti jsem na veřejnosti kojila. Ale tu plenu jsem si přes sebe pokaždé přehodila. Popřípadě jsem měla kojící tričko, ve kterém není pro druhou stranu, skutečně nic vidět, ani během svlékání.
Souhlasím s tím, že v dnešní době je na plakátech, v časopisech, na internetu atd. daleko více pohoršlivých věcí. Ale to neznamená, že já budu s klidem dělat pro ostatní nepříjemné věci, také.
Smysl kojení je určitě věc velmi ušlechtilá, ale maminky, které nemají určité hranice, jej dokázaly veřejnosti dost zošklivit.
Sama jsem viděla několik kojících maminek, které si prsa po kojení, ještě jakou dobu, s klidem větraly venku.

Mě osobně to nechává v klidu. Jsem žena, matka. Mám dceru. Ale mám také syna. A dovedu si představit, že až bude v pubertě a přijdu s ním někam do restaurace, kde bude podobně obnažená kojící maminka, nechávat prsa venku, příjemné mi to s ohledem na něj nebude. Úplně stejně, jako když budeme spolu v metru sedět naproti plakátu s polonahou ženskou.

Takže kojení na veřejnosti ANO. Ale s OHLEDEM na ostatní. Je sice hezké, jak se většina maminek ohání tím, že potřeba jejich dítěte je na prvním místě. Ale třeba na svatbě nebo na promoci, které se s dětmi účastním, je také nenechám nahlas plakat, pokud například upadnou, ale co nejrychleji je vynesu ven, kde je utěším a pochovám...........

marcicek84
12. črc 2014

@jaya - plně souhlasím s panem Špačkem a dle toho se i sama chci řídit...přijde mi to totiž takto zcela přirozené a v souladu s tím, jak mne rodiče vychovali 🙂

jaya
12. črc 2014

@marcicek84 Jj, jako i ostatni kojici maminky ;) Takze kojeni zdar!

lolap
12. črc 2014

Starší dceru jsem kojila asi do 14 měsíců, mladší plánuju taky tak nějak. Hodně cestujeme, proto jsem kojila na všemožných místěch i v různých dopravních prostředcích. Ale vždycky si jde najít klidné místo, pootočit se zády, přehodit přes sebe plenku, já i miminko jsme klidnější a nikdo nemůže nic namítnout 😉 , prostě základní pravidla slušnosti a etikety, jak už bylo psáno výše.
V poslední době mi uvízly v hlavě 2 příhody týkající se kojení na veřejnosti. Prvním byl článek nedávno v nějakém časopise o kojení na veřejnosti, typický případ "militantního" kojení - skupina žen v kavárně, všechny prso venku (vše bylo vidět) a hurá kojíme (podotýkám, že všem dětem bylo okolo roku a víc, žádná malinkatá miminka, která se musí pomalu co dvě hodiny kojit), tento obraz mi přijde, že kojení na veřejnosti v očích lidí okolo dost znevažuje...
A druhý případ - jednala jsem s paní, uprostřed rozhovoru najednou přiběhla 2letá holčička a paní si vytáhla prso a začala kojit, tak z toho jsem byla teda docela paf i já jako matka, přišlo mi to za hranicí slušnosti, stejně jako během jednání s někým přeci netelefonuju mobilem...

lenicka07
12. črc 2014

Já teda znám spíš než demonstrativní kojení tu druhou rovinu, snažím se najít klidné místo ke kojení a setkávám se s netolerancí ostatních. Uvedu např. půldenní výlet v zoo (žádný koutek pro matky s dětmi, všude dost lidí, nemožnost se vrátit k autu), půlhodiny hledám dostatečně skrytou lavičku, kde se nikdo nenachází, v okamžiku kdy se s dětmi usadím, přijdou cizí lidí se posadit na protější lavičku, pozorují jak kojím a ani nenapadne zvednout kotvy a nechat mi trochu soukromí. Jak je to v tomhle případě: mají právo sedět 😀 a koukat nebo já mám právo je na to upozornit, že chci soukromí ?

ladenka
12. črc 2014

Upřímně si nepamatuji, jaký jsem na kojení na veřejnosti měla názor, než jsem měla sama děti. Ale své děti jsem kojila vždy a všude kde si "řekly", obě jsem kojila do 10 měsíců, takže vlastně miminka. Vždy jsem se snažila, aby to bylo co nejméně nápadně, aby bylo vidět co nejméně, a to hlavně kvůli sobě. Osobně jsem se nesetkala s maminkou, která by svá prsa nějak dávala na odiv, nebo je větrala či něco jiného, co už tu zaznělo. Kojila jsem v autě na parkovišti u Ikey, v restauracích, na lavičkách v parku a jednou i na lavičce uprostřed celkem rušné pěší zóny, ale prostě malý brečel, měl hlad, a byla to jediná lavička ve stínu, byl červenec. Vždy jsem si nejdřív pod tričkem připravila prso, pak vzala malého, tričko vyhrnula, prso šupla do pusy a tričko naaranžovala, aby bylo vidět co nejméně. Po nakojení, bylo prso vidět max. na pár vteřin, než jsem si přetáhla tričko, malého uložila do kočárku, a pod tričkem si vše nasoukala do podprsenky a srovnala. Maminky, které chodily kolem, se nikdy nijak nepohoršovaly, max. mrkly, usmály se a šly dál. Ale starší ženské měly potřebu neustále kroutit nad mým krmením hlavou a chlapy ta situace přitahovala ač nebylo nic vidět.
Je fakt, že kojení běhajících dítek už mně osobně není moc příjemné, protože si myslím, že už se nejedná o bezprostřední potřebu jídla a tudíž mi to nepřijde stejně přirozené jako krmení miminka, ale nepohoršuje mě to, jen mi to není příjemné.

luckap91
12. črc 2014

Když jsem byla těhotná, byla jsem silně zařeknutá, že mě nikdo (kromě manžela) kojit neuvidí... dokonce se mě to drželo i těsně po porodu, nesnesla jsem někoho "navíc", chtěla jsem mít svůj klid, jen já a malý... postupem času jsem otrnula, že před některými členy z rodiny kojím - ovšem i tak decentně. Např. dneska, když jsme byli na trzích a malý mi spustil hrozný hysterák, našla jsem klidnější místo na louce u stromu oproti lavici mezi několika desítky lidí, kde jsme se právě s manželem občerstvovali... šla jsem mimo ten plac s lidmi, k tomu stromu, kde jsem dřepla a kojila v dřepu...
Řekla bych, že je to na každý ženský... každýmu přijde něco jinýho divnýho nebo naopak normálního. Mě přijde, že když kojím před cizím chlapem, už se na mně dívá jinak než na kojící maminku, která musí dítě jen nakrmit, protože má hlad... už to prostě beru tak, že mi zírá na prso a to je pro mně hodně nepříjemný...

terezapetrova
12. črc 2014

@barinkas kdybych mohla dam Ti palcu tisíc 🙂

jituliiii
12. črc 2014

nečetla jsem cele, vlastne nic, jen uvodni příspěvek, ale kojeni nijak neresim, nikdy jsme neresila a kojila vždy, když dcera potrebovala....takze mi bylo jedno, jestli to bylo doma, venku, na meste, v parku....proste dostala, jak si rekla..🙂

barinkas
12. črc 2014

@terezapetrova díky moc 🙂

terezapetrova
12. črc 2014

@barinkas ja Ti dekuju, napsala jsi to supr vystizne s téma opickama a basta 😉

uztotakbude
13. črc 2014

@alkena Vy jste nebrala psa ven proto, aby se vyvenčil? Vám pes tedy kadil doma? Nebo máte psa, který to nepotřebuje? Gratuluji 😉

marcicek84
13. črc 2014

@lenicka07 - pokud se kojící matka rozhodne z vlastní vůle vyrazit do zoo nebo někam,kde ví, že je rušno a není tam kde kojit, hold musí počítat s tím,že u kojení mít soukromí nebude...taky se k tomu vhodně připraví, viz šátek či kojící triko a tím pádem by nemělo by dojít k žádným trapným situacím zírajících kolemjdoucích na obnažené prso nebo pocitu ženy, že na ni někdo nepatřičně civí a nemá dostatečné soukromí. žena, která skutečně potřebuje ke kojení klid a intimitu se na takových rušných místech vykytovat s kojeným dítětem s největší pravděpodobností nebude...

marcicek84
13. črc 2014

@jaya - bohužel všechny kojící se tím zdaleka neřídí, kdyby ano, nebylo by o čem diskutovat...každý tady napsal, že při decentním kojení s tím nemá problém, ale taky tu přišla skupinka matek,které nás chtěly přesvědčit o svém právu kojit kdekoli i neskrytě a také o tom, že to je zcela v pořádku a koho to pohoršuje tak má problém a na základě toho se tady rozjela tato diskuze 😉

svoba
13. črc 2014

Já - byť velký stydlín - kojila na veřejnosti hodně. V lese, v kavárně, restauraci, v mhd (v nosítku). Prostě jsem plnila potřeby svého dítěte. A za to se nestydím!

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Byli jsme tam víckrát a je kde kojit, navíc se nedá odhadnout, kolik tam bude lidí. Nevybrali jsme si ani den s extra hezkým počasím apod. ani nebylo vyloženě narváno, spíš šlo o to, že byla i jiná volná místa, jen těch skutečně zakrytých je míň, určitě bych někomu neupírala místo k sezení, jen jsem chtěla napsat, že nejsou ani ohledy od těch ostatních k těm kdo kojí, když jsou tady v diskuzi narážky na to, že někdo kojí nevhodně. Chtěla jsem to udělat vhodně a stejně to nešlo. Udělala jsem vše proto, aby nebylo nic vidět, ale plínu malej opravdu nesnese. Ano dle vás bych asi radši měla sedět doma na zadku, nevylézat, nepohoršovat, počkat ať děti odrostou a pak teprve vylézt. Ale starší dítě potřebuje taky na výlet, chce se podívat na zvířátka, mám jí v tom tedy omezit, abych někde nepobuřovala? Já se neptala jestli mám zůstat doma, ale na to, jestli je přijatelné, abych vyjádřila své přání mít trochu soukromí a zda si tedy můžu dovolit takové lidi poslat sednout jinam (za předpokladu že je kam)

jaya
13. črc 2014

@marcicek84 Ono je taky rozdil, co koho pohorsuje, ze. Co ja vnimam, jakoze se snazim nikoho nepoburovat, muze jiny vnimat jinak. Fakt jsem zvedava, jak na tom budes za rok 😉 Pokud teda kojit budes. Ja jsem hlavne reagovala na moudre reci typu - predtim odstrikat, davat MM z lahvicky. Nebo s tim zoo. Takze kdyz chci nekam jit, mam predvidat, kolik tam bude lidi, bude-li tam nejaky kojici koutek. Kdyz tam nic takoveho nemaji, tak mam asi rovnou zustat doma... A jeste jednou tvrdim, ze takto odsuzuji hlavne zeny, co nekoji/nekojily. Proto prosim o toleranci na obou stranach.

valik
13. črc 2014

@lenicka07 Tento názor já taky nechápu. Mám doma holčičku tři a půl a nechápu, že jsou maminky, které by ty kojící nechali zakysnout doma, než si děti odkojí. Chudáci maminky i ti starší... Ach jo, to jsme teda tolerantní samy k sobě. No nic, manžel si za týden bere dovolenou a protože s dětmi k moři se nám jet nechce, pojedeme pohoršovat do Zoo, protože doma na zadku nebudeme a mimčo doma samotné taky nenecháme... Prso si zakryji, ale výlet si chci užívat s mou rodinou...

valik
13. črc 2014

@marcicek84 A vy ještě miminko nemáte? Tak to už chápu....

brittta
13. črc 2014

@marcicek84 Moc mě pobavily tvoje argumenty alá zoo. Až budeš mít svoje miminko, které budeš kojit, pokud teda nebudeš následující rok sedět zavřená doma, ráda se s tebou pobavím na téma etiketa 😅 . Ono se to všechno snadno řekne a v reálu je to pak trochu jinak... Ale to poznáš sama 😉

lenicka07
13. črc 2014

@valik Ještě jsem k tomu chtěla napsat, že v zoo se to hemžilo rodinami s malými miminky. Jen jsem si nějak nestačila všimnout jak maminky kojily, ale možná je to tím, že to beru jako naprosto přirozenou věc , tak to prostě nevnímám.... Nebo je možné, že všechna ta miminka byla na UM 😀 😀 a kojící maminky zůstávají doma. Pro nás je zoo jedno z mála míst kam se s dětmi můžeme vypravit, abychom si to užili všichni a máme to i v přijatelné vzdálenosti. Tak si to také užijte, a přeji co nejméně opovrhujících pohledů 😀 Fakt mě před touto diskusí nikdy nenapadlo, že bychom s miminkem, které se kojí, mohli někomu tak vadit.

lenicka07
13. črc 2014

@brittta Díky za takové tolerantní maminky, jako jsi ty a některé další tady....

marcicek84
13. črc 2014

@jaya - no měla by ses na to dívat z pohledu většinové společnosti, tedy odkryté ńadro u kojení na veřejnosti je netaktní, i když to můžeš vnímat, že to je pro tebe v pohodě. Pokud za rok budu potřebovat nakojit na veřejnosti, tak se budu snažit kojit s taktem 🙂

@lenicka07 - pokud píšeš, že v zoo je kde kojit, že tam jsou krytá místa, tak nechápu proč sis vybrala místo nekryté. Myslíš si tedy, že v takovém případě máš právo ostatní z okolí nekrytého místa vyhnat? Opravdu nechápu na co se vlastně ptáš. Mimochodem jsem nenapsala, že máš zůstat doma a nevylézat, to sis odvodila jak?

lenicka07
13. črc 2014

@marcicek84 Nepřu se s vámi o názory, toleruju názory ostatních, každého pohoršuje něco jiného, možná později přehodnotíte, ono všechno nemusí být takové, jak se na první pohled zdá, nikdy nevíte, jaké přesně jsou pohnutky té maminky, že něco neudělala "lépe" Někdy je to takový kolotoč, zvlášť s více dětmi, že nevíte kde vám hlava stojí, natož pořád přemítat, jestli náhodou někomu nevadíte..

scheetje
13. črc 2014

Mohla by mi nějaká maminka poradit, jak teda na veřejnosti kojit a nepohoršovat? Chtěla jsem si koupit takovou tu kojící zástěru (zástěnu), ale musela bych si připadat jako debil 😀 Nebo maxi šátek svázaný a přes sebe a dítě? Ta plena mi přijde taková malá a že to bude padat. Momentálně kojení na veřejnosti řeším tak, že se pohybuji v blízkosti bydliště a při pláči utíkám nakojit domů 🙂

valik
13. črc 2014

@brittta
@lenicka07 Až porodí, bude se určitě také snažit plnit potřeby svého děťátka, jako my... Ono se pak může ještě všechno změnit.... Teda věřím v to...