Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

lenixka
12. črc 2014

@marcicek84 mno, šátek je kategorie sama pro sebe, to je hezká představa, že se zakryjte šátkem a vše bude ok. Ač moje holčička ještě nepočká půlhodiny na jídlo, tak ruce už má obratné a chce na mě při kojení vidět. Navíc jsem ještě nepřišla na to, jak to udělat, aby se mi malá přisála na prso pod šátkem, je možný, že jsem prostě neschopná já, nebo ona...ale prostě nám to nejde.
Nevím, jestli se s kojícími matkami setkáváš na každém rohu??

lenixka
12. črc 2014

@somalicats V Hornbachu bych šla do zahradní sekce a sedla si na zahradní nábytek, stejně ho tam mají k vyzkoušení 😉

merunkova
12. črc 2014

Milé matky a ženy, vy co se pohoršujete - zajímá mě, proč na to prso zíráte, když vám to vadí?A nebo nezíráte a stačí vám letmý pohled a padáte do mdlob? 😀 V tom případě vás lituji, jak to v tom životě máte asi těžké.Co s vámi asi udělá letmý pohled na hanbaté časopisy v trafice, co když si vedle vás někdo v restauraci krkne a nebo se vysmrká? A na chodníku lze někdy najít i zvratky , tak pozor na to, mějte oči na šťopkách . A ted si představte, že lidi do bazénu močí a psi kakají na ulici a vy si ten " dárek" dovezete na kočárku nebo botě až domů. A kakají i na hřišti na písku a taky tam jsou stříkačky. Tak tohle jsou věci, které člověka obtěžují, to, že může odvrátit pohled, to je to nejmenší.Jsem ráda, že ani jedna z vás nebydlí v mé blízkosti, dost by mě to asi obtěžovalo 😀

katyxq
12. črc 2014

@marcicek84 no, než bych ho naistalovala, i přes tělo by jí vadil, ráda se kojí kůži na kůži, dotýká se mě ručkama, na mě by s šátkem hrála, takže netuším jak by ho udržela na těle, byla bych několikanásobně nápadnější - naše malá je uzl od narození zvukově výrazná a silná 😀 ... a používala jsem kojící trička, ale občas byla třeba vypraná a neuschlá (ono zase jich mít x by lezlo dpst do pěněz, měla jsem 2), tak normální tričko a prostě klasika spodem nebo vrchem (podle velikosti výstřihu)

biibaa
12. črc 2014

Teda já fakt zírám, kolik je tu MATEK, kterým vadí kojení na veřejnosti, nebo je pohoršuje, cítí se nesvé, nebo dokonce utrpí nějakou psychickou újmu 😀 Kdo jiný by to měl chápat, než vy matky-ženy?? Jestli vám vadí, že někdo na veřejnosti utiší hlad svého dítěte, tak to fakt nechápu....

valik
12. črc 2014

@marcicek84 No, ale můj syn mi cokoli, čím se snažím zakrýt prostě strhne a co hůř, pustí prso.... 🙂 A pak je toho vidět víc, než když s šátkem nemanipuluji. Asi bych s šátkem musela kojit stále i doma, aby si zvykl... Tak jsem to myslela já, že byste viděla "co se stane s šátkem"..

merunkova
12. črc 2014

@japona Jsem nevěděla, že pracuješ ve statistickém úřadu, to potom jo 😀

marcicek84
12. črc 2014

no myslím, že je pomůcek ke kojení dostatek, aby se dalo předejít i jejich stráhání, je plno míst míň frekventovaných, kde se dá jít, dále si myslím, že je to i tom to dítě ve starším věku učit, co ano a co ne, že musí počkat, aby z něj nevyrostlo takové, které nebere ohled na nikoho jiného než jen na sebe a pokud někdo tvrdí, že něco nejde, tak buď to neměl potřebu zkoušet, nebo se jen nechce přemýšlet nad tím, jakto udělat, aby to šlo 😉 prostě neberu výmluvu jsem matka a kojím, všichni mě musíte pochopit a tolerovat, ale já nemusím tolerovat okolí, níc k tomuto tématu nemám co říct 😉

zmrz_lina
12. črc 2014

Pokud se někdo s kojením vulgárně nevystavuje, tak mi to nevadí. Vulgárně myslím, že se schválně natáčí a ukazuje celému širokému okolí (už jsem párkrát zažila). Prostě když má malé hlad/žízeň, tak se nedá nic dělat, ale dá se to udělat celé decentně.

granta
12. črc 2014

Tak náš Silvestr proběhl tak, že dvě kojící matky střídavě kojily... za chůze, v leže, v sedě... jelikož se dvě střídaly, nějaké prso bylo venku prakticky pořád a můžu říct, že fotky ze Silvestra máme úžasné. 🙂 🙂 🙂 Nikdo se ani v nejmenším nepohoršoval. No, asi mám okruh chápajících přátel. Bohudík. Já jsem docela konzervativní a studený psí čumák, který se obvykle snaží lidem přizpůsobit, ale v tomto případě, pokud vám to vadí, vážení, trhněte si nohou! 😎

wildy
12. črc 2014

@katyxq Tak při nejmenším bych se alespoň malinko zahalila, a nevystavovala celé prso na obdiv. Myslím, že hodit si přes rameno plenu by neuškodilo. A nebo bych šla do auta. Já ano. Moje nátura a stud by mi tohle nikdy nedovolil. Takže já bych nejspíš šla do auta.

alcar
12. črc 2014

Svuj nazor na kojeni na verejnosti jsem uz vyjadrila, ale velice me udivuje, ze je nutno kojit na verejnosti i rocni a vicelete dite! To opravdu nelze vyresit jinym jidlem v tom veku?

valik
12. črc 2014

@biibaa Já jsem taky překvapená, že nás matky nechápou matky... Za chvíli to tu bude jak v USA, kdy jsem musela půlroční holčičce na pláži na tělo soukat plavky, protože puritáni by omdleli do vody.. 😀 Vidět dětské tělíčko na pláži se nesmí, ale pak stejně jdou a postřílí půlku školy, fakt nechápu, kde to žijeme...

somalicats
12. črc 2014

@katyxq No, a moje děti musely počkat na krmení třeba i těch 5 minut, než připravím mléko... Zas to tak nedramatizujme, těch pár minut maximálně to dítě vydrží. Neříkám nechat řvát půl hodiny hlady, to fakt ne, ale tu chviličku, než se přemístím někam, kde na to krmení budu mít klid, nebo než nasypu mléko ze zásobníku do flašky, tu vydrží.
Ono je zajímavé sledovat některé názory. Kojení se podporuje mimo jiné proto, že se utváří pevný vztah matka-dítě. Jak ho chcete utvářet při kojení za chůze v obchodním centru, to fakt nevím. Buď kojím/krmím a věnuju se plně tomu dítěti, nebo dělám něco jiného.
Plus ještě jedna věc mě napadá. Já považuju jídlo nejen jako prostředek pro utišení potřeby, ale taky jako dobu, kdy se zklidním, sednu si, věnuju se jídlu a vypnu. Když krmím malou, je to vlastně i jakýsi odpočinek pro mne. Mám pocit, že žena, která není schopná vyšetřit si chvíli klidu pro nakrmení svého dítěte, bude horko těžko potom vést to dítě ke správným stravovacím návykům. Jídlo za pochodu je trend dnešní doby, který já vůbec neuznávám a nehodlám ho u sebe akceptovat ani u svých dětí.

somalicats
12. črc 2014

@lenixka V Hornbachu už jsem nebyla ani nepamatuju, ale to je fuk, prostě všude se dá najít místo, kde si můžu sednout a v klidu dítě nakrmit.

valik
12. črc 2014

@wildy Já bych taky šla do auta, ale ono je těžké hodnotit, když nevíme, proč to děťátko měla u prsu během nákupu... Mohla třeba spěchat, aby rychle nakoupila a vyzvedla druhé dítko u babičky. A miminko se kojí někdy i víc než čtyřicet minut... Ale myslím, že to na Vás snad nezanechalo nějaké stopy, kromě té, že teď neuznáváte kojení na veřejnosti... Většina z nás snad kojí diskrétně...

katyxq
12. črc 2014

@somalkcats @alcar ano, někdy to opravdu jinak nešlo, než nakojit (a bylo to dobré vzhledem k pohodě ostatních, třeba ve vlaku, asi byste si cestu velmi "užila", kdyby vám tam 75% času křičelo dítě a to tak, že vélmi nahlas) a sama k tomu dospěla, i bez drsných metod jako nechat vybrečet, že už počkat umí.
Ono je to hodně o povaze dítěte, kdy se naučí počkat a kdy dospěje k jiným způsobům nakrmení (v roce byla tak z 90% kojené, ale ne z mé vůle, prsotě víc jíst odmítala) a uklidnění (kojení neplní jen funkci příjmu potravy!). Moji malou neznáte, jinak byste věděly, že i pět minut pro ni bylo moc.

somalicats
12. črc 2014

@valik Pokud tam měla manžela, tak nákup mohl obstarat on. Kdyby tam byla sama, tak by musela být chobotnice, aby zvládla tlačit vozík, k tomu kojit...

alkena
12. črc 2014

@alcar Vzhledem k tomu, že kojení plní i další funkce, než je jídlo a pití, např. uklidnění, uspání, tak to občas nutné je.
Moje dvouletá dcera reaguje docela dobře na to, když jí vysvětluju, že mlíčko bude až doma, že teď dostane vodu nebo křupku nebo něco jiného. Ale občas se prostě stane, že trvá na svém a to mlíko potřebuje. Pak mi přijde jednodušší, že ho dostane.
Ale tohle u nás funguje s mlíkem, pokud bere v obchodě z regálu věci, že je chce, tak tam to nefunguje. Sice chvíli zkouší, ale v takové situaci si nechá vysvětlit, že to nejde.

lenixka
12. črc 2014

@somalicats hele třeba v DMku to nešlo, ani nikde v okolí a bohužel jsem tam nebyla autem, tak jsem prostě kojila mezi regály ve stoje. Naštěstí nikdo nikde, protože to nebylo opravdu příjemné ani mně.

somalicats
12. črc 2014

@lenixka Jasně, mně šlo primárně o to, že nechápu ženu, která kojí za pochodu...

valik
12. črc 2014

@somalicats Jak vy to teda víte, že nemuseli vybírat společně???? Od doby, co mám děti, manžel zastane sám 80% nákupů (je šikovný🙂, především proto, abychom nemuseli trajdat s dětmi... Ale vždycky to prostě nejde. Když bych vážila cestu s miminkem do Hornbachu, tak bych měla důvod - a to, že by manžel vybrat prostě sám nemohl... Hned soudíte a třeba nevíte...

valik
12. črc 2014

@somalicats Já to taky za pochodu neumím, ale některé děti potřebují utěšit "cucáním" a třeba nevezmou dudlík... Prostě jako matka dokážu pochopit maminku, která takto kojila, i když já bych kojila jinak... Ale prostě k tomu možná měla nějaký důvod, o kterém my nevíme...

somalicats
12. črc 2014

@valik Já nesoudím, jen konstatuju. Mám dvě děti, přičemž první se mi narodila, když jsem ještě žila v Krkonoších, takže jakýkoli "výlet" do nákupních center byl výlet na půl dne. Navíc já svého ex na takové nákupy posílat nemohla, protože neřídil. Musela jsem si ten výlet zorganizovat tak, abych buď jela bez dítěte, ale to ne vždycky šlo, a nebo, když jsem ji ve většině případů brala s sebou, se holt zařídit tak, abych byla schopná ji kdykoli v čas potřeby nakrmit. To ale neznamenalo, že bych s ní během krmení pochodovala po obchoďáku a vybírala tapety. Teď s druhou je to prakticky totéž, protože můj partner je časově dost zaneprázdněn a o zásobování domácnosti se musím postarat já.

alcar
12. črc 2014

@katyxq tak ja myslim, ze rocni dite lze uklidnit i jinym zpusobem, nez jen u prsa. A pokud rve hlady, tak se uklidni necim na hlad. To mi nevymluvite... Ale jak sleduji diskuzi, vy jste velice zvlastni clovek (hlavne v prosazovani svych nazoru). A vase dite je take velice vyjimecne asi...

@alkena "trva na svem a tak to mliko dostane?" Jak to chcete delat v budoucnu?

dezyre
12. črc 2014

Popravdě mě kojení na veřejnosti vadí. Jako mě osobně, já si nikdy nesedla uprostřed nákupka na lavičku, vytáhla prso a kojila. Vždycky jsem šla do kojící místnosti, anebo do auta. Venku na procházce jsem také nikdy nekojila. Vždy jsme šly ven mezi kojením. U ostatních je mě to jedno, ať si každý kojí kde chce, je to jeho věc. Nijak mě to neirituje jak některé, ale sama nikde na veřejnosti nekojím. Je to pro mě celkem intimní záležitost a myslím, že jak maminka, tak miminko na to potřebuje mít klid.

katyxq
12. črc 2014

@alcar ty možná věříš, ale jsi naprosto vedle (popíráním fyziologické fyzické i psychické potřeby nezmizí, jejich neuspokojení se ale může projevit až v dlouhodobém horizontu) ... moji malou jste nikdy neviděla, nevíte, jak se chová a jaká je, já své díte znám, znám jeho potřeby, povahu, pocity. V roce opravdu sbědla za den pár lžiček a po každém ji dle se kojila, kojila se i mezi jídly a v některých případech se uklidnit bez prsa zvládne (ale obtížně) až teď.
Podle vašich názorů soudím, že váš popis zvláštní člověk je z mého pohledu kompliment 😀.

zyx
12. črc 2014

Které mamince se stalo, že jí někdo řekl, ať nekojí na veřejnosti? Já si myslím, že společnost je opravdu tolerantní vůči kojícím maminkám. Ale pokud někdo založí diskuzi, co si o tom myslíme, tak mi přijde normální na to odpovědět. Politování od "merunkova" mi přijde opravdu směšné. Já nikam nikdy nezírala, ale prostě ono se to přehlédnout opravdu někdy nedá.

luciebx
12. črc 2014

no tak na nudaplazi vidim toho vic nez kdyz maminka koji svoje miminko.. tak furt nechapu koho tohle pohorsuje

alkena
12. črc 2014

@alcar Stejně jako dosud. Jak jsem psala, tohle funguje s mlíkem, až se odstaví, mlíko nebude. V dalších případech podle situace, když vyhodnotím, že to, co chce, nejde, tak dokola vysvětluju, že a proč to nejde. Někdy se urazí, většinou to vezme.

katyxq
12. črc 2014

@alcar a ano, mé dítě je výjimečné ... stejně jako jakékoliv jiné, každé je výjimečné a mé své individuální potřeby (a já je nehodlám popírat, ale samozřejmě hranice toho, co se může nebo není vhodné nastavené má)