Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

merunkova
12. črc 2014

@lenicka07 Ony jsou tady vcelku tolerantní ženy, jen ta prsa nesmí mít žílu, musí být schovaná pod plínou, u kojení by se nemělo chodit a hlavně by se ta kojící maminka u toho neměla tvářit moc sebevědomě, to je taky na škodu.No a pokud by zvládla chodit ven v intervalech, kdy dítě nemá hlad, tak to by bylo úplně nejlepší.Nejsme přece zvědavé v dnešním hezkém světě něco takového vídávat na ulicích brr 😀

filipatereza
12. črc 2014

Když ta maminka se snaží chovat diskrétně, tak na tom nevidím nic špatného. Vždycky jsem vyndala prso, dala co nejrychleji mimču a zase rychle schovala. Znám i mamky, co s vystrčeným prsem nejřív doobstarají dítě a pak se zahalí, což mi taky trochu vadí...
Ale kvůli tomu aby si někdo něco nemyslel přece nenechám své dítě plakat hlady...
Kojení je úžasná věc, jde o to se nějak chovat...
A ono taky je kojení na veřejnosti a kojení na veřejnosti...
Ale to už tady zaznělo kolikrát, co maminka to názor a jde o to se zrespektovat...
Mně je vždycky smutno když vidím maminky, kterým dítě šíleně řve v kočárku a oni mu místo toho, aby se snažili zjistit co se děje, pustí nějaký připitomělý kolotoč nad hlavou s infantilními melodiemi (omlouvám se za emoce, ale já tohle fakt nemůžu)...o plínce prohlásí že ještě moc nacucaná není a že dítě hlad mít nemlže když dostalo před hodinou...
Já přebalovala pořád a kojila když dítě chtělo (klidně na veřejnosti)...🙂

alcar
12. črc 2014

@jaya co te nuti se ke me vyjadrovat? Nechapu... Diskuze je od slova diskutovat a ne furt omilat dokola to same na 10 stranach. Poroucim se..., protoze nekterym lidem je tezko neco vysvetlovat. 😅

lenicka07
12. črc 2014

@merunkova No mě by právě zajímalo, jestli kojící ženy, které mají prsa pěkná, nepovislá, malé dvorce, minimum žil, jestli teda ty by kojit mohly, když by vzhledem nepohoršovaly 😀 😀 protože argumenty proč kojení na veřejnosti je nevhodné, často směřují k tomu, že ta prsa nejsou hezká...

lenicka07
12. črc 2014

A vůbec všechno, na co není hezký pohled, někam zavřít, schovat... Takže když někdo nevypadá podle mých představ, tak by radši neměl vycházet na ulici? A vše posuzovat dle extrémních případů - třeba zakázat chov psů, protože občas někoho kousnou a nebo šlápneme do jejich exkrementů? To mě teda vadí o hodně víc a víc mě to omezuje....Takže kojení na veřejnosti ne, protože některé maminky se možná provokativně obnažují. Já osobně žádnou takovou neviděla, o jedné jsem jen slyšela od své kamarádky.

marie_anna
12. črc 2014

@lenicka07 : přesně. Zrovna tenhle argument je fakt k smíchu. To by pak bylo třeba zakázat veřejné pobíhání tlustých, nehezkých a třeba křivonohých. Po světě by mohli chodit jen manekýni a modelky. Ostatní s hadrem přes hlavu a v pytli od brambor. 🙂

marie_anna
12. črc 2014

@filipatereza : tak ten řev společnost toleruje jistě lépe než žíly. 😀

marie_anna
12. črc 2014

@kristyn.g : tak to já jsem kontroverzní. V MHD se klidně cpu. 😀 Kolikrát je to jediná chvilka, kdy na to urvu čas. 😀 😀 Ale ne česnekem a paštikou, neboj. 🙂

alkena
12. črc 2014

@uztotakbude Už to vidíš, no vida, takže představit si to dokážeš. Mimochodem, vyzkoušela jsi to nebo jsi tu myšlenku rovnou zavrhla jako holý nesmysl? Pokud máš odzkoušeno, že toto psa naučit nelze, ráda se nechám poučit.
Ale vraťme se zpět ke kojení. Já se svoji dceru snažím pokaždé přesvědčit, že si mlíko necháme až na doma, volím prostředky k odvedení pozornosti, jenže ne vždy se to podaří a pak se holt nakojení i dvouletého dítěte stává nevyhnutelné. Ale to už jsem tu psala několikrát.
Mimochodem, mě osobně přijde normální, během pěti minut nakojit dítě, naopak mi úplně normální nepřijde dítě, které si ve stejném věku hraje na písku a v puse má dudla. Ale nevím, co to dítě a jeho rodiče vede k tomu, že má dudlík, neznám jejich situaci, a tak to prostě neřeším. Není to moje věc. Nepožaduji po nich, aby dítěti hodili na hlavu plenku, protože jeho dudlání ve mě evokuje hříšné myšlenky. Je ten dudlík nevyhnutelný? Možná ne, možná ano. Pohoršuje to někoho? Určitě se někdo takový najde. Asi by tedy bylo nejlepší zakázat dětem starším třeba jednoho roku na veřejnosti dudlík. Anebo pokud potřebují dudlat, ať si přes sebe hodí plenku, hlavně dbát na decentnost, aby se náhodou nenašel někdo, koho by to mohlo pohoršit.

kristyn.g
12. črc 2014

@marie_anna tak si hod přes hlavu plenu jo? 😀

uztotakbude
12. črc 2014

@alkena S Vámi nemá smysl diskutovat. Protože Vy byste nechala padesátikilového psa srát radši doma, než abyste ho vzala ven a srovnáváte kojení dvouletých a starších dětí na ulici s dudláním dudlíku. To je pak těžké se s Vámi o něčem bavit. Přeji pěkný den 🙂

michele30
12. črc 2014

@merunkova
@lenicka07 To jste, holky, přesně vystihly 😀 kojit veřejně se může jen z hezkého a hlavně nenápadného prsa 😉 Tak to snad abych byla nakonec ráda, že jsem mohla kojit jen krátce, protože s mým velkým, žilnatým a povislým prsem bych do Hornbachu nemohla 😀 😀

zyx
12. črc 2014

Co tu debatu ukončit? Tazatelka chtěla vědět, zda kojení na veřejnosti vadí. Odpověď si v tom asi najde. Myslím, že nikdo kojící matce u kojení nic netaktního neřekne, ale tato debata krásně ukázala, že co je pro někoho přirozené, nemusí být pro jiné. A pokud na veřejnost nechodí pouze kojící matky, ale i starší lidé, muži, děti, tak je jasné, že ne každému se to může líbit. Kojící matky zde volají po toleranci, ale jsou talerantní k těm, co projeví opačný názor? Pojďme to ukončit.

jaya
12. črc 2014

@alcar A zase jsme u toho, ze jde o diskuzi. To se nesmim ozvat? Nejak to nechapu. 😅 Jaka jsou teda pravidla prispivani do diskuze?

Klido to ukoncete. A o toleranci prosim na obou stranach!

ilonne
12. črc 2014

Mě osobně to nevadí a nepohoršuje, pokud se tak děje decentně a jde o kojence, což se většinou děje. Ano už jsem i viděla ženu, která měla potřebu nechat si obě prsa venku, než dítko uloží, což už mi tedy vcelku vadí. A můj názor je, že chodící a mluvící batole už pochopí, že vydrží na mléko domů a nemusí mámě strhávat tričko venku v parku.

marcicek84
12. črc 2014

vidím, že se to tady přiostřívá, ještěže jsem odešla včas... 😀

alcar
12. črc 2014

@marcicek84 tak co tu jeste delas? 😀

@jaya kazdy, at si to prebere po svem. Myslim, ze normalni clovek nema potrebu tu furt dokola opakovane vypisovat nazor na vec. 😉

marcicek84
12. črc 2014

@alcar - šla jsem si potvrdit své domněnky a je to tak, jak jsem si myslela, některé maminy prostě nechtějí pochopit, asi ty hormony dělají své, tak budou své dítě vést k sobectví a netoleranci vůči svému okolí, než řešit, že obscesivní kojení opravdu společensky není vhodné,ale s trouchou snahy by mohly kojit na veřejnosti tak, aby nikoho neobtěžovaly...no co už, snaha byla, ale když není vůle... 😉

opifka
12. črc 2014

Nedá mi to a musím se vyjádřit 😀 Kojící matka na veřejnosti...to myslíte vážně, že vás to "pohoršuje"? KM na veřejnosti mě zdaleka tak nepobuřuje, jako to, že někomu imrvére leze z kalhot půl prdele. A co třeba obří výstřihy, že je možno prohlídnout si každý pór na prsu, včetně lehce vycházejícího dvorce? Na to nikdo nic neřekne, to je přeci normální nosit výstřih. Nebo je taky hrozně fajn trend vzít si triko, pod to kontrastní podprsenku a nechat všechny se dívat, na kolikátý háček si jí majitelka zapíná. A taky plavky - tanga na koupáku, ale jasně, mají ty tři malé trojuhelníčky takže ok, protože jinak by už musela slečna mazat na nudu. Na rozdíl od maminek, které své děti krmit musí (absolutně tu nechápu cinty některých.. když má dítě hlad, tak ho přeci nakrmím), tyto výše uvedené osoby dělají peklo ostatním díky své omezenosti, lhostejnosti nebo prostě proto, že chtějí být ubersexy.

mantaray
12. črc 2014

Já nechápu, proč se to tady tak zvrhlo. Nečetla jsem tu jedinej příspěvek, kterej by říkal: "Mě vadí kojení na veřejnosti!" Ale čtu: "Kojení na veřejnosti mi nevadí, pokud je prováděno decentně." A to vás skutečně tak pobuřuje, nebo se jenom chcete hádat?

janinek
12. črc 2014

@partyzanka91 Pokud chces kojit na verejnosti, nenech si od nikoho rikat, ze nemas, nemela bys nebo ze mas na sebe hodit plenu, pokud nechces. V kazde generaci najdes lidi, co te za to odsoudi, ale stejne tak najdes takove, kteri v tobe proste uvidi mamu, co koji sve dite, ktere to v tu chvili potrebuje.

merunkova
12. črc 2014

Já bych to shrnula asi takto - buď se něco dělat může a nebo nemůže . Kojení v jakékoliv podobě není nezákonné, ať se vám to líbí nebo ne. Žije nás tu několik miliard a každý si může svobodně dělat, co chce - pokud neporušuje zákon.Můžou tu chodit lidi špinaví, hluční, černí, bílí, zahalení, postižení, staří, mladí, hloupí...a každý koná dle toho, jak umí a chce.Neumím si představit, že bych se měla chovat tak, abych se zavděčila všem a nikomu moje chování nevadilo.A hlavně do toho, co já dělám, nikomu nic není a to ani na veřejnosti.Maximálně se ten člověk může cítit zpruzele, ale to je tak všechno a je to JEHO problém, ne můj. Doporučuji skupině lidí, kterým něco vadí na jiných, přečíst knihu 4 dohody 😉

janinek
12. črc 2014

@mantaray Protoze vyrok 'kojeni na verejnosti mi nevadi, ALE milion podminek' proste nedava smysl a neni to o zadne toleranci. Jen o kladeni podminek.

mantaray
12. črc 2014

@janinek děkuji, teď jste mi nepřímo odpověděla

jaya
12. črc 2014

Nevim proc, ale prijde mi, ze nejvetsi kriticky matek kojicich na verejnosti jsou ty, ktere nekoji/nekojily... 😒

zyx
12. črc 2014

Veřejnost je lavička u dětského hřiště, obchodní centrum i luxusní restaurace. Možná proto odpověď, že nevadí, ale ..... Připomíná mi to, když Čech vyjede na last minute dovolenou a naštvou ho v restauraci, že vyžadují slušné oblečení u večeře. Prostě někde se to hodí a někde se to opravdu nehodí. Také jsem kojila, nic proti kojení, ale opravdu ne vždy a všude. Etiketa.

janinek
12. črc 2014

@zyx Luxusni restaurace primo praskaji ve svech kojicimi matkami, to je fakt.

ilonne
12. črc 2014

@merunkova To je sice hezké, ale říká Ti také něco rčení "Demokracie jednoho začíná tam, kde končí demokracie druhého"? Ono to tak černobílé není. Mám za to, že trocha taktu je vhodná na obou stranách 😉 .

zyx
12. črc 2014

@janinek záměrně to bylo nadneseno 🙂, ano také jsem mohla použít lavičku v Chánově, ale nepřišlo mi to vhodné.

alkena
12. črc 2014

@uztotakbude My jsme tedy brali psa ven vždy hlavně pro to, aby se vyběhal, ne aby tam vykonal potřebu. A své dítě taky beru ven, že někam musíme nebo aby si pobylo venku. Ne, abych ho mohla demonstrativně, bezohledně a necudně venku nakojit.
A srovnat dudlání prsa a dudlíku není tak úplně mimo, obojí u větších dětí způsobuje v populaci rozporuplné názory.
Tož asi tak. Na shledanou.