Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

katyxq
10. črc 2014

Když se dítě potřebuje nakojit (je fuk, jestli kvůli hladu, žízni nebo psychické potřebě), tak nevidím jediný důvod, proč to neudělat. DokoNce to může mǐt pozotovní vliv i na společnost - na vysvětlení přikládám jeden komiks (trochu vyhrocený, ale to je jeho účel)

- překlad:
1) Nové výzkumy z Filipín prokazují, že vše co stačí, je vidět takovou reklamu na umělé mléko pouze JEDNOU, aby nastávající maminka kojila s menší pravděpodobností. Pouze toto stačí.
... (plakát: Kojenecká mléčná výživa. Ne tak úplně mléko.)
2) Dobrá zpráva je, že TENTO druh věcí by měl být stejně efektivní. Proč ne? ... (plakát: 00% perfektní mléko)
3) Ženy, které VIDÍ láhve s umělým mlékem, pravděpodobněji budou POUŽÍVAT umělé mléko. Ženy, které VIDÍ ostatní matky kojit, pravděpodobněji budou KOJIT. Je to otázka EXPOZICE.
4) Vidíte holky? Náš seznam věcí, které máme dělat, se píše prakticky sám. (na prsa směřují šipky od nápisu HOLKY)

lenicka07
10. črc 2014

@partyzanka91 Mě osobně to moc nevyhovuje, radši jdu někam do ústraní, jsem spíš stydlivka 🙂 Ale nemůžu říct že by mě to pohoršovalo, když vidím nějakou maminku kojit. Podle mě je to běžná věc a nechá se to provést vcelku diskrétně, že není nic vidět, takže na tvém místě bych kojila, jak to tobě a mimču vyhovuje a na nějaké řeči bych se vykašlala. Jako odpůrce kojení na veřejnosti bych viděla ženské, které samy nemají již co ukazovat a dále manžela či přítele kojící ženy, protože má pocit, že ta prsa smí vidět jen on. Příznivci kojení na veřejnosti budou jistě všichni ostatní muži 😀 😀 😀

lenka5731
11. črc 2014

Já jsem na veřejnosti nikdy nekojila, a to jsem kojila rok, pul roku plně. Vadilo mi to. A vadí mi to i u ostatních, není problém se aspoň trochu stáhnout do ústraní. Vadí mi, když jsem např. V restauraci a ženská 2 metry ode mě tam začne suverénně vyvalovat prsa 🙂 Přijde mi to jako taková exhibice te ženy, vždy se to dá udělat jinak.

viktorka11
11. črc 2014

Když je třeba, tak malého nakojím ať je to ve vlaku či restauraci. Samozřejmně, že když to jde, si sednu stranou. Ono ve finále, co je lepší pro všechny - řvoucí dítě nebo kojící matka? Moc to neřeším a když musím, tak musím 🙂 Vždy bude asi někdo, komu to vadí a vadit bude, ale věřím, že většina lidí to neřeší.

michaelarackova
11. črc 2014

Kojim kdykoliv a kdekoliv. Ve vlaku, v parku, ve meste na trzich, v restauraci, v obchode,... Vzdy tedy nosim kojici tricka a nikdo nic nevidi. Ja taky jim,kdy se mi chce. A je mi absolutne fuk,co si mysli ostatni. Nastesti jsem se setkala zatim jen s milymi usmevy i od starsi generace.

japona
11. črc 2014

Kojení na veřejnosti mi dost vadí, pokud je to stylem "ja mám dítě, kojím, všichni koukejte". Je mi nepříjemné, když někdo kousek ode mě vyvalí žilnatou kozu jakoby nic a třeba pokračuje v rozhovoru. Řeči, že je to přirozené neberu, to je třeba vyměšování taky a to nikoho v restauraci u stolu snad nenapadne🙂 Je to stejně intimní záležitost, tak by to dle mě mělo být prováděno v soukromí. Vždy je možné se alespoň otočit, hodit na sebe a dítě šátek atd.

lenka5731
11. črc 2014

@japona jojo, je to jen sobectví a lenost, nic víc.

verunka_korunka
11. črc 2014

Jeste nekojim ani necekam, ale kojeni na verejnosti mi nevadi... Dokonce se mi uz stalo, ze jsem nastoupila do tramvaje a tam kojici maminka. Nic neslo videt a dite se najedlo a pokud si pamatuju, nikomu to nevadilo. Na druhou stranu jsem jako mensi nechapala proc teta na kojeni odesla s miminkem do jineho pokoje, zavrela se tam a snad i zamkla, to mi prislo fakt na palici 🙂 A i kdyby nekdo videl chvili to prso tak co by se stalo? Kdyz jedete na dovolenou k mori, kolik zenskych je nahore bez? Fakt mi to nevadi, a doufam ze nezustanu jen u teorie...

liss_durman
11. črc 2014

Kojení na veřejnosti ano, ale také bych se přikláněla spíš k překrytí šátkem nebo něčím. Samotné mi to není příjemné a okolí jistě také ne.

bajana
11. črc 2014

pristup matiek "je mi jedno, co na to ini ludia" nechapem...aj v inych veciach ste take arogantne? 😠

@lenicka07 tu poslednu vetu si snad myslela ako vtip? nepoznam chlapa, ktory by si rad pozrel cudzi zenu ako koji pre to, lebo ma sancu vidiet obnazeny prsnik...to snad len absolutny buran...kazdy normalny chlap nevnima kojacu zenu ako sexualne pritazlivu, ale skor vnima kojenie ako intimnu zalezitost medzi matkou a dietatom, ktorej sa ako okoloiduci nechcene ucastni... okrem jednej znamej kazda kojacia kamaratka brala kojenie na verejnosti ako nutnost, ktorej sa rady vyhli...

ja som velky zastanca kojenia, urobim vsetko pre to, aby som kojila svoje dieta, ale na verejnosti mi kojenie nevadi len v urcitych pripadoch: ked je to male dieta, ktore sa este nijak inak nezasyti, pripadne ak je zena niekde decentne v ustrani alebo ma aspon dieta a prsnik decentne prikryte satkou ci plienkou....paradoxne sa omnoho castejsie stretavam s demonstrativnym kojenim vacsich deti, ktore maju matkino prso ocividne nie ako primarny zdroj potravy, ale je to sposob, akym sa zarucene ukludni...matka kojaca o desiatej rano asi rocne dieta v elektricke...znama, ktora nechapala udiv svojej kamaratky nad tym, ze koji svoju 15 mesacnu dceru pocas cakania na pokladnu v Tescu...to nemohlo dieta pockat 5-10 minut, kym sa mama dostane niekam, kde nebude na ociach x ludi? samozrejme, ze mohlo, ale predsa potreby dietata stoja vysoko vysoko nad tym, co si myslia ostatni...ze by sa dieta viedlo k trpezlivosti a k tomu, ze nie vzdy dostane to, co okamzite chce? v ziadnom pripade....chce prsnik teraz, tak mu ho dam, a vylezte mi vsetci na hrb...je to predsa vas problem, nie moj... 🙄

llluckaaa
11. črc 2014

Teď se tady s otázkami ohledně kojení roztrhl pytel. A musím říct, že mě trochu překvapují odpovědi na tuto otázku, že opravdu v dnešní době ještě kojení na veřejnosti někoho pohoršuje. Osobně jsem s nějakou nepříjemnou reakcí nesetkala 🙂 Sama jsem asi vytrénovaná od kamarádky, která kojí už x let a vytáhne prsa kdekoliv, kde je potřeba. Jednu dobu kojila batole tak, že si dítě samo vyhrnulo tričko, odeplo obě strany podprdy, sedlo si na klín a prsa na kojení tak různě střídalo a ochutnávalo. Po pravdě si neumím představit, že by toto předvedla na veřejnosti, to by na ní zírali asi všichni 😅
Jinak teda já jsem spíš stydlivější, ale i tak, když jsem kojila, tak prostě musel stud stranou, opravdu jsem nehodlala kojit na záchodě, v podchodě nebo v křoví, kam se chodí dělat jiné tělu naprosto přirozené věci. Klidně jsem prso vytáhla i ve zmiňované restauraci u stolu. Hostům je to podle mě tato situace příjemnější, než kdyby mi tam mimčo začalo řvát hlady 🙂 Ale zase nemám problém se natočit tak, abych směřovala svými vnady ke zdi a ne dovnitř místnosti 🙂
Pokud se mi teď zadaří kojení, tak hodlám kojit kdekoliv a kdykoliv, rozhodně nebudu kvůli kojení sedět doma x měsíců na zadku a se svýma prsama se schovávat 🙂
Jo a ještě jeden takový poznatek, lidé zírají, ikdyž krmíte dítě UM. Sledují vytahování termosky, míchání nutrilonu, krmení... a některé ženy se dívají s opovržením. Takže by to chtělo toleranci na obou stranách - i pokud některá vytahuje prsa nebo druhá flašku 🙂

martina_28
11. črc 2014

První dítě jsem kojila rok a půl, na veřejnosti nikdy, ale proto, že se stydím a měla bych pocit, že na mě každý kouká. Ale pokud s tím maminka nemá problém, tak proti kojení na veřejnosti určitě nic nemám. Dítě v pohodě je důležitější než pohoršený kolemjdoucí 🙂
Za chvíli čekám druhé dítě, je dost pravděpodobné, že se bude chtít napít i někde venku, tak jsem zvědavá, jak se k tomu pak sama postavím 😀

valik
11. črc 2014

Kojím na veřejnosti také a nezdá se mi, že by to pohoršovalo. Kojit se dá pěkně tak, že nikdo nic nevidí, na prsu je hlava miminka. A myslím, že veřejnost také ví, jak být diskrétní a na kojící mamku prostě hledět nemusí. Vidí, že kojí, tak snad nebude čekat, kdy na pár vteřin po kojení může prso zahlédnout, než zase zaleze do trička, ne... 😉

lenka5731
11. črc 2014

@llluckaaa ja celkově moc nerozumím tomu dnešnímu trendu brát ssebou mimina do půl roku všude možně. Myslím, že mimino, které není hodně klidné nemá v restauraci co dělat, to je otravování ostatních hostů. Proto příměr, že lepší kojení v restauraci než řev dítěte moc nechápu 😕 Asi jsem jiná, ale já jsem potřebu kojit "venku" teda vůbec neměla, nakojila jsem doma a pak zase po návratu domů a nebyl to žádný problém, a nebo někde o samotě. Pro druhé dítě jsem 8,5 měsíce odsávala, to už bylo horší, ale taky jsme úplně celou dobu doma na zadku neseděli. Jednou jsem viděla to, co píšeš o svojí kamarádce, a z toho jsem teda šla do kolen. Já ale vztah ke kojení nikdy moc neměla, ale u prvního dítěte to šlo relativně snadno, bylo to rychlý, snadný, levný, měla jsem dost mlíka, tak jsem kojila, že by mi to přišlo nějak super skvělé a souznění s dítětem a blablabla, to určitě ne.

mon_88017
11. črc 2014

Hlad je sviňa, takže když přije někde venku, nedá se svítit 🙂 Já tuhle kojila na lavičce u náměstí a na vedlejší lavičce nasávali dvá vágusové krabicáka, takže nevim, na koho měli kolemjdoucí víc pohoršlivý výhled 😎 😀

valik
11. črc 2014

@lenka5731 Já třeba na veřejnost v prvním půl roce příliš nechodila, ale potřebovala jsem k lékaři a koupit si nějaké to oblečení...atp. V restauraci jsem byla za tu dobu dvakrát, tak snad to není výstřednost. Ale malý chce co hodinu a půl, tak jak to můžu stihnout, když do města je to skoro hodinu. Tak jsem ho nikomu na hlídání nechat nemohla a až domů by taky nevydržel. Ono je to všechno o dvou úhlech pohledu. Ale nikomu rozhodně nechci nutit pohled na "žilnatou kozu" , jak tu kdosi psal, ale pouze potřebuji nakrmit mimčo. Nic víc, nic míň. Nechápu, že v dnešní době, když daleko šílenější věci nikoho nepohorší, může pohoršovat kojící mamka...

valik
11. črc 2014

@llluckaaa Plně souhlasím, kojení není o ukazování prsou, ale o utišení hladu... Já seděla doma dost (hlavně, ať mimčo někde něco nechytne), ale občas musí člověk opravdu vypadnout a na škodu to není... A dítě asi hlady nenecháme, že.. 😉

sarinka_nevesta
11. črc 2014

Kojim v lese, na zastávce, v nákupáku, v restauraci, kavárně, na náměstí,....kojim všude, kde má moje dítě hlad a jestli s tim má někdo kolem problém, je to jeho problém a ne muj...tak ať na nás nekoukaj, když jim to vadí a kdo se podívat chce, ať se klidně podívá :D toť můj pohled na věc ;)

llluckaaa
11. črc 2014

@lenka5731 Já neříkám, že budeš brát malé miminko večer s sebou na několik hodin do hospody, ale třeba prostě jen jedete na rodinný výlet a při něm si zajdete na jídlo. Tak je asi jasné, že mimčo dostane v té restauraci najíst. Nebo pojedeš s mimčem na vyšetření k nějakému dr. do vedlejšího města - stěží se ti to při kojení povede stihnout tak, aby dítě nedostalo cestou hlad nebo žízeň. A když bude špatné počasí, asi si ani ty nedáš někde na lavičce v parku párek v rohlíku, ale radši si zaběhneš i s mimčem do restaurace na hotovku 😉 Já si zase neumím představit, že bych kvůli tomu, abych schovávala kojení, odsoudila svoje děti k tomu, že nebudeme jezdit na dovolené, výlety, nebudou chodit na kroužky, nebudu na jejich představení ve školce ap. Prostě pokud chceš žít aktivní život a neomezit ho na ani ne dvouhodinové intervaly pobytu mimo domov, tak k tomu kojení na veřejnosti patří.

blanka.k
11. črc 2014

@partyzanka91 Nemám auto, bydlím ve velkém městě (= cesta do centra cca 50min) = kojila jsem , kde bylo potřeba, klidně na lavičce na náměstí nebo v obch.centrech na lavičkách, když byl kojící koutek totálně plný.... Napřed jsem se styděla, ale když ve vedrech syn požadoval občas kojení co 30min, tak to bych nemohla nikam 😀 Na konci 6nedělí jsem jela ukázat syna babičkám, tak to jsem prostě kojila ve vlaku (v kupé vyhrazané pro maminy)... Vždycky jsem se znažila najít nějaký koutek někde, nekojila jsem u stolu v restauraci, MHD (kromě vlaku), ale někdy holt člověk ten koutek neměl, tak se kojilo někde venku na lavičce. 😅
Pohoršování (pra)babiček docela chápu, oni jsou fakt jiná generace....od nás z rodiny nikdo ani moc nekojil, co jsem tak zaslechla "z vyprávění"....stejně jako chození na UZ (prý si tím přivolávám akorát "vady" dítětě), tatínek u porodu, dítě v porodnici u sebe, atd....

Jinak pro pobavení - v cca letech syna jsem zas jela vlakama k našim a v rychlíku v kupé seděl asi 80letý pán..... Syn se ke mě přitulil a rád se přituluje k prsům,ale jen prostě položit hlavu "mezi kozy" (tehdy asi 75J),žádný náznak sápání se do výstřihu....pán na nás tak koukal a říká "Mladá paní, vy jste ho asi dlouho kojila, že? " 😀 😀 😀

soleilll
11. črc 2014

Kojení na veřejnosti je zcela jistě naprosto běžné a přípustné. Za sebe, která jsem nekojila, napíšu názor z druhé strany, tedy kolemjdoucího. I když naprosto chápu akutní potřebu kojence zahnat hlad, přecejen jako náhodný pozorovatel se cítím naprosto nepatřičně a vadí mi, když vidím kdekoli na veřejnosti (v restauraci, na lavičce v parku,..) kojící ženu. Ne proto, že by mě to pohoršovalo, ale proto, že najednou nevím, kam s očima. Pochopitelně nemám nejmenší důvod okukovat cizí prsa, ostatně se svými jsem spokojená, ale právě proto, že člověk nechce působit, jakože někoho očumuje, nevím, jak se mám najednou zachovat. Jde sice jen o chvilku, než takovou osobu minu, ale i tak mi ten pohled přináší rozpaky. Ve svém blízkém okolí jsem se setkala s "exhibicionistickým" postojem i s tím zdrženlivějším. Nevlastní sestra mě naprosto odzbrojila, když uprostřed rodinné návštěvy, kdy u nich v obýváku sedělo tak 15 různých lidí z rodiny, bez varování sedíc na sedačce vytáhla prso a začla kojit. Kamarádka zase vždycky odnesla dítě do ložnice a tam v klidu nakojila - říkala, že je to jen jejich chvíle a nechce u toho být rušená. Nějak je mi sympatičtější ten druhý postoj, ale naprosto chápu, že to vždycky nejde. Tak najezeným miminům zdar! 🙂

anina32
11. črc 2014

S kojením na veřejnosti se setkávám dost často, ale já osobně na to nemám povahu. Vždy jsem kojila raději v soukromí. Nelíbí se mi ani když třeba na rodinné oslavě kojí maminka u stolu před ostatníma. Já bych si to nedovolila ani před vlastním tátou, raději jsem odcházela do vedlejší místnosti. Ale je to každého věc, je to na povaze té které ženy, každá ať dělá podle vlastního uvážení. U vody v dnešní době také chodí dost žen nahoře bez, ale já bych to neudělala, tak asi tak, je to o povaze.

anetka1701
11. črc 2014

Já teda s kojením na veřejnosti problém nemám absolutně... Svět je plnej plakátů a obrázků polonahejch ženskejch, tak proč by měla veřejnosti vadit moje dcera, která zrovna svačí?? Maximálně jsem si hodila přes rameno plenu, ale fakt mi to bylo buřt... Největší extrém bylo kojení při nákupu v Tescu - starší hulákala, mladší měla prostě HLAD a já věděla, že starší v klidu neudržím... tak jsem si miminko zapasovala do šátku (měla jsem jí vyndanou z úvazu, tak jsem si ho nechala zavázanej, schovala jsem jí hlavičku a kojila jsem, zatímco jsem šla se starší pro rohlík, aby byla chvíli zticha :oD Ani nevím, jestli někdo koukal - mně to bylo buřt...

valik
11. črc 2014

@blanka.k Naše babičky a prababičky spíše litují ve smyslu: máte to teď lepší, že můžete, to my se musely schovávat... Mají prostě progresivní názory... 😀

monasek84
11. črc 2014

Kojim kdykoliv a kdekoliv, ale samozrejme se to snazim vymyslet tak, aby to bylo prijemne mne i okoli...ne vzdy to ale situace dovoluje

suzief
11. črc 2014

no jako nastávající maminka nevím, ale měla bych s tím velký problém a jsem proto, kojit někde v ústraní, kde není moc lidí nebo řešit flaškou. I když je to velice přirozené a nutné, přijde mi to prostě nevhodné v dnešní společnosti a já sama jsem dost v rozpacích, když někde vidím cizí prso venku, byť kojící, nevím jak se chovat a kam koukat nebo nekoukat. Ve městě tuplem na vesnici bych to asi tolik neřešila a to podotýkám, že nejsem žádná stydlivka.

lenka5731
11. črc 2014

@llluckaaa to je právě ono, každý se stará jen sám o sebe, ostatní jsou mu šumák a podle toho to tu pak vypadá. Přece se nebudeš omezovat, že ... ale pak při kojení někde venku přivedeš do rozpaků několik lidí okolo. Škoda, že mě tenkrát nenapadlo natočit na skrytou kameru veřejně odsávání MM, vždyť je to přirozený, nasytit dítě, ne? 😒 Za chvíli začnou lidi močit atd. veřejně, vždyť je to taky přirozený a přece se nebudou omezovat ☹

tria002
11. črc 2014

Lidi už močí veřejně.. A když se někdo cpe na ulici, taky na něj každý kouká.. Kojení je nádherná, přirozená věc! Je pravda, že první dceru jsem kojila v lese na louce, ve vlaku, v parku na lavičce, i v restauraci.. Je to 13 let, nikdy jsem neslyšela negativní reakci a dneska už se dělají kojící tuniky, halenky atd.. Nebo není problém přehodit přes mimi plenu.. Ale proč?? V televizi si vystřelují mozky z hlavy, v každém druhém filmu vystrkují zadky (v tom lepším případě) a já budu schovávat něco tak krásnýho?? Když půjdu se řvoucím miminkem po ulici, přilákám mnohem víc pozornosti, než když budu někde potichu krmit..

mollyweasley
11. črc 2014

Holky, co nekojíte na veřejnosti, protože na to "nemáte povahu", máte jedno dítě nebo dvě? Nějak si nedovedu představit, že jsem se starší dcerou na hřišti, mladší se vzbudí, začne řvát hlady a já místo toho, abych vytáhla prso, honem začnu balit hračky, ubrečené dítě, kterému je líto, že si nepohrálo a vracím se domů se řvoucí skupinkou dětí.

lenka5731
11. črc 2014

@tria002 to ze ti nikdo nic neřekl přece neznamená, že to nikoho neobtěžovalo 🙂