Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

lenicka07
13. črc 2014

@jaya Můj syn bude mít brzo 15 měsíců, kojím stejně jako když byl půlroční. Oběma nám to vyhovuje, přijde mi to naprosto přirozené, i když je fakt že jsem si dříve nemyslela, že bych kojila tak dlouho (dceru jsem odstavovala v 9 měs kvůli těhotenství a mrzelo mě to, to mi přišlo předčasné). Nevím jak může někdo soudit podle třeba své jedné nebo několika zkušeností, nebo podle zkušeností třeba 10 kamarádek. I kdybych měla pět dětí a měla naprosto jiné zkušenosti, nikdy bych do nikoho nerýpala kvůli potřebě jeho dítěte, protože každé dítě je individuální. Přijde mi dost nelogické proč bych dítě např. po roce jeho věku nemohla kojit na veřejnosti, když má stejnou potřebu kojení jako v půl roce (a opravdu jde o hlad či žízeň, nikoliv o uklidnění), množství příkrmů v tom nehraje vůbec roli, sní toho opravdu hodně, pravda že s tekutinami bojujeme, dost je odmítá. Co mám teda dělat? mám sedět doma, když kojení opravdu vyžaduje? Nebo ho mám úplně odstavit?

lenicka07
13. črc 2014

@jaya Tím jsem chtěla podpořit to, co jsi tady ty psala (kdyby to náhodou vyznělo jinak 🙂

marie_anna
13. črc 2014

@lenicka07 : asi jsou ty prsa matek po tom roce ještě více nepřijatelná k zahlédnutí než předtím. 🙂))))

lenicka07
13. črc 2014

@marie_anna Schovávám se jak to jde, ač si myslím že tak hrozné to zase není 😀 Hrozné to bude, až přestanu kojit... 😀 To si nedokážu představit co tam zbude a zda-li budu mít vůbec právo nosit nějaký výstřih abych nepobuřovala nebo rovnou mám nakoupit roláky 😀

katja77
13. črc 2014

@evulina77 To jsi napsala úplně přesně!

Já jsem se o víkendu octla na svatbě, mj. ve společnosti matek, kde je normální kojit maximálně 6 měsíců a pak odstavit a přeji na UM. Mně zase přijde normální umělému mléku (náhražce) se vyhnout.... No, takže matkami jsem byla odsouzena, trochu se mi i posmívali (za zády) a přišlo jim to hrozně divný. Já jsem děsila je. Ony děsily mne🙂 V této společnosti bych si nedovolila syna nakojit... Radši jsem se zbalila a vyrazila kojit domů🙂 Naopak mezi mými - stejně smyšlejícími - kamarády, mi to přijde úplně přirozený🙂

katja77
13. črc 2014

@lenicka07 Taky mám z toho obavy🙂

marie_anna
13. črc 2014

@lenicka07 : Ty chces snad nekdy prestat kojit?? Vzdyt takove, co koji po roce, budou kojit az do svatby svych deti.🙂

berynka
13. črc 2014

Asi už tu bylo řečeno vše různými způsoby 😉 ... ale za sebe můžu napsat, že mi kojení na veřejnosti nevadí, myslím si, že je to naprosto v pořádku. Sama se nenechám diskriminovat žádným způsobem... K tomuto přístupu jsem dospěla časem a životními zkušenostmi 😎 .

Jen doplním, že tu sedmiletou už teda nekojim 😅.

lenicka07
13. črc 2014

@marie_anna Upřímně řečeno, nejraději bych kojila pořád, protože jsem zjistila, že kojení má veeeelmi příznivý dopad na mojí váhu a já mám prvně v životě velmi účinnou dietu 😀 přiznám to, ač očekávám reakce typu, že tedy neřeším potřebu svého dítěte ale jen svojí postavu 😀 k tomu raději předesílám, že je to opravdu jen velmi příjemný efekt kojení, nehodlám prso nutit dítěti do dospělosti abych si zachovala postavu. Určitě si zde na fóru nechám poradit kdy mám s kojením skončit 😀 😀

brittta
13. črc 2014

@tak2014 A to jsi vyčetla kde prosímtě, že nad jeden rok má potřebu kojit jen maminka, dítě už ne???

katja77
13. črc 2014

@brittta Asi ve 100 plus 1 zahraničních zajímavostí 😀 Neviděla nikdy mýho syna.... 😀

aemmi
13. črc 2014

@brittta
@katja77 ten jeden rok je asi nějaký zaklínadlo, dítě najednou pochopí, že už není kojenec a nemá tudíž nárok 😅

brittta
13. črc 2014

@katja77 Vítej v klubu exhibicionisticko-fašistických matek 😀 viz str.13

marukm
13. črc 2014

@aemmi Ale to je přesně to, o čem třeba já mluvím. Vy ode mě vyžadujete toleranci k tomu, že si budete kojit kde chcete, kdy chcete a jak chcete (nebo lépe - vám jsou vlastně všichni naprosto ukradení), ale absolutně odmítáte jakoukoli toleranci vůči mé osobě, resp. vůči tomu, že mi to může být nepříjemné. Takhle podle vás vypadá oboustranná tolerance?

marie_anna
13. črc 2014

@lenicka07 : tak jako dámám v letech zas sluší nějaká ta oblina. Třicátníka fakt nekoj, babičky Twiggy už vyšly z módy. 😎 😎

marie_anna
13. črc 2014

Tahle diskuse by se měla zpřehlednit. Je tématem nevhodnost kojení jako takového na veřejnosti? Nebo nevhodnost kojení dětí starších 6/12 měsíců? Nebo nevhodnost kojení takto starých dětí jinde než v soukromí? Nebo nevhodnost nedostatečného zahalení poprsí? Nebo nevhodnost nedostatečného zahalení pouze neestetického poprsí? A ta nevhodnost plyne z mravního, nebo estetického pohoršení? Docela se to tu míchá v jeden velký guláš. 🙂

katja77
13. črc 2014

Obecně: nechápu, že nahota a erotika na plakátech, v televizi, reklamách je normální a nakojení (zklidnění) dítěte na veřejnosti je bráno jako exhibice? 😒 Není naše společnost - mírně řečeno - zvrácená?

katja77
13. črc 2014

Dílo japonského sochaře: k zamyšlení ---- Člověk je jediný živočišný druh,který krmí svá mláďata mlékem jiného živočišného druhu........

lenicka07
13. črc 2014

@marie_anna Naprosto přesně jsi vystihla co se mi honí hlavou 😀 😀 😀 Já pochopila že veřejně lze kojit dítě do max. (ale opravdu nejzazší hranice!!) jednoho roku, ze zahaleného prsu, pro jistotu koukatelného, kdyby přece jen něco vykouklo 😀 😀 😀 😀

terezapetrova
13. črc 2014

@somalicats
ohedne Tve první vety nevim jestli si rozumíme ale uz mi prijde zbytecme se v tom babrat. Ohledne tech situaci - kdyby si cetla všechny me příspěvky v této diskuzi je jich opravdu jen par - vedela by jsi, ze ja mam stejny nazor. S poslední vetou plne souhlasim. A "a nebo byt za burana" - nu at každý dela jak umi, kojici, nekojici. bezdetni, detni 🙂 , atd atd paa

aemmi
13. črc 2014

@marukm nekojím jak chci, jsem jasně psala, že velmi decentně a vidět nemůže být opravdu nic, o tom jsem přesvědčená, že když už chci kojit, tak si najdu méně frekventované místo, stůl v rohu, apod, to jsem asi nepsala, ale je to tak, takže většinou nekojím ani kde chci, kdy chci, to ano, teda ne když chci já, ale dítě... tudíž si myslím, že netolerantní k okolí opravdu nejsem a snažím se udělat maximum, abych nebyla středem pozornosti, což by mi samozřejmě nebylo příjemný ani minimálně, za takovýhle podmínek, pokud někoho pohorším, tak sorry, jeho problém a já z toho výčitky nemám 😅

terezapetrova
13. črc 2014

@katja77 to je spravna fotka do teto bitky 😀 jupi jup jup miluju to tady 😀 😀

marukm
13. črc 2014

@katja77 Nahota a erotika v případech, o kterých mluvíte, není tématem této diskuze. Kdyby byla, nepochybuji o tom, že by se našlo dost lidí, kteří by to odsoudili (včetně mě). Navíc většina diskutujících to opravdu žene do extrému. Já prostě nechápu, proč je tu každý, kdo není přiznivcem kojení kdykoli a kdekoli, zesměšňován jako někdo, kdo by nejradši všechny matky kojící na veřejnosti poslal do plynu, dával jim za to pokuty apod. Nejsem si vědoma, že by tu byl někdo tak ostře proti...

marukm
13. črc 2014

@aemmi V tom případě ano. Takhle s tím taky většina z nás, kteří tu diskutujeme, žádný problém nemá (a myslím, že jsme to všechny vyjádřily několikrát). Omlouvám se, jestli jsem to špatně pochopila. Prostě mi vyjádření "Nicméně někerým pisatelkám asi vadí i jen fakt, že vědí, že v jejich okolí se vyskytuje momentálně kojící osoba (byť kojení na první pohled není patrné) a to opravdu není můj problém a je mi jedno, jestli tímhle někoho pohorším a způsobím mu psychickou újmu." nepřišlo úplně jako příklad tolerance.

brittta
13. črc 2014

@marukm Nic proti, ale mamince leží hlavně na srdci spokojenost jejího děťátka než to, jestli to je v tu chvíli někomu nepříjemné... O to miminko tu jde především 😉

marukm
13. črc 2014

@brittta Nic proti, ale jenom kvůli tomu, že se zamyslím nad tím, jestli by to někomu mohlo být nepříjemné, si nepřipadám jako matka, které nezáleží na jejím dítěti.🙂

terezapetrova
13. črc 2014

@fallingstars
mas pravdu 🙂 nu a k poslední vete - uz to nechavam lezet - jak by řekl deda na samote u lesa. paa

nika_sp
13. črc 2014

No tvl... to je zase debata 🙄 🙄 🙄

brittta
13. črc 2014

@marukm Pokuty ani do plynu, ale jedna uživatelka nás tu nazvala exhibicionistkami a fašistickými matkami, to už je trošku moc 😒

jaya
13. črc 2014

@marukm Si delas srandu? Dotedka jsem si myslela, ze jablkem svaru jsou vyhrezla prsa, nad ktera se nekdo umi povznest a nekdo nikoli (zde bych chapala pozadavek na toleranci z druhe strany). Jestli ale vadi, ze ackoli neni nic videt, kojim svoje dite, tak to jsou mi ostatni uplne u zadku. Toleranci projevim snahou to delat decentne, ne? Nebo tolerance je nekojit?