Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 No jo, ale on je rozdíl být nahoře bez někde na pláži a nahoře bez třeba v té restauraci... Sice na první pohled stejná situace, ale v tom druhém případě dost nevhodná...

Co se mě týče, kojení na veřejnosti považuji za normální stejně jako krmení z lahvičky. Ano, mělo by být prováděno decentně, jak už tu bylo napsáno v x příspěvcích. Naopak mi jako hodně trapné připadá vykazování kojících maminek někam na toalety a podobná místa. Co mi ale vadí hodně je situace, kdy matka v restauraci dítě na tom stole i přebalí. "Baby friendly" podniky mají ve většině případů pro tyto situace vyhrazené místo.

Já osobně jsem krmila v restauraci už několikrát, a i když z flašky, stejně v ústraní - ono se miminko na krmení dost špatně soustředí, když kolem pobíhá servírka/číšník a pořád se něco děje...

terezapetrova
11. črc 2014

@bajana prosim Te nic ve zlem.. svou otázkou jsem mířila sem - jsou věci, které zena pozna a pochopi az v momente kdy je mama.. /jsou to neprenositelne věci, které se proste dopředu nikomu vysvětlit nedaji/ - nic ve zlem - , ale klidne tady muzem debatovat - jak vime je demokracie 🙂 me heslo je nech brouka zit 🙂

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats jenže ta situace je jiná právě v tom, že dítě se musí najíst. Kojících matek v restauraci jsem viděla dost a proč by mi to mělo vadit, když v restauraci se jí... takže to smysl má... na rozdíl od nahé ženské na pláži, ale ta paradoxně asi nikomu nevadí. A kojící žena na pláži, kde se opalují i nahé ženy to by vadilo či né ? 🙂 🙂 O přebalování jsem nic nepsala, nevím proč by to mělo s touhle diskusí souviset.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Dítě se musí najíst, ale i to se dá provést v mezích slušnosti. Jsou prostě místa, kam nahota nepatří. Kdybych mohla kojit, tak bych v takovém případě pochopitelně měla vhodné oblečení a šátek. A to patřím mezi návštěvníky FKK pláží. Nicméně když jdu do restaurace, jdu tam vhodně oblečená a nesvlékám se tam.

petule12
11. črc 2014

Tak za me - videt nekoho kojit mi naprosto nevadi. Odvratim zrak a neziram 😉

Osobne jsem si nedokazala predstavit, ze budu kojit venku. Asi po mesici nesmyslneho litani domu na kojeni jsem pochopila ze takhle to nepujde a "naucila" se kojit vzdy a vsude k plne spokojenosti mych dcer 🙂

Ale je fakt ze jsem zazila kamaradku, ktera pri kojeni opravdu "vyvalila" cele prso tak, ze ja valila oci. A ona si to evidentne uzivala to odhalovani, ale to uz je asi o necem jinem 😉 To jsem i chapala, ze to okoli muze byt neprijemne.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Snažím se říct, že zatímco v určitém prostředí/situacích nahota nevadí (třeba ta pláž), v jiném prostředí je nevhodná. Nechci tím říct, že se v takovém prostředí dítě nemůže nakrmit. Může a musí, jde jen o to, jak to provést.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Jinak přebalování pochopitelně souvisí s krmením.

zyx
11. črc 2014

Na argument že se v restauraci jí se dá také oponovat, že k tomu se používá příbor a k pití sklenička. Já tedy nevím, ale mně přijde přirozené kojit v čekárně u pediatra, na dětském hřišti, v kojícím koutku v Ikee. Ale pokud mohu projevit svůj názor, v restauraci mi to přijde nepřirozené.

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats A mě to právě přijde hezké, nevím proč by celá rodina nemohla společně stolovat a nechat napapat i to nejmenší. Takže co s tím? buď maminku vykázat i s mimčem kamsi (často ani není kam) a nebo nechat dítě řvát, to jistě budou všichni okolo spokojení 😝 . Neříkám že já kojení v restauraci provozuju (moje dítě potřebuje ke kojení absolutní klid, takže to nejde, a i kdyby to šlo, asi bych tam nekojila, protože jsem dost stydlivá 🙂 ale rozhodně mi nevadí, když tam někdo nakojí své dítě. Nijak mě to neomezuje, koukat se na to nemusím, tak proč by mi to mělo vadit.

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats to jistě, ale nevím jak s diskusí o kojení na veřejnosti.

lenicka07
11. črc 2014

@zyx Moje dítě příbor ještě neovládá a sklenička nám taky moc nejde, tedy do restaurace nesmí? 🙂

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Ale Ty mi nerozumíš, my nejsme ve sporu. Tady se celou dobu řeší, jak to provést. Pochopitelně asi těžko někoho pohorší na sekundu vyndaný prs, než se ho mimčo chytne. Při vhodně zvoleném oblečení v té restauraci nevidím problém v tom, aby kojící maminka odcházela od stolu, pokud to vlastní stolování to miminko při krmení neruší (což zase posoudí jen ta maminka). Pokud se tam ale bude taková matka exhibovat s vyvalenými vnady, tak to mně osobně zrovna na chuti moc nepřidá.

Zkusím to vysvětlit ještě jinak: Pokud půjdeš do Národního divadla, asi tam nepůjdeš v riflích a vytahaném triku, ale ve vhodném společenském oděvu. Stejně tak pokud půjdeš do restaurace, nebudeš se tam při krmení miminka obnažovat na plné pecky. Pokud půjdeš na rockový koncert, ty rifle a triko si vezmeš, stejně tak pokud půjdeš s miminkem na nudapláž, bez problémů ho tam nakojíš nahoře bez.

Celá tahle debata je o kultuře projevu. Co si bez problémů dovolím na nudapláži, není vhodné pro jiné situace. Pokud jsem schopna tohle rozlišit, můžu se považovat za kulturního člověka.

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats Nevím co je tak přirozeného na tom, že někdo odhaluje prsa na pláži a naopak co je tak nepřirozeného na tom dát dítěti napít z prsu v restauraci. Samozřejmě že decentně.

zyx
11. črc 2014

@lenicka07 jasně že může, jen nemůže konzumovat 🙂. Každý má životní styl jiný, mně přijde krásné, kojit si doma u jídelního stolu s celou rodinou, ale u jídla ostatních mi to nepřijde přirozené. Mám negativní zkušenost, kdy jednou obtloustlá maminka s obrovským hrudníkem si sedla k protějšímu stolu, bez varování vytáhla obsah své podprsenky. Nepřipraveného konzumujícího člověka to opravdu vyděsí. Nemluvě o říhání po jídle utírání opatlaného dítěte.

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats Ale já jsem o vyvalených prsech nepsala ani slova. Jasně, já určitě to neberu jako spor, prostě jen tak diskutujeme. Ano vždy je to o tom, jak to provést. Pokud někdo jen tak provokuje, tak to samozřejmě neuznávám, a o jedné takové mamince jsem slyšela taky. Absolvovala hromadný výlet s 3 - letým děckem v podstatě neustále do půl těla obnažená a neustále nabízela prs, ostatní výletníci z toho byli paf a kdoví co vlastně si z výletu pamatují, asi jen trapné scény s touto paní...

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Možná až budeš mít za sebou víc životních zkušeností i z jiných situací, tak ten rozdíl sama pochopíš. Ona ani ta pláž není jako pláž. Pokud jdu na pláž mezi textiláky, tak se tam nesvlékám, připadalo by mi to nepřirozené, zatímco na nudapláži s tím nemám problém.
A o decentním kojení v restauraci píšu celou dobu.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Jasně, taková situace je trapná, na rozdíl od decentně kojící maminky v restauraci, což mi trapné vůbec nepřipadá. Sama jsem v restauraci zažila trapné vyvalení prsou jen jednou, jinak když už tam nějaká maminka kojila, tak vždycky decentně, a to považuju za naprosto přirozené. A to je přesně to, co jsem se celou dobu snažila vysvětlit - když taková matka tříletého caparta bude obnažená na nudapláži a bude mu dávat ucucávat z prsu, nikdo si toho ani nevšimne, tam se fakt po ostatních nekouká. Když to udělá na výletě, je z toho trapná situace.

lenicka07
11. črc 2014

@zyx Nemůže konzumovat? Takže dospělí se nají a děti budou hlady. No nevím, např. jsme absolvovali svatbu když malé bylo rok a půl, sama se nenajedla ale měla své místo u stolu, konzumovala s námi s mou pomocí, nic a nikoho jsme neumazali ani nepolili... no tak já teda nevěděla že se to nesmí 🙂 No ale jinak mě teda překvapuje, že kojení v restauraci vadí, já většinou se setkávám právě s tím, tak to prostě beru jako běžnou věc, která mi nevadí

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Dítě, které je odmala vedené k zásadám slušného stolování, se bez problémů v restauraci nají, ať už s pomocí matky, nebo bez ní. Taky jsme se starší chodili odmala do restaurací, s mladší už jsme taky několikrát byli, považuju to za součást slušné výchovy. Je zajímavé, že v zahraničí (Německo, Rakousko, Anglie) se i těm nejmenším stolovníkům snaží ten pobyt v restauraci zpříjemnit - dceři například automaticky přinesli pastelky a bloček, aby se při čekání na jídlo nenudila. U nás jsem to ještě nezažila.

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats tak snad nějaké životní zkušenosti taky mám, jsme stejně staré 🙂 Ale pravda že s těmi plážemi mi to v posledních letech moc nevychází 🙂 tak asi to bude tím 😀

zyx
11. črc 2014

@lenicka07 jak jsem psala, je to o stylu. Samozřejmě používání příboru je nadsázka. Já jsem chodila vždy kojit do ústraní, vždy jsem si našla místo, kde se s mímčem ukrýt, přišlo mi to férové i vůči němu. Vždy se to dá zorganizovat tak, aby se dalo odběhnout. Myslím, že v dnešní době je spousta restaurací uzpůsobených pro maminky s dětmi, tak já bych volila takové.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 A tak to jo 🙂. Já právě zas v posledních letech našla pláže takové, které mi vyhovují 🙂
Ne, je fakt, že se díky svému povolání pohybuju v různých sférách a proto rozlišuju situace, kdy nahota vhodná je a kdy není. Jako taková mi nevadí, jen mi prostě do určitých situací a míst nesedí. A decentní kojení má do klasické nahoty daleko.

luciebx
11. črc 2014

me teda bylo vylozene jedno kde sem.. pokud se malej ozval ze ma hlad.. prso slo ven... nerikam ze sem to delala schvalne.. nekdy sem se zkusila natocit.. ale proste pro me je kojeni jidlo pro malyho.. kdyz sem letela letadlem.. prez ulicku na me koukal stredniho veku muz.. tak mu rikam zda nikdy nevidel prso.. no prso.. spis hlavu ditete na me.. tak se jen otocil.. fakt nechapu.. dospelaci jist muzou.. dokazou se ovladnout kdyz maji hlad.. ze vydrzi.. ale mimi proste najist musi dostat.. takze tohle fakt neresim..

salikova
11. črc 2014

mně nijak nepohoršuje, když někdo v mém okolí kojí.. některé kamarádky vytáhnou prso a ani nepřestanou v řeči:D, některé se otočí🙂 mně je to jedno... příjde mi to přirozené.. a když musíš, tak prostě musíš:D
navíc existují kojící trička, takže ono ve finále ani nemusí být nic vidět a i když - svět se nezboří - prsa jsou teď vidět všude - stačí si koupit nějaky noviny...

já osobně staršího na veřejnosti nekojila, protože jsem prostě stydlivka, mladšího už jsem byla nucena kojit kdekoliv kvůli tomu staršímu, kterému bych asi nevysvětlila, že TEĎ HNED MUSÍME Z HŘIŠTĚ (HERNY, CUKRÁRNY, APOD) DOMŮ:D A musím říct, že mě to kojení všude strašně osvobodilo - nemusela jsem pak hlídat čas (abych se stihla odněkud vrátit) a víc jsem si s dětmi užívala za hezkého počasí třeba celý den venku🙂

lenicka07
11. črc 2014

@zyx Ano samozřejmě, že je to o stylu. Jenže v této diskusi to spíše bylo o tom, že kojení někoho pohoršuje, protože viděl jakousi paní, která to provedla nevkusně. A nakonec za určitých podmínek to vlastně až tak nevadí. Nevím proč každý hned řeší extrémní situaci, tak ani otázka zakladatelky nezněla. Já si to taky organizuju tak, abych na veřejnosti kojit nemusela. Jelikož mám dvě hodně malé děti a vím jak je to někdy s nimi v takových situacích složité, tak nikoho neodsuzuju.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Asi je to tím, že ty extrémní situace jsou jaksi víc vidět. Já si kolikrát ani nevšimnu, že vedle mě někdo kojí, když kojí "prostě normálně".

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats Já sem vlastně píšu hlavně proto, že zakladatelka chtěla znát takové to obecné mínění o kojení na veřejnosti, když se ve svém okolí setkává s negativními reakcemi, a po přečtení příspěvků jsem nabyla dojmu, že po tomhle asi nikdy na veřejnosti už kojit nebude 😝 Fakt mě to strašně překvapilo, tyto reakce na MK.

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 Já to pochopila tak, že se s negativními reakcemi setkává hlavně u starší generace, čemuž se zas až tak nedivím, prostě byli vychováni jinak. Mě dokáže vytočit to, když kojící maminku vykážou kamsi na špinavej hajzl, kam bych nevlezla ani bez dítěte, natož s ním. Ale nemám ráda ani exhibici. Zakladatelka psala o slušném decentním kojení, se kterým hlavně naše a mladší generace snad proboha už problém nemá.

lenicka07
11. črc 2014

@somalicats Asi to tak jednoznačné není, když je z toho diskuse na šest stránek 🙂

somalicats
11. črc 2014

@lenicka07 To máš pravdu. Je fakt, že jsem nestíhala pročíst vše, narážela jsem tam spíš na ty extrémy.