Kojení na veřejnosti - co si o něm myslíte?

partyzanka91
10. črc 2014

ahojky, chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše názory na to zda dítě kojit či ne na veřejnosti. Například manželova babička bere kojení ve veřejných prostorách jako něco spločensky absolutně nepřípustného, ale stejně tak se jí ani nelíbí když těhule nosí takové oblečení aby bylo dobře vidět bříško a chlubili se. Za jejích časů prý každá bříško spíše skrývala. Můj manžel z veřejného kojení taky není zrovna na větvi, částečně ho názory babičky ovlivňují, ale už se nechá přesvědčit mými argumenty. Přeci jen je dnes jiná doba a příjde mi že veřejné kojení už není zas tak tabu. Ostatně když my dostaneme někde venku hlad taky se najíme tak proč naše malé trápit? Že musíme ukázat prso? Pokud budou lidé slušní, nebudou na nás nějak obzvlášť civět a budou si hledět svého. Vždyt co je nejdůležitější když prostě musíme být delší dobu mimo domov a naše malé dostane hlad - přeci to aby se najedlo a nenechám ho přeci brečet hlady jen proto abych náhodou někoho nepohoršila. Ne moje dítě je důležitější. Samozřejmě dle možností si zalezu někam víc do ústraní kde není tolik vidět, shovám se za něco a pod. Už jenom kvůli tomu, že pro malou je nejlepší když pije v klidnějším prostředí. Ale pokud není jiná možnost, nakojím jí a je mi jedno kolik lidí to uvidí.
Tak jaký na to máte názor vy? Taky vám to přidadá sociálně nepřípustné a nebo je to v moderní společnosti už něco běžného a přirozeného. Moderní společnost by měla jít vpřed - vždyť si to vemte: v 19tém století bylo pohoršující mít sex před svatbou, neprovdaná žena s dětmi byla haněna - dnes už je běžné mít nejdřív děti a pak svatbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Dokonce jsou i páry které se neberou vůbec, nebo si nechávají své příjmení, či manžel příjme příjmení ženy, jsou homosexuální páry... a vše je tolerováno, tak proč i kojení by nemohlo postoupit?

suzanna123
11. črc 2014

dokud jsem neměla dítě, tak jsem kojení na veřejnosti považovala za čirou exhibici a byla přesvědčená, že já to rozhodně dělat nebudu. Jenomže mi jaksi unikal faktor "hladové dítě". I tak jsem ale zůstala u toho, že bez dítěte prsa neukazuju, tak proč to dělat s dítětem a snažila se být diskrétní. Jak kvůli sobě, tak kvůli ostatním. Nechápu, když si někdo sedne do centra pozornosti a kojí - nejlépe tak, aby vynikla manipulace s prsem. Tam to stále vnímám jako exhibici - takové vyzývavé "a co jako?". Většinou není problém se alespoň otočit stranou. Myslím, že i "veřejnost" to vnímá rozdílně - jestli je to "decentní" kojení nebo exhibice. Na druhou stranu nechápu, proč nekojit v parku na lavičce. Park je přirozené místo pro maminky s dětmi a je přirozené, že miminko na procházce může dostat hlad. A kam si pak s tím dítětem asi sednout? Do křoví??

llluckaaa
11. črc 2014

@lenka5731 Nějak nechápu tvůj postoj. Přijde ti ode mě sobecké, že chodím s dítětem ven (na nákup, k dr., i se starším do školky, na hřiště) a když dostane dítě hlad, tak ho nenechám brečet hlady a dám mu najíst, místo abych se řvoucím dítětem v kočáře spěchala domů? 😕 A to jen z toho důvodu, protože možná zrovna půjde okolo někdo, koho uvádí do rozpaků pohled na odhalené ženské prso 😅

mysicka_lb
11. črc 2014

U cizích maminek mi kojení na veřejnosti vůbec nevadí - a to kdekoli a v jakýchkoli situacích. Spíše mají můj obdiv, pokud si to "dovolí" třeba v hospodě u stolu. Já sama jsem dost stydlivá, za normálních okolností bych svá prsa nikdy neukazovala, ale u kojení to vnímám jako přirozené a "omluvitelné," takže tam jde stud stranou. Problémy mi dělalo, pokud jsem byla někde na návštěvě, šla jsem kojit do vedlejší místnosti a všichni se tam okamžitě nahrnuli, ať už úmyslně (starší generace žen měla vždycky zoufalou potřebu zírat mi na prsa a vyprávět mi u toho, jak to dělaly ony a že já to dělám blbě), nebo neúmyslně (nejspíš tam vedle začala být nuda, tak si šli pokecat se mnou a nedošlo jim, že se momentálně věnuju jiné činnosti). Jinak vysloveně na veřejnosti mám problém spíš s možnou reakcí lidí než s tím, že bych se já sama styděla. Proto si sedám co nejvíce do ústraní a snažím se být co nejvíce "neviditelná". Ale jak jsem psala, považuju to za normální a přirozené, a jak tady padl názor, že maminka s malým dítětem by neměla nikam chodit, tak jsem přesně opačného názoru.

suzanna123
11. črc 2014

@lenka5731 tak snad když vidím kojící ženu, tak se prostě dívám jinam. To je takový problém?

punky
11. črc 2014

ja tohle vubec neresila kdyz mel prdola hlad dostel najist at jsem byla kdekoliv 😉 podle me je to prirozene 😉

uztotakbude
11. črc 2014

Myslím si, že některé matky kojí venku naschvál, jen se prostě předvádějí. Baví se s kamarádkou a najednou vytáhnou kozu a kojí u toho děcko. Na městí vyvalí prso a kojí a přitom bydlí pár metrů od náměstí. Nechápu to. Vím, v jakých intervalech má moje děcko zhruba hlad a když vím, že je maličké a kojím často, tak nechodím na tůry po městě. Já vím, že děcko má přednost, to všechno chápu, ale taky chápu, že je všude jistě mnoho míst, kde lze nakojit venku, ale v ústraní. Proč by mi měl někdo mávat "žilnatou kozou" jak tu někdo psal před obličejem v restauraci, to nechápu. Já jsem tam třeba na romantické večeři s manželem a tohle tu atmosféru totálně posere. To mne přejde i chuť k jídlu. Je to prostě intimní věc a tak by měla být braná. Ať nakojí, ale otočí se tak, ať to nevidí každý už z dvaceti metrů. On na to každý není zvědavý. A když je to děcko, co už chodí, mluví, tak to mi připadá naprosto ujeté a mimo. Takové děcko už vydrží úplně s přehledem až domů a když ne, může jíst normální jídlo. Prostě je to o toleraci. Ať maminky kojí, já jim to neberu. Ale ať se nechovají, jakože jim patří svět. Jsou tu i ostatní. Takže prostě kojit, ale nevystavovat se na obdiv, snažit se trošku otočit, zakrýt co nejvíce, zachovat intimno.

mon_88017
11. črc 2014

@mysicka_lb ono to jde aj v hospodě u stolu, sedáváme v koutě, takže se otočim kozou do rožku a nikdo nevidí nic společensky neúnosnýho. Ale teda nahrnuvší obecenstvo bych hnala svinským krokem, přece jen člověk potřebuje klid a né aby mimino vejralo, která tetička vejrá na něj 😀

A jinak, kojení asi jako veškerá lidská činnost se dá provozovat kulturně i na hulváta a teda mně osobně mnohem víc vadí chlapi ochcávající každej patník nebo křovíčko v parku než kojící matka. A to se na ně taky nijak cíleně nedívám 🙂

lenka5731
11. črc 2014

@uztotakbude asi tak. Někteří si prostě myslí, že jim patří svět.

suzanna123
11. črc 2014

já teda dost nechápu komentáře na téma "žilnatá koza". Jednak moje prsa po porodu víceméně nezaznamenala změnu, a to ani v žilnatosti, jednak někdo, kdo tenhle výraz použije - ať už v souvislosti se sebou nebo s ostatními, asi nemá ke svému tělu úplně kladný vztah. A hlavně - i když zahlédnu na veřejnosti ženu, která se při kojení opravdu o decentnost nesnaží, tak moje reakce je (i u těch diskrétnějších, samozřejmě), že okamžitě uhnu pohledem a dívám se jinam. Určitě potom nejsem schopná referovat o stavu jejích prsou. Takže jestli někdo zírá a pohoršuje se, tak by se měl zamyslet spíš nad svým chováním...

marie_anna
11. črc 2014

Můj názor je, že nakojit dítě lze všude, ale opravdu si myslím, že se to obejde i bez prezentace celého rozsahu hrudníku. 😀 Ne každý chlap je slušně vychovaný a při zahlédnutí kojící matky cudně odvrátí hlavu. A proč poskytovat úchylům bezplatné povyražení spojené s pohledem na moje nevinné krmící se dítě, když můžu na veřejnosti nakojit diskrétně. Tady nejde o to, co kdo jak zpracuje rozumem, ale jak fungují pudy a obnažený prsa na veřejnosti u chlapů ty pudy probouzí. Nebudu analyzovat, zda je tomu tak správně, ale je to fakt a s tím se člověk musí smířit.

lenka5731
11. črc 2014

@llluckaaa asi znam sve deti (mam dve, jak už jsm psala nahore) a umim si veci naplanovat, ale opravdu se mi snad nikdy nestalo, ze bych potřebovala krmit dítě během běžné návštěvy lékaře, běžného nákupu nebo vyzvednutí ze školky. 😕

Navíc nepíšu (snad?) o tom, že kojit by se "venku" vůbec nemělo, ale přijde mi, že opravdu málokdo se snaží kojit nějak diskrétně, většinou se rozcapí na nejvíc viditelném místě 😒

tria002
11. črc 2014

@lenka5731 A proč by to někoho mělo obtěžovat??

michaelarackova
11. črc 2014

@japona Kdybych nenapsala, že je to kojící fotka, všichni ví prd... nikde neni žádná žilnatá koza a nikde nic neleze.
@lenka5731
Proč bych měla být půl roku zavřená doma???? Jedem na výlet, zajdem se i automaticky najíst. Nakoupit taky musi, k doktoru,... Moje dítě rozhodně není kojeno podle hodin, abych nakojila, šla ven a věděla, že jíst bude chtít zas za 3 hodiny. Někdy chce za půl, někdy za hodinu, někdy za 2...To má plakat???

uztotakbude
11. črc 2014

@michaelarackova Kudy jste to prso vytáhla? Když vidím polohu hlavičky a podívám se na výstřih trička, není mi to zcela jasné. Ale jinak ano, jak píši. Nakojit ano, ale nemusí se u toho dámy chovat jako holky ze striptýzového baru, co jim chybí vzrušení, tak si ho takto dodávají. Prostě lze to dělat tak, aby nebylo nic dělat a ano, jsem přesvědčená, že když žena chce, dokáže nakojit tak, aby si toho nikdo ani nevšiml.

elvira
11. črc 2014

No - proti kojení jako takovému nic nemám.
Nedávno jsem ale viděla v televizi nějakou skupinu militantních kojilek a ty dokonce fotily kalendář, kde se veřejně kojilo - tam mi to připadalo padlé na hlavu - dvacet matek si sedlo na schody a vyvalilo kozy... 😝
Ale co mě popuzuje je umístění kojících koutků na wc...

lenka5731
11. črc 2014

@tria002 nevím jak ty, ale já zrovna nestojím o to, aby v mojí bezprostřední blízkosti někdo vyvaloval svoje prsa, přestože by mohl odejít kousek vedle a otočit se. Tím nemyslím něco takového, jako sem někdo dal fotku. Ale dost možná mám jen skrytý problém se svým tělem, jak tu někdo napsal, možné je vše 😀 😀

lenka5731
11. črc 2014

@uztotakbude kojící trička mají průstřihy po stranách a nebo se dá část látky kolem prsou celá nadzvednout, jsou různé druhy.

michaelarackova
11. črc 2014

@uztotakbude Kojící tričko.🙂 To si beru vždycky, když vim, že budu kojit mezi lidma. Jinak taky stahuju výstřih.🙂

michaelarackova
11. črc 2014

@lenka5731 Já taky doufám, že tady jsou jen normální kojící maminky, ne žádné vyvalkozyconejvíctojde! 😉

tria002
11. črc 2014

@lenka5731 Tak logicky předpokládám, že normální ženská, matka od rodiny, si sedne někde diskrétně a ne, že vyhodí prso na Staromáku v pravé poledne. Psala jsem, že stačí přikrýt plínkou, nebo sednout někam v cukrárně do rohu.. U doktorky jsem čekala i čtyři hodiny, a malá jedna co dvě. Takže nebylo, co řešit. Pro mě vždy mělo přednost dítě, co mělo hlad!

marie_anna
11. črc 2014

@tria002 : jasně, já jsem taky jednoznačně PRO kojení kdekoliv. Malýmu taky nevyhovuje bejt při jídle v centru dění, pak se pouští a zvedá a všechno očumuje a pak zlobí, že není mlíčko, takže musíme připojovat a odpojovat furt za sebou. 🙂 Takže kdekoli a nenápadně - ne proto, že kojení je hanba, ale že tak je to lepší pro všechny zúčastněné. 🙂 Moje pediatra mi po prohlídkách vždy doporučovala, ať malého ještě v čekárně nakojím, aby se uklidnil, když se mu tam zrovna nelíbilo. 🙂

marie_anna
11. črc 2014

@lenka5731 : a kojily vůbec tyhle vyvalovačky? 😀 Třeba to nebylo ani kojení. 😀

kamilka007
11. črc 2014

@partyzanka91 Presne tak, dite proste musi jist. Ja si taky sednu nekam bokem, otocim se a cip plinky si zastrcim za raminko podprsenky nad prsem, ze ktereho kojim, takze mame takovy soukromy stan. 🙂 Ale povedlo se mi zrovna nedavno, ze jsem nejak nepremyslela, ze budu u doktorky muset nakojit a vzala si saty po kolena s tesnym vrskem. Musela jsem v cekarne exhibovat, nastesti chodily jen maminky. :D
Na babicku se vyprdni, veci se meni, nevykame rodicum, nerodime v kuchyni a nemusime se stydet za prirozene veci. 🙂

tria002
11. črc 2014

@marie_anna Přesně!! Kdykoliv, kdekoliv, ale diskrétně.. Taky nestojím o to, aby moje prsa okukoval kdejaký... 🙂 Ale když musíš, tak musíš.. Já se taky najím, když mám hlad.

elvira
11. črc 2014

Když jsem o tom tak přemýšlela, tak každá opravdu nekojí diskrétně... Kamarádka má pořádné "efka" prsa a když jsme byli na zahrádce na kafe, tak prostě vystčí prso - někdy spodem, někdy výstřihem a krmí... Když jsme se o tom bavily, tak mi řekla:"no aco, tak ať se dívají jinam..."

alkena
11. črc 2014

Kojení na veřejnosti určitě ano. Ani dospělí nečekají s jídlem a pitím vždy až si dojdou domů do soukromí, neodklidí se u toho na záchodky, do křoví, neotočí se tak, aby na ně nikdo neviděl, nazakrývají se při tom šátkem. Prostě a jednoduše se kdykoliv a kdekoliv nají a napijí, je jim u toho vidět do krku, leckdy mlaskají nebo si v klidu říhnou. Nevšimla jsem si, že by se kvůli tomu někdo z nich styděl. Taky mi takové chování není zrovna příjemné a leckdy nemám možnost, než to vytrpět (například se mi vybaví jedna cesta metrem, kdy si naproti mě sedl starší pár a oba přežvykovali žvýkačku stylem skotu na pastvě, fakt lahůdka)
A nejde jen o jídlo, když se dítě kojí, protože má potřebu se uklidnit nebo uspokojit svoji orální potřebu, je to stejné, jako když si kuřák zapálí na ulici cigaretu. A že si to někteří dokáží vychutnávat, jak se s tou cigaretou mazlí. Někteří se snaží být strašně "ohleduplní" a foukat kouř na jinou stranu ... ne fakt to není cítit 😀
Chce to ohleduplnost, ale ze všech stran, ne jen od kojících maminek.
A že jsou ženy, které vyvalí prso a kecají a dítě s otevřenou pusou se snaží přichytit? Nepopírám. Nicméně takové ženy jsou zcela jistě menšinou, myslím, že většina žen se snaží být diskrétní, ale ani tak není nutné se kvůli tomu za každou cenu zakrývat či utíkat kamkoliv. Pokud se v danou chvíli věnuju dítěti, je vytažení a posléze schování prsa dílem okamžiku.
Vidím-li někde venku kojící ženu, obvykle to můj pohled přitáhne, přiznávám, podívám se, usměju se a pohled zase odtáhnu původním směrem, no problem. Pokud má někdo problém a musí zírat, je to už jeho problém. Zírat na lidi není zrovna slušné ani když zrovna nekojí.
Já sama jsem povahy spíše stydlivé, přesto jsem věděla od začátku, ž e svoje dítě nakojím, kde bude potřeba. Ze začátku mi to chvíli tralo, než jsem se odhodlala, nebylo mi to příjemné se někde odhalit, ale naučila jsem se. Kojit tak, abych se nemusela bůhvíjak odhalovat a bylo to mě příjemné. S intervalem kojení od začátku do začátku zhruba dvě hodiny jsme stíhaly akorát tak nakoupit v blízkém obchodě nebo krátkou procházku v lese. Cokoliv dalšího nebo víc do centra už znamenalo kojit mimo domov. I dnes kojím poměrně pravidelně teď už dvouletou dcceru ve vlaku. Ano, dostane normální jídlo, ale chce mlíko, chce si podudlat a často u toho usne. Cesta je tak pro nás pro všechny příjemnější, v opačném případě hrozí, že tam bude dítě třeba dvě hodiny mrčet a vymýšlet coby a zabavit jinak se nenechá. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by mi na to někdo něco řekl. Ostatně, když si člověk dobrovolně sedne do kupé určeného pro děti do deseti let, jaksi musí počítat, že tam budou cestovat děti a dít se kolem nich jaksi vše, co k danému věku patří. (Mimochodem, víte, že v těch starých klasických vagonech je i přebalování prakticky možné pouze v kupé?) Ale ono je to nakojení příjemnějším řešením mimo vhrazená kupé.

uztotakbude
11. črc 2014

@lenka5731 Aha, tak to se omlouvám, nevěděla jsem. Já to nikdy neviděla. Tady tahají prsa maminky ven výstřihem, nebo zvedají celé tričko.

petrad93
11. črc 2014

Když malá potřebuje tak jí nakojím. Samozřejmě tak aby každý neviděl moje prsa. Přece jí nenechám hlady jen skrz to že některým lidem to přijde sprostý.
Nejvíc mě naštvalo to když malá byla hladová, byli jsme venku v parku byli slavnosti. Tak jsem přítelovi řekla ať jde k ochrance co tam byla poblíž si půjčit židli abych nemusela sedět na studených špinavých schodech. Nebyli schopní nám půjčit ani blbou židli abych mohla dát malé najíst. 😠

arrowka
11. črc 2014

Jeden obrázek k tématu, který jsem si vypůjčila v kojící skupině. 🙂 A věrně odráží i mou zkušenost, zahlédla jsem spoustu kojících žen a prsní tkáně jsem viděla méně, než za jedno odpoledne na koupališti. Ale jistě jsou lidi, na které někdo pravidelně vyvaluje kozy, dennodenně poslouchají řev "harantů" v MHD a obtěžuje je kdeco. Jen jestli by se spíš tací neměli zamyslet, jestli není chyba v nich.

katyxq
11. črc 2014

Kojení je naprosto přirozená věc a není důvod se za ni stydět 🙂 - a kojit venku není žádný novodobý výmysl - viz https://www.modrykonik.cz/blog/alkena/article/je-kojeni-normalni-nebo-je-to-opovrzenih-4gydxa/