Kokršpaněl a jeho výchova

berunka
22. zář 2008

ahojky holky,rada bych se zeptala,zda se tu najde nejaka chovatelka kokrspanela se kterou bych se mohla pobavit o jeho vychove a problemech,ktere se zrovna u vas objevili. 😉

olise69
24. zář 2008

Máme kokra - fenku. Ale tá je tvrdohlavá. K malej sa ani nepriblíži, ale myslím, že na ňu žiarli. Skôr malá ju chce pohladkať, ale ona utečie. Doma je ako prachovka, spokojná, zalezená, ale vonku bláznovstvo. Tá breše furt !Okolo domu- jej teritórium je hrdinka, keď s ňou ideme do lesa je vystrašená, ani na krok od nás. A na prechádzku s kočíkom des. Skoro nás prevráti , keď si niečo zmyslí.

neeve
26. zář 2008

Taky máme kokří slečnu, jsou jí čtyři a je to ten nejhodnější pejsánek 🙂 O kokrech toho vím docela dost, jezdili jsme na výstavy, měli papírová štěňata, založenou chovnou stanici...
Velmi záleží od koho si psa berete. U kokra obzvlášť se vyplatí, aby byl papírový a chce to si zjistit něco o rodičích. V jistých letech se tu v republice křížili kokři tak nějak hodně vzájemně mezi těmi méně solidními chovateli a způsobilo to linii "zlých" kokrů. Bylo to dáno tím, že se nebrala v úvahu povaha psa, ale pouze jeho vizáž a ostatní kvality. V těch letech se začalo říkat, že kokři jsou kousavé plemeno. A v tu dobu tu také bylo hodně takových kokrů.
Dnes se to podařilo téměř vymítit a většina chovatelů si dává velmi záležet na povahových vlastnostech rodičů svých štěňat. Znám spoustu chovatelů, kteří mají třeba i dvánáct kokrů a všichni do jednoho jsou úplně zlatí a přítulní.
I naše fenka je od kvalitních rodičů a je fakt úžasná. Když se nám narodila malá, šla samozřejmě trochu stranou, ale krásně se s tím srovnala, Nelinku miluje a nikdy na nás nezavrčela. Akorát jednou se nějak na protest vykadila Nelince v pokojíčku 😀 Ale jinak nic, ani nic neničí.
Je tedy zásadní vědět od koho psa máte, trochu se poptat a tak podobně.
Nicméně to nic nemění na tom, že kokršpaněl je paličaté plemeno a že chce pevnou ruku. My jsme Lynettku vcelku dobře vycvičili a zvládli, ale naši mají taky kokra, protože chtěli mít tak krásného pejska jako my 😀 , ale psa, a musím říct, že tam se to úplně nepodařilo. Je teda taky mazlík a nikdy by normálně neublížil, ale má tu úchylku, že si najde nějakou věc, jakoukoliv blbost a tu si hlídá a jak se někdo přiblíží, tak vrčí. Drží ho to třeba hodinu a u té věci leží a kdyby mu to chtěl někdo vzít, tak by se fakt ohnal, možná zkusil kousnout. Ale u mě by to třeba neprošlo. To by zkusil jednou! U našich to prošlo několikrát, je to rodinný mazlíček a tudíž se tomu spíš smáli jak je hloupej a pak z toho vzniklo toto.
Je skutečně důležité se s kokrem fakt nemazlit a hlavně si musí uvědomit, že vy jste jeho pán. To se pak pozná, kdo se komu přizpůsobuje, jestli pes pánovi nebo pán psovi. U našich je to bohužel druhý případ.
Když kokra zvládnete, je to ten nejvěrnější a nejveselejší pejsánek 🙂 Miluju na nich, že neustále vrtí ocasem a máte pocit, že mají pořád dobrou náladu 🙂

neeve
26. zář 2008

Kokr potřebuje každý den rozběh, jinak má přebytek energie a pak ničí věci. Není to pes na takové to dlouuuhé rolovací vodítko. Buď nakrátko u nohy, nebo rozběh na louce či v lese. Nic mezitím. Způsobně na procházky s vámi taky chodit nebude, to až ve stáří. U kočáru se to fakt nedá 😀
Potřebuje se proběhnout a cítit "vítr kolem uší" 🙂 To je nejšťastnější na světě.

neeve
26. zář 2008

Taky je fajn krmit krmivem Eukanuba. Buď klasickou pro střední plemena nebo líp - speciální pro kokršpaněly. Po žádném jiném krmivu není tak krásně lesklá srst. Další výhodou je, že je krmivo dělané tak, že ho tělo hodně spotřebuje a exkrementy jsou pak výrazně menší než z jiných krmiv 😅 A taky po něm netloustnou, kokři k tomu mívají sklony, jsou dost žraví.
Jinak na kokří srst by se nemělo strojkem ani šáhnout, jedině trimovat a vyčesávat, pak je hladká, lesklá a ne kudrnatá, to vzniká právě když se bere strojkem 🙂

elvie
26. zář 2008

My máme 11-ti letou fenku amerického kokršpaněla a neměnila bych, je prostě úžasná. Je pravda, že kokři jsou tvrdohlaví a často slýchávám, že i agresivní, ale s tou agresivitou nemáme žádné zkušenosti, u nás se nikdy neobjevila. Do jednoho roku to byl teda mazec, rozkousala co se dalo, nic před ní nebylo dost schované, ale potom jako když utne a je z ní vzorný pejsek. S tou tvrdohlavostí je to horší, ale to už mají v genech, takže se člověk musí obrnit trpělivostí a prostě neustoupit. Nikdy se nám nestalo, že by vrčela na nějaké dítě a to jich k nám chodí opravdu hodně, od nejmenších až po ty starší a nikdy nebyl problém. Děti má moc ráda a když už jí lezou na nervy, tak se prostě schová tam kam nemůžou a je to. Je to strašný mazel. Kokři mají rádi hodně pohybu a opravdu jsou to lovečtí psy, takže u nás jsou v nebezpečí pouze slepice. Každý pes má něco, ale já bych ji rozhodně neměnila a nemáme s ní žádné problémy.

misicka455
26. zář 2008

Ahojky my máme už skoro 12 ti letou psí fenečku kokra a musím říct , že jsem si za ty leta sní pěkně užili 😀 Naše je bohužel agresivní,ale jen na malí děckA PROSTĚ JE NEMÁ RÁDA A nejhorší je, že vipadá jako andílek a ty děcka si ju chcou pořád hladit, mlaskají na ni nebo nevím co a to ona potom vrčí, krní nis a kolikrát chtěla i kousnout. Ale jinak doma je to ten nejmazlivěšjí pes kterého znám. Nejhorší je ji uhlídat venkujelikož sní raději chdodíme na volno, protože na vodítku pořád tahá je to lovecký pes a když chytne stopu tak je kldině půl hodky v tahu, takže bych radila každýmu kdo má jetšě štěně chodit na cvičák a v tomto smylsu toho psa vycvičit 😉 😉 Jinak je ještě strašně mlsná takže se musí hlídat i to co jí.Hodně u kokrů pozor na uši trpí na záněty a v létě na osiny.Taky je hodně žarlivá, ale to jí rozmazlila maminka. A ůplně super když vitá 😵 Prostě je to náš miláček 🙂

neeve
27. zář 2008

Na uši kokři trpí, ale dá se tomu zabránit, pokud se pravidelně stříhají a nenechají se zarůst v horní části 🙂 Uši musí "větrat". 🙂

misicka455
27. zář 2008

My stříháme, ale ty osiny těm zabránit nám zatím nejde 😒

neeve
27. zář 2008

To je jasný, s kokrem a jeho srstí je práce 😒 Malá spinká, takže já jdu zrovna vyčesávat paní pejskovou 😀 😝 😀

misicka455
27. zář 2008

Tk si to užij , to my vždycky máme plný koš jen chlupů 😀

elvie
28. zář 2008

Naše je taky zlatíčko. S česáním máme trošku problémy, protože to ona nemusí a předvádí úžasné herecké výkony. Vítání je u nás taky úžasné. S ušima je to opravdu horší - chce to čistit, čistit a čistit. Teď jsme koupili u veterináře úžasnou vodičku, která se nakape do ucha a ta postupně vyplavuje z uší maz. Samozřejmě, že se to musí každý den čistit, ale víme, že se vyplaví všechny nečistoty i z míst, kam se nedostaneme.

My už chodíme ven pouze na vodítku, protože naše fenečka už neslyší, takže když by chytla stopu, pravděpodobně bychom ji už nikdy neviděli.

nobody
29. zář 2008

Kokr a Španěl se prej těžko vychovávají 😉

neeve
29. zář 2008

Tak čistit preventivně se nemusí... spíš platí, že dokud není problém, raději do uší nic nedávat 🙂 U starších pejsků to je samo už o něčem jiném 🙂

Nobody, já si poradila s Kokrem, tak bych určo zvládla i toho Španěla 😉

aponchie
29. zář 2008

me se kokri moc nelibi prave ,ale bobtail to je mazec jak bezi 😀

neeve
29. zář 2008

Api tak proč sem přispíváš? 😉 😵

aponchie
29. zář 2008

boze boze uz mlcim neevo 😝

elvie
29. zář 2008

Jenže mi ty kapky do uší dávat musíme, protože ji zarůstají zvukovody a pokud by tam zůstal nějaký nepořádek mohlo by se to zanítit a to by byl problém, museli bychom na operaci s ušima 😒 a to u nás nejde, protože naše fenečka má nemocné srdíčko (bere denně prilium) a z narkozy by se nám už nemusela probudit ☹ . Takže u nás jasná prevence a nutnost.

neeve
29. zář 2008

Elvie to je jasné, já jen myslela, že obecně ta prevence tak podstatná není 🙂
A jakou barvu kokříka máte? A jak se jmenuje? 🙂

nobody
2. říj 2008

Nýýývi, asi bys ho zvládla 😀

kokříci jsou v pohodě, semtam tvrdohlaví ..ale dají se

já mám psy rád --- i ty malý bzučíčí holící strojky 😀

moncicek3
9. lis 2008

Dobrý den,
já mám doma 3letou slečnu kokršpanělku a musím přiznat,že jsou to ty nejúžasnější pejsci na světě.Když je doma,tak je to andílek,který na nás koulí očíčkama,ale venku je jak divoch..Strašně táhne na vodítku a vyzkoušela jsem snad úplně všechno,ale nic na ní nezabírá..Hlavně straště knučí,když jdeme ven,jak už se těší a to co dělá v autě,bych Vám někomu chtěla zažít 🙂 To prostě vydává tak hrozný zvuky,prostě že úplně kvílí,jak se těší,kam se to jede..Ale i přes to,je to moje mazlinka...Ted má i nového páníčka,kterého si ale samozřejmě okamžitě zamilovala,protože on jí zbožnuje,takže toho hned využila 🙂

michalka_19
20. pro 2014

Dobrý den, máme 10-měsíční fenku kokršpaněla anglického, je to naše 2. fenka kokršpaněla. S první fenkou jsme neměli žádný problem s výchovou a nyní moc nezvládame výchovu, je hrozně energická, neustále kouše naše ruce a má tu tendenci kousat všechno kolem. Nenechá se pohladit, nenechá se přitulit, stále kouše. I přes to že se ji věnujeme, mazlíme se s ní a dáváme ji spoustu lásky. Jak u ní mame odbourat tu odtaživost a tu kousavost ??? (Hračky ke kousání má stále k dispozici)

kajalka
20. pro 2014

@michalka_19 Unavit jí tělo i mozek venku. Zkoušet stopovat, aportovat, dlouhý procházky, atd.

michalka_19
20. pro 2014

@kajalka Děkuji moc za radu a klidně jestli by ještě nekdo o nějakém způsobu věděl tak ať mi dá vědět.... Děkuji 😁😁😁😁