Koncept kontinua. Čítali ste? Aký je váš názor?

lubicanoemi
12. lis 2008

Jean Liedloff - Koncept kontinua (hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti)
kniha, ktorá sa šíri v poslednom čase medzi mnohými rodičmi a budúcimi rodičmi. témou je antropologický pohľad na to, kde asi západná civilizácia robí chyby pri starostlivosti o najmenších, pretože nenapĺňa priridzené očakávania, s ktorými sa deti rodia. alternatíva, ktorú autorka ponúka, je inšpirovaná juhoamerickými Yequánmi. nejde však o to, aby sme žili v chatrčiach v džungli, ide o princípy, uplatniteľné (aspoň do značnej miery) aj v našej spoločnosti : napr. (a hlavne) nosenie detí v ranom veku, ponúkanie im podnetov vo forme príležitostí zúčastňovať sa na bežných každodenných činnostiach, zbavenie sa úzkostlivosti pri "dávaní pozor" na deti, výchova v komunite, etc.

veľmi rada by som zistila názory ďalších mám, ktoré knihu čítali, čo a prečo áno, čo a prečo nie. nechce sa mi tu nijako "riadiť" diskusiu, proste to, žienky, rozbehnite, parket je voľný🙂

kitty68
6. pro 2008

ja js taky docetla, jak pise byyz, az tak hrozne mi to neprislo a taky js rada ze js si knizku pujcila. takze hysterie a deprese e nekonaji. myslim si ze js vzdycky jednala instinktivne, pze js necetla zadne chytre knihy o rodicovstvi a ani tu nemam nikoho kdo by mi rikal co a jak delat s mimem.
docela me pobavila ta pasaz o masturbaci, ten kdo nebyl nosen si to vybije onanii a je vsecko ok 😀

na vanoce js si rekla o our babies ourselves tak uvidim jestli to bude lepsi, kamoska mi ma privezt z ceska respektovat a byt respektovan, po tom jak jste to tady chvalili doufam ze nebudu zklamana

byyz
6. pro 2008

kitty68 RaBR bude následovat i u mě....taky jen zapůjčený (jsem hrozná socka 😀)

lubicanoemi
autor
14. pro 2008

mne už tiež dorazilo RR, a zistila som že do toho nejako vkladám nádeje, akože si to prečítam a budem super rodič, chaaaachacha.

gedren no hej, bude to kurnik tým...lenže ked som sa pýtala na AP, tak máte takú pipkovaciu rýchlosť že sa o chvíľu debatovalo o niečom inom a moc som sa nedozvedela. :-P

byyz, no a, ved na čo by si sikupovala dopredu knihu čo nepoznáš, žj.
kde ste zháňali Our babies, ourselves?

lubicanoemi
autor
14. pro 2008

depky som tiež nemala, ale nie som si spätne istá, kde všade by som podľahla okoliu keby som si to nebola prečítala...
akurát tak za pochodu odhaľujem, čo je u nás inak ako tam. prvá vec bola, to už sa nebudem zoširoka opakovať, že nosenie 24hodín denne nie je vítané ani od malého. teraz zasa pochybujem o tom, že dieťa má byť na okraji pozornosti matky, pretože ako Šimona teraz zaujímajú tváre a grimasy, tak to sa nedá robiť ani v šatke, ani tak že by som si ho nevšímala 😒 a akokoľvek túžim po komunite, je to zatiaľ nereálne takže s ním aj hovorím🙂 a potom, akosi sa mi nezdá, že by Indiáni boli šťastní len preto, že boli nosení. iste je tam o hodne podnetov viac - férovosť, prirodzený postoj k životu, sebestačnosť...

tak nejako dospievam k názoru že som hrozne rada za tie podnety, nie preto aby som sa mala čoho držať, ale aby bolo čo prehodnocovať. určite je to lepšie a viac to korešponduje s materinským cítením ako spomínané predchádzajúce modely, ale či je to dokonalý systém...o pár rokov sa môže zas hovoriť niečo úplne iné.

vikinka27
14. pro 2008

lubi, jabrunko teraz objednavala Our babies... nie su teraz myslim doma a neviem ci uz objednavala, ale skus sa jej opytat...

sarinkam
14. pro 2008

cetla jsem jen tu stat v odkaze,kde se vychvaluji pratiky prirodnich narodu, ale jaksi zapomeli ze i tito prirozeni lide praktikuji zenskou obrizku. Jak se autor vyrovnava s timto?

lubicanoemi
autor
16. pro 2008

pokiaľ viem, tak ibriezka sa zďaleka nerobí u všetkých prírodných národov. o yequánoch teda autorka nič také nehovorí. ALE spomína inú vec - a to rabovanie v iných kmeňoch - teraz neviem už či hovorila o Yequánoch alebo iných kmeňoch. ale tiež mi spadla sánka. ale zas som si povedala, že to už je vždy vrstva kultúry toho národa a ich zvyky - tie sa dieťa učí omnoho neskôr a s fázou v náručí a s tým čo by mala do života vniesť, to nemá nič spoločné. odo ´mňa sa trebárs Yequán môže naučiť baliť do plienok, ale to neznamená že si napr. založí školu ako my...

viki dakujem, už som sa s ňou dohodla:- 🙂

lubicanoemi
autor
16. pro 2008

ešte mám takú otázku do pléna - myslíte že je dôležitý režim na spanie? teda u 3mes.dieťaťa. v kk akurát píšu že miminko žúruje s mamou a spia spolu- ja zatiaľ nevidím zmysel ho navykať na spanie o nejakej hodine. ked tomu nerozumie - spí kedy potrebuje, či je to v šatke alebo na gauči, do polnoci sa tak či tak ešte zobudí a potom sa naje a ideme spať spolu...odkedy ste začali s nejakým takým systémom a ako?

tannawe
16. pro 2008

lubi, my jsme nezacali se systemem dodneska 😀 oba dva spi s nami, kdyz chteji... 😎 ,manzel je pak da do postylek, kdyz chceme mit postel jen pro sebe... 😝
U miminka jsem to absolutne neresila, proc taky? Vzdyt se budi na kojeni kdyz ma hlad, coz muze byt taky klidne po hodine co ho das spat, takze nevim, ja za sebe rikam, ze na disciplinu je casu dost... 😉

terrestriss
16. pro 2008

ja si z KK vzala hlavne to, ze se prave miminku/diteti nevytvari zadny specialni miminkovsky svet/rezim, tak jak to bylo zvykem driv nebo jak jej vytvari soucasna kultura: tzn na miminko kupujes same zvlastni veci, ma svuj pokojicek, postylku - neco se s mimi smi a neco nesmi, dite se ma vykoupat v 19 hod a potom nakojit a spat, aby se mu vytvarel rezim... moje mamka toto nechape, ale ja proste ziju svuj/nas zivot podle naseho vlastniho rytmu -meho a meho manzela - kdybych ji davala do 20 hod spat tak tim nic neziskam a muz ji ani poradne neuvidi 🙂
jinak nosime v satku kdyz se ji to libi, ted uz obcas vyzaduje jine aktivity - volne nohy, lezet na dece, rozhlizet se atd, v noci spime spolu v posteli, pres den ji nosim v satku a v nem i spi.

nase aktivity: po prebaleni a kojeni si ji dam na kolena a "povidame si" a smejeme se na sebe, dam ji lezet na brisko at trenuje svaliky, chvili lezime spolu na dece a ukazuju ji hracky, ale to vydrzi chvili, max 15 min, pak zase usne 🙂

takze: spani ve spolecne posteli bomba, kojeni podle potreby (jinak si to ani neumim predstavit), noseni v satku

dobre je ze tim nosenim v satku se to decko tak nejak otuzuje a neni bojacny, mala spi ikdyz s ni chodim, cukam, predklanim se, lidi mluvi nahlas, ruzne zvuky atd - to povazuju za velkej prinos. moje mamka kolem ni porad chodi po spickach a vsechny sekyruje, jakoze "pozor: miminko" - tohle mi nezname.

shrnuti - radujeme se ze vsech aktivit spolecne a kdyz je mala nevrla, nakojime a dame do satku ve dne, nebo nakojime a usneme spolu v posteli v noci

dulezite je aby mimi bylo v pohode "tady a ted"

lubicanoemi
autor
16. pro 2008

🙂 jo jo, terres, tiež mi to tak nejako vychádza..akurát ma trochu bolia boky, lebo zaspíme obaja pri kojení a zobudím sa a ked sa začne znova mrviť a to je už na nejakú normálnu polohu neskoro, pretože sa ide znova jesť 😅 takže spím v kuse na jednom alebo druhom boku.no, ale zas máme už pekné noci 🙂

tannawe, to ma zaujíma, ty už máš väčšie deti - nemáte žiadne uspávanie? ako to vyzerá, pýtajú sa sami a môžu byť hore dokedy chcú? mne sa to teda páči, ale je to tak ok?

vikinka27
16. pro 2008

jedna poznamka k uspavaniu:
je to sice fajn s jdnym dietatom, ale s dvoma - no, ja osobne potrebujem nejaku vecierku pre deti...
cely den sa venovat raz jednemu raz druhemu - jedno cez den spi, druhe nespi, ak mensie spi, veujem sa vacsiemu, v noci velke spi, venujem sa malemu ;) takze potrebujem aj chvilku pre seba....
co sa da docielit iba vecierkou....
tannawe, tiez ma zaujima, ako to robite..

johanda
16. pro 2008

Ahoj holky, já mám taky větší děcka, které mají, řekla bych klouzavý režim. V běžné dny chodí starší holka spát kolem půl deváté, aby ráno vstala vyspaná do školy, mladší se po ní ve všem opičí, tak jde spát taky. Občas sice vstane a chvíli si ještě hraje, ale to mi nevadí, protože už nevyžaduje mou pozornost - to je mimochodem zvláštní, večer si vyhraje i hodinu úplně sama, přes den to nehrozí. 🙂 O sobotách a prázdninách chodí spát obě, kdy chtějí, na dovolené klidně i po půlnoci 😉. Většinou ale nezvládnou neusnout po 23 hodině.

tannawe
17. pro 2008

dobre rano, lubi na otazku zda je nas system ok ti nemuzu dat objektivni odpoved. Jen to, ze deti mame zdrave, stastne a pomerne dobre vychovane /napr. umi i dvoulety pozdravit v obchode, podekovat atd./,to jen na okraj. Ja i ted, kdyz jsou velke davam deti odpoledne spat, kdyz si reknou nebo vidim, ze jsou unavene /to vetsinou uz jen ten mensi, protoze je taky hodne aktivni/ Ale i predskolni deti potrebuji alespon hodinu odpocinku odpoledne /nemusi spat, proste jen lezet a odpocivat/,takze i kdyz pak usnou tak je nebudim /treba tchyne by je pomalu budila hned po dvaceti minutach aby sly potom spat v sedm po vecernicku... 😕 /

Ja to chapu, ale uz od miminka se mi nejak protivilo vsechno delat na nejake system, ted se jde jist, ted koupat, ted pohadka, ted spat...jedine co dodrzujeme je spolecne jidlo a spolecna modlitba pred jidlem. Na tom uz trvaji i samotne deti, coz me tesi, ze to neni nejaky vynuceny tlak, ale ze to tak citi i ony samy.
A uspavani u nas probiha asi tak,ze chvili jeste vsichni po vykoupani litame nahati po byte 😀 😲 , vypravime si co se ten den delo, precteme nejaky terapeuticky pribeh, zalezeme si vsichni spolu pod perinu, probehnou nejaka ta mlicka na dobrou noc, zhasne se a tuli se...a vetsinou vsichni vytuhneme... 🙂 😵
Ale urcite nekdo spis oceni, ze da dite do postylky, dobrou noc, zhasne a jde si po svem...ja to ale neumela nikdy! Me deti usinaly v naruci, potrebovaly citit moje teplo a tak to zustalo...nevidela jsem duvod nechavat je nekde vyrvat! ☹

Ted jsme byli u svagrove, ktera ma kloucka pet mesicu...a me hrozne sokovalo, opravdu proste sokovalo, ze ona ho nakoji, odrihne, polozi do postylky, pusti mu nejaky ten kolotoc a odejde a zavre dvere...tak jsme sedeli v obyvaku vedle pokoje kde ma malej postylku a najednou slysim takove to miminkovske breceni, proste jako kazda mama hned jsem vyskakovala, ze hned pochovat! A svagrova? Sedela dal na miste a kdyz jsem ji rekla, Jano ty ho tam nechas takhle vyrvat? Tak na me koukla a rekla, no ale to on takhle vzdycky rve nez zabere...
a to me tedy dostalo...tak jsem ji rekla, ze na tohle ja teda nemela, ze jsem je nikdy nenechala rvat, ze byly proste porad se mnou. A ona mi na to rekla, ze ho prece nebude porad tahat aby si na to zvyknul...
takze kazda jsme jina...kazde vyhovuje neco jineho...a ja se ridim jen tim, co mi rika moje intuice.
A podle toho to u nas vypada...a pro me je jedine meritko zdrave silne a stastne dite... 😵 😵

lubicanoemi
autor
17. pro 2008

to je strašidelné nechať ho revať...teda najradšej by som povedala ok, každá sme iná a o nič nejde ale ono ide, nie? stále nechápem ako mamy spoločnosť mohla zblbnúť natoľko že sa berie detský plač ako bezvýznamný☹

na druhej strane, mám kamarátku, ktorá funguje ako profesionálna pestúnska rodina, a tiež nechce deti stále nosiť, kedže už niekoľko rokov má stále nejaké to bábo v starostlivosti...

ja teda tiež vždy skončím tak že zaspávame spolu...ale predstava voľnej chvíle večer mi nie je proti srsti. johi tvoje dievčatá začali samé chodiť spávať skôr?

tannawe
17. pro 2008

no prave lubi, proto se rid svoji intuici a nemuzes slapnout vedle, musis si byt jista a verit si. Nikdo te preci nemusi ucit jak milovat svoje dite! To preci uz umis a laska ta otvira kazde dvere...
volne veceri jsou fajn, od toho ale mame hlidaci babicky a dedecky ne? 😉

lubicanoemi
autor
17. pro 2008

tí sú ďaleko🙂 a to zas nehovorím o nevienkoľkých hodinách, hoci aj trebárs trsnúť by som si šla🙂 ale to je ešte krpec malý. len tak, pofičať si s mužom a ľahnúť si ľubovoľne🙂
btw, kam sa podeli tannawe všetky tie vaše krásne fotky???☹

tannawe
18. pro 2008

lubi, mas zdravy nahled na veci a to je fajn...no na fotky uz jsem taky mela par dotazu, ale uvedomila jsem si, ze vlastne ani poradne nevim jestli mi to tak vyhovovalo vis? Mozna casem prehodnotim...nepotrebuju si nic dokazovat tim, ze mam svoje alba, kdysi jsem je delala a i na beremku je mam proto, ze to byla snadna cesta jak poslat jen link pratelum do ciziny a nemuset zahlcovat emaily...ale pak si rikam, ze ten kdo me na MK chtel videt tak uz me videl a vi svoje... 🙂 🙂
jinak koupila jsi si uz to RR? 😕

lubicanoemi
autor
18. pro 2008

hej, už to došlo, načla som asi prvých desať strán a som zvedavá, vyzerá to celkom príjemne, sú to ľudia z bližšieho prostredia a kultúry a prešli aj "nerespekt." skúsenosťou, takže to hádam bude vcelku hodnoverné. pauza prebieha kvôli vianociam, ale ideme k našim, tak si snáď chvíľu na čítanie ukoristím🙂
ja fotky ostatných mám veľmi rada, lebo sa hodne o tom človeku dozvieš. aj na AP sú tajnostkárky🙂a je to akosi príjemnejšie vidieť s kým debatuješ🙂 no tými tvojimi som sa obšas len tak kochala🙂

tannawe
18. pro 2008

lubi, dekuju, jsi moc mila... 🙂 😵 treba kvuli holkam jako jsi ty obnovim 😉

terrestriss
20. pro 2008

tak já jsem si znovu při kojení přečetla KK (předtím jsem ho četla v těhotenství a znovu si stojím za tím, že je to velmi dobrá zajímavá a poučná kniha. jejím cílem není dát návod na péči o dítě v naší společnosti, ale dokáže sundat klapky z očí, takže my, matky v moderní době, máme najednou touhu vůbevc hledat a znovuobjevovat své mateřské pocity/instinkty. musím říct že i u mně která vždycky hledá alternativy a snaží se nenaletět na špek materialismu a konzumu a komerci přijde občas těžké rozpoznat co vlastně chci skutečně já, kdo jsem skutečně já... a co dělám pod tlakem okolí a byznysu. KK dává člověku sílu důvěřovat tomu přírodnímu v sobě a proto je to kniha kterou všem doporučuju. je dobře napsaná, je tam mnoho silných pasáží (a to nemluvím zrovna o té s utrpením miminka 🙂 ).
například jsem si teď teprv uvědomila, že to neustálé nošení v šátku opravdu není žádoucí a dávámji tam jenom když spí nebo potřebuju udělat něco co nedokážu jednou rukou. jinak se snažím v bdění nosit ji JENOM V NÁRUČÍ, což je teda docela sportovní disciplína 🙂
taky jsem k sobě začala zvát všechny koho můžu protože je pravda že těch náručí musí být víc, jinak by se matka strhala 🙂 ...

tannawe
20. pro 2008

...ja jsem s malym varila, delala vsechno, ze jsem ho nosila na leve ruce - manzel se uz smal, ze muzu pak vydat kucharku jak uvarit jednou rukou! 😅 a musim rict, ze mu to asi prospelo, vzhledem k tomu, ze chodit zacal v osmi mesicih, mluvi ve dvou letech plynule, no proste je to typek k pohledani...takze noseni je obecne prospesne nejen v satku. Ale je pravda, ze dneska jsou rodiny vicemene oddelene bunky, ktere nemaji to sirsi zazemi jak ho znam treba z Izraele, kde se sejde velka rodina pomalu kazdy sabes...ono je pak docela nesnadne nesoustredit se jen na dite, kdyz jsi s nim treba hodne casto sama. Nekdo na tom ujede az moc a to urcite neni dobre ani pro nej ani pro decko. Ale i tak ja osobne mam KK rada, precetla jsem ho na jeden zatah, ale na druhou stranu proste se nemuzu zbavit pocitu, ze je misty az zbytecne agresivni ve sve vypovedi...ja jsem tedy od te knizky podle nazvu cekala trochu neco jineho a asi jsem byla i trochu zklamana. A jinkak si uprimne proste myslim, ze v knizkach to bohuzel neni. Kdyby to tak bylo tak mame same stastne, spokojene a usmevave mlade lidi. Jenze my hledam v knizkach, protoze nas to nemel kdo naucit....a nemeli jsme to kde odkoukat, to je ten zakladni problem naseho vlastniho kontinua... 😉

terrestriss
20. pro 2008

tannawe a to si ho nosila na ruce i úplně od mala? já jsem totiž zjistila že nejlepší je taskovej jakoby vzpřímenej polosed na ruce, přitisklá na mně, ale trochu se bojím jestli jí tím nějak nezatěžuju páteř... už asi týden bojkotuje takový to klasický klubíčko v jedný ruce, jakoby na něj byla už moc dlouhá a měla ho zprofanovaný z BKM polohy nad nočníčkem 🙂
a taky miluje přehození přes rameno - klasika, všechny polohy kde může koukat a má přehled 🙂 ale to je nepraktický na provádění činností 🙂

tannawe
20. pro 2008

ter ja jsem hodne prave nosila v tom tzv. "klubicku" me to naucila u prvniho ditete pediatricka a nemohla jsem si to vynachvalit, je to opravdu vyborna poloha. Jinak jsem ho nosila na te me milovane jedne ruce tak od mesicniho mimca a nosim ho tak doted 😅 a to uz ma sestnact kilo... 😉 on je proste zvykly a hlavne je uz hrozne samostatny na satek, tam chce byt vylozene jen na zadech a to jedine, kdyz je nejak podrazdeny a kdyz byl dvakrat nemocny...jinak uz ho nic nezastavi! Je to behac fakt od te doby co umi chodit, proste blizenec jak delo 😀
Jinak teri ja bych to male miminko spis trochu polohovala do tech kulatych zadicek jestli tusis kam mirim...preci jen ty prvni tri mesice bych se snazila zachovat takovou tu "delozni" schoulenost - musim rict, ze moje deti opravdu milovaly spani v "klubicku" a ted jsem byla na petilete kontrole s holkou a doktorka vylozene doporucovala tanec, jak ma rovna zada! Takze si myslim, ze vy holky tady na diskuzi mate urcite dobre naslapnuto a urcite treba neudelat ty chyby co jsem udelala ja! Moc vam fandim!!! 🙂 🙂

lubicanoemi
autor
19. led 2009

terres, ja som tiež po šestonedelí nabehla na návštevy🙂 ale už k nám nikto nechcel 😀 u nás skapal pes. tak sme aspon u našich často, tam sa to fajn strieda, každý si čosi urobí a pofičí s miminkom bez nervozity, to je paráda.
a to teda som chcela povedať niečo podobné ako tannawe. že áno, ako hovoríš terres, vďaka za "iné" knihy, lebo ani my nevieme k čomu by sme "prozřeli" samé, bez nakopnutia. ale zas mnoho teórií je tiež podľa mňa na škodu, ja už som na sebe vypozorovala takú divnú črtu akože mi je hneď sympatické niečo alternatívne, tak to som si povedala že to tak nepôjde. radšej si prečítam len čosi raz za čas a inak sa budem riadiť intuíciou. a keď budem niečo potrebovať, tak si to rýchlo niekde nájdem.

tan, nechápem to celkom s tými rovnými zádami....to akože nie je dobré?

ja napríklad som sa trocha zľakla, ked som kdesi videla že zvislým polohám sa majú miminká vyhýbať a nám dosť od začiatku vyhovovali. nosíme všelijako, ale Šimon zvislé polohy rád...tak snáď zas bude platiť že paušál neexistuje...

tannawe
19. led 2009

lubi...rovna zada jsem myslela tak, ze doktorka byla moc prekvapena jakou maji deti peknou figuru a rovna zada, proto mi doporucovala dat Elli na nejaky tanec, protoze ma pater naprosto v poradku. A rikala, ze je to i tim, ze jsem tak dusledne nosila 🙂 😀 takze z pozice "zkusene" matky mohu noseni jen doporucit.... 😉 😎

kulicka
19. led 2009

ju, tak tos me potesila, mama doktorka furt prudi, ze malymu zada znicim (nosenim) 😝 DIKY!!! 😵

tannawe
19. led 2009

Jeden rad poslouzi... 😉 🙂

kulicka
19. led 2009

RaBR jsem si objednala u tatky a kniha je to uzasna! Nejdriv jsem se lekla, ze je to preklad jedne, co jsem uz cetla, ale je to na podobne tema ale mnohem lepsi! Dokonce tam nachazim pasaze jak vystrizene z vlastniho zivota 😝 Mamka se furt divi proc se s ni nebavime a kdyz se s ni bavime proc ji odsekavame; No tak tam to ma cerny na bilym 😅 Rada bych to uvedla do praxe, ale fakt nevim nevim, pac ptat se miminka "co navrhnujes" je jaksi bezpredmetne ze? 😅

tannawe
19. led 2009

kulicko, bezpredmetne to mozna vypada, ale ja jsem s obema detma od narozeni mluvila jako rovny s rovnym a zvatlam si ted na stene 😀 a prijde mi, ze se to vyplatilo, a mam doma docela dobrou knizku Co rikaji deti, nez se nauci mluvit a myslim, ze ta komunikace je tam od zacatku. Mozna by ti rekly vic holky co s detma znakujou. V tom jsem teda nejela, ale jinak mi prislo normalni ptat se miminek na to, co citi, hodne na ne mluvit atd. Proste brat je jako partnery... 🙂 😵