Koncept kontinua. Čítali ste? Aký je váš názor?

lubicanoemi
12. lis 2008

Jean Liedloff - Koncept kontinua (hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti)
kniha, ktorá sa šíri v poslednom čase medzi mnohými rodičmi a budúcimi rodičmi. témou je antropologický pohľad na to, kde asi západná civilizácia robí chyby pri starostlivosti o najmenších, pretože nenapĺňa priridzené očakávania, s ktorými sa deti rodia. alternatíva, ktorú autorka ponúka, je inšpirovaná juhoamerickými Yequánmi. nejde však o to, aby sme žili v chatrčiach v džungli, ide o princípy, uplatniteľné (aspoň do značnej miery) aj v našej spoločnosti : napr. (a hlavne) nosenie detí v ranom veku, ponúkanie im podnetov vo forme príležitostí zúčastňovať sa na bežných každodenných činnostiach, zbavenie sa úzkostlivosti pri "dávaní pozor" na deti, výchova v komunite, etc.

veľmi rada by som zistila názory ďalších mám, ktoré knihu čítali, čo a prečo áno, čo a prečo nie. nechce sa mi tu nijako "riadiť" diskusiu, proste to, žienky, rozbehnite, parket je voľný🙂

haluskacz
20. lis 2008

tapira 😀 cool 😀

lubicanoemi
autor
21. lis 2008

he, to mi pripomína Spirituál kvintet, nejaký live koncert...:k snídani je kousek mrože"🙂

janis8
21. lis 2008

Ja knihu KK hodnotim velmi pozitivne, aj ked niektore pasaze su fakt prehnane.. Dolezite vsak je, ze autorka ponuka uplny iny pohlad na vychovu a starostlivost o babatka.. Aj ta myslienka akehosi kontinua, ktore ma zachovat cloveku vnutorne stastie je velmi posobiva..
K tejto knihe som sa dostala, ked mal D. asi 3 mes. Hlavne principy vztahovej vychovy som v podstate dodrziavala od jeho narodenia. Nosime sa v satke kazdy den niekolko hodin..
Inac odporucam aj autorku M. Sunderlandovu.. Je britska detska psychologicka. Od nej som citala knihu Rodicovstvo je veda. Poskytuje vedecke dokazy na potrebu fyzickeho kontaktu babatka s rodicmi, potrebu nosenia, kontaktu, spania pri matke. O tom ake je to skodlive ked sa necha vyplakat. Co sa vtedy deje mozgu. A mozne dozivotne nasledky, ktore necitlivy pristup v utlom detsve sposobi. Je to aj o starsich detoch.. V tej knihe je jednoducho rozobrana cela psychika vyvijajuceho sa dietata. Vyvoj mozgu, nervovych drah, neurohormonalna regulacia.. Pre mna velmi fascinujuci pohlad, zvlast preto ze to aj studujem.. A vobec to nie je odborna kniha, je to kniha pre bezneho rodica.

lubicanoemi
autor
22. lis 2008

asi som mala dať do názvu "a iná literatúra o výchove". 🙂 ako sa tak KK vymedzuje voči ostatným knihám, je to zaujímavejšie.
my sme teraz vo fáze uvádzania vecí do praxe, a napríklad mám pocit že aj ked som sa odhodlala nosiť hoci aj v kuse, ak sa dá, tak na malom pozorujem že by to nevyhovovalo.často sa stane že sa upokojí práve ked ho položím, ked má priestor sa povystierať, poobzerať, v šatke vždy taký výhľad nemáa už hoto začína zaujímať. a tak som si povedala - no čo, je to proste znova len pokus zachytiť v napísanej teórii niečo, čo chce omnoho viac citlivosti na nusansy, dejúce sa v konkrétnych prípadoch.
každopádne ALE myslím, že aj tak razantne podaná teória nie je vôbec na zahodenie, lebo ide trochu o takú "liečbu šokom". je stále veľa mám, ktoré dajú viac na rady okolia než na svoj inštinkt, tak prečo ichraz nevystrašiť konštruktívnejším smerom🙂
(asi som to napísala divne, ale verím že pochopíte)

animatua
22. lis 2008

me se knizka KK libila, muze na nekoho pusobit trochu extremisticky, ale kazdy si z ni muze vzit co uzna za vhodne

ja malou nosim skoro porad, lezet v postylce nechce vubec, skoro cely den ji mam v satku a vecer me uz obcas dost boli zada 😵 ale ona je tam nespokojenejsi, kdyz si ji dam do satku tak se nejsnaz uklidni a usne

kocarek ale nezavrhuju, ikdyz ja si ji ven beru v satku, ale kdyz jedou na prochazku treba moji rodice nebo do auta jako autosedacku

jinak dle KK se indiani detem nejak specialne nevenuji ve smyslu cileneho rozvijeni jejich dovednosti, to nevim jestli bych vydrzela, ikdyz na druhoui stranu s malou nic extra zatim taky nedelam

lubicanoemi
autor
23. lis 2008

no, animatua, ono je u nás asi aj otázka, koľko z toho kontinua ostalo nám, aby to mohli naše deti len tak "odpozorovať". u prírodných národov to nie je problém, žijú tak ako žili vždy, ale aby naše deti nestratili kontakt so svojím "živočíšnym" prostredím, tak pokiaľ nežijú na dedine, tak im holt tú kravu musíš ísť niekam ukázať, vysvetliť že to mlieko je od nej, a že jablká nerastú v supermarkete...takže bez nášho "vkladu" by sa to asi skončilo s tým, že by perfektne vedeli ťukať na klávesnici a chatovať na MK😀

s.arik
23. lis 2008

abych se přiznala, mě cílené činnosti s batoletem nebaví skoro vůbec, jako takové blbnutí a hraní ano, ale mám na mysli "vzdělávací, rozvíjecí" činnosti typu čtení pohádek (nesnáším pohádky odjakživa), cvičení, organizovaná zábava v MC 🙄 (ale chodíme tam, malou to baví, tak se překonám 😀 )

jinak souhlas s lubicou, kdybych se malé nevěnovala "cíleně", naučí se jenom číst a sedět u kompu 😔

gedren
23. lis 2008

Vono zase ja treba nic moc jinyho nepotrebuju nez to cteni a sezeni u kompu 🙂. [Ale jasne, taky diteti vysvetlim, jak je to s tou kravickou i s tim jabkem 🙂]

lubicanoemi
autor
25. lis 2008

ja mám tiež trochu z tých rozvíjajúcich aktivít hrôzu, lebo sa necítim natoľko kreatívna aby som stále vymýšľala nové hry, nikdy mi to moc nešlo. ten princíp sa mi páči, taká montessori škola, kde pozorujete a dieťa sa snaží prísť na veci samé, na tom niečo je.
sarik možno ťa bude zaujímať že národné rozprávky - aspon u nás - neboli pôvodne vôbec pre deti. boli to etnologmi zozbierané duchárske historky, prerobené na šťastné konce a siiiiiiilne osladené:-P
no a gedren nekecaj, minimálne praktikovať popri tom pc potrebuješ takže zas to Helča tak suché mať nebude🙂 ono v podstate žiadne činnosti, ktoré sa odohrávajú dospelým v hlave, plánovanie, nápady, matika, tvorenie, to deti moc šancu odkukať nemajú, takže tam to chce prispôsobiť.

lubicanoemi
autor
25. lis 2008

btw to pozorovanie a vnimanie nadraďujem nad všetky teórie. v kk sa hovorí o nosení fakt nonstop, ale teda aj ked je Šimon v náručí fakt VEĽA, nonstop nechce. rád sa niekedy po šatke ponaťahuje, povystiera, hodinku si v kolíske porozhadzuje hnátikmi🙂 nebol by spokojný keby som ho vtedy rvala do šatky len preto že to kdesi robia indiáni...

animatua
25. lis 2008

holky, asi blba otazka, ale stejne nevim jak mam cilene rozvijet dvoumesicni dite

jako mluvim na nic, porad ji nosim, ukazuju veci

co jste v te dobe delali se svyma detma vy? na pohadky a MC je asi jeste brzo 😒

marci
25. lis 2008

Anima mě napadá ta samá "blbá" otázka. Furt mám takový divný výčitky, že se malému nevěnuji dostatečně, ale on ještě na nic moc nereaguje, takže taky nevím no....

lubicanoemi
autor
25. lis 2008

anima, tiež som nad tým rozmýšľala, už ked mal dva týždne tak som haluzila že nie som dobrá matka ked ho "nerozvíjam", ale vybodla som sa na to. povedala som si že mi už asi šibe z literatúry a že jemu teraz bohate stačí čo má okolo seba. len teraz začal vnímať naplno tváre, svetlo, farby, trochu zvuky, tak to je už myslím dosť. pre ne je teraz nové všetko, ja myslím že vecami navyše by sme to len preplácali. mne príde dôležité nosiť a spievať, tak má podnetov až až🙂

kitty68
25. lis 2008

zrovna js knihu zacla cist, ted chodi pro vodu z kopecka, tak js zvedava jestli me zanechca v depresich a hysterii 😀

janeyzelvicka
25. lis 2008

animatua, marci - taky jsem měla tyhle výčitky, ale přešly mě 😀 když byla malá stejně stará jako ti vaši, skoro celý den se nosila (většinou jsem seděla u počítače, a večer jsem ji třeba něco ukázala v bytě, když byla zvědavá), teď už je trochu větší, už se tolik nenosí a nevadí ji přes den spát v naší velké posteli, je tam spokojená... a když je vzhůru, dám ji nějaké chrastítko, slona kterého žužlá, a ona si to prohlíží, už to udrží dýl v ruce, a je spokojená, a taky mě k tomu moc taky nepotřebuje, a když chce, taky ji vezmu do náruče a jdem třeba k zrcadlu 😀
Pohádky čteme před spaním, jasně že tomu nerozumí, ale uspí ji to 🙂

animatua
25. lis 2008

tak to jsem si oddychla ze v tom nejsem sama 😵 ja se to skoro bojim nekomu rict, myslim si ze si vsichni hned budou myslet ze jsem spatna matka kdyz nevim co se svym vlastnim ditetem 😒

lubicanoemi
autor
25. lis 2008

fu, no to by si asi bola neskutočná matka, keby si to hned teraz a pri prvom vedela🙂 je to tak iná dimenzia, ja niekedy len čumím v údive. a to nerobím vôbec nič🙂

hupcza
25. lis 2008

janis: jj ...ta knížka vyšla i v češtině - jako Věda zavaná rodičovství
a to je trošku jiné kafe
navíc to je kniha, kterou můžu dát přečíst i manželovi a nevysměje se mi

hupcza
25. lis 2008

a s tím odpozorováváním činností je v naší společnosti lehká pitomost ...
u těchto afrických národů jde primárně o to, že odkokávají každodení běh života, kdy všichni jsou ve vesnici a podílejí se na jejím chodu - manuálně pracují
jenže v naší společnosti je často tvorba hodnot a práce tak trošku jiná - abstraktní a pro děti naprosto neuchopitelná ...děti si těžko srovnávají v makovičkách, že tatínek když sedí s pány povídá si vydělává zrovna těžké háky a že když kope na zahradě, tak že to vlastně žádná prácenení, ale jedná s o relax..
toto dělení primitivní národy nemají, ale my ano a proto, pokud nežijete na statku, kde si zajišžujete většinu věcí sami, nejde tu knihu brát vážně - je prostě zcela odtržena od reality všedního dne

hupcza
25. lis 2008

kitty: no taky jsem nenašla nikoho, kdo by po přečten upadl do hluboké deprese 😀

gedren
25. lis 2008

No ale tak ze to tady amme jinak, neznamena, ze si z ty knizky clovek nemuze vzit par myslenek (jako treba ja jsem si z toho vzala to, ze dite ma byt na okraji pozornosti matky ;), a tudiz pak nemam vycitky, kdyz pracuju 🙂).

Ad rozvijeni mimina: to je fakt blbost, s dvoutydennim se da delat akorat to, ze na nej clovek cumi 🙂, s dvoumesicnim jsem mela jako jedinou spolecnou zabavu bezplenkovku, tak jsem za to byla docela rada, protoze nic jinyho se taky moc nedalo. Ono neni kam spechat, dite do roka veku by jeste melo bejt v deloze, ale neni tam, pac mame prilis velkou lebku a malou panev, takze kdyz mu tu delohu nahradime nosenim apod., tak je to to nejlepsi, co pro nej muzeme udelat, a to hlavni, co v tuhle chvili potrebuje.

tannawe
25. lis 2008

ged: to s tou delohou je genialni 😉

kitty68
25. lis 2008

to s tou delohou js cetla v knize od karpa 🙂

animatua
25. lis 2008

ono je to pravda, rodime se vpodstate jako nedonosenci, protoze vetsi deti uz bysme nebyly schopne porodit, proto jsou deti tak roztomily, aby priroda zarucila, ze se o ne nekdo postara 😵

kitty68
25. lis 2008

no ja js nebyla schopna ani tak ☹ pze byla moc velka, a pak js mela depose, kvuli toho ze se me por. asistentky vyptavaly jestli nemam trauma kvuli toho ze js mela nakonec cisare, no tak do te doby nez se me zeptaly tak js teda nemela 😔

no ale hlavne co js chtela se zeptat na nejake nosidlo pro vetsi decka (e ma asi 12kg ) a aby bylo skladne, divala js se na erga ale prijde mi to dost velke

janeyzelvicka
26. lis 2008

My máme nosítko alpino a jsem zatím moc spokojená, skladné je teda úžasně.

lubicanoemi
autor
2. pro 2008

kitty, aj erga si ludia dosť chvália, ale popýtaj sa a prečítaj si na Nosenie detí, je to debata špeciálne na to.

lubicanoemi
autor
6. pro 2008

nejako je tu mŕtvo...☹teda, a to som mala za to, že táto kniha rozvírila hodne diskusií...

gedren
6. pro 2008

No jo, kdyz holt vsechny, co to cetly, chodi pipkovat na attch. parenting 🙂

byyz
6. pro 2008

tak jsem dočetla....zas tak extremistický mi to nepřišlo, čekala jsem to horší 🙂
přidala bych víc popisů života indiánů, to mě bavilo nejvíc 😀
no aplikovat to u nás moc nejde, bohužel, ale nosit a chodit s mimčem kam sem byla zvyklá můžu i tady
depku bych měla, kdyby nechávala malou vyřvat, to tam bylo popsaný dost drsně

celkem byla knížka přesně taková, jak jsem čekala....dobrá k jednorázovýmu přečtení, ale doma ji mít nemusím