Maminky a těhulky vegetariánky

mysicka_lb
26. led 2014

Zdravím všechny maminky a budoucí maminky, jsou tu mezi vámi nějaké vegatariánky? Nejím maso prakticky celý život a už jsem se od chytrých lidí z okolí dozvěděla, že mi v těhotenství vypadají všechny vlasy a zuby, narodí se mi postižené miminko, bla, bla, bla.... určitě to znáte🙂. Zatím musím zaklepat, ale vše je v naprostém pořádku. Ráda bych si popovídala o vaší stravě během těhotenství a kojení, o případných zdravotních problémech, o názorech na toto téma a klidně i o čemkoli jiném🙂

xdany
26. led 2014

Ahoj, já maso více méně nejím, a úplně mě překvapilo, že mám rozbory krve v pořádku, protože jím fakt hodně mizerně 😅 Podle mě maso z velkochovů nebude mít nějak extrémně zajímavou výživovou hodnotu.

prapodivna
26. led 2014

Ahoj! Já byla veganka, ale teď jsem v těhu přidala 1x týdně rybu, každopádně mám kamarádku veganku, těhotnou a je úplně v pohodě, takže na řeči o upadávání čehokoli nedej ;) Nejím mléčné výrobky, ani vajíčka, ani žádné jiné maso, krom těch ryb. Já spíš teď přemýšlím, jestli se vrátit k čistému veganství, nebo ne, takhle si říkám, že je to fajn kompromis, ačkoli je mi líto i těch ryb 😖

Můj průměrný jídelníček vypadá asi takto:
snídaně: ovesná kaše(rostlinné mléko, ovesné vločky, naekané oříšky, trochu nastrouhaného jablka, někdy i to zasypu makem, med/cukr)
dopoledne:kopa ovoce(banán, jablka)
oběd: drožďová cibulačka, kroupy smíchané se syrovými rajčaty a syrovým pórkem(zní to hrozně, ale chutná to skvěle)
odpoledne: další kupa ovoce(někdy ananas, někdy hrozny, nejčastěji jablka)
večeře: česnekové brambory, zelenina
když jdu spát pozdě, ještě si pak něco ještě dám

mám ráda čokoládové sojové deserty, celozrnné domácí pečivo a mnoho dalšího.

mysicka_lb
autor
26. led 2014

@xdany Ahojky, já se na krev chystám teď v úterý, tak se modlím, aby bylo vše, jak má být. Super, že to máš v pořádku... Maso z velkochovů určitě moc zdravé nebude, a pokud máš ve stravě nějaké bílkoviny a vitamíny, tak by bylo spíš s podivem, kdybys to neměla v pořádku🙂

@prapodivna Ahojky, tak to já jím zase mléčné výrobky a vajíčka, ale ryby neee, ty bych nepozřela ani za nic. Koukám, že máš hodně zdravý jídelníček. Já ten svůj raději psát nebudu, protože to by vypadalo úplně jinak🙂. A kolik kg jsi zatím přibrala, jestli to není tajné. S tímhle jídelníčkem bych tipla, že vůbec nic.

kaca82
26. led 2014

ahojky, taky mám termín v dubnu 🙂 já jedla maso celý život, dva měsíce před otěhotněním jsem přešla na veganství, takže jsem to taky hodně řešila, ale všechny dosavadní výsledky a to že i teď se cítím úplně luxusně mě uklidňují, naopak mi to prospívá.. No už jen to, že s masem jsem třikrát potratila v prvním trimestru a pak nám ani dlouho nešlo otěhotnět a bez masa to najednou všechno jde a až podezřele hladce 🙂) Máme s kámoškou stránky, kde jsem svoje těhotenství tak trochu zveřejnila a informuju o svém jídelníčku a tak, takže se snažím, aby byl příkladný :D Tak koukni. Teď jsem ještě zařadila pár loků vincentky kvůli jódu, ale jinak dál dodržuju to, co tam je 🙂 http://www.vegansport.cz/news/treninkovy-tehote...

prapodivna
26. led 2014

@mysicka_lb

Tak to tě vyvedu z omylu, startovní váha byla 58,5 kg, teď pomalu končím 22. týden a už mám 67 Kg :D

Ale je pravda, že ze začátku těhotenství mi nechutnalo strašně moc věcí, jako třeba zelenina, kterou normálně miluju byla fakticky FUJ :D

Ale teď už se to zpravilo. A o víkendu jím hůř, to jsou pořád nějaké sladkosti, dobrůtky... Ten jídelníček sedí spíš na všední dny.

Každopádně nemám moc pohybu :/ tak doufám, že to pak po porodu vyběhám, protože jsem určitě nepřibrala jen břicho, ale taky zadek, stehna, paže, všude :D

me79
26. led 2014

Ahojky. Ja jsem tez vegetarianka jiz asi 16 let, jelikoz mi maso proste přestalo chutnat. Nejim ani ryby. Vsechny krevní testy bez problému. Mam jen nizky tlak, protože jsem strašně hubenounka. Gynekolozka mi řekla - žádné prenatalni vitaminy! Stačí vyvážená středomořská strava a doplnit ji jen tabletkami kys. listové plus omega3(jelikoz nejim ryby). Takže bud úplne v klidu a užívej tehotenstvi 🙂
@mysicka_lb

nika_z
26. led 2014

Musím říci, že moje gynekoložka byla zděšena z mého vegetariánství, o tom, že si dělám cca 3 dny veganské jsem jí vůbec neříkala). Nicméně dle jejích argumentů jsem pochopila, že vlastně má největší strach abych celé to těhotenstvé přežila, když nejím to maso. Ale je fakt, že jsem zařadila cca 1-2 měsíčně kousek ryby.
Jinak jsem vzhledem k problémům se zácpou zařadila i lněné semínko ve větším množství a to mi dělá dobře.

tiburcia
26. led 2014

Já nejím maso dlouho a v těhu jsem se donutila vrátit se k rybám (to mi teď trochu zůstalo) a dost se zajímám o jídlo a vitamíny a tak jsem si skladbu asi nejvíc potřebného železa složila, plus mám vitamíny (přímo pro vegetariány, přírodní) a celé těhu ok, syn měl skoro 4 kg a zvládla jsem i 1,5 roku kojení 😉 není to o tom co jíš nebo nejíš, ale jaké kvalitní suroviny si vybíráš 😉 🙂 🙂

mysicka_lb
autor
26. led 2014

@tiburcia Jaké vitamíny to jsou, prosím? A jaké potraviny jsou bohaté na železo? Já jsem sice vegetariánka, ale čistě intuitivní, nejím maso kvůli zvířatům, ale o zdravé stravě nevím prakticky nic.

@me79 Buď ráda, že jsi strašně hubeňounká, protože už asi brzo nebudeš🙂. Už jsi tedy těhotná, jestli to chápu dobře? Nebo se o mimčo zatím jen snažíte?

@nika_z U mě jsem byla zděšená spíš já než gynekolog🙂. Tomu mému je totiž všechno jedno. Kdybych mu řekla, že mi ze zad vyrůstá třetí ruka, asi by na to řekl jen "hm" a neřešil to.....

@prapodivna Tak to mě překvapuješ.... Já jsem na poslední prohlídce měla o 5 kg víc než před těhu, ale od té doby se raši nevážím. Střídavě se cpu a střídavě hekám, jak je mi strašně zle🙂. Doufám, že se po porodu vrátím ke své původní váze a stravovacím návykům. Teď mi nějak chybí vůle, každý den si přísahám, že se ten další cpát nebudu, a každý další den to zase poruším🙂

prapodivna
26. led 2014

@mysicka_lb

Já se tím přibíráním celkem stresovala, pak jsem si o tom pokecala na pýr diskuzích a tam jsem byla ubezpečena, že to jak člověk přibere úplně neovlivní, něco jiného je, když se člověk cpe horem dolem, ale spousta ženských musela omezit jídelníček na nutné minimum, protože moc přibíraly a efekt na zpomalené růstu váhy to nemělo, přibíraly stejně, jako když jedly podle potřeby. Jiné se zas mohly doslova přežírat a nic nepřibraly.

Takže já to hážu za hlavu, jím podle hladu a chutě, a hubnutí nechám na dobu po porodu.

Já mám obvykle železnou vůli, když jsem měla dřív hlad a věděla jsem, že je ještě na další jídlo brzo, tak jsem ho prostě ignorovala, ale teď když se nenajím, tak je mi z toho zle a navíc jak už vím, že nekrmím jen sebe ale i toho prcka, tak je ta vůle menší. Nezbývá než doufat, že to pak setřesu :D

prapodivna
26. led 2014

@mysicka_lb a v kterém týdnu jsi měla těch 5 kil?

prapodivna
26. led 2014

@nika_z Můj gynekolog se taky zděsil, podle něj je vegtariánství vhodné nejdřív po třicítce, do té doby má člověk jíst všechno. Ale to je prostě jen jeho osobní názor :D

Jasný, má se jíst vyváženě, ale bez masa to jde úplně v pohodě celý život a bez ostatních živ. výrobků taky, jen se člověk nesmí cpát jen hranolkama a popcornem :D (max doplňovat tu B12)

mysicka_lb
autor
27. led 2014

@prapodivna Těch 5 kg jsem měla ve 29. týdnu, takže celkem nedávno. Není to tak moc, ale každý mi říká, jaké mám obří břicho, diví se, že mám termín porodu až za 2 měsíce a ne hned zítra.... Což člověku taky nepřidá. Mně je zase blbě z toho žraní - možná to mě taky zachraňuje od výraznějšího přibírání. Neměj strach, ta kilča můžou být dána z větší části třeba jen vodou a budou dole, než se naděješ.

prapodivna
27. led 2014

@mysicka_lb
No, to by bylo super, ale já si myslím, že jsou to prostě tuky, předpokládám, že voda by se ukládala trochu jinak, že by to nevypadalo jako sádlo 🙂

Ale tak už jsem v životě dokázala shodit dost kil, tak to snad dám i pak.

K tomu velkému břichu-mě pokaždé udiví, jak velké to břicho ještě bude, před porodem. Člověk potkává těhotné docela často, ale nevzpomínám si, kdy jsem někde viděla těhotnou ženu třeba v posledním měsíci. Tak jsou lidi na to břich spíš vykulení, protože nemají představu, jak moc to břicho vůbec velké být má, taky v televizi jsou ty těhule s břichem spíš jak v 5. měsíci, než třeba v 9., takže si z toho nic nedělej 😉

me79
27. led 2014

@mysicka_lb Ja se na pribirani uz těším 🙂 končím 3. mesic a zatím jsem nepřibrala ani gram :( Jim skoro každé 2 hodiny :D az se manžel diví, kde to jidlo mizí :D At ti vyjdou dobre krevní testy! Věřím, ze budou ok!

tiburcia
27. led 2014

@mysicka_lb je to od firmy new chapter prenatal, ale nevím jestli to tu jde koupit. Má něco podobného i firma solgar

http://www.001shop.cz/Prenatal

a potraviny? kopírujuz googlu

rozinky, čerstvé i sušené meruňky (nejlépe však nesířené, v bio kvalitě), višně, třešně, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, švestky, černý rybíz, datle, fíky, hrušky, avokádo nebo také grep.
Nejvíce železa najdete v pistáciích, kešu a lískových oříšcích, také v mandlích a kokosu, para ořeších i piniích. V arašídech je ho pak nejméně. Ze semen vedou slunečnice a sezam.
Zásoby železa má červená řepa, brokolice, mangold, chřest, celer, zelí, pórek nebo hlávkový salát, a také proslulý špenát (i s proslavenou chybou v desetinné čárce). Velké množství železa obsahují také mořské řasy. Dostatek železa najdete v žitu, pšenici, ovsu i ječmeni, také v čočce, hrachu, sóji, fazolích i cizrně. Ani celozrnná rýže, brambory a kukuřice na tom nejsou vůbec špatně.

nika_z
27. led 2014

@prapodivna
po třicítce, tak to už mám za pár:o). tuhle ideu jsme ještě neslyšela. Mně říkala, že mimojiné nebudu moci kojit a tak...

snecek.v
27. led 2014

Jsme oba s manželem vegetariáni již několik let, kojím dosud (dcera dva roky). Mám za sebou v listopadu čerstvě krevní testy - vše naprosto v pořádku. Ani železo mi nechybělo..Dcerka dosud maso taky neochutnala. Stravujeme se vcelku zdravě - hodně často jíme luštěniny, výborná je červená čočka - nenadýmá. Fazole, rýži, kus kus, hodně zeleniny a často vaříme s tofu, tempehu, robi masa. Kupujeme i rostlinné párky, salám a úplně zbožňujeme rostlinné paštiky - například z fazolí, hlívy ústřičné apod.🙂Dcerka tak taky baští a je nadšená. Méně často, ale občas vaříme ze sójového masa, drti a sójových bobů - někde jsem se dočetla, že pro malé děti to není moc vhodné - obsahují hormony. Jinak v těhotenství také žádné problémy. Výsledky vždy v pohodě. Gynekoložka mi řekla jasně - když by vám něco chybělo, tak to můžete doplnit různým druhem stravy - někdo si dá raději maso a někdo zeleninu, hlavní je to doplnit, zjistit si, co to obsahuje. Držím palce 😉
@mysicka_lb

snecek.v
27. led 2014

@mysicka_lb jo a je tady skupina mamin veganek a vegetariánek 🙂 Můžete se k nám zkusit přidat 🙂

prapodivna
27. led 2014
mysicka_lb
autor
27. led 2014

@snecek.v A kde tu skupinku najdu? Ráda se přidám....

mysicka_lb
autor
27. led 2014

@prapodivna A sakra, ten článek mě moc nepotěšil. Hned jsem koukla, jestli ten vitamín obsahují těhu vitamíny, co teď beru, a samozřejmě, že ne☹. Takže nijak nedoplňuju a ani mě to nenapadlo. Jsem ale jen vegetariánka, ne veganka, takže vejce, sýry a mléčné výrobky jím. Tak snad to nebude tak zlé. Zítra jdu na krev, tak doufám, že by to tam zjistili, kdyby něco....

ria80
27. led 2014

Ahoj, taky nejím maso, a nejedla jsem ani v těhu. Nejsem vegan, jím mlléčné výrobky a vejce. Hned na začátku těhotenství přišlo nechutenství, a já se rozhodla poslouchat tělo. Takže jsem nejedla. Celé těhu jsem jedla minimálně, většinou jen mandarinky a jablka. Jinak nic moc, nejdřív nebyla chuť, byl až odpor k jídlu, pak chuť taky nic moc, ale nebylo ani místo 🙂
Jedla jsem Maternu alespoň, jinak to bylo zoufalý.
Přesto těhu ukázkový, krev úplně v pořádku, dokonce i železo v normě, žádná únava, energie spousta. Porod normální, dítě s normální váhou. Mlíka pro tři. Jedině co bych tomu přičítala, že jsem se z porodu nemohla dlouho tělesně vzpamatovat, je možný, že jsem neměla dost živin v zásobě, a nedostatkem vápníku to odnesly zuby - ale spíš až během kojení.
Takže příště si určitě dám na vápník zvlášť pozor.
Následek na dítěti - extrémní nejedlík, 6,5 roku a 16 kilo.
Já v době početí 57 kg, v porodnici 64 kg. Týden po porodu 56 kg. Teď - škoda mluvit...

prapodivna
27. led 2014

Na vápník je super mák, dělám si makové mléko a teď jsem si našla recept na makovou pomazánku 🙂 Prostě mák cpu kam to jen jde 🙂

Mě bylo na začátku těhu taky zle z pomyšlení na jídlo, vůbec na nic jsem neměla chuť, nic mi nechutnalo, ale jako na potvoru jsem měla vlčí hlad a když jsem se nenajedla, tak mi bylo děsně blbě. A aby to nebylo málo, tak ať jsem snědla cokoli, za hodinu byl hlad zpátky, hotová tortura!!!

S tou B12 u vegetariána to není tak žhavé, ale lepší je to brát. 😉

mysicka_lb
autor
27. led 2014

Holky, tak mě ještě napadá.... Jedí nebo budou jíst vaše děti maso? Není tam pak problém, když je prcek v bříšku a při kojení zvyklý jen na bezmasou stravu a pak přijde "šok" v podobě masozeleninového příkrmu?

Jinak zle je mi taky, vlastně jen pátý měsíc byl v tomto směru relativně ok. Mám jen chvilkové záchvaty žravosti, kdy sním, na co přijdu. Jinak se musím do jídla nutit - ale dělám to kvůli malému.

kaca82
27. led 2014

A proč mu dávat masozeleninovy příkrm 😉 do dvou let je maso urcite primo nevhodné,takže to řešit nebudu a pak začneme s uvedomelou výchovou co je to maso a když i presto bude dítě maso chtít,bránit mu nebudu.. Je důležité umět dítěti sestavit bezmasou stravu tak,aby z ni melo vše potřebné..a když to bude mit,neumím si představit,ze by vážilo po živočišných bílkovinách.super je knížka vegetariánství a deti 🙂