Maminky sportovkyně, jak jste prožívaly těhotenství?

tetta
25. kvě 2013

Ahoj, hledám maminky a budoucí maminky, které rády sportují. Sama jsem teď na úplném začátku II. trimestru a mám od doktorky sport povolený jen dost omezeně, tak trochu trpím 🙂 Jak jste to prožívaly vy, nemáte nějaké tipy, jak nedostatek sportu zvládat - případně čím ho nahradit? Uvítám i nějaké tipy na výběr kočárku, vozíku a dalších potřeb, abychom mohli s prckem co nejdřív po porodu začít sportovat 🙂 Já vybírám kočárek/vozík, se kterým se dá vyrazit na brusle, na výlet do "aspoňtrochu" terénu a případně i na běžky (i když to si nejsem jistá, jestli bych dala). Tak díky moc za rady, tipy a jíné 🙂

misha83
25. kvě 2013

@tetta pred tehu jsem byla zvykla sportovat i 5x tydne. Za prve jsme meli cestu za mimcem slozitejsi a navic jsem mela hematom. Ale od konce ctrnacteho tydne se chystam do tehotenskeho cviceni a na pas do posilky. Je fakt, ze alespon hodne chodim a jsem v jednom kole celkove.

tetta
autor
25. kvě 2013

Tak to jsme na tom dost podobně, snad úplně ve všem 🙂 Taky se od příštího týdne chystám na cvičení pro těhotné, říkám si, že to bude dobré třeba i na seznámení. Snad to bude v pohodě, zatím když jsem si říkala, že už nemusím být tak opatrná, tak se něco přihodilo 🙂 Občas vyrazím na brusle, ale jezdím oproti dřívějšku dost pomalu a opatrně. Teď ještě přemýšlím nad koupí karimatky. Ne teda na sport, ale chystáme se na dovču pod stan, když už budu mít trochu větší břicho, tak abych se vyspala.

ange_de_la_morte
25. kvě 2013

Já jsem měla až na jeden krizowější měsíc sport powolený, do konce 6.měsíce jsem i jezdila na koni, pak jsem to nahrazowala dlouhými procházkami se psem - třeba 2x denně i 2-3 hodiny, prostě jsem chodila a chodila, doma bych se ubila nudou 🙂 Jinak co se týče tipů pro dítě, tak hodně teď použíwám ergo-nosítko - je to pohodlnější než se na delší procházky nebo horší terén tahat s kočárem a nawíc si myslím že je to i docela dobrá posilowna - párkrát si dřepnu a wstanu s malým na břiše a mám dost 🙂 🙂

terinda
25. kvě 2013

Já byla připos-aná, tak jsem skoro nic nedělala a ani jsem moc nemohla. Těch pár měsíců se dá zvládnout, no a pak jsem byla hotová z jiných věcí 😀

tetta
autor
25. kvě 2013

@ange_de_la_morte To ergo nosítko je takové to dopředu, že? Já jsem uvažovala spíš o šátku, ale tohle je asi na výlety lepší, co?
@terinda Jasně že se to dá zvládnout 🙂 Ona se ta diskuze taky původně jmenovala Maminky sportovkyně a admini mi ji přejmenovali...Moc se mi to nelíbí, protože bych fakt spíš chtěla, aby si tu sportující mamky radili ohledně sportů s dětma (ať už v břiše nebo v kočárku 🙂 ), vybavení atd. a ne aby se týkala jen nesportování v těhotenství. Jak říkáš, těch pár měsíců vydržím, ale sport mi vždycky dodával dobrou náladu, tak hledám inspiraci na aktivitu, která mě dostane do pohody a zároveň je ok pro prcka 😉

ange_de_la_morte
25. kvě 2013

@tetta : newim přesně co myslíš tím dopředu - ergo nosítko je wlastně klokanka ale miminko máš wždycky obličejem k sobě a má nožičky doširoka, kolínka wýš než zadeček takže má spráwné postawení zad - klasická klokanka není moc whodná, zwláště pokud chceš nosit častěji . Já mám šátek i ergo - obojí má swé wýhody i newýhody - s šátkem uwážeš wíc poloh a je super i pro noworozence, ale zase ergo máš jen cwak cwak a hotowo - takže já častěji použíwám to ergo, ale občas wezmu i šátek, když wím že nebudu malého delší dobu sundáwat. Šátek použíwám častěji když je třeba wenku hnusně tak ho do něj líp zabalím a je nám oběma tepleji. Já jsem začla jen se šátkem, ale malý nechtěl být w žádné poloze typu ,,kolíbka,, ( pro uplně malé miminka) protože newiděl , takže jsme začli nosit až později a we stejné poloze jako w tom ergu. Některé erga mají přímo noworozenecké wložky, aby fixowaly hlawičku když si ji miminko ještě nedží ( určitě má Manduka, Kibi, z dalších značek newim, já mám ergo Infantino a to tu noworozeneckou wložku nemá) ... omlouwám se za ,w, nefunguje mi jednoduché

misha83
26. kvě 2013

@tetta ja se na bruslich jednou vysekala, takze to mam strach. Ono je to ted narocnejsi skloubit, pac jsem dost unavena, takze v peaci frmol a pak jsem rada, ze jsem rada 🙂 . Od toho tehu cviceni si taky slibuju i seznameni s jinymi maminkami, pak mi pribude i predporodni kurz.

tetta
autor
26. kvě 2013

@ange_de_la_morte W newa 😀 Dopředu jsem myslela, že ho máš na břiše. Vůbec se v tom ještě nevyznám, takže jak se řekne nosítko, představím si to na záda pro větší děti 🙂 No ale teď o tom ergo nosítku asi docela zauvažuju, podle tvého popisu to vypadá fakt prakticky.
@misha83 No jo, ty brusle jsou fakt potvory 🙂 Akorát že u mě je to sport, který ovládám asi ze všech nejlíp (jako ze všech sportů ne ze všech lidí 🙂 ), tak si říkám, že když budu opatrná, tak to riziko je docela přijatelné. Sice jsem se párkrát taky pěkně vysekala, ale to bylo vždycky buď terénem nebo jsem dělala blbosti...

mppm
26. kvě 2013

Také jsem byla zvyklá hodně cvičit, fitko několikrát týdně, lezení po skalách, brusle, ale díky rizikovému těhu nemůžu nic. Takže jsem to omezila jen na stepper, ale i z něj mě už bolí bříško. Pokud nemáš sport vyloženě zakázaný, tak určitě těhu cvičení, joga, bazén a chůze 🙂 Jinak v plánu mám po porodu asi crossfit nebo funkční tréninky, tam se o malého vždy někdo postará 🙂. A určo brusle s kočárkem ( mám u něj ruční brzdu, tak to bude pohoda) 🙂

ange_de_la_morte
26. kvě 2013

@tetta : mrkni na stranky www.nosenideti.cz - je tam wšechno hezky wyswětlené 🙂

misha83
26. kvě 2013

@tetta jj, ja taky pri delani blbosti 😀 , ale tak preci jen si rikam, ze jsme se na to mimco nacekali, tak tohle ozelim. Ja totiz hlavne neverim tem okolo na stezkach.

tetta
autor
26. kvě 2013

@misha83 To je pravda, lidí se taky bojím. My tady naštěstí máme dvě stezky, z nichž jedna je kratší a díky tomu tam moc lidí není, tak využívám teď ji. Na tu druhou bych hlavně o víkendu teď nevlezla.
@mppm O funkčním tréninku po porodu taky uvažuju 🙂 A jaký máš kočárek? Já přemýšlím, jestli koupit kočárek, který je určený i na brusle a má brzdu nebo jestli koupit nějaký obyčejný a k tomu vozík, který se dá dát i za kolo, ale zas nemá brzdu. Ono to jde i bez ní, to už mám vyzkoušené na cizích dětech 😀, ale na nějaké akutnější brždění je ta brzda určitě dobrá. No a teď mě tady ange de la morte na nalomila na to nosítko, které bych využila na výlety, takže ten kočárek by mohl být fakt obyčejnější...
@ange_de_la_morte Díky, mrknu 🙂

mppm
26. kvě 2013

@tetta kupovali jsme Hartan topline S..teda bazarový, po jednom prckovi..za novej se mi nechtělo utrácet tolik peněz 🙂 Bydlíme na vesnici a jezdíme hodně po horách, s manželem lezeme, tak jsme sháněli kvalitní kočárek. Nosítko určitě taky pořídíme a pak krosnu na záda.
Hlavně se těším na to cvičení, protože už mám 10kg nahoře a připadám si hrozně, tolik jsem v životě nevážila 😀

zandanem
26. kvě 2013

taky jsem byla zvyklá pořád něco dělat, ale zdraví miminka je prostě na prvním místě... ted nesmím nic... tak jen ležím u telky a co nadělám? nic.... zvykám si.... po porodu nás ten frmol stejně nemine... a na sport stejně nebudeš mít čas 😉

ebsian
26. kvě 2013

Já teda cvičila rok před těhotenstvím jak pes, běhala jsem po posilovnách, doma i venku na kole a pořád něco v rámci hubnutí a také proto, že mě to chytlo..

Přišlo těhotenství, nečekané zaskočilo mě to a musím říct, že jsem první měsíce dva probrečela chvilkama, pač mi doktorka hned sport zakázala, obzvláště fitnes. Dnes bych si za to nafackovala. Stálo za to vydržet a hned po šestinedělí už jsem s pár kilama navíc +5kg křepčila opět v posilovně a sice není s malou čas se sportu věnovat i doma tak často, kojím naplno stále, takže i kolo a tak není prostě prostor pro mě, ale mám své 2h týdně v posilovně a navíc doma denně sedy lehy a zatím jsem spokojená.

Ale co si vzpomínám, tak jsem vážně na začátku trpěla tím, že nemohu na kruháč do fitka, tak jsem jako blázen do 4. měsíce denně našlapala přes 10km na rotopedu a chodila se psem hodně kilometrů..Pak ale od konce 6. měsíce pro předčasný porod rozjetý neexistovalo dělat nic a ležet a ležet. To byl můj konec tehdy a začít zase ve fitku bylo těžké, ale tělo si po 5 lekcích začalo vzpomínat. 😵 😵

fiallinka
26. kvě 2013

@tetta tak tvé požadavky na vozík splňuje asi nejvíc Chariot... na nosení doporučuju Manducu, Ergo (nosíš i na zádech, podle věku dítěte, narozdíl od šátku jednoduše a sami nasadí dítě i chlapi)

ebsian
26. kvě 2013

@fiallinka Přesně, můj chlap nemá nervy ani zapínat popruhy na sporťáku, když to hned nešlo, malá brečela, tak nadával jak špaček..Natož vázat šátek 😅 😅

tetta
autor
27. kvě 2013

@ebsian Já bych si za to nafackovala už teď, že řeším takové blbosti 🙂 Hlavně mě rozhodí, když vidím nebo slyším, že jiná holka během těhotenství sportuje nebo sportovala. Pak musím sama sobě složitě vysvětlovat, že já prostě nemůžu 🙂 Ale jsem ráda, že to má někdo podobně 🙂
@fiallinka Ten Chariot se nějak výrazně liší od Croozeru nebo je to více méně to samé?

fiallinka
27. kvě 2013

@tetta pokud bys chtěla jezdit jen na kole po jakž takž slušných cestách, tak Croozer bohatě stačí (my jsme ho měli a ok), je hlavně výrazně levnější. Ale pokud bys ho chtěla používat i na brusle, běhání, kočárek (častěji), lyže - tak to všechno asi jde i s Croozerem, ale Chariot je menší, šikovnější, víc stavěný na ty jiné aktivity - sama uvidíš, když to prozkoumáš, je to fakt i otázka ceny...

zandanem
28. kvě 2013

@tetta tak na jiné maminky se nedívej, to prostě nejde... každá máme jiný průběh těhu, ale to hlavní je, že mimi má přednost a jeho zdraví je na prvním místě, at už se sportem nebo bez.... já byla zvyklá cvičit jogu což je super cvičení a může se i v těhu, ale i toto my bylo hned zakázáno, a moji bolest zad musím vytrpět, nesmím léky a nesmím ani žádné cviky na úlevu... tak se občas kroutím bolestí, ale co se dá dělat... veškeré koníčky jsme musela nechat, dřív jsem se za celý den nezastavila a ted jen ležím...... pak až se mimi narodí... taky je každé jiné, hlavně nic nesrovnávej...

cirrusa
28. kvě 2013

asi jako většina zde - hodně špatně. Ještě na podzim jsem zašla Beskydskou sedmičku, v 5tt jsem odběhala v zimě LH24 a teď tu ležím jako placka. Ale už se těším po porodu, v tomhle trošku nesouhlasím s @zandanem , když se chce, na sport se čas najde 🙂 Ale samozřejmě každá můžeme mít jiné priority, je to individuální.

zandanem
28. kvě 2013

@cirrusa po porodu je to jiné, sportovat ano, ale pokud ti hrozí potrat tak určitě nebudeš sportovat ani ty, nebo snad ano? já od 7 tt nesmím nic... já teda o mimi dojít nechci .... ano, každá jsme jiná...

cirrusa
28. kvě 2013

@zandanem jelikož mé potraty už na rukou spočítat nejdou, tak ani já od zjištění ěhu jsem se neubránila omezení pohybu. Má reakce byla spíše na tvou větu, že po porodu na to nebude čas. 🙂

zandanem
28. kvě 2013

@cirrusa smekám před každou která hned po porodu sportuje, jezdí na kole a hubne... na toto já nemám... po císaři jsem byla ráda že vůbec su a představa že budu posešívaná jako kamarádka a nesednu si skoro dva měsíce, tak před takovýma holkama které i přes veškerou bolest jsou schopné sportovat opravdu smekám... dovedu si představit sport od půl roku, dřív ne... navíc únava a zvyknout si na režim dítěte je opravdu vysilující .... dva měsíce jsem nebyla schopna ničeho.... ale toto je jen můj názor a moje zkušenost ... každá žena to má jinak a opravdu smekám před každou která je po porodu schopna dělat vše... možná po druhém dítěti to bude jiné... ale zase tu je to první a to taky zabere spoustu času a energie...

cirrusa
28. kvě 2013

@zandanem možná že ano, možná změním po porodu dvojky (mám termín tři týdny od tebe 🙂 ) názor. Ale u jedničky to docela šlo - vzala jsem kočárek a rychlou chůzi pro začátek do obchodu (3 kilásky o kopce) a zpět. Po šestinedělí jsem začala běhat, potřebovala jsem přes státnicema pročistit hlavu. Malá je listopadová a v lednu už jsem šlapala první závod. Mi právě hodně pomohlo to potrhání a stehy - nesšlo mi sedět, mohla jsem buď ležet nebo chodit, tak jsem pořád chodila někde s kočárkem, časem šla malá do Becca a šup na hory. Není to pro každou, je to o prioritách, ale myslím, že to jde. Ale je to můj názor, můj případ! Tak ať se vše zdaří a bude dle tvých představ 🙂

tetta
autor
28. kvě 2013

Toho se taky bojím, že nebudu zvládat nic kromě dítěte 🙂 Ale zatím doufám, že to nějak půjde 🙂 Já jsem na jednu straně vlastně strašně líná, byla jsem zvyklá dělat kolektivní sporty, kde se na trénink/zápas prostě musí. Ale dělat něco sama (kromě bruslí), to u mě byl vždycky trochu problém. Asi i proto, že jsem to nikdy nepotřebovala, vždycky jsem měla pohybu dost. Až teď - nouze naučila Dalibora housti - jsem začala cvičit doma "těhotenské" cviky.
@fiallinka No právě, ta cena, já se na ten Chariot asi ani pořádně dívat nebudu 😀

fiallinka
28. kvě 2013

@tetta no je drahý jak sviňa, právě proto nám fakt bohatě stačil croozer, jenže my jsme ho nechtěli na bruslení (to s ním skoro nejde myslím), jen na to kolo... on teda jde i na lyže, ale potřebuješ zvláštní set - t.j .další prachy... Jde použít i jako kočár, ale mně to na delší terénní ježdění nevyhovovalo, někomu možná jo. Každopádně, u těchto věcí je dobré, že jsou drahé, ale zároveŃ je dobře prodáš i použité - my koupili za 8500 a prodali po čtyřech letech za 5600. Ŕešení je určitě dobrý kočárek i do terénu, se kterým se dá třeba i bruslit, no a k tomu ten Croozer na kolo 🙂, musíš to brát jako investici.

radka8888
29. kvě 2013

@fiallinka u nás tedy zvítězil chariot kvůli vaze. Je o cca 7 kilo lehci . tím pádem ho máme i jako kočáree, kolo. Miluju ho, ale cena příšerná.🙂 časem ho taky zkusime prodat, tak snad to půjde. Ale at už croozer nebo char je to super na spoustu příležitosti a myslim , ze pro aktivní rodinu se to ma význam.

fiallinka
29. kvě 2013

@radka8888 jj, on je i užší, takže to jako kočárek hezky uvezeš a není to krám jak ten Croozer - ale teda my fakt jen za kolo po rovinkách, takže tam to stačilo. Prodáš ho na 100%, lidi ti urvou ruce 🙂

indigirka
29. kvě 2013

@tetta Ahoj, před otěhotněním jsem byla zvyklá sportovat hodně (jezdila jsem do práce na kole, několikrát týdně běh, občas plavání, v zimě běžky...) a stejně jsem nedostatkem pohybu dost trpěla, i když jsem neměla žádné zvláštní omezení, všechno ale dělat nešlo (ani to nešlo stihnout, zejména ježdění do práce na kole, musela bych o dost pomaleji a už bych ani nevyfuněla kopec) a jak mi rostlo břicho, okruh se zmenšoval a nakonec zbylo jen plavání a chůze (turistika, na konci už bez batohu 🙂 ) a těhotenské cvičení (nejradši jsem měla cvičení na míčích, zkoušela jsem i jógu pro těhotné, ale nějak mě to neoslovilo).
Po porodu jsem začala opět svižnou chůzí (hned jak to šlo), ještě v šestinedělí jsem začala chodit na jógu po porodu a na konci šestinedělí jsem začala opět běhat (a zezačátku to šlo dost ztuha, byla jsem ráda, že uběhnu 3 km).
Měli jsme na syna kočárek, ale řval v tom tak, že jsem začala nosit v šátku (2-3 týdny po porodu a rovnou vertikální úvazy, protože kolíbku nesnášel) a kočárek jsme pak prodali. Zvládli jsme tak i týdenní dovolenou v Jizerkách hned po šestinedělí (s výlety dlouhými jako dřív). Od 7-8 kg mi přijde praktičtější nosítko (máme Manducu), na malinké miminko je ale podle mě stejně nejlepší šátek.
Pak jsme pořídili Chariota CX (+ sety za kolo, inline, kočárkový i lyžařský) a jsem z něj naprosto nadšená a syn v tom neřve (asi proto, že vidí ven), měli jsme ho pořídit rovnou. Na další dítě nic jiného pořizovat nebudeme, s miminkovníkem je vhodný i pro úplně malinká miminka (pokud se používá jako kočárek). Jak jsem zjistila, normální kočárek byl vlastně zbytečný, protože buď někam jedu MHD (a beru Manducu nebo šátek a nemusím řešit žádné výtahy, místo...) nebo jdu do přírody a tam je Chariot stejně lepší (a lehčí, líp jezdí...). Kdyby se dítěti v kočárku líbilo a nechtělo se nosit v šátku, asi bych ho zezačátku využila, na to ale stačí nějaký bazarový za pár stovek.
Od cca 3-4 měsíců po porodu běhám jako dřív (prostě nejdu na procházku, ale běžím, akorát ten vozík zpomaluje, takže toho neuběhnu tolik). Na běžkách jsme za zimu taky najezdili tolik co jindy (většinou ale tahal manžel). Na brusle se teprve chystám (moc na nich nejezdím).
Krosna je až na větší děti, co bezpečně samy sedí (oproti nošení v Manduce na zádech má tu výhodu, že větrají záda a nejde pot dítěti do trička).