Osmák degu. Máte ho někdo doma?

ina.b
9. únor 2009

Ahojky, plánujeme pořídit dva osmáčky, tak bych ráda věděla, jestli jsou to vhodný kamarádi i pro dítě? Když dítě strčí prst do klece, nekousnou jí??? 😕 Samozřejmě nedovolíme dceři, aby je nějak tahala, mučila... Máte někdo osmáka? Poradíte? 😅

adlik
24. říj 2012

@eliskaolsovska Zdravím! přesne to delají moji samečkové :/ nechtela by jste si jednu samičku třeba vymenit za samečka ? 🙂

adlik
25. říj 2012

Zdravím všechny 🙂) potřebovala bych nekomu věnovat samečka osmáka!. je zdarví vše je ok 🙂 jen by jsme chteli chovný pár a 2 samečci na 1 to by asi nešlo 🙂 :P takže prosím hlaste se je starí asi pul roku .Klidne vyměním za približne starou samici .)

kissme
3. lis 2012

Ahoj ina.b,
já chovám osmáky už delší dobu.A ano,kamarádi to jsou velcí,ale záleží na chování dítěte.Pokud do klece strčí hned po prvním dni prstík,trochu ho pokousne,aby si očuchal nového majitele.
Pokdu chcete koupit páreček,je nejlepší aby si na sebe zvykli.Musíte koupit osmáky z jiného rodu,než je váš první osmák.Pokud budete mít osmáčky ze stejného rodu,a budou se pářit,není to dobré,potomek osmáčka by měl být nějakým způsobem postižený.Osmáky chovám asi 4roky.Mám páreček osmáků.Miky and Jerry.Je lepší si pořídit Dvě samičky,ale pokdu chcete pořídit Samce a Samici,budete muset počítat s tím,že osmačka bude rodit přibližně 3x za rok.Přibližně 2-8 mláďat.Myslím si že osmáci jsou velmi společenští tvorové.Je potřeba se o osmáka hodně dobře starat. ;) Kdyby jsi měla zájem o poučení dalších poptávek osmáka,stačí napsat na E-mail : Pajulinek410@seznam.cz ;)

dominikbartek
13. kvě 2013

Ahoj mam dva Osmáky 🙂 mam je moc rád. A ted maji mit mladé, to je super ale kdy se narody ???? Prosím odpovezte a rychle 😉 protoze nevim kdy to bude :D

dominikbartek
13. kvě 2013

@alenaipoltova Jednou muj kamos mnel dokopy osmaka a skrecka a fuirt se prali nakonec osmak zabil skrecka

takze asi bi se moc nemeli rady morce a osmak 😉

dominikbartek
13. kvě 2013

@deggu11 osmaci maji velmi rady mrkev nebo niaku zeleninu. ale nikdy ! se nesmi dostat k necemu sladkému ani k piskotáam sou citliví na cukr. Kdyz si prectes Wikipédiu zistist ze sa na nich testovala cukrovka !

kukujda
18. čer 2014

prosím, ví někdo o dobré chovné stanici osmáčků? Nejlíp Moravskoslezský kraj nebo okolí Brna...

miko1111
23. lis 2014

mame osmaka nekouše a je roztomilí menuje se oscar a pořad točí na kolečku co má v kleci mam ho rada 😀

adelkaprdelka
1. čer 2015

Dobrý den, potřebuji se na něco zeptat, tak snad min poradíte. Nedávno jsem si pořídila dva osmáky a nevim co je pro ně nejlepší jako podestýlka, aby dobře vsakovala vlhkost, nebyla prašná a ani ne moc tvrdá, byla bych ráda za přesný návez a kde to koupím, dále jaké větvičky jim můžu dát do klece a nejlepší krmení. Koupila jsem od Vitakraftu a ještě jiné, ale to jim moc nejede. Samozřejmě jim pak dávám sušené bylinky, seno. Za každou radu budu vděčná, díky.

pafca4
1. čer 2015

@adelkaprdelka my jim jako podestýlku dávali hobliny

partyzanka91
1. čer 2015

@ina.b ahoj já jsem měla osmáka když jsem ještě chodila na základku. Jmenoval se Chip a měla jsem ho asi 4 roky (byl to dárek k svátku). Byl hodnej, vůbec by nekousl, dal se vzít do ruky. Pouštěla jsem ho běhat po pokoji - byl to velký skokan, skákal na válendy, na stůl, na noční stolek a přeběhl po okenním parapetu. Taky přišel ke mě během pouštění (bylo ale nutné ho stále hlídat aby nepřekousal kabely). Klec měl vysokou, s větvičkama a odpočívadly aby mohl šplhat a rozhlížet se z vejšky. K jídlu dostál seno a zrní a také se koupal v misce s jemným pískem 🙂. Líbilo se mi jak se v ní vždycky převaloval.
Ovšem byla chyba že jsme ho chovali o samotě a nepořídili jsme dva. Monžá by byl méně přítulný, ale zato by smutně nepískal když jsem byla ve škole. Doma když jsem dělala úkoly pískal kolikrát tak smutně že jsem musela k němu jít a pomazlit ho - ta společnost mu prostě chyběla a bojím se jestli jsme ho tou samotou netýrali. Po cca 2 letech co byl u nás dostal šedý zákal a oslepl (to je velmi častý problém u osmáků), po dalších 2 letech začal bratr po ránu kejchat a mamka hned bez potvrzení lékaře usoudila že mu Chip vadí a bude msuet k babičce. Obrečela jsem to jelikož k babičce jsme chodívali pouze na víkendy. Tam jsem ho měla pár měsíců a jednou ho babička bez mého vědomí dala pryč. Že prý jsme tam málo a oni chodili každej den na zahradu a neměli na něj moc času. Prý ho dala paní co má osmáků víc aby se s nima skamarádil (jenže nevím jestli tahle verze je pravdivá, raději jsem jí věřila) i tak jsem ho moc oplakala. Byl to můj nejlepší zvířecí kamarád. Měli jsme ještě křečky ale s těma taková zábava nebyla.

yadada
15. čer 2015

@partyzanka91 chudinko. Úplně se dokážu vcítit. Mě se něco podobného stalo se psem. Pravdu jsem se od našich dozvěděla až v dospělosti ☹

terinka7
4. led 2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pořídila jsem si dva osmáky měly to být holky ale zjistila jsem že jeden z osmáků je kluk a holčina je březí tak se chci zeptat jestli po tom co porodí musím kluka oddělit nebo jestli je můžu nechat v jedné kleci 😊